Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility Aktualności | Wydział Leśny i Technologii Drewna

Aktualności

Nowa odsłona Kolegium Lasów Państwowych

W tym roku, w trakcie kadencji obejmującej lata 2023-2026, skład kolegium został częściowo zmieniony. Dyrektor Generalny Lasów Państwowych Witold Koss powołał w skład kolegium prof. dra hab. Pawła Rutkowskiego. W składzie Kolegium znalazło się czterech profesorów reprezentujących Wydział Leśny i Technologii Drewna prof. dr hab. Roman Gornowicz, prof. dr hab. Piotr Łakomy, prof. dr hab. Paweł Rutkowski oraz prof. dr hab. Maciej Skorupski. Ponadto skład uzupełnił prof. dr hab. Andrzej Jagodziński reprezentujący Instytut Dendrologii PAN w Kórniku.

Doktor Kacper Lechowicz

W dniu 26 kwietnia 2024 r. Rada Naukowa Dyscypliny Nauki Leśne Wydziału Leśnego i Technologii Drewna Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu podjęła decyzję o nadaniu stopnia naukowego doktora nauk rolniczych w dyscyplinie nauki leśne dla pana Kacpra Lechowicza.

Serdecznie gratulujemy

Dr habilitowany Robert Kłos

W dniu 26 kwietnia 2024 r. Rada Naukowa Dyscypliny Nauki Leśne Wydziału Leśnego i Technologii Drewna Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu podjęła decyzję o nadaniu stopnia naukowego doktora habilitowanego nauk rolniczych w dyscyplinie nauki leśne dla Roberta Kłosa.

Serdecznie gratulujemy

Dr habilitowany Adrian Łukowski

W dniu 26 kwietnia 2024 r. Rada Naukowa Dyscypliny Nauki Leśne Wydziału Leśnego i Technologii Drewna Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu podjęła decyzję o nadaniu stopnia naukowego doktora habilitowanego nauk rolniczych w dyscyplinie nauki leśne panu Adrianowi Łukowskiemu. Dokonanie habilitacyjne zostało wyróżnione przez Radę Naukową.
Serdecznie gratulujemy

Rozpoczął się monitoring w pilotażowym projekcie „Ambony jako schronienia dla nietoperzy”

W monitoringu udział wzięli studenci: Martyna Woltyńska, Bartek Zwoliński, Marta Sienkiewicz, Helena Wielgus, Anna Liczba, Patryk Mazur, Bożydar Knut, Monika Breza, Stanisław Jędrkowiak. Dziękujemy członkom Koła Łowieckiego Knieja, za pomoc w badaniach terenowych.

Lekcje akademickie na WLTD UPP dla uczniów z Zespołu Szkół Budowlano-Drzewnych z Poznania

19 kwietnia 2024 r. gościliśmy na Wydziale Leśnym i Technologii Drewna Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu Uczniów z pierwszej klasy technikum technologii drewna Zespołu Szkół Budowlano-Drzewnych z Poznania wraz z ich Nauczycielami.

Uczniowie wzięli udział w specjalnie przygotowanych akademickich zajęciach laboratoryjnych w Katedrze Nauki o Drewnie i Techniki Cieplnej, Katedrze Mechanicznej Technologii Drewna oraz Katedrze Obrabiarek i Podstaw Konstrukcji Maszyn. Zapraszamy na fotorelacje z odwiedzin.

Uczniowie na zajęciach laboratoryjnych

Nabór na XXIV edycję studiów podyplomowych Zarządzanie przedsiębiorstwem w leśnictwie i ochronie przyrody w roku akademickim 2024/2025

Studia te skierowane są do osób, które chcą poszerzyć swoją wiedzę oraz pogłębić umiejętności i kompetencje zawodowe w dziedzinie zarządzania przedsiębiorstwem. Celem studiów jest przekazanie nowoczesnej wiedzy i praktycznych umiejętności niezbędnych współczesnym menedżerom.

Wydział Leśny i Technologii Drewna UPP w Krotoszynie na podsumowaniu konkursu „Chronimy Zwierzynę Drobną”

W Krotoszynie pod honorowym patronatem Starosty Krotoszyńskiego, odbyła się VII edycja konkursu plastycznego pt. „Chronimy Zwierzynę Drobną”.  Uroczyste zakończenie konkursu, odbyło się w trakcie trwania festynu rodzinnego, skierowanego do wszystkich uczestników konkursu wraz z rodzinami. Organizatorem festynu było Starostwo Krotoszyńskie, Nadleśnictwo Krotoszyn oraz Koła Łowieckie z terenu powiatu krotoszyńskiego. Wydział Leśny i Technologii Drewna UPP już po raz drugi aktywnie uczestniczył w tym wydarzeniu.

Studenci wraz z organizatorami pikniku

Wyjazd studentów w ramach współpracy Wydziału Leśnego i Technologii Drewna z Firmą Lubelski Fornir Sp. z o.o.

W dniu 15 kwietnia 2024 r.  naukowcy i studenci z Wydziału Leśnego i Technologii Drewna Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu odwiedzili zakład Lubelski Fornir. Wizyta ta odbywała się w ramach umowy współpracy zawartej przez Dziekana Wydziału Leśnego i Technologii Drewna Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu prof. dr hab. Piotra Łakomego oraz Prezesa Zarządu przedsiębiorstwa Lubelski Fornir Sp. z o.o.  Edmunda Smolarka. Koordynatorem wizyty byli: ze strony Lubelski Fornir pani Jolanta Kowalska, z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu dr inż. Bartosz Pałubicki.

DRZWI OTWARTE WLTD 2024

W sobotę, 20 kwietnia 2024 r. na Wydziale Leśnym i Technologii Drewna UPP odbyło się wydarzenie pn. DRZWI OTWARTE WLTD 2024. Wydarzenie to było adresowane do wszystkich, którzy z własnej woli chcieli zapoznać się z ofertą dydaktyczną Wydziału, a także zobaczyć niektóre pracownie i laboratoria, w których kształcimy studentów. Była to również doskonała okazja do indywidualnych rozmów i odpowiedzi na pytania oraz wątpliwości naszych gości, zainteresowanych studiowaniem na kierunkach leśnictwo, technologia drewna lub projektowanie mebli.

SPOTKANIE ERASMUS FORESTRY NETWORK – Madryt, 10-11 kwietnia 2024

W trakcie spotkania zapadła decyzja o podpisaniu umowy dwustronnej o wymianie studentów i wykładowców pomiędzy Uniwersytetem Przyrodniczym w Poznaniu a Politechniką Madrycką, obejmującej również leśnictwo. Rozpoczęliśmy też rozmowy na temat możliwości przyjmowania studentów kierunku Leśnictwo oraz Ochrona przyrody i edukacja przyrodniczo-leśna na praktyki w jednym z parków narodowych w górach Guadarrama.

O drewnie dla Przedszkolaków

We wtorek, 16 kwietnia 2024 r. dr inż. Przemysław Mania, z Katedry Nauki o Drewnie i Techniki Cieplnej Wydziału Leśnego i Technologii Drewna UPP, odwiedził dzieci z Przedszkola Leśna Gromada w Rakowni. Dzieci dowiedziały się wielu ciekawostek o drewnie - m. in. jak oznaczyć wiek drzew, a także które drewno jest najlżejsze, a które najcięższe. Zobaczyły duszę skrzypiec, a na koniec skosztowały soku, przez nietypową "słomkę". Zajęcia odbyły się w Leśnym Zakładzie Doświadczalnym w Murowanej Goślinie UPP.

27 edycja Festiwalu Nauki i Sztuki

16 kwietnia 2024 r. na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu odbyła się 27 edycja Festiwalu Nauki i Sztuki. Tematem przewodnim tegorocznego Festiwalu była sztuczna inteligencja. Naukowcy i studenci z Wydziału Leśnego i Technologii Drewna przygotowali szereg wydarzeń, zaprezentowanych na festiwalu. Dr Krzysztof Polowy przedstawił słuchaczom wykorzystanie sztucznej inteligencji w systemach komputerowych nowoczesnych maszyn leśnych.

VIII Konferencja Kół Naukowych Leśników

W dniach 11-13.04.2024 r. w Ośrodku Naukowo-Dydaktycznym w Zielonce odbyła się VIII Konferencja Kół Naukowych Leśników. W konferencji wzięły udział koła naukowe Wydziałów Leśnych z: Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie, Uniwersytetu Warmińsko Mazurskiego w Olsztynie, Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Wydarzenie to odbywało się pod   patronatem honorowym Dziekana Wydziału Leśnego Technologii Drewna prof. dr hab. Piotra Łakomego. Gościem honorowym konferencji był Dyrektor Generalny Lasów Państwowych Witold Koss.

Zdjęcie grupowe uczestników konferencji

Wysokie notowania UPP w rankingu QS World University 2024

Z wielką satysfakcją informujemy, że w opublikowanym 10 kwietnia 2024 roku zestawieniu dziedzinowym QS World University 2024 rolnictwo i leśnictwo (Agriculture & Forestry) prowadzone na Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu sklasyfikowane zostało w przedziale 151-200. Ranking uwzględnia w sumie 55 dyscyplin w 5 głównych dziedzinach nauki.

Warto zaznaczyć, że nasi naukowcy, prowadzący zajęcia na kierunkach: leśnictwo, technologia drewna, projektowanie mebli, ochrona przyrody i edukacja przyrodniczo leśna, reprezentują właśnie nauki leśne.

Prelekcje w Zespole Szkół Leśnych w Rogozińcu

5 kwietnia 2024 r. studenci z Koła Leśników odwiedzili Technikum Leśne w Rogozińcu. Członkowie Sekcji Botanicznej, zaprezentowali młodzieży z 4 i 5 klasy technikum leśnego, zagadnienia dotyczące nauki na Wydziale Leśnym i Technologii Drewna, funkcjonowaniu Koła Leśników. Młodzież miała też okazję zaznajomić się z programem stypendialnym Wydziału Leśnego i Technologii Drewna Lasy Świata.

Po spotkaniu z młodzieżą studenci wybrali się na wycieczkę do rezerwatu Uroczysko Grodziszcze.  Dzień zakończono herbatą i ciastem zjedzonym wspólnie z kadrą nauczycielską technikum.

Pamiątkowe zdjęcie pod tablicą

Na ratunek orlika grubodziobego w Unii Europejskiej - projekt LIFE GSELIFEAboveBorders

Zespół pod kierunkiem prof. dr. hab. Macieja Skorupskiego z Katedry Łowiectwa i Ochrony Lasu, Wydziału Leśnego i Technologii Drewna, otrzymał środki na realizację projektu LIFE GSELIFEAboveBorders. Celem projektu jest trwała poprawa warunków w miejscach lęgowych oraz zwiększenie liczebności orlika grubodziobego w Unii Europejskiej. Projekt ma także na celu zmniejszenie zagrożeń i zabezpieczenie kluczowych miejsc odpoczynku i zimowania orlika wzdłuż jego szlaku wędrówkowego. 

logo projektu

Studenci WLTD w siedzibie firmy POLDRONE

W dniu 28 marca 2024 r Grupa studentów Wydziału Leśnego i Technologii Drewna, gościła w siedzibie firmy POLDRONE Autonomous Technologies. Wizyta zainicjowana przez dr inż. Marcina Włocha miała na celu zapoznanie studentów Naszej Uczelni z procesem powstawania najnowszych rozwiązań w dziedzinie bezzałogowych statków powietrznych (BSP) popularnie zwanych dronami. Pośród studentów znajdowali się członowie Sekcji Geomatycznej Koła Leśników wraz z opiekunem mgr inż. Adrianem Kasztelanem z Katedry Inżynierii Leśnej.

Dr hab. Marlena Baranowska

W dniu 22 marca 2024 r. na posiedzeniu Rady Naukowej Dyscypliny Nauki Leśne UPP, dr inż. Marlena Baranowska otrzymała stopień naukowy doktora habilitowanego.

Podstawą ubiegania się o nadanie stopnia doktora habilitowanego był cykl powiązanych tematycznie publikacji naukowych oraz prac badawczo-rozwojowych stanowiących dzieło pt.: „Różnorodność zbiorowisk grzybów czeremchy amerykańskiej(Prunus serotina Ehrh.) oraz efektywność wschodów jej nasion poza granicami naturalnego 

Gratulujemy

Dr hab. Anna Ilek

W dniu 22 marca 2024 r. na posiedzeniu Rady Naukowej Dyscypliny Nauki Leśne UPP, dr inż. Anna Ilek otrzymała stopień naukowy doktora habilitowanego.

Podstawą ubiegania się o nadanie stopnia doktora habilitowanego był cykl powiązanych tematycznie publikacji naukowych oraz prac badawczo-rozwojowych stanowiących dzieło pt.: „Czynniki wpływające na proces zatrzymywania wody przez korę drzew leśnych.”

Gratulujemy

Dr hab. Robert Korzeniewicz

W dniu 22 marca 2024 r. na posiedzeniu Rady Naukowej Dyscypliny Nauki Leśne UPP, dr inż. Robert Korzeniewicz otrzymał stopień naukowy doktora habilitowanego.

Podstawą ubiegania się o nadanie stopnia doktora habilitowanego był cykl powiązanych tematycznie publikacji naukowych oraz prac badawczo-rozwojowych stanowiących dzieło pt.: „Wieloaspektowego ujęcia zagadnienia zwalczania czeremchy amerykańskiej Prunus serotina Ehrh.”

Międzynarodowy Dzień Lasów

Jak najlepiej świętować Międzynarodowy Dzień Lasów? Sadząc las w międzynarodowym gronie. Dzięki uprzejmości RDLP w Pile grupa studentów Erasmus Plus wraz z pracownikami WLTD wzięła udział w akcji sadzenia lasu na terenie Nadleśnictwa Kaczory. Studenci mogli zapoznać się z innowacyjnymi metodami współcześnie wykorzystywanymi w leśnictwie, ale również spróbować swoich sił przy tradycyjnym kosturze pogoda na sadzenie była idealna, ale mimo mżawki wszyscy wrócili do Poznania szczęśliwi i dumni. Samo posadzenie drzewa daje satysfakcję, a co dopiero lasu!

Konkurs na studenckie granty badawcze

Dzięki współpracy WLTD oraz firmy Lubelski Fornir mamy przyjemność ogłosić konkurs na studenckie granty badawcze. Konkurs skierowany jest do studentów zrzeszonych w kołach naukowych Wydziału Leśnego i Technologii Drewna UPP i zapewnia finansowanie studenckich badań podstawowych, przemysłowych lub prac rozwojowych dotyczących fornirów, surowca do ich produkcji, technologii ich produkcji i modyfikacji oraz nowych zastosowań i produktów wykorzystujących forniry.

Profesor Krzysztof Adamowicz powołany do Zespołu do spraw wzmocnienia ochrony lasów cennych przyrodniczo i ważnych społecznie

Miło nam poinformować, że Paulina Hennig-Kloska Ministra Klimatu i Środowiska, powołała profesora dr hab. Krzysztofa Adamowicza do "Zespołu do spraw wzmocnienia ochrony lasów cennych przyrodniczo i ważnych społecznie". Pan Profesor będzie pełnił w zespole role eksperta niezależnego do spraw ekonomiki leśnictwa. Zespół ekspercki, będzie odpowiedzialny za selekcję lasów o wysokiej wartości przyrodniczej i społecznej, podlega bezpośrednio pod ministra jako organ pomocniczy. 

Serdecznie gratulujemy
 

Laboratorium Innowacyjnych Technologii Obróbkowych otwarte

Laboratorium Innowacyjnych Technologii Obróbkowych (LITO) Wydziału Leśnego i Technologii Drewna, którego otwarcie miało miejsce 15 marca 2024 r, to nowoczesna przestrzeń edukacyjno-badawcza, wyposażona w najnowocześniejsze technologie obróbkowe branży drzewnej dostępne na rynku. To przełomowe przedsięwzięcie umożliwi studentom, badaczom i przedsiębiorcom zdobycie unikalnych doświadczeń w dziedzinie obrabiarek, programowania oraz przemysłowej cyfryzacji.
 

Odwiedziny młodzieży z Zespołu Szkół Leśnych w Goraju

W ramach współpracy naszego Wydziału ze szkołami średnimi dnia 14.03.2023 gościliśmy uczniów piątej klasy z Zespołu Szkół Leśnych w Goraju. Uczniowie wraz z nauczycielami wysłuchali krótkich prezentacji na temat zasad rekrutacji obowiązujących na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu, aktywności kół naukowych wydziału, a także zapoznali się z zagadnieniami związanymi z inżynierią i hydrologią leśną.

Targi Edukacyjne 2024

Jak co roku pracownicy i studenci z Wydziału Leśnego i Technologii Drewna, stawili się na stoisku Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, aby reprezentować uczelnię na Poznańskich Targach Edukacyjnych. Tu z zaangażowaniem odpowiadali na pytania młodzieży, na temat kierunków studiów prowadzonych na WLTD (leśnictwa, ochrony przyrody i edukacji przyrodniczo leśnej, technologii drewna, projektowania mebli).

WLTD UPP na Targach Edukacyjnych w Świdwinie

We wtorek, 5 marca 2024 r. w Zespole Szkół im. Władysława Broniewskiego w Świdwinie odbyły się XI. Targi Edukacyjne. W wydarzeniu tym tradycyjnie udział miał Wydział Leśny i Technologii Drewna Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

Zapraszamy na fotorelację z tego wydarzenia, autorstwa dr. hab. Marka Wieruszewskiego z Katedry Mechanicznej Technologii Drewna WLTD UPP.

Fot. M. Wieruszewski

MBA - Menedżer gospodarstwa leśnego

Rekrutacja elektroniczna  https://wu.up.poznan.pl/rekrutacja/?rekr=6c4b761a28b734fe93831e3fb400ce87  do 15.04.2024

Zapraszamy na trzysemestralne studia realizowane w systemie Master of Business Administration – MBA

MBA - MENEDŻER GOSPODARSTWA LEŚNEGO III EDYCJA

Zapraszamy na trzecią edycję trzysemestralnych studiów realizowanych w systemie Master of Business Administration – MBA

Dr inż. Natalia Kartawik

29 lutego 2024 r.  Rada Naukowa Dyscypliny Nauki Leśne nadała stopień naukowy doktora nauk rolniczych w dyscyplinie nauki leśne Pani Natalii Kartawik. Praca doktorska pt. „Struktura zbiorowisk grzybów drewna sosnowego w drzewostanie pohuraganowym” została wyróżniona. Gratulujemy!

CellMat4ever - projekt Naukowców z Zespołu Ochrony i Konserwacji Drewna Wydziału Leśnego i Technologii Drewna

Naukowcy z Zespołu Ochrony i Konserwacji Drewna Wydziału Leśnego i Technologii Drewna Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu uczestniczą w międzynarodowym projekcie badawczym CellMat4ever. W jego ramach, polscy i norwescy naukowcy prowadzą badania, których celem jest stworzenie nowych materiałów produkowanych na bazie celulozy. Będą one posiadać nowe właściwości użytkowe, takie jak na przykład większą wodoodporność czy zmniejszona palność.

CellMat4ever

Lekcje akademickie dla młodzieży z Technikum Leśnego w Rogozińcu

1 lutego 2024 r na Wydziale Leśnym i Technologii Drewna odbyły się lekcje akademickie dla Uczniów i Nauczycieli Zespołu Szkół Leśnych w Rogozińcu. Uczestniczyli w nich uczniowie, przed którymi już wkrótce jeden z najważniejszych wyborów życiowych – wybór kierunku studiów a zarazem perspektyw przyszłego rozwoju zawodowego. Wydział odwiedzili uczniowie klas maturalnych pod opieką Pani wicedyrektor Eweliny Augustyniak oraz wychowawczyni Pani Elżbiety Wotjaszak.

Młodzież miała okazję uczestniczyć w lekcjach akademickich:

Seminarium wyjazdowe - Gospodarowanie surowcem drzewnym specjalnego przeznaczenia

W dniu 22 stycznia 2024 r. studenci kierunku Leśnictwo, wraz z opiekunem i organizatorem wyjazdu prof. UPP dr hab. Arkadiuszem Tomczakiem (Katedra Użytkowania Lasu) wzięli udział w seminarium terenowym, dotyczącym gospodarowania surowcem drzewnym specjalnego przeznaczenia. Odwiedziliśmy jeden z placów, na terenie Nadleśnictwa Krotoszyn, Leśnictwo Sokołówka, gdzie zmagazynowano surowiec dębowy o wyjątkowych cechach jakościowych.

Kłody na aukcji drewna

Pro memoria Nasi Profesorowie - wspomnienie śp. Prof. Jerzego Wiśniewskiego

 24 stycznia 2023 r. o godzinie 13.00 w holu Kolegium Cieszkowskie Stare (ul. Wojska Polskiego 71C, uwaga wejście na teren kampusu od ulicy Niestachowskiej), odbędzie się spotkanie poświęcone wspomnieniu śp. Prof. Jerzego Wiśniewskiego.

Spotykanie rozpocznie się się w holu Kolegium Cieszkowskie Stare, gdzie zaprezentowany zostanie zbiór pamiątek po Profesorze. Prezentacja zbioru pamiątek po profesorze została przygotowana przez prof. Dariusza J. Gwiazdowicza przy udziale Koła Leśników UPP oraz Komisji Dziedzictwa i Historii Leśnictwa ZG PTL.

Wystawa

Zapraszamy na fotorelację z seminarium pt. „Normalizacja dla inżynierów i menedżerów”

Zapraszamy na fotorelację z seminarium pt. „Normalizacja dla inżynierów i menedżerów”, które odbyło się na Wydziale Leśnym i Technologii Drewna UPP w dniu 18 stycznia 2024 r.  Prelegentem był dr inż. Zygmunt Niechoda, Doradca Prezesa Polskiego Komitetu Normalizacyjnego

Anna Wierzbicka kierownikiem projektu IFORPLAN – konkurs ForestValue2 Call 2023

Trzy spośród czterech projektów wyłonionych w konkursie ForestValue2 Call 2023 będą realizowane z udziałem badaczy z Polski w tym jeden będzie kierowany przez dr inż. Annę Wierzbicką (kierownik polskiej części projektu)  z Wydziału Leśnego i Technologii Drewna Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

Ergonomiczne warsztaty

W dniu 12 stycznia 2024 roku odbyły się warsztaty z przedmiotu Ergonomia realizowanego na drugim roku kierunku Projektowanie mebli (prowadzący dr inż. Łukasz Matwiej). Warsztaty odbyły się dzięki uprzejmości i w siedzibie firmy Blum Polska Sp. z o. o. w Jasinie k. Swarzędza.

Studenci z kierunku projektowanie mebli

Studia anglojęzyczne Wood Science

Oprócz kilku kierunków studiów stacjonarnych i niestacjonarnych prowadzonych w języku polskim (Technologia drewna, Leśnictwo, Projektowanie mebli, Ochrona przyrody i edukacja przyrodniczo-leśna), Wydział Leśny i Technologii Drewna Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu zaprasza także na anglojęzyczne studia magisterskie na kierunku Wood Science. Na te studia, trwające 4 semestry, mogą rekrutować się zarówno cudzoziemcy, jak i Polacy.

Studia anglojęzyczne Wood Science

Rekrutacja do programu POMOST – odkryj nowe możliwości na uczelni partnerskiej

Właśnie ruszyła rekrutacja do Programu PoMost. To unikalna możliwość dla studentów poznańskich uczelni, w tym Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, aby w semestrze letnim rozwinąć nowe perspektywy naukowe oraz poznać obszary niedostępne na macierzystych uczelniach. To pierwszy taki program w kraju, umożliwiający realizację wybranego przedmiotu na uczelni partnerskiej.

Kolegium Maksimum

Zakończył się „Rok prof. Józefa Rivolego w 100 rocznicę nadania mu tytułu doktora honoris causa Uniwersytetu Poznańskiego 1923-2023”

Od 15 grudnia 2022 r. do 15 grudnia 2023 r. obchodzony był „Rok prof. Józefa Rivolego w 100 rocznicę nadania tytułu doktora honoris causa Uniwersytetu Poznańskiego 1923-2023.” Obchody tego wydarzenia zostały zainicjowane przez Polskie Towarzystwo Leśne Oddział Wielkopolski i Wydział Leśny i Technologii Drewna Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

Dr Sylwia Budzyńska członkiem rady redakcyjnej Journal of Food Composition and Analysis

Miło nam poinformować, że dr Sylwia Budzyńska zostałam wybrana do rady redakcyjnej czasopisma ”Journal of Food Composition and Analysis”, wydawnictwa Elsevier (IF=4,3, Q1). Funkcje ta jest sprawowana bezterminowo.

 

Serdecznie gratulujemy

Link do www czasopisma  https://www.sciencedirect.com/journal/journal-of-food-composition-and-analysis

Lekcje akademickie w Technikum Leśnym w Miliczu

13 grudnia 2023r dla młodzieży z Technikum Leśnego w Miliczu, naukowcy z Wydziału Leśnego i Technologii Drewna UPP w Poznaniu przeprowadzili cykl wykładów akademickich z zakresu hodowli lasu.

Prof. UPP. Wojciech Kowalkowski przedstawił słuchaczom „Program restytucji jodły w Sudetach Wschodnich”, który jest prowadzony przez Katedrę Hodowli Lasu od 1998 r. Celem tego programu jest ochrona istniejących na obszarze Sudetów egzemplarzy jodły pospolitej genotypu lokalnego (tzw. odmiany łużyckiej) oraz stopniowe przywrócenie właściwej jej roli lasotwórczej na tym terenie.

Uroczyste przekazanie choinki przez studentów

Już stało się przedświąteczną tradycją, że studenci z Koła Leśników uroczyście przekazują Władzom Uczelni oraz Dziekanowi Wydziału Leśnego i Technologii Drewna UPP świąteczne drzewko.

Uroczystość przekazania choinek odbyła się 13 grudnia 2023 r. Na choince w Collegium Maximum symbolicznego zapalenia światełek dokonał Rektora UPP, prof. dr. hab. Krzysztof Szoszkiewicz. To właśnie podczas tego momentu, kiedy światła rozbłysły na gałęziach choinki, zainaugurowano atmosferę świąteczną na terenie Uczelni.

Zapraszamy na dwa wykłady gości z Uniwersytetu Rolniczego w Atenach (Agricultural University of Athens)

Czas i miejsce: 13 grudnia (środa) 11:00-12:30; sala 105 (Coll. Cieszkowskich I p.). Wykłady będą dotyczyły ważnego gospodarczo gatunku motyla - brudnicy nieparki:

dr Maria Boukouvala

Use of a mating disruption method and novel trapping devices for the green management of Lymantria dispar (L.) (Lepidoptera: Erebidae) in urban and suburban areas. LIFE eGYMER actions in Europe

 

dr Anna Skourti

Dwie nagrody im. prof. dr. hab. Jerzego Zwolińskiego dla absolwentów WLTD

Nagroda im. prof. dr. hab. Jerzego Zwolińskiego jest nagrodą pieniężną przyznawaną za prace magisterskie o wybitnych walorach poznawczych lub aplikacyjnych.  puchar na zielonym tle Warunkiem otrzymania nagrody jest ukończenie studiów w roku przyznawania nagrody. Na tegoroczną edycję konkursu wpłynęło siedem prac z czterech wydziałów. 

JM Rektor przyznał nagrodę im. prof. Jerzego Zwolińskiego dla:

Mgr inż. Karolina Tomkowiak laureatką nagrody dr. inż. Ryszarda Szymaniego

Do tradycji kierunku studiów Technologia drewna na WLTD UPP należy już zapisać nagrodę dla najlepszego absolwenta tego kierunku ufundowaną przez dr. inż. Ryszarda Szymaniego. Najlepszą Absolwentką kierunku studiów Technologia drewna w roku akademickim 2022/2023 została Pani mgr inż. Karolina Tomkowiak, do której powędrowała tym razem nagroda.

Serdecznie gratulujemy.

Publiczna dyskusja nad rozprawą doktorską mgr inż. Sławomira PIĄTKOWSKIEGO nt.: „Struktura funkcji lasów Leśnego Kompleksu Promocyjnego Lasy Środkowopomorskie”

Dziekan i Rada Naukowa Dyscypliny Nauki Leśne Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu informują, że dnia 7 grudnia 2023 r.  (czwartek) o godzinie 11.00 na Wydziale Leśnym i Technologii Drewna w Sali wykładowej E, Poznań, ul. Wojska Polskiego 38/42 odbędzie się publiczna  dyskusja nad rozprawą doktorską  Mgr inż. Sławomira PIĄTKOWSKIEGO nt.: „Struktura funkcji lasów Leśnego Kompleksu Promocyjnego Lasy Środkowopomorskie” .

Praca doktorska do wglądu w Bibliotece Głównej Uniwersytetu Przyrodniczego.

 

Promotor:         

Logo Wydziału Leśnego i Technologii Drewna

Dr hab. Bernard Okoński uhonorowany odznaczeniem „Honorowy Dawca Krwi – Zasłużony dla Zdrowia Narodu”

29 listopada2023 r. dr hab. Bernard Okoński z WLTD UPP (Katedra Inżynierii Leśnej), uhonorowany został przez Ministra Zdrowia odznaczeniem „Honorowy Dawca Krwi – Zasłużony dla Zdrowia Narodu”.

Odznaczenie to nadawane jest honorowym dawcom krwi, którzy oddali co najmniej 20 litrów krwi lub odpowiadającą tej objętości ilość innych jej składników. Odznaczenie nadaje Minister Zdrowia w uznaniu zasług na rzecz ratowania ludzkiego życia i zdrowia oraz aktywnej działalności w ruchu honorowego krwiodawstwa.

Dr hab. Bernard Okoński

Młodzież z Zespołu Szkół nr 6 im. Stanisława Staszica w Szczecinku odwiedziła WLTD UPP

W dniu 30.11.2023 młodzież z Zespołu Szkół nr 6 im. Stanisława Staszica w Szczecinku wraz z opiekunami odwiedziła Wydział Leśny i Technologii Drewna Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

Uczniowie zwiedzili budynki naszej uczelni. Zrobili sobie pamiątkowe zdjęcie pod pomnikiem siewcy.

Następnie uczniowie zwiedzili Kampus Cieszkowskich, po którym oprowadził ich dr inż. Artur Chranowski, członek Zespołu ds. współpracy ze szkołami branżowymi działającego przy WLTD UPP.

Dr inż. Bartosz Bułaj najlepszym Nauczycielem UPP na Wydziale Leśnym i Technologii Drewna

Znamy wyniki Plebiscytu na Najlepszych Nauczycieli Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, zorganizowanego przez Konwent Samorządu Studenckiego oraz Dział Studiów i Spraw Studenckich. Konkurs, który po raz pierwszy odbył się na naszej Uczelni, stanowi okazję do wyróżnienia tych nauczycieli akademickich, którzy nie tylko przekazują wiedzę, ale także inspirują i wspierają rozwój studentów.

W drodze głosowania laureatem Plebiscytu na Najlepszego Nauczyciela UPP na   Wydziale Leśnym i Technologii Drewna został  dr inż. Bartosz Bułaj.

X KONFERENCJA EKONOMICZNO-LEŚNA "NOWOCZESNE ZARZĄDZANIE GOSPODARKĄ LEŚNĄ W ŚWIETLE ZAŁOŻEŃ EUROPEJSKIEGO ZIELONEGO ŁADU"

Konferencja ekonomiczno-leśna odbyła się w Kołobrzegu w dniach 15-17 listopada 2023 r. i poświęcona była tematyce zarządzania gospodarką leśną w świetle założeń Europejskiego Zielonego Ładu. Wydarzenie cieszące się ogromnym zainteresowaniem, gromadząc ponad 1200 uczestników (160 na miejscu i ponad 1000 zdalnie), miało szczególne znaczenie dla branży leśnej, integrując naukowców, leśników, przyrodników, przedstawicieli organizacji pozarządowych oraz przemysłu drzewnego.

Msza Święta Hubertowska Koła Leśników

19 listopada 2023 r. społeczność akademicka Wydziału Leśnego i Technologii Drewna Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, wraz z zaproszonymi gośćmi, uczciła uroczystą Mszą św. dzień św. Huberta, patrona myśliwych.

W Świątyni udekorowanej igliwiem, rozbrzmiewała muzyka w wykonaniu Zespołu Trębaczy Myśliwskich „Venator” oraz Sekcji Muzycznej Koła Leśników.

Podczas Mszy, obecność swoją zaznaczyły różne sekcje Koła Leśników: Łowiecka, Teriologiczna, Łucznicza, Sokolnictwa i Ochrony Ptaków Szponiastych oraz muzyczna, każda wnosząc wyjątkowy wkład w uroczystość.

Zapraszamy do udziału w wyborach dziesiątej jubileuszowej edycji stypendium wyjazdowego „Lasy Świata Sri Lanka 2024”

Wybory laureatów dziesiątej jubileuszowej edycji stypendium wyjazdowego „Lasy Świata” odbędą się 21 listopada 2023 r. (wtorek) o godzinie 18:00 w sali CI 7 Kolegium Cieszkowskich (Poznań, ul. Wojska Polskiego 71C). Tradycyjnie zorganizowania „wyborów laureatów Lasów Świata” podjęli się studenci z Samorządu Studentów Wydziału Leśnego i Technologii Drewna Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

Uroczyste przekazanie choinki przez studentów

Już stało się przedświąteczną tradycją, że studenci z Koła Leśników uroczyście przekazują władzom uczelni oraz dziekanowi Wydziału Leśnego i Technologii Drewna UPP świąteczne drzewka.

Uroczystość przekazania choinek odbyła się 13 grudnia 2023 r.  Na choince w Kolegium Maksimum symbolicznego zapalenia światełek dokonał rektora UPP, prof. dr. hab. Krzysztof Szoszkiewicz. To    właśnie podczas tego momentu, kiedy światła rozbłysły na gałęziach choinki, zainaugurowano atmosferę świąteczną na terenie Uczelni.

Dziekan z studentami

EUROFORESTER - studia w Szwecji

Osoby zainteresowane proszę o pilny kontakt, a zdecydowanych o niezwłoczne przesłanie deklaracji uczestnictwa w kwalifikacjach oraz - najpóźniej do 26 listopada 2023 r., do godz. 24:00 - krótkiego CV w języku angielskim (1-2 strony), zawierającego również uzasadnienie waszej chęci podjęcia studiów w SLU, na adres tomasz.najgrakowski@up.poznan.pl, z hasłem EUROFORESTER 23 w temacie wiadomości.

Dr inż. Anna Wierzbicka i prof. UPP dr hab. Andrzej Węgiel nagrodzeni za zaangażowanie w promocję UPP

Dr inż. Anna Wierzbicka i prof. UPP dr hab. Andrzej Węgiel znaleźli się grupie wyróżnionych 10 naukowców z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, którzy 9.11.2023 r. odebrali z rąk Rektora, prof. dr hab. Krzysztofa Szoszkiewicza, nagrodę zespołową pierwszego stopnia za zaangażowanie w promocję uczelni.

Serdecznie gratulujemy

Zmienność szyszek świerka pospolitego (Picea abies (L.) Karst.) w drzewostanach położonych na różnych wysokościach nad poziomem morza w Sudetach i Karpatach

Dyskusja nad rozprawą doktorską mgr inż.  Mateusza STOPIŃSKIEGO. 10 listopada 2023 r.  (piątek) o godzinie 11,00 na Wydziale Leśnym i Technologii Drewna Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu w sali Katedry Botaniki i Siedliskoznawstwa Leśnego, Poznań, ul. Wojska Polskiego 71 D.

Logo Wydziału Leśnego i Technologii Drewna

Publiczna obrona pracy doktorskiej mgr inż. Aleksandry Banaszak

PRZEWODNICZĄCY I RADA NAUKOWA DYSCYPLINY NAUKI LEŚNE Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu zapraszają na publiczną obronę pracy doktorskiej mgr inż. Aleksandry Banaszak.
Tytuł pracy: „Możliwości wytwarzania płyt z cząstek roślin jednorocznych z zastosowaniem polimerów termoplastycznych”.
Obrona pracy odbędzie się 17 listopada 2023 r. o godz. 10:00 w sali wykładowej F w budynku Wydziału Leśnego i Technologii Drewna, ul. Wojska Polskiego 38/42 w Poznaniu.
 

Lekcje akademickie dla 6 Liceum Ogólnokształcącym im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu

6 listopada w Katedrze Entomologii i Fitopatologii Leśnej WLTD odbyła się lekcja akademicka dla uczniów VI Liceum Ogólnokształcącego im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu. Po krótkim wprowadzeniu do królestwa grzybów i fitopatologii, uczestnicy zajęć mogli poczuć się jak na grzybobraniu. Każdy miał okazję spróbować swoich sił podczas identyfikacji okazów grzybów, które można znaleźć w polskich lasach. Jednak ku zaskoczeniu uczniów, w koszykach zamiast borowików czy podgrzybków, znajdowały się huby.

WLTD UPP podpisał umowę o współpracy z XXXVIII LO w Poznaniu

W dniu 31 października 2023 roku została podpisana umowa o współpracy pomiędzy Wydziałem Leśnym i Technologii Drewna Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, a XXXVIII Dwujęzycznym Liceum Ogólnokształcącym im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego w Poznaniu.

W imieniu wydziału umowę podpisał prof. dr hab. Piotra Łakomego – Dziekana Wydziału Leśnego i Technologii Drewna Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, a XXXVIII Dwujęzycznym Liceum Ogólnokształcące umowę podpisała mgr Elżbietę Marciniak – Dyrektor Szkoły.

Od prawej: prof. dr hab. Piotr Łakomy, mgr Elżbieta Marciniak

Kompendium Innowatora - książka

Informujemy, że ukazała się książka pt. „Kompendium Innowatora”. Mapa drogowa kreowania innowacji autorstwa Pana Jacka Wawrzynowicza, Dyrektora Centrum Innowacji i Transferu Technologii. Jest to zbiór ogólnych wskazówek dla przyszłych innowatorów, którzy zdecydują się kreować innowacyjne pomysły i przekuwać je w działające na rynku start-upy i spółki technologiczne.

Książka jest dostępna w wersji pdf pod adresem:

Marta Górska doktorem nauk rolniczych w dyscyplinie nauki leśne

W dniu 27 października 2023 r. Rada Naukowa Dyscypliny Nauki Leśne nadała stopień naukowy doktora nauk rolniczych w dyscyplinie nauki leśne Pani Marcie Górskiej. Praca doktorska została przez Radę wyróżniona.

Tytuł pracy, zrealizowanej w Katedrze Nauki o Drewnie i Techniki Cieplnej WLTD UPP: „Struktura i wybrane właściwości fizyczne drewna drzew sosny zwyczajnej (Pinus sylvestris L.) pochodzących z terenów zanieczyszczonych przemysłowo”.

Serdecznie gratulujemy

Adrian Trociński doktorem nauk rolniczych w dyscyplinie nauki leśne

Miło nam poinformować, że w dniu 27 października 2023 r. Rada Naukowa Dyscypliny Nauki Leśne WLTD Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu nadała stopień naukowy doktora nauk rolniczych w dyscyplinie nauki leśne Panu Adrianowi Trocińskiemu (Katedra Mechanicznej Technologii Drewna WLTD UPP).

Tytuł pracy: „Właściwości fizykochemiczne płyt z włókien konopnych (Cannabis sativa L.) wiązanych spoiwami gipsowymi”.

Serdecznie gratulujemy

Jakub Löffler doktorem nauk rolniczych w dyscyplinie nauki leśne

Miło nam poinformować, że w dniu 27 października 2023 r. Rada Naukowa Dyscypliny Nauki Leśne Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu nadała tytuł stopnia naukowego doktora nauk rolniczych w dyscyplinie nauki leśne Jakubowi Löffler (Katedra Botaniki i Siedliskoznawstwa Leśnego WLTD UPP).

Tytuł pracy doktorskiej „Zbiorowiska roślinne i zróżnicowanie siedliskowe lasu mieszanego wilgotnego mezoregionu Równiny Opalenicko-Wrzesińskiej”.

Serdecznie gratulujemy

Jakub Löffler

Międzynarodowy projekt KidsLikeUs zaprezentowany podczas „Forum Strategii UE dla Regionu Morza Bałtyckiego” w Rydze

Koordynatorka projektu KidsLikeUs - dr Beata Fabisiak z Katedry Meblarstwa Wydziału Leśnego i Technologii Drewna UPP została zaproszona do udziału w panelu dyskusyjnym podczas „Forum Strategii UE dla Regionu Morza Bałtyckiego” odbywającego się pod hasłem „Bezpieczny i zrównoważony region Morza Bałtyckiego dla przyszłych pokoleń”. To prestiżowe wydarzenie odbyło się w Rydze w dniach 4-5 października i zgromadziło około 400 uczestników z całego regionu Morza Bałtyckiego.

dr Beata Fabisiak na panelu dyskusyjnym

WSPÓŁCZESNE BUDOWNICTWO DREWNIANE W DRODZE DO NEUTRALNOŚCI KLIMATYCZNEJ - konferencja

Miejsce: Kolegium Rungego UPP, ul. Wojska Polskiego 52, Poznań. Termin: 14 listopada 2023 r (wtorek).

Patronat honorowy: Prof. dr hab. Piotr Łakomy - Dziekan Wydziału Leśnego i Technologii Drewna Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu

Patronat branżowy: Instytut Ceramiki i Materiałów Budowlanych - Sieć Badawcza Łukasiewicz.

UCZNIOWIE Z TECHNIKUM LEŚNEGO W BRYNKU W MURACH WLTD UPP

W dniu 17.10.2023 uczniowie z Technikum Leśnego w Brynku wraz z opiekunami odwiedzili Wydział Leśny i Technologii Drewna Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. W murach uczelni, uczniowie zostali przywitani przez dziekana Wydziału Leśnego i Technologii Drewna prof. dr hab. Piotra Łakomego.

Pierwszym punktem wizyty młodzieży w murach poznańskiej uczelni był wykład przygotowany przez studentów z Koła Leśników na temat sokolnictwa. Prelekcje poprowadzili studenci: Alicja Biłoszewska, Zuzanna Stasiak.

Zdjęcie grupowe młodzieży z technikum przed budynkiem Kolegium Cieszkowskich

Publiczna obrona pracy doktorskiej mgr. inż. Adriana Trocińskiego

PRZEWODNICZĄCY I RADA NAUKOWA DYSCYPLINY NAUKI LEŚNE Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu zapraszają na publiczną obronę pracy doktorskiej mgr. inż. Adriana Trocińskiego.
Tytuł pracy: „Właściwości fizykochemiczne płyt z włókien konopnych (Canabis stativa L.) wiązanych spoiwami gipsowymi”.
Obrona pracy odbędzie się 27 października 2023 r. o godz. 12:15 w sali wykładowej F w budynku Wydziału Leśnego i Technologii Drewna, ul. Wojska Polskiego 38/42 w Poznaniu.
 

Publiczna obrona pracy doktorskiej mgr inż. Marty Górskiej

PRZEWODNICZĄCY I RADA NAUKOWA DYSCYPLINY NAUKI LEŚNE Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu zapraszają na publiczną obronę pracy doktorskiej mgr inż. Marty Górskiej.
Tytuł pracy: „Struktura i wybrane właściwości fizyczne drewna drzew sosny zwyczajnej (Pinus sylvestris L.) pochodzących z terenów zanieczyszczonych przemysłowo”.
Obrona pracy odbędzie się 27 października 2023 r. o godz. 10:15 w sali wykładowej F w budynku Wydziału Leśnego i Technologii Drewna, ul. Wojska Polskiego 38/42 w Poznaniu.

Nie żyje dr inż. Waldemar Szymański, emerytowany adiunkt w Katedrze Obrabiarek i Podstaw Konstrukcji Maszyn WLTD UPP

Msza św. żałobna odprawiona zostanie 17 października br. (wtorek) o godzinie 11:00 w Kościele pw. Wniebowstąpienia Pańskiego w Poznaniu (os. Wichrowe Wzgórze 130). Pogrzeb odbędzie się w tym samym dniu o godzinie 13:10 na cmentarzu Junikowskim w Poznaniu.

InterFOB 2023 - fotorelacja

InterFOB to coroczna konferencja studentów związanych z branżą leśno-drzewną, odbywająca się w krajach europejskich. W tym roku studenci Wydziału Leśnego i Technologii Drewna Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu mieli zaszczyt wraz ze studentami Wydziału Leśnego Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie oraz Wydziału Leśnego Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego, działając w ramach trójporozumienia wydziałów leśnych i technologii drewna organizacji tegorocznego przedsięwzięcia w Polsce.

Możliwość realizacji pracy dyplomowej w ramach projektu - Badanie zależności pomiędzy glebową materią organiczną a dynamiką infiltracji i retencji wody w glebach…

Poszukiwani studenci, którzy chcieliby realizować prace dyplomowe (inżynierskie lub magisterskie), poprzez udział w projekcie finansowanym przez Narodowe Centrum Nauki pt. ‘Badanie zależności pomiędzy glebową materią organiczną a dynamiką infiltracji i retencji wody w glebach leśnych w kontekście globalnych zmian klimatu i składu gatunkowego drzewostanu’ (UMO-2021/43/B/NZ9/00136). Prace można zrealizować poprzez zaangażowanie w badania terenowe (mile widziani studenci mieszkający w okolicach Siemianic lub Kępna) lub laboratoryjne.

3 naukowców z Wydziału Leśnego i Technologii Drewa UPP na liście najczęściej cytowanych badaczy świata

Kolejny rok z rzędu naukowcy z WLTD Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, znaleźli się na liście najlepszych naukowców na świecie pod względem cytowalności ich publikacji w literaturze naukowej, opublikowanej właśnie przez wydawnictwo Elsevier. 

Wśród najbardziej wpływowych naukowców na świecie pod względem cytowań w roku 2022 uwzględnieni zostali:

od lewej,J.Smardzewski, A. Waskiewicz, M. Broda

Publiczna obrona pracy doktorskiej mgr. inż. Michała Słoniny

PRZEWODNICZĄCY I RADA NAUKOWA DYSCYPLINY NAUKI LEŚNE Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu zapraszają na publiczną obronę pracy doktorskiej mgr. inż. Michała Słoniny. Tytuł pracy: „Właściwości meblowych płyt komórkowych w zmiennych warunkach wilgotności i temperatury powietrza”. Obrona pracy odbędzie się 13 października 2023 r. o godz. 12:45 w sali wykładowej F w budynku Wydziału Leśnego i Technologii Drewna, ul. Wojska Polskiego 38/42 w Poznaniu.

Publiczna obrona pracy doktorskiej mgr. inż. Michała Masleja

PRZEWODNICZĄCY I RADA NAUKOWA DYSCYPLINY NAUKI LEŚNE Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu zapraszają na publiczną obronę pracy doktorskiej mgr. inż. Michała Masleja. Tytuł pracy: „Właściwości warstwowych płyt meblowych z rdzeniem o strukturze kratowej”. Obrona pracy odbędzie się 13 października 2023 r. o godz. 10:15 w sali wykładowej F w budynku Wydziału Leśnego i Technologii Drewna, ul. Wojska Polskiego 38/42 w Poznaniu.

Wykład prof. dr hab. Arkadiusza Tomczaka na XV edycji Dolnośląskiego Festiwalu Dary Lasu

W dniach 22 – 24 września 2023 r. w Lwówku Śląskim odbyła się XV edycja Dolnośląskiego Festiwalu Dary Lasu. W dniu rozpoczęcia wydarzenia w Ratuszu w Lwówku Śląskim historię użytkowania drewna zaprezentował profesor dr hab. Arkadiusz Tomaczak z Wydziału Leśnego i Technologii Drewna Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. A prof. dr hab. inż. Wojciech Pusz z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu opowiadał o drugim życiu martwego drewna. Natomiast Filip Szałęga przedstawiał metody renowacji mebli drewnianych.

prof. UPP dr hab. A. Tomczak

Trzecia edycjia studium „Zarządzania ryzykiem w otoczeniu drzew”

Słuchacze studium „Zarządzania ryzykiem w otoczeniu drzew" spędzili zajęcia w terenie, gdzie pod okiem wybitnych specjalistów, uczyli się instrumentalnej diagnostyki drzew. Jest, to niezmiernie ważny i trudny etap oceny stabilności drzew. Wymaga on nie tylko posiadania odpowiedniej aparatury, ale wiedzy i doświadczenia w interpretowaniu wyników uzyskanych pomiarów. Serdecznie dziękujemy naszym Studentom za zaangażowanie, a Wykładowcą za profesjonalizm i wiedzę, którą już kolejny raz dzielą się z nami.

Uczestnicy studium przy drzewie

Sukcesy wykładowców WLTD UPP na Mistrzostwach Wielkopolski Seniorów 50+ w Szachach

W sobotę 30 września 2023 r na Międzynawowych Targach Poznańskich odbyły się Mistrzostwa Wielkopolski Seniorów 50+ w Szachach. Miło nam poinformować, że dr hab. Tomasz Krzystofiak z Wydziału Leśnego i Technologii Drewna Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu został laureatem Mistrzostw, tuż za podium zakwalifikował się prof. UPP dr hab. Cezary Beker.

Serdecznie gratulujemy wysokich miejsc

Uczestnicy Mistrzostw

Publiczna obrona pracy doktorskiej mgr. inż. Jakuba Brózdowskiego

PRZEWODNICZĄCY I RADA NAUKOWA DYSCYPLINY NAUKI LEŚNE Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu zapraszają na publiczną obronę pracy doktorskiej mgr. inż. Jakuba Brózdowskiego. Tytuł pracy: „Identyfikacja i potencjalne wykorzystanie związków aktywnych z czeremchy amerykańskiej (Prunus serotina Ehrh.)”. Obrona pracy odbędzie się 28 września 2023 r. o godz. 12:00 w sali wykładowej F w budynku Wydziału Leśnego i Technologii Drewna, ul. Wojska Polskiego 38/42 w Poznaniu.

Drema Dzieciom 2023 z udziałem Studentów WLTD

Podczas tegorocznych Międzynarodowych Targów Maszyn, Narzędzi i Komponentów dla Przemysłu Drzewnego i Meblarskiego DREMA, które odbywały się w dniach 12-15 września 2023 r. na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich, studentki i studenci Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu wyprodukowali ponad 100 kompletów mebli, które trafiły do Ośrodka Wychowawczego w Łobżenicy oraz do Ukraińskiego Domu Dziecka przy Podolskim Centrum Edukacji Zawodowej i Technicznej w Kamieńcu Podolskim. 

Spotkanie uczestników międzynarodowego projektu CARINA

Na Wydziałach Leśnym i Technologii Drewna oraz Rolnictwa Ogrodnictwa i Bioinżynierii realizowany jest innowacyjny projekt CARINA (Carinata and Camelinaboosting the sustainablediversification in agriculturalproductionsystems), 14 i 15 września 2023 r. odbyło się pierwsze spotkanie robocze, którego gospodarzem był Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu.

Uczestnicy spotkania

IV Mistrzostwa Polski Operatorów Forwarderów już za nami

W dniu 8 września 2023 r., w czasie Targów EKO-LAS w Mostkach k. Świebodzina, odbyły się IV Mistrzostwa Polski Operatorów Forwarderów. Katedra Ekonomiki i Techniki Leśnej, Wydział Leśny i Technologii Drewna Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu była, jak zawsze, współorganizatorem tej imprezy – razem z Międzynarodowymi Targami Poznańskimi. Serdeczne wyrazy wdzięczności dla Łukasza Rachubińskiego i Radosława Wańkowicza, którzy godnie reprezentowali MTP i włożyli wiele wysiłku w organizację Mistrzostw.

Układanie wieżyczki - jedna z konkurencji zawodów

GOSPODAROWANIE WODĄ W LESIE - Książka

Co zrobić, żeby wody w lesie było więcej? Odpowiedzi na to pytanie zawarte są w nowej książce pod redakcją profesora Andrzeja Czerniaka pt.: GOSPODAROWANIE WODĄ W LESIE.

Autorami poszczególnych rozdziałów monografii są naukowcy i praktycy z różnych jednostek (uczelni, biur projektowych i Lasów Państwowych), w tym m.in. Pracownicy Wydziału Leśnego i Technologii Drewna UPP: Andrzej Czerniak, Wojciech Kowalkowski, Piotr Robakowski, Janusz Szmyt, Bernard Okoński, Anna Krysztofiak-Kaniewska, Adrian Łukowski.

Pogrzeb Prof. dr hab. Lesława Andrzeja Łabudzkiego

Pogrzeb Prof. dr hab. Lesława Andrzeja Łabudzkiego odbędzie się 22 września 2023 r. o godz. 13.00 na Cmentarzu Parafii Rzymskokatolickiej pw. św. Jana Marii Vianneya przy ul. Lutyckiej w Poznaniu.

Rodzinie i Bliskim Zmarłego Profesora wyrazy współczucia składają: Rektor i Senat, Dziekan Wydziału Leśnego i Technologii Drewna oraz Pracownicy i Studenci Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

 

Lubelski Fornir podpisał umowę o współpracy z Wydziałem Leśnym i Technologii Drewna

W dniu 13 września 2023 roku Dziekan Wydziału Leśnego i Technologii Drewna Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu prof. dr hab. Piotr Łakomy podpisał umowę o współpracy z Edmundem Smolarkiem, Prezesem Zarządu przedsiębiorstwem Lubelski Fornir Sp. z o.o.

Umowa obejmuje współpracę w działaniach badawczo-dydaktycznych. Osobami odpowiedzialnymi do koordynowania podjętych działań są: Jolanta Kowalska Dyrektor ds. Marketingu i Rozwoju Lubelski Fornir Sp. z o.o. i dr inż. Bartosz Pałubicki Wydział Leśny i Technologii Drewna Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu.

Kształtowania umiejętności zarzadzania w sytuacjach kryzysowych - Master of Business Administrator Menedżer Gospodarstwa Leśnego

W ramach studiów Master of Business Administrator Menedżer Gospodarstwa Leśnego realizowanych na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu pod kierunkiem prof. dr hab. Krzysztofa Adamowicza, w miniony weekend, został zrealizowany cykl zajęć zmierzających nie tylko do uzyskania wiedzy, ale przede wszystkim do kształtowania umiejętności zarzadzania w sytuacjach kryzysowych. Pod czujnym okiem ekspert ds.

Wydział Leśny i Technologii Drewna na Pikniku Naukowym w Chodzieży

10 września 2023 r. w Chodzieży pod hasłem „Natura” odbyła się ósma edycja Pikniku. Wydział Leśny i Technologii Drewna UPP uczestniczył w tym wydarzeniu już po raz ósmy. Wspólnie z Nadleśnictwem Podanin oraz Ogólnopolskim Towarzystwem Ochrony Nietoperzy przygotowało stoisko dedykowane nietoperzom, a w szczególności ochronie mopka zachodniego w lasach.

Prof. A. Węgiel prowadzi konkurs nietoperzowy

Ostatnie wolne miejsca na Studia podyplomowe „Gospodarka Łowiecka i Ochrona Zwierzyny

Studia trwają dwa semestry. Zjazdy odbywają się raz w miesiącu – od października do czerwca. Trwają 3 dni – od czwartkowego przedpołudnia do sobotniego obiadu. Program obejmuje zarówno wykłady, jak i zajęcia praktyczne.

Szczegółowe informacje można uzyskać dzwoniąc pod numer 61 848 76 92 lub korzystając z poczty internetowej: splowiec@up.poznan.pl

Koszty

DREMA DZIECIOM dla Ukrainy

Podczas tegorocznych Międzynarodowych Targów Maszyn i Narzędzi dla Przemysłu Drzewnego i Meblarskiego DREMA (12-15.09.2023 r.) odbędzie się pokazowa produkcja mebli na żywo pod hasłem DREMA DZIECIOM dla Ukrainy. Jest to akcja charytatywna organizowana przez Stowarzyszenie DROMA, Wydział Leśny i Technologii Drewna Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu oraz Grupę MTP. 

Prof. dr hab. Małgorzata Mańka uzyskała prestiżowy tytuł ISPP Fellow

Z wielką radością informujemy, że Pani Prof. dr hab. Małgorzata Mańka, członek rzeczywisty PAN uzyskała prestiżowy tytuł ISPP Fellow od Międzynarodowego Towarzystwa Fitopatologicznego (International Society for Plant Pathology) w uznaniu wybitnych osiągnięć w ramach fitopatologii leśnej oraz wiodącej roli Pani Profesor w obszarze krajowej i międzynarodowej fitopatologii. Certyfikat przekazano na  Międzynarodowym Kongresie Fitopatologicznym ICPP w Lyonie (Francja) w dniu 25 sierpnia br. w obecności ok. 2400 fitopatologów z całego świata.

Sierpniowy spotkanie studentów Master of Business Administration

Lato w pełni a nasi dzielni studenci studiów Master of Business Administration – Menedżer Gospodarstwa Leśnego,  niestrudzenie zdobywają nową wiedzę i kształtują swoje umiejętności. Tym razem zajęcia prowadzone były w Poznaniu na kampusie leśnym Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu Wydziału Leśnego i Technologii Drewna. Na aktualny zjazd prof. dr hab. Krzysztof Adamowicz, kierownik studiów MBA, zaprosił jako wykładowców przede wszystkie praktyków.

Uczestnicy zjazdu

Pożegnanie Prof. dra hab. Bohdana Bronisława Drogoszewskiego

Z głębokim żalem zawiadamiamy, że 5 sierpnia 2023 roku odszedł od nas w wieku 88 lat Śp. Prof. dr hab. inż. Bohdan Bronisław Drogoszewski, emerytowany nauczyciel akademicki Wydziału Leśnego i Technologii Drewna Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, Prodziekan Wydziału Leśnego w latach 1987-1990, Kierownik Katedry Hodowli Lasu w latach 1996-2003. Odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Złotym Krzyżem Zasługi.

Las wrócił na tereny klęski z 2017 roku

11 sierpnia 2017 roku huragan połamał i powalił drzewostany w Nadleśnictwo Gniezno na powierzchni około 6000 hektarów. Skala zniszczeń była ogromna. W ciągu pięciu lat odnowiono ponad 2000 hektarów, z których usunięto zniszczone drzewa. W marcu 2019 roku, w zorganizowanej przez Wydział Leśny i Technologii Drewna UPP oraz Nadleśnictwo Gniezno akcji, wszyscy studenci studiów stacjonarnych wraz z kadrą wykładowców odnowili 30 hektarów lasu.

Profesor P. Łakomy w młodniku posadzonym przez studentów

Kolejni absolwenci studiów podyplomowych BEZPIECZEŃSTWO I HIGIENA PRACY W LEŚNICTWIE

W dniach 6-8 lipca zakończyła się 15. edycja studiów podyplomowych BEZPIECZEŃSTWO I HIGIENA PRACY W LEŚNICTWIE na Wydziale Leśnym i Technologii Drewna Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Po całodniowych obronach, na których zaprezentowano szereg ciekawych i aktualnych problemów dotyczących ergonomii i bezpieczeństwa pracy w leśnictwie (i nie tylko), absolwenci uzyskali kwalifikacje do pełnienia zadań pracownika służb BHP. 15. edycję studiów podyplomowych BHP w Leśnictwie ukończyły 22 osoby, reprezentujące jednostki Lasów Państwowych z różnych stron Polski.

Uczestnicy studium

Uwaga poszukujemy zdjęć historycznych Ogrodu Dendrologicznego

W 2025 r Ogród Dendrologiczny Wydziału Leśnego i Technologii Drewna Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu będzie świętował swoje 100 letnie urodziny. Poszukujemy historycznych zdjęć Ogrodu Dendrologicznego, Dworku w Kolegium Cieszkowskich, wejścia do Ogrodu i wszystkiego co jest związane z Ogrodem. Niestety nasze archiwa świecą pustkami. Odnalezione skany zdjęcia prosimy przesyłać na adres: joanna.jaskulska@up.poznan.pl. Prosimy o opisanie zdjęcia: rok powstania, co przedstawia zdjęcie.

Analiza obciążenia pracą na stanowiskach leśniczego i podleśniczego – obrona doktoratu

Dziekan i Rada Naukowa Dyscypliny Nauki Leśne Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu informują, że dnia 17 lipca 2023 r.  (poniedziałek) o godzinie 11.00 na Wydziale Leśnym i Technologii Drewna w sali Katedry Użytkowania Lasu, Poznań, ul. Wojska Polskiego 71 A odbędzie się publiczna dyskusja nad rozprawą doktorską Mgr inż.  Grażyna Burzyńska-Jędrzejczak nt.: „Analiza obciążenia pracą na stanowiskach leśniczego i podleśniczego”.

Praca doktorska do wglądu w Bibliotece Głównej Uniwersytetu Przyrodniczego.

Obrona doktoratu - Biosocjalne zróżnicowanie przyrostu pierśnicy sosny zwyczajnej (Pinus sylvestris L.) w Leśnym Zakładzie Doświadczalnym Murowana Goślina

 Dziekan i Rada Naukowa Dyscypliny Nauki Leśne Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu informują, że dnia 14 lipca 2023 r.  (piątek) o godzinie 11.00 na Wydziale Leśnym i Technologii Drewna w sali Katedry Użytkowania Lasu, Poznań, ul. Wojska Polskiego 71 A odbędzie się  publiczna  dyskusja nad rozprawą doktorską Mgr inż. Rafała SOBCZAKA nt.: „Biosocjalne zróżnicowanie przyrostu pierśnicy sosny zwyczajnej (Pinus sylvestris L.) w Leśnym Zakładzie Doświadczalnym Murowana Goślina”.

Praca doktorska do wglądu w Bibliotece Głównej Uniwersytetu Przyrodniczego.

Logo Wydziału Leśnego i Technologii Drewna

Dr Magdalena Woźniak laureatką stypendium Ministra Edukacji i Nauki dla wybitnych młodych naukowców 2023

Minister Edukacji i Nauki przyznał stypendia 230 wybitnym młodym naukowcom. Laureaci konkursu będą otrzymywali stypendia przez 3 lata. Na ten cel przeznaczono blisko 45 mln zł. Miło nam poinformować, że wśród grona nagrodzonych znalazła się dr Magdalena Woźniak z Wydziału Leśnego i Technologii Drewna Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu (Katedra Chemii).

Serdecznie gratulujemy

Dr Sylwia Karolina Budzyńska laureatką stypendium Ministra Edukacji i Nauki dla wybitnych młodych naukowców 2023

Minister Edukacji i Nauki przyznał stypendia 230 wybitnym młodym naukowcom. Laureaci konkursu będą otrzymywali stypendia przez 3 lata. Na ten cel przeznaczono blisko 45 mln zł. Miło nam poinformować, że wśród grona nagrodzonych znalazła się dr Sylwia Karolina Budzyńska z Wydziału Leśnego i Technologii Drewna Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu (Katedra Chemii).

Serdecznie gratulujemy.

Ruszyła druga edycja studiów MBA „Menedżer gospodarstwa leśnego” na UPP

Rozpoczęła się druga edycja, unikalnych studiów MBA „Menedżer gospodarstwa leśnego”, w której weźmie udział ponad 40 uczestników. Zarządzanie w gospodarce leśnej stanowi ważne, ale jednocześnie trudne wyzwanie, zwłaszcza w obliczu zmieniającego się paradygmatu roli lasu i leśnictwa we współczesnym świecie. Dlatego tak istotne jest posiadanie najnowszej wiedzy, która precyzyjnie łączy problematykę leśną z wiedzą z zakresu zarzadzania, finansów, prawa i komunikacji.

Zdjęcie grupowe słuchaczy studium

Kolejny rocznik Studentów leśników przed opuszczeniem murów Wydziału odbył zajęcia terenowe w formie modułu dyplomanta

Wyjazd terenowy studentów II stopnia, II roku studiów stacjonarnych na kierunku Leśnictwo uczestniczących w zajęciach: „Moduł dyplomanta – terenowe zajęcia kompleksowe” w dniach 19-20 czerwca 2023 r.

Kolejny rocznik studentów leśników przed opuszczeniem murów Wydziału Leśnego i Technologii Drewna UPP odbył zajęcia terenowe w formie modułu dyplomanta. Zajęcia zorganizował prof. Andrzej Czerniak z Katedry Inżynierii Leśnej UPP.

Grupa studencka miała możliwość wyboru Dolny Śląsk lub Pobrzeże Bałtyckie, jako miejsce praktyk. Wybór padł na pierwszą z proponowanych lokalizacji.

Zdjęcie grupowe

Znamy laureatów VI Edycji Konkursu "ZBUDUJ ROWER Z DREWNA"

Już po raz szósty studenckie Koło Naukowe Technologów Drewna Wydziału Leśnego i Technologii Drewna Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu zaprosiło wszystkich miłośników drewna i rowerów do wzięcia udziału w konkursie "Zbuduj Rower z Drewna". Przedmiotem konkursu był własnoręcznie wykonany rower z drewna. Rower musiał posiadać, co najmniej ramę wykonaną z drewna. Ważne było, umożliwiał przemieszczanie się przy użyciu siły własnych mięśni.

Ogłoszenie wyników

WLTD na Festiwalu Lasu w Gołuchowie

18 czerwca 2023 r.  w parku-arboretum w Gołuchowie, miał miejsce Festiwal Lasu 2023, połączony z IX Międzynarodowym Konkursem Sygnalistów i Muzyki Myśliwskiej. Na Festynie stoisko poświęcone problematyce chorób odkleszczowych zaprezentowała Katedra Łowiectwa i Ochrony Lasu z Wydziału Leśnego i Technologii Drewna Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Cennych informacji na temat chorób przenoszonych przez kleszcze udzielali mgr inż. Cezary Urbanowski i mgr inż. Jacek Malica. Stoisko cieszyło się dużym zainteresowaniem. 

Jacek Malica

 

Przed stoiskiem  mgr inż. Cezary Urbanowski i mgr inż. Jacek Malica

WLTD podpisał umowę o współpracy z VI LO

W dniu 14.06.2023 roku została podpisana umowa o współpracy pomiędzy Wydziałem Leśnym i Technologii Drewna Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu, a VI Liceum Ogólnokształcącym im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu. Umowę podpisali: prof. dr hab. Piotr Łakomy – Dziekan Wydziału Leśnego i Technologii Drewna i mgr Monika Ostrowska – Polak – Wicedyrektor VI Liceum Ogólnokształcącego.
Współpraca oparta będzie głównie na wzajemnych wizytach, i organizowaniu lekcji akademickich dla młodzieży.
 

Moment podpisania umowy

Hydrofobizacja wytworów papierniczych przy użyciu skrobi modyfikowanej alkoksysilanami – obrona pracy doktorskiej

Przewodniczący i Rada Naukowa Dyscypliny Nauki Leśne Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu zapraszają na publiczną obronę pracy doktorskiej mgr. inż. Tomasza Nowaka. Tytuł pracy: „Hydrofobizacja wytworów papierniczych przy użyciu skrobi modyfikowanej alkoksysilanami”. Obrona pracy odbędzie się 30 czerwca 2023 r. o godz. 12:00 w sali wykładowej F w budynku Wydziału Leśnego i Technologii Drewna, ul. Wojska Polskiego 38/42 w Poznaniu.

Promotor: dr hab. Konrad Olejnik, prof. PŁ (Politechnika Łódzka)

Logo Wydziału Leśnego i Technologii Drewna

Cezary Krzysztof Urbanowski laureatem Stypendium Miasta Poznania

W poniedziałek 12 czerwca 2023 r. Miasto Poznań uhonorowało dokonania naukowe poznańskich badaczy. 12 młodych naukowców otrzymało stypendium w wysokości 10 tys. zł. Wśród laureatów znał się Cezary Krzysztof Urbanowski z Wydziału Leśnego i Technologii Drewna Uniwersytetu Przyrodniczego. Nagrodę przyznano za znaczące pogłębienie wiedzy o znaczeniu fauny glebowej w procesach glebotwórczych w ekosystemach leśnych oraz przekształconych działalnością człowieka.
Serdecznie gratulujemy

Cezary Krzysztof Urbanowski

Prof. zw. dr hab. Jerzy Wiśniewski uhonorowany Złotym Medalem „Zasłużony dla Nauki Polskiej Sapientia et Veritas

Medale „Zasłużony dla Nauki Polskiej Sapientia et Veritas” są przyznawane przez Ministra Edukacji i Nauki za szczególne zasługi dla szkolnictwa wyższego i nauki, w tym za wybitne osiągnięcia w zakresie działalności naukowej, dydaktycznej lub organizacyjnej.

Prof. zw. dr hab. Jerzy Wiśniewski jest pierwszym pracownikiem Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu uhonorowanym tym odznaczeniem.

Druga edycja kursu operatora wózka widłowego

W piątek, 26 maja 2023 roku, zakończyła się druga edycja ponadprogramowego kursu operatora wózka widłowego, skierowanego dla Studentów technologii drewna Wydziału Leśnego i Technologii Drewna Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu. Druga edycja kursu cieszyła się zdecydowanie jeszcze większym zainteresowaniem Studentów, w porównaniu do ubiegłorocznej. Cieszy fakt, że wszyscy studenci zdali egzamin końcowy i uzyskali uprawnienia, wydane przez Urząd Dozoru Technicznego (Oddział Terenowy w Poznaniu).

Zdjęcie grupowe.

Konferencja „Nowoczesne zarządzanie gospodarką leśną w świetle założeń Europejskiego Zielonego Ładu”

Katedra Ekonomiki i Techniki Leśnej Wydziału Leśnego i Technologii Drewna UPP oraz Leśny Zakład Doświadczalny w Murowanej Goślinie serdecznie zapraszają do wzięcia udziału w konferencji naukowej pt.: „Nowoczesne zarządzanie gospodarką leśną w świetle założeń Europejskiego Zielonego Ładu”. Tegoroczna X edycja konferencji ekonomiczno-leśnej odbędzie się w dniach 15-17 listopada 2023 r.
w Kołobrzegu.

Prof. Piotr Łakomy wita gości na konferencji

Jeleń i daniel – nowe zasady i możliwości łowieckiego gospodarowania – seminarium na UPP

Łowieckie Gospodarstwo Doświadczalne „Zielonka” przy poznańskim Uniwersytecie Przyrodniczym oraz Redakcja „Braci Łowieckiej” były organizatorami seminarium pt.: „Jeleń i daniel – nowe zasady i możliwości łowieckiego gospodarowania”, mającego miejsce 24 maja 2023 r. na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu, w budynku Kolegium Rungego.

Wystawa nagrodzonych poroży

Seminarium -Łowieckie spotkania

Seminarium odbyło się w Ośrodku Edukacji Ekologicznej w Manowie, który jest administrowany przez Zarząd Okręgowy PZŁ w Koszalinie. Organizatorem i prowadzącym seminarium był prof. Dariusz J. Gwiazdowicz z Wydziału Leśnego i Technologii Drewna Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, którego wsparł finansowo i organizacyjnie Jan Kupczak – Łowczy Okręgowy w Koszalinie.

Zastosowanie nanotechnologii w biomedycynie - 5 edycja WideoSeminariów z nowoczesnych technik instrumentalnych

Katedra Chemii Wydział Leśny i Technologii Drewna Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu, Centrum NanoBiomedycznym Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu zapraszają Studentów i Pracowników Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu na 5 edycję WideoSeminariów  z nowoczesnych technik instrumentalnych dostępnych w Centrum NanoBioMedycznym UAM w Poznaniu.

Temat wykładu: „Zastosowanie nanotechnologii w biomedycynie”. Wykład połączony z prezentacją technik badawczych: mikroskopia konfokalna i AFM

Prof. UPP. dr hab. W. Kowalkowski powołany do Rady LKP „Puszcze Szczecińskie”

Decyzją nr 30 Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych z dnia 15 marca 2023 r. została powołana Rada Naukowo-Społecznej Leśnego Kompleksu Promocyjnego "Puszcze Szczecińskie" na lata 2023-2027.  Miło nam poinformować, że wśród powołanych członków rady jest dr hab. inż. Wojciech Kowalkowski profesor Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu - Kierownik Katedry Hodowli Lasu, Wydział Leśny i Technologii Drewna, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu.

Serdecznie gratulujemy

 

Prof. dr hab. Wojciech Kowalkowski

Odkryj tajemnice lasu i piękno drewna – piknik edukacyjny WLTD UPP

W piątek, 12 maja 2023 r. odbył się pierwszy piknik edukacyjny Wydziału Leśnego i Technologii Drewna Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu pt. „Odkryj tajemnice lasu i piękno drewna”. Wydarzenie to było skierowane do młodzieży z poznańskich liceów ogólnokształcących. W przygotowanych wykładach i warsztatach wzięło udział około 150 uczestników z czterech poznańskich szkół: XII Liceum Ogólnokształcące Marii Skłodowskiej Curie, VI Liceum Ogólnokształcące im. I. Paderewskiego, XXXVIII Dwujęzyczne Liceum Ogólnokształcące im.

Erasmus plus - Czeski Uniwersytet Rolniczy w Pradze

Od 22 do 28 kwietnia 2023 r. jedenastoosobowa grupa studentów Wydziału Leśnego i Technologii Drewna Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu przebywała na wyjedzie w ramach programu Erasmus plus w Czechach. Nasi studenci odwiedzili Czeski Uniwersytet Rolniczym w Pradze.

Były to bardzo inspirujące dwa tygodnie. Uczestnicy wyjazdu mieliśmy okazję poznać jak prowadzi się gospodarkę leśną w Czechach. I to od strony teoretycznej (zajęcia na uniwersytecie) jak i od strony praktycznej warsztaty w lesie.

Zdjęcie grupowe studentów przed budynkiem uniwersytetu

Trwa nabór na XXIII edycję studiów podyplomowych Zarządzanie przedsiębiorstwem w leśnictwie i ochronie przyrody w roku akademickim 2023/2024.

Studia te skierowane są do osób, które chcą poszerzyć swoją wiedzę oraz pogłębić umiejętności i kompetencje zawodowe w dziedzinie zarządzania przedsiębiorstwem. Celem studiów jest przekazanie nowoczesnej wiedzy i praktycznych umiejętności niezbędnych współczesnym menedżerom.

Widok na Tatry

ERASMUS w Sarajewie

Kandydatki i kandydatów na praktyki w Uniwersytecie w Sarajewie (szczegóły:https://wltd.up.poznan.pl/pl/blog/erasmus-w-sarajewie) zapraszamy na krótkie spotkanie z prof. Daliborem Balianem, koordynatorem programu ERASMUS+ z Wydziału Leśnego Uniwersytetu w Sarajewie oraz prof. Mirzetą Memisević-Hodzić z tego samego uniwersytetu.

Spotkanie odbędzie się w poniedziałek, 8 maja, w godzinach 13:15 w  pokoju 309 Collegium Maximum.

Nasza nauka idzie w las - VII Konferencja Kół Naukowych studentów Leśników

W dniach 19-21 kwietnia 2023 r.  w Warszawie odbyła się VII edycja Konferencji Kół Naukowych Leśników, przygotowana przez Koło Naukowe Leśników SGGW. W wydarzeniu udział wzięli studenci z kół naukowych z Warszawy, Krakowa i Poznania. W czasie trwania Konferencji studenci mieli okazję zwiedzić kampus SGGW oraz Centrum Edukacji Leśnej w Celestynowie. W ostatnim dniu znalazł się też czas na zwiedzenie stolicy.

Zdjęcie grupowe uczestników przed Pałacem Kultury w Warszawie

Studia podyplomowe Hodowla lasu – kolejna rekrutacja ruszyła

Rozpoczęła się rekrutacja na kolejne edycje studiów podyplomowych „Hodowla lasu” (rok akademicki 2023/2024) organizowanych przy Katedrze Hodowli Lasu Wydziału Leśnego i Technologii Drewna Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Od kilku dekad studia te cieszą się ogromnym zainteresowaniem wśród leśników-praktyków a także osób pracujących w biurach urządzania lasu czy też w parkach narodowych. W ramach studiów podyplomowych organizowane są dwa kursy: „Hodowla lasu I” oraz „Hodowla lasu II”.

Dąbrowa

XII Zawody Młodych Leśników – czas na podsumowanie

W dniach 13 do 15 kwietnia 2023 r.  obyły się Zawody Młodych Leśników organizowane przez Koło Naukowe Leśników Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. W zmaganiach wzięło udział 8 szkół leśnych: Goraj, Rogoziniec, Tuchola, Zagnańsk, Warcino, Milicz, Brynek oraz Ruciane-Nida. Były to zawody dla uczniów ostatnich klas techników leśnych. Składały się z części takich jak: bieg leśnika, zawody drwali, test wiedzy leśnej.

Zdjęcie grupowe uczestników i organizatorów zawodów

Odwiedziny w Technikum im. św. Józefa w Kaliszu

We wtorek, 25 kwietnia 2023 r przedstawiciele Wydziału Leśnego i Technologii Drewna Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu wzięli udział w otwartym spotkaniu uczelni i firm pt. "CO DALEJ?" zorganizowanym przez Technikum im. św. Józefa w Kaliszu.

Uczniowie klas I - V kaliskiego technikum technologii drewna mieli okazję zapoznać się z ofertą studiów na WLTD UP w Poznaniu, a także wydarzeniami organizowanymi na naszym Wydziale, jak np. konkurs "Zbuduj Rower z Drewna" czy "Fabryka Mebli na Żywo".

Prof. UPP dr hab. Edward Roszyk

Tomasz Andrzejewski laureatem Akademickich Mistrzostw Poznania i Wielkopolski w Strzelectwie

21 marca 2023 r na Strzelnicy Magnum, odbyły się Akademickie Mistrzostwa Poznania i Wielkopolski w Strzelectwie Sportowym. Miło nam poinformować, że Tomasz Andrzejewski pracownik WLTD UPP zajął pierwsze miejsce w klasyfikacji indywidualnej mężczyzn.

Serdecznie gratulujemy.

Organizatorem zawodów był Klub Uczelniany AZS Wyższej Szkoły Bezpieczeństwa z siedzibą w Poznaniu.

Laureaci turnieju

Ambony myśliwskie jako schrony dla nietoperzy

30 marca 2023 r na terenie Nadleśnictwa Krotoszyn odbyło się wstępne spotkanie chiropterologów, myśliwych i leśników w sprawie realizacji pomysłu przystosowania ambon myśliwskich jako schronów dla nietoperzy. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele: Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Nietoperzy, Wydziału Leśnego i Technologii Drewna Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu, Sekcja Teriologiczna Koła Leśników UPP,  Koło Łowieckie Knieja nr 3 w Krotoszynie, Nadleśnictwo Krotoszyn.

 

Ambona myśliwska

Studenci z WLTD UPP Sekcji Ornitologicznej Koła Leśników uczestniczyli w pierwszym szkoleniowym spotkaniu grupy wolontariuszy It's time

W połowie marca liczna reprezentacja studentów z WLTD UPP Sekcji Ornitologicznej Koła Leśników ruszyła nad Zatokę, by uczestniczyć w pierwszym szkoleniowym spotkaniu grupy wolontariuszy It's time.

Studenci z WLTD UPP Sekcji Ornitologicznej Koła Leśników uczestniczyli w pierwszym szkoleniowym spotkaniu grupy wolontariuszy It's time

Studenci WLTD UPP w Kostelcu dyskutowali o zarządzaniu populacją zwierzyny

W lutym 2023 r. grupa studentów z Wydziału Leśnego i Technologii Drewna UPP została zaproszona przez organizację studencką stowarzyszenia myśliwych Spolek Myslivcu pri FLD CZU w Pradze.

Celem spotkania była wymiana wiedzy na temat gospodarowania populacjami zwierzyny łownej prowadzonej w Czeskich i Słowackich lasach. Spotkanie odbyło się na zamku w Kostelcu na Cernymi Lesy (część teoretyczna), zaś część terenowa miała miejsce w okolicznych lasach.

Zaświadczenie uczestnictwa

Wizyta Zespołu Szkół Drzewnych i Ochrony Środowiska z Radomska na WLTD

Dzisiaj na Wydziale Leśnym i Technologii Drewna Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu mieliśmy przyjemność gościć dwie grupy Uczniów wraz z Nauczycielami z Zespołu Szkół Drzewnych i Ochrony Środowiska w Radomsku - a dokładniej z Technikum Technologii Drewna oraz Szkoły Branżowej Pierwszego Stopnia w zawodzie stolarz.

Wizyta Zespołu Szkół Drzewnych i Ochrony Środowiska w Radomsku na WLTD

Venator członkiem Europejskiego Zespołu Rogów Myśliwskich

17-19 marca 2023 roku odbywały się w Poznaniu targi myślistwa, strzelectwa, survivalu i militariów, czyli Euro Target Show. Wydarzeniem towarzyszącym była wystawa łowiecka wraz z prezentacjami łowieckimi zorganizowana z okazji 100-lecia Polskiego Związku Łowieckiego. Do historii przeszedł cykl koncertów muzyki myśliwskiej w wykonaniu zespołów trębaczy myśliwskich z kraju i zagranicy. Gospodarzem jednego z koncertów (18.03.2023), który odbył się w Kolegium Rungego był prof. dr hab. Piotr Łakomy Dziekan Wydziału Leśnego i Technologii Drewna Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

Zdjęcie zespołu przed kościołem pw. św. Jana Vianneya na Sołaczu

Targi Euro Target Show za nami

W dniach 17-19 marca 2023 r. na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich odbyła się kolejna edycja Euro Target Show. Było to wyjątkowe spotkanie tysięcy sympatyków łowiectwa pełne energii, emocji i dobrej atmosfery. Były to wyjątkowe targi wpisujące się w 100-lecie Polskiego Związku Łowieckiego. Głównym organizatorem tego wydarzenia był profesor Dariusz Gwiazdowicz. Nie mogło na tych obchodach zabraknąć obecności Wydziału Leśnego i Technologii Drewna Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

Wymiana w ramach programu ERASMUS+, organizowana przez Czeski Uniwersytet Przyrodniczy

Zapraszamy studentów Wydziału Leśnego i Technologii Drewna do wzięcia udziału w krótkim intensywnym programie wymiany (BIP) w ramach programu ERASMUS+, organizowanym przez Czeski Uniwersytet Przyrodniczy (CZU) w Pradze. Uczestnictwo w programie obejmuje część wyjazdową w Czechach, zaplanowaną w dniach 22-28 kwietnia bieżącego roku, oraz uczestnictwo w zajęciach zdalnych. Zgodnie z zasadami programu ERASMUS za udział w tym programie otrzymacie Państwo 3 punkty ECTS

"Wood Industry. Past, Present and Future Outlook"

W lutym 2023 r. ukazało się w wydawnictwie London, UK IntechOpen opracowanie książkowe o charakterze przeglądowym, które przygotował międzynarodowy zespół 18 autorów, zatytułowane: "Wood Industry Past, Present and Future Outlook" (ISBN 978-1-80356-449-4), pod redakcją naukową prof. Guanben Du i dr. Xiaojian Zhou. Przedmiotowa pozycja obejmuje 171 stron tekstu w formie  ośmiu rozdziałów, zawartych odpowiednio w dwóch sekcjach: "Wood Construction" i "Wood Processing and Products".

"Wood Industry. Past, Present and Future Outlook"

Wydział Leśny i Technologii Drewna UPP zaprasza na EURO TARGET SHOW

Targi Euro Target Show to wyjątkowe święto myślistwa, strzelectwa, survivalu i militariów. Kolejna wydarzenia obędzie się 17-19 marca 2023 r. na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich.  

Oto kilka ważnych informacji 

Bilety do nabycia w kasach i online  https://eurotargetshow.pl/pl/dla-zwiedzajacych/wazne-informacje/bilety/

Chemiczne lekcje akademickie na Wydziale Leśnym i Technologii Drewna UPP

27.02.2023 lutego prof. UPP dr hab. Zuzanna Magdziak, prof. UPP dr hab. Monika Gąsecka, dr Magdalena Woźniak, mgr Sylwia Ryszczyńska przeprowadzili lekcję akademickie dla uczniów z Zespołu Szkół Politechnicznych im. Bohaterów Monte Cassino we Wrześni. Tematem zajęć było: „Oczyszczanie mocznika metodą krystalizacji" oraz "Analiza soli, czyli wykrywanie kationów i anionów".

Młodzież w laboratorium chemicznym

Lasy Świata Uganda 2023. Queen Elizabeth National Park

Po opuszczeniu Entebbe, kolejnym celem naszej wyprawy był Queen Elizabeth National Park. Aby się tam dostać, wynajęliśmy busa z sympatycznym kierowcą Benjaminem, który spędzi z nami 9 dni. Ruszyliśmy w drogę. Mniej więcej w połowie drogi, w jednym z miast trafiliśmy na wiec poparcia ludu Batooro. Jazda w takim tłumie była nie lada wyzwaniem dla naszego kierowcy. Poradził sobie z nim wyśmienicie i po 40 minutach zostawiliśmy za sobą roztańczony i rozśpiewany tłum uczestników.

Lasy Świata Uganda 2023 - Lądujemy w Entebbe

Lądujemy w Entebbe i wychodzimy w ciepłą, przyjemną noc. Ciemność rozbrzmiewa głosami pierwszych afrykańskich ptaków, gdy stoimy w kolejce po wizy, już czeka na nas uśmiechnięty kierowca z hotelu. Jednak to nie czas na spanie, nowe bodźce utrzymują nas na nogach. W przedświcie śpiewają drozdy afrykańskie i bilbile.

Po pierwszym śniadaniu ruszamy do miasta. Wzdłuż rudej, gruntowej drogi piętrzą się domki z ogródkami. Miasto jest przegrodzone rezydencją prezydenta, pilnowaną przez grupy żołnierzy.

Publiczna obrona pracy doktorskiej mgr. inż. Bartosza KRĄKOWSKIEGO

Dziekan i Rada Naukowa Dyscypliny Nauki Leśne Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu

informują, że dnia 20 lutego 2023 r. (poniedziałek) o godzinie 10:00 na Wydziale Leśnym i Technologii Drewna Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu w sali Katedry Inżynierii Leśnej (C4), Poznań, ul. Wojska Polskiego 71 C, odbędzie się publiczna dyskusja nad rozprawą doktorską

mgr. inż. Bartosza KRĄKOWSKIEGO     

Prof. D.J. Gwiazdowicz powołany do Zespołu do spraw Medalu „Zasłużony dla Nauki Polskiej Sapientia et Veritas"

20 stycznia 2023 r Minister Edukacji i Nauki powołał członków Zespołu do spraw Medalu „Zasłużony dla Nauki Polskiej Sapientia et Veritas". Wśród powołanych znalazł się profesor Dariusz J. Gwiazdowicz z WLTD UPP. Serdecznie gratulujemy.

Medal „Zasłużony dla Nauki Polskiej Sapientia et Veritas” jest przyznawany za szczególne zasługi dla szkolnictwa wyższego i nauki, w tym za wybitne osiągnięcia w zakresie działalności naukowej, dydaktycznej lub organizacyjnej.

prof. D.J. Gwiazdowicz

„KREDKI ZAMIAST KWIATKA”

Drodzy Dyplomanci, po raz kolejny Rada Samorządu Wydziału Leśnego i Technologii Drewna rusza z akcją „KREDKI ZAMIAST KWIATKA”.  

Zamiast kwiatów przynieś na obronę kredki BAMBINO dla dzieci z przebywających w Szpitalu Klinicznym im. Karola Jonschera w Poznaniu i wywołaj uśmiech na twarzach najmłodszych.

„KREDKI ZAMIAST KWIATKA” trwa od 2017 r, dzięki i wam, dzień waszej obrony na Wydziale Leśnym i Technologii Drewna UPP staje się dniem szczęśliwym nie tylko dla was.

Studenci leśnictwa w siedzibie firmy Forex Polska

W dniach 19 i 20 stycznia 2023 r. w siedzibie firmy Forex Polska Sp. z oo. pod kierownictwem dr inż. Krzysztofa Polowego odbyły się zajęcia terenowe dla studentów Wydziału Leśnego i Technologii Drewna UPP z przedmiotu Technika Leśna.

 W zajęciach uczestniczyli studenci z drugiego roku studiów magisterskich kierunku leśnictwo oraz studenci pierwszego roku angielskojęzycznych studiów kierunku Forestry.

Studenci leśnictwa w siedzibie firmy Forex Polska

Las w szpitalu

W roku 2022 r. w Poznaniu zostało oddane do użytku Wielkopolskie Centrum Pediatrii (jeden z najnowocześniejszych szpitali dziecięcych w Polsce). Szpital ten znajduję się niemal w sąsiedztwie Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Członkowie Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Leśnictwa i Drzewnictwa Oddział w Poznaniu, wraz z studentami i pracownikami Wydziału Leśnego i Technologii Drewna Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu postanowili uprzyjemnić czas przebywającym na leczeniu małym pacjentom. Zorganizowano specjalnie dla nich zajęcia edukacyjne, na których przybliżono dzieciom las.

Organizatorzy zajęć dla dzieci w szpitalu

INAUGURACJA ROKU PROF. JÓZEFA RIVOLEGO

 

Człowiek nieprzeciętny, podróżnik, najsłynniejszy leśnik, jednak jak się okazuje nie wszystkim znany. Pragnąc przypomnieć i przybliżyć sylwetkę pierwszego prodziekana Wydziału Rolniczo-Leśnego Uniwersytetu Poznańskiego, podczas okolicznościowego seminarium Polskiego Towarzystwa Leśnego (PTL), którego współorganizatorem był WLTD, zainicjowany został rok prof. Józefa Rivolego w 100 rocznicę nadania tytułu doktora honoris causa Uniwersytetu Poznańskiego 1923-2023.

prof. dr hab. Piotr Łakomy, dziekan Wydziału Leśnego i Technologii Drewna

Łuczniczy listopad

Tradycyjnie w święto 11 listopada w Poznaniu odbył się Turniej Łuczniczy o Rogala Marcińskiego. Była to już siódma jego edycja. W tym poznańskim wydarzeniu uczestniczyli członkowie Sekcji Łuczniczej Koła Leśników. Jak się okazało niełatwo było zapisać się na turniej, gdyż po niespełna dobie od ogłoszenia zapisów wyczerpały się miejsca.

Drużyna łuczników

„Myślimy (EKO)logicznie”

W dniu 21 listopada 2022 r. na terenie Scout Camp Poznań odbył się obóz tematyczny związany z popularyzacją zagadnienia "Bioróżnordności". Organizatorem tego przedsięwzięcia była Fundacja Wspólny Nurt.

Uczestnikami tego wydarzenia byli uczniowie klas siódmych Szkoły Podstawowej nr 1 w Poznaniu.  Akcja ta była częścią szerszego projektu w ramach realizacji IV edycji projektu "RATUJMY ZIELONE PŁUCA POZNANIA", która odbyła się pod hasłem „Myślimy (EKO)logicznie”.

Wykład na terenie

Oliwia Łabuda, Marcin Łaguna laureatami stypendium „Lasy Świata Uganda 2023”

Miło nam poinformować, że w wyborach stypendystów stypendium wyjazdowego „Lasy Świata 2023” laureatami zostali: Oliwia Łabuda, Marcin Łaguna.

Serdecznie gratulujemy

 

Fundatorem stypendium jest prof. dr hab. Piotr Łakomy – Dziekan Wydziału Leśnego i Technologii Drewna Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

Pracownicy

Pracownicy WLTD UPP odznaczeni medalami

18 listopada 2022 r zakończyły się na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu uroczystości z wręczeniem orderów i odznaczeń państwowych, Medali Komisji Edukacji Narodowej i medalami okolicznościowymi UPP. Miło nam poinformować, że wśród odznaczonych znaleźli się pracownicy Wydziału Leśnego i Technologii Drewna UPP.

MEDALEM SREBRNYM ZA DŁUGOLETNIĄ SŁUŻBĘ - za wzorowe, wyjątkowo sumienne wykonywanie obowiązków wynikających z pracy zawodowej odznaczeni zostali:

Medal Komisji Narodowej

Struktura flory naczyniowej lasów na obszarze wschodniej części Pojezierza Krzywińskiego – obrona pracy doktorskiej

Dziekan i Rada Naukowa Dyscypliny Nauki Leśne Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu informują, że dnia 22 listopada 2022 r.  (wtorek) o godzinie 13,00 na Wydziale Leśnym i Technologii Drewna Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, odbędzie się  publiczna  dyskusja nad rozprawą doktorską Mgr inż.  Konrada ŚWITALSKIEGO nt.: „Struktura flory naczyniowej lasów na obszarze wschodniej części Pojezierza Krzywińskiego”. Publiczna obrona pracy doktorskiej odbędzie się w sali Katedry Hodowli Lasu, Poznań, ul. Wojska Polskiego 71 A.

Logo Wydziału Leśnego i Technologii Drewna

Dr inż. Blanka Wiatrowska laureatką konkursu Miniatura 6

Narodowe Centrum Nauki ogłosiło wyniki konkursu Miniatura 6. Wśród laureatów konkursu znalazła się dr inż. Blanka Wiatrowska z Katedry Botaniki i Siedliskoznawstwa Leśnego Wydziału Leśnego i Technologii Drewna Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.  Pani doktor Blanka Wiatrowska będzie realizowała projekt pt.:

„Pająki potencjalnymi zapylaczami gatunków inwazyjnych? Wpływ aktywnie polujących i sieciowych pająków na sukces reprodukcyjny inwazyjnej tawuły kutnerowatej (Spiraea tomentosa)”.

logo Miniatura

Paulina Pasek laureatką nagrody dr. inż. Ryszarda Szymaniego

Do tradycji kierunku studiów Technologia drewna na WLTD UPP należy już zapisać nagrodę dla najlepszego absolwenta tego kierunku ufundowaną przez dr. inż. Ryszarda Szymaniego. Najlepszą Absolwentką kierunku studiów Technologia drewna w roku akademickim 2021/2022 została Pani mgr inż. Paulina Pasek, do której powędrowała tym razem nagroda.

Serdecznie gratulujemy

 

Logo Wydziału Leśnego i Technologii Drewna

Profesor dr hab. Małgorzata Mańka uhonorowana „Medalem 100-lecia Towarzystwa Przyjaciół Nauki i Sztuki w Gdańsku”

W Gdańsku podczas Kongresu Towarzystw Naukowych przyznano „Medal 100-lecia Towarzystwa Przyjaciół Nauki i Sztuki w Gdańsku, Gdańskiego Towarzystwa Naukowego, Gdańskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuki za zasługi dla nauki i kultury polskiej”. Miło nam poinformować, że medal ten otrzymała otrzymali prof. dr hab. Małgorzata Mańka, czł. rzecz. PAN wraz z prof. dr hab. Andrzej Grzywacz, czł. rzecz. PAN, dr h.c.

Profesor M. Mańka i medal

Uczniowie Technikum Leśnego w Miliczu w murach naszej uczelni

Dnia 27 października 2022 r. klasy maturalne z Technikum Leśnego w Miliczu brały udział w zajęciach przygotowanych przez pracowników Wydziału Leśnego i Technologii Drewna Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

Pierwszym punktem wizyty młodzieży w murach poznańskiej uczelni było zwiedzanie Parku Dendrologicznego, po którym oprowadził ich dr inż. Marcin Włoch, członek Zespołu ds. współpracy ze szkołami branżowymi działającego przy WLTD UPP.

Zdjęcie grupowe uczniów i nauczycieli na tle Kolegium Cieszkowskich

Studenci zapalili znicze na grobach zmarłych profesorów

25 października 2022 r. studenci z Koła Leśników wraz z opiekunem koła prof. dr hab. Jarosławem Szabanem, zgodnie z tradycją, nawiedzili poznański cmentarz na ulicy Lutyckiej, na którym są pochowani Profesorowie z Wydziału Leśnego i Technologii Drewna UPP.

Jest to już wieloletnia tradycja, gdzie przed świętem Wszystkich Świętych studenci odwiedzają cmentarze, sprzątają groby i zapalają znicze by uczcić pamięć zmarłych Profesorów.

Grób prof. Józefa Rivolego

NAUKOWCY UNIWERSYTETU PRZYRODNICZEGO W POZNANIU WE WŁADZACH POLSKIEGO TOWARZYSTWA LEŚNEGO

W dniach 8 - 10 września 2022 r. w Starych Jabłonkach odbył się zjazd sprawozdawczo – wyborczy Polskiego Towarzystwa Leśnego, podczas którego wybrano władze Towarzystwa kadencji 2022-2026, wśród których znalazło się czterech naukowców Wydziału Leśnego i Technologii Drewna UPP.

czterech naukowców WLTD, którzy weszli w skład zarządu PTL

Zapraszamy Państwa na III edycję studiów podyplomowych: Zarządzanie ryzykiem w otoczeniu drzew - diagnostyka, pielęgnacja, monitoring”

Celem studiów podyplomowych jest uzupełnienie zakresu tematycznego nierealizowanego w toku studiów „leśnictwo” i kierunków pokrewnych oraz przygotowanie specjalistów zajmujących się diagnostyką drzew i oceną ryzyka potencjalnie niebezpiecznych i szkodliwych zdarzeń z ich udziałem. Oferta studiów skierowana jest do szerokiego grona odbiorców, zajmujących się problematyką drzew, między innymi w aspekcie ochrony środowiska i przyrody, leśnictwa czy też architektury krajobrazu. Są to zarówno pracownicy zatrudnieni w administracji państwowej różnego szczebla jak i w sektorze prywatnym.

Uczestnicy II edycji studium na ćwiczeniach terenowych

Agnieszka Knioła zajęła II miejsce w kategorii Łuk tradycyjny- kobiety

1 października 2022 r. dwoje reprezentantów Sekcji Łuczniczej Koła Leśników Wydziału Leśnego i Technologii Drewna- Agnieszka Knioła i Grzegorz Kamasa wzięło udział
w II Terenowym Turnieju Łuczniczym o Puchar Starosty Gnieźnieńskiego Piotra Gruszczyńskiego. Organizatorem imprezy był Klub Łuczniczy Arczersi.

Zawodnicy -  zdjęcie grupowe.

Spotkanie organizacyjne dla I roku kierunku leśnictwo studiów stacjonarnych

Spotkanie organizacyjne dla pierwszego roku kierunku leśnictwo studiów stacjonarnych odbędzie się 4 października 2022 roku o godz. 8.45 w Sali wykładowej Chemii Ogólnej ul. Wojska Polskiego 75 w Poznaniu.

Obecność obowiązkowa.

Planowany dwugodzinny wykład z Chemii na 4 października zostaje rozdzielony na 2 części. Pierwsza odbędzie się 4.10 br. od 8.00 do 8.45 (przed spotkaniem z Panem Dziekanem), a druga wyjątkowo w czwartek od 8.00 do 8.45 również w Sali Katedry Chemii.

Logo wydziału jako kafelek

Warsztaty szkoleniowe z fitopatologii leśnej

W dniach 20-22 września 2002 r. Katedra Entomologii i Fitopatologii Leśnej WLTD UPP zorganizowała warsztaty szkoleniowe dla pracowników Zespołów Ochrony Lasu z całej Polski, z zakresu fitopatologii leśnej. Wykłady wygłosili mgr Miłosława Olejnik, Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Poznaniu i prof. dr hab. Piotr Łakomy. Jeden dzień poświęcony był na zajęcia terenowe, podczas których omawiane i dyskutowane były konkretne przypadki chorób wywoływanych przez patogeniczne grzyby na terenie Nadleśnictwa Łapuchówko.

Zdjęcie grupowe uczestników szkolenia

4. Międzynarodowa Konferencja Naukowa DREWNO – NAUKA – GOSPODARKA

W dniach 14 – 16 września 2022 r. na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich odbyła się 4. Międzynarodowa Konferencja Naukowa DREWNO – NAUKA – GOSPODARKA. Wydarzenie było afiliowane przez Europejski Instytut Leśny.

Celem konferencji była prezentacja wyników najnowszych badań z zakresu drzewnictwa, leśnictwa i dziedzin pokrewnych, ze szczególnym uwzględnieniem badań o dużych możliwościach praktycznego wykorzystania w gospodarce.

Prezentacja wyników

Chemiczne lekcje akademickie na WLTD UPP

Wrzesień w Katedrze Chemii to czas spotkań z młodzieżą szkolną. W ramach lekcji akademickich Uczniowie I LO im. K. Marcinkwoskiego z Poznania, III LO im. J. Kantego z Poznania oraz z Zespołu Szkół Politechnicznych z Wrześni pod czujnym okiem Pracowników i Doktorantów Katedry Chemii wykonują  doświadczenia chemiczne wzbogacające wiedzę zdobytą w szkole.

 

Monika Gąsecka

W trakcie robienia doświadczenia

Komunikat dla studentów I roku

Centrum Kultury Fizycznej uprzejmie informuje, że zebranie organizacyjne i zapisy do grup wychowania fizycznego dla I roku (studia stacjonarne) odbędzie się w budynku Hali Sportowej ul. Dojazd 7               

PONIEDZIAŁEK 3.10.2022 o godz. 10.30 

- technologia drewna,

- projektowanie mebli

 

PIĄTEK 7.10.2022 o godz.9.00

Podsumowanie XXIX Ogólnopolskiej Konferencji Chiropterologicznej

119 uczestników z 26 ośrodków naukowych oraz przedstawiciele: Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, Regionalnych Dyrekcji Ochrony Środowiska, Lasów Państwowych (GDLP, Nadleśnictw), Parków Narodowych (Drawieński, Biebrzański, Kampinoskim), parków krajobrazowych, Zarządu Zieleni Miejskiej, organizacji pozarządowych uczestniczyło w trzydniowej XXIX Ogólnopolskiej Konferencji Chiropterologicznej, która odbyła się w dniach 16-18 września 2022 r. w Poznaniu.

dr hab. Grzegorz Lesiński przedstawia swój referat

Wydział Leśny i Technologii Drewna na XXVII Festynie Archeologicznym w Biskupinie

W dniach 14-18.09 2022 odbył się XXVII Festyn Archeologiczny w Biskupinie. W trakcie Festynu można było dowiedzieć się jak w przeszłości ludzie postrzegali Matkę Naturę, a także w jaki sposób korzystali z jej dobrodziejstw wykorzystując dostępne surowce. W przeszłości, jednym z ważniejszych surowców dla ludzi były drewno i kora. Wykorzystywano je do produkcji m.in. smoły drzewnej i dziegciu.

ZAWIADOMIENIE O OBRONACH PUBLICZNYCH PRAC DOKTORSKICH

27 września 2022 r.  (wtorek)  o  godzinie  11,00  - „Identyfikacja i ocena wpływu obszarów Natura 2000 na ekonomiczne aspekty realizacji gospodarki leśnej na przykładzie Nadleśnictwa Oborniki” .14 października 2022 r.  (piątek)  o  godzinie  10,00 - Struktura i dynamika drzewostanów sosnowych w różnych  fazach rozwoju oraz skład gatunkowy roślinności runa na gruntach porolnych i   leśnych” .

kafelek - Logo Wydziału Leśnego i Technologii Drewna

Wizyta delegacji WLTD UPP w firmie Lubelski Fornir

W dniach 14-15 lipca 2022 r. delegacja pracowników Wydziału Leśnego i Technologii Drewna odwiedziła Lubelszczyznę. Pojechaliśmy na zaproszenie władz firmy Lubelski Fornir. W skład delegacji weszli prof. UPP dr hab. Dorota Dziurka, prof. dr hab. Jerzy Smardzewski, prof. dr hab. Krzysztof Adamowicz, prof. dr hab. Radosław Mirski, prof. UPP r hab. Tomasz Rogoziński, prof. UPP dr hab. Marcin Jakubowski oraz prof. dr hab. Piotr Łakomy. W firmie przyjął nas Pan Edmund Smolarek, Prezes firmy Lubelski Fornir, Pani Jolanta Kowalska, Dyrektor Marketingu i Rozwoju oraz Pan Ryszard Pluciak.

Członkowie delegacji WLTD na terenie fabryki

Profesor Magdalena Zborowska powołana do Rady Muzeum Archeologicznego w Biskupinie

Zarząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego powołał nową Radę Muzeum Archeologicznego w Biskupinie. Wśród nowych członków w Radzie MAB znalazła się prof. dr hab. Magdalena Zborowska z Wydziału Leśnego i Technologii Drewna UPP. Gratulujemy!

Rada Muzeum m.in. sprawuje nadzór nad wypełnianiem przez muzeum jego powinności wobec zbiorów i społeczeństwa, a także ocenia działalność muzeum. Nominacje w imieniu marszałka Piotra Całbeckiego wręczył dyrektor Muzeum dr Henryk Paweł Dąbrowski.

Zdjęcie portretowy profesor Magdaleny Zborowskiej

Przemysław Dyba nagrodzony nagrodą „ Studenta roku”

Od 2007 roku Oddział Wielkopolski Polskiego Towarzystwa Leśnego za wyróżniającą się działalność na Wydziale Leśnym i Technologii Drewna UP przyznaje nagrodę "Studenta roku" im. Prof. Józefa Rivolego. W tym roku nominowani zostali:

  • Wiktoria Breza
  • Przemysław Dyba
  • Michał Kugacz
  • Ewelina Łangowska
  • Tymoteusz Skoda
  • Katarzyna Sycz

Decyzją kapituły, nagroda trafiła do Przemysława Dyby.

Przemysław Dyba z nagrodą

Radosław Witkowski zwycięzcą turnieju darta sezonu 2021/2022

W piątek 24 czerwca 2022 r poznaliśmy najlepszych darterów sezonu 2021/22 Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Miło nam poinformować, że w turnieju zwyciężył Radosław Witkowski z Wydziału Leśnego i Technologii Drewna.

Poniżej klasyfikacja końcowa:

Miejsce I – Radosław Witkowski

Miejsce II –Sławomir Juryta

Miejsce III –Michał Zieleziński

Miejsce IV –Arkadiusz Swedrzyński

Miejsce V – Bartek Pałubicki

Miejsce VI – Jakub Glura

Miejsce VII – Aleksandra Nowak

Miejsce VIII – Łukasz Matwiej

Miejsce IX – Jakub Jakubowski

Laureaci turnieju darta

Koniec XXI edycji studiów podyplomowych Zarządzanie Przedsiębiorstwem w Leśnictwie i Ochronie Przyrody

Dobiegła końca XXI edycja studiów podyplomowych Zarządzanie Przedsiębiorstwem w Leśnictwie i Ochronie Przyrody realizowanych przez Wydział Leśny i Technologii Drewna Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu w roku akademicki 2021/2022, w której uczestniczyło 24 słuchaczy z całej Polski.

Absolwenci studium podyplomowego

Dyskusja o wylesianiu planety

23 czerwca 2022 r na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu odbyła się konferencja pt. „Jaki mamy wpływ na wylesianie planety?”. Konferencja odbyła się w formie hybrydowej (stacjonarnie oraz online) i zgromadziła blisko 100 uczestników.  W czasie wydarzenia omówiono problematykę wylesiania lasów tropikalnych z uwzględnieniem różnych perspektyw takich jak: prawna, klimatyczna i konsumencka.

Konferencje otworzył prof. dr hab. Piotr Łakomy

ZTM Venator na podium w XXVI Ogólnopolskim Festiwalu Muzyki Myśliwskiej

17 czerwca 2022 r w Zamościu odbył się XXVI Ogólnopolski Festiwal Muzyki Myśliwskiej. Na festiwal do Zamościa przybyło 121 solistów, 25 zespołów sygnalistów myśliwskich wśród nich Zespół Trębaczy Myśliwskich Venator z WLD Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Miło nam poinformować, że nasz zespół zdobył wysokie miejsca w konkursach.

Zdjęcie uczestników zespołu zrobione na rynku w Zamościu

Piknik Wydziału Leśnego i Technologii Drewna UPP

9 czerwca 2022 r. odbył się piknik Wydziału Leśnego i Technologii Drewna UPP. Na polanie edukacyjnej Ogrodu Dendrologicznego WLTD UPP zebrali się Studenci i Pracownicy Wydziału wraz z rodzinami.

Zapraszamy do fotorelacji z tego wydarzenia.

Organizatorem pikniku był Samorząd Studencki Wydziału Leśnego i Technologii Drewna UPP, Ogród Dendrologiczny WLTD UPP, Wydział Leśny i Technologii Drewna UPP.

Plakat promujący wydziałowy piknik

Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu 3 uczelnią z Polski w rankingu "top global universities”

Polskie uczelnie według QS World University Rankings 2023: Uniwersytet Warszawski – miejsce 284, Uniwersytet Jagielloński – miejsce 293, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu i Politechnice Warszawskiej – miejsca 521-530 ex aequo z innymi uczelniami, AGH, UAM, Politechnika Krakowska, Politechnika Gdańska, Politechnika Łódzka, UMK, Politechnika Poznańska, Uniwersytet Gdański, Uniwersytet Łódzki, Uniwersytet Wrocławski, Politechnika Wrocławska – miejsca 801-1000 ex aequo z innymi uczelniami, Politechnika Śląska, Politechnika Lubelska, Uniwersytet w Białymstoku, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski, SGGW – miejsca 1001-1200 ex aequo z innymi uczelniami, Uniwersytet Rzeszowski, Uniwersytet Śląski – miejsca 1201-1400 ex aequo z innymi uczelniami

Kolejny sukces naszych łuczników

W miniony weekend 4go czerwca na terenie Nadleśnictwa Warcino odbyły się VI Mistrzostwa Polski Leśników w Łucznictwie 3D o Puchar Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych. Kolejny raz Nasz Wydział był współorganizatorem tego wydarzenia. Tegoroczna edycja ponownie cieszyła się dużym zainteresowaniem łuczników i wzięło w niej udział blisko 80 leśników z całej Polski.

ZTM Venator znów na podium

5 maja 2022 r na VIII Międzynarodowym Festiwalu Kultury Leśnej i Łowieckiej w Gołuchowie, Zespół Trębaczy Myśliwskich Venator zdobył 1 miejsce w klasie MB- Muzyka Myśliwska oraz 1 miejsce w klasie mistrzowskiej G. Ponadto Zespół otrzymał nagrodę Grand Prix, w postaci statuetki Żubra z Gołuchowa oraz nowego rogu typu Pless.

Serdecznie gratulujemy

Wizyta naukowców z tureckiego Uniwersytetu Technicznego w Bursie (Bursa Teknik Üniversitesi)

W dniach 23-27 maja 2022 r.  na Wydziale Leśnym i Technologii Drewna UPP przebywała dwójka naukowców z tureckiego Uniwersytetu Technicznego w Bursie (Bursa Teknik Üniversitesi). Profesor Murat ERTAŞ kierownik Katedry Inżynierii Przemysłu Leśnego na Wydziale Leśnym BTU. W swoich badaniach zajmuj się biomateriałami, niedrzewnymi produktami leśnymi, żywicowaniem, biokompozytami i bioenergią. Doktor habilitowany Salih PARLAK pracownik Katedry Inżynierii Leśnej i zajmuje się hodowlą i ochroną lasu, produkcją szkółkarską i wegetatywnymi technikami rozmnażania roślin.

Uroczyste odsłonięcie tablicy pamiątkowej poświęconej pamięci prof. dr. hab. Jana Wiertelaka

Na terenie kampusu Collegium Maximum w piątek 27 maja 2022 r. odbyła się uroczystość odsłonięcia kamienia z tablicą pamiątkową pamięci prof. dra hab. Jana Wiertelaka, pracownika Wydziału Rolniczo-Leśnego, twórcy dzisiejszej Katedry Chemicznej Technologii Drewna Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.  Profesor Jan Wiertelak został zamordowany przez NKWD podczas II wojny światowej w Charkowie.Kamień z tablicą pamiątkową powstał z inicjatywy społeczności Wydziału Leśnego i Technologii Drewna.

Władze uczelni z rodzinom przy kamieniu pamiątkowym

Ptasie warsztaty młodzieży z Zespołu Szkół im. Emilii Sczanieckiej w Pniewach

27 maja 2022 r. Wydział Leśny i Technologii Drewna UPP odwiedziła młodzież z Zespołu Szkół im. Emilii Sczanieckiej w Pniewach. Wycieczka młodzieży w mury naszej uczelni, była nagrodą ufundowaną przez Dziekana WLTD UPP prof. dr hab. Piotra Łakomego, dla Marcina Kucza laureata Wojewódzkiego Konkursu Kształcenia Słuchu pt. „Ptaków Śpiew” konkursu i jego klasy.

Młodzież obserwująca ptaki przez lornetki

Dr inż. Anna Ilek laureatką konkursu OPUS 22

Ogłoszone zostały wyniki konkursów OPUS 22. Na liście projektów zakwalifikowanych do finansowania znalazł się projekt dr inż. Anny Katarzyny Ilek z Katedry Botaniki i Siedliskoznawstwa Leśnego WLTD UPP - „Badanie zależności pomiędzy glebową materią organiczną a dynamiką infiltracji i retencji wody w glebach leśnych w kontekście globalnych zmian klimatu i składu gatunkowego drzewostanu” (partner projektu Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie).

Serdecznie gratulujemy

Zdjęcie dr inż. Anny Ilek

Dr inż. Marlena Baranowska laureatką VI edycji konkursu MINIATURA

Narodowe Centrum Nauki opublikowało pierwszą listę rankingową szóstej edycji konkursu MINIATURA na pojedyncze działania naukowe. W gronie laureatów znalazła się dr inż. Marlena Baranowska z Wydziału Leśnego i Technologii Drewna UPP, która w ramach stażu naukowego zbada zróżnicowanie nisz mikoryzowych czeremchy amerykańskiej i zwyczajnej - wstępne badania roli grzybów w ekspansji czeremchy amerykańskiej.

Serdecznie gratulujemy

Fotografia dr inż. Marleny Baranowskiej

WYJAZDOWE POSIEDZENIE KADRY KIEROWNICZEJ WLTD UPP

W dniach 5-6 maja 2022 r. kolegium dziekańskie oraz kierownicy katedr Wydziału Leśnego i Technologii Drewna uczestniczyli w wyjazdowym spotkaniu roboczym na ternie Leśnego Zakładu Doświadczalnego Siemianice. Oprócz posiedzenia, na którym omawiano ważne sprawy dla działalności i rozwoju WLTD mieliśmy okazję spotkać się z dyrektorem i zastępcą dyrektora LZD Siemianice Panami Iwo Gałeckim i Krzysztofem Durczakiem oraz właścicielami firm produkujących meble Panami Janem Lenartem i Janem Jagieniakiem.

Zdjęcie zbiorowe. Na zdjęciu kierownicy katedr

Trwa nabór na 15. edycję studiów podyplomowych „BEZPIECZEŃSTWO I HIGIENA PRACY W LEŚNICTWIE” w roku akademickim 2022/23

Celem studiów jest zapoznanie słuchaczy z aktualną wiedzą z zakresu prawa pracy oraz nowoczesnych narzędzi oceny i kształtowania warunków i środowiska pracy. Studia przygotowują do pracy zawodowej w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy, jak również podnoszą kwalifikacje osób już pracujących w służbie bhp.

Kleszczowa lekcja biologii

5 maja klasy siódme z Niepublicznej Szkoły Podstawowej Otwarte Drzwi odwiedziły Ogród Dendrologiczny WLTD UPP. Tam pod okiem Pani Dr. inż. Anny Wierzbickiej odbyły praktyczną i niezwykle ciekawą lekcję biologii, dedykowanej kleszczom.

Była i teoria, ale co najważniejsze praktyka, co widać na fotorelacji. W drugiej części zajęć uczestnicy dowiedzieli się jaki wpływ na życie ma kontakt z przyrodą. Bardzo dziękujemy Pani Annie i Wydział Leśny i Technologii Drewna UP w Poznaniu za wspaniałe zajęcia i niezwykle przyjemnie spędzony czas.

Studia podyplomowe Hodowla lasu – rekrutacja

Ruszyła rekrutacja na kolejne edycje studiów podyplomowych „Hodowla lasu” (rok akademickim 2022/2023) organizowanych przy Katedrze Hodowli Lasu Wydziału Leśnego i Technologii Drewna Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Od kilku dekad studia te cieszą się ogromnym zainteresowaniem wśród leśników-praktyków a także osób pracujących w biurach urządzania lasu czy też w parkach narodowych. W ramach studiów podyplomowych organizowane są dwa kursy: „Hodowla lasu I” oraz „Hodowla lasu II”.

Publiczna dyskusja nad rozprawą doktorską Mgr inż. Macieja HAŁUSZCZAKA

Dziekan i Rada Naukowa  Dyscypliny Nauki Leśne Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu informują, że dnia 22 kwietnia 2022 r.  (piątek)  o  godzinie  11,00  na Wydziale Leśnym i Technologii Drewna Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, odbędzie  się  publiczna  dyskusja nad rozprawą doktorską Mgr  inż.  Macieja HAŁUSZCZAKA nt.:  „Skuteczność wybranych metod ochrony przed osutką wiosenną sosny w nalotach sosny zwyczajnej (Pinus sylvestris L.) na terenie Nadleśnictwa Skwierzyna”. Praca doktorska do wglądu  w Bibliotece Głównej Uniwersytetu Przyrodniczego.

XI ZAWODY MŁODYCH LEŚNIKÓW

To były bardzo intensywne 2 dni… w czwartek od samego rana, zaraz po zarejestrowaniu uczestników, odbyły się ZAWODY DRWALI.

Uczestnicy musieli wykazać się umiejętnością posługiwania się pilarką. Do konkurencji należały m.in. ścinka drzewa, okrzesywanie, zmiana piły łańcuchowej na czas, przerzynka precyzyjna i przerzynka kombinowana.

Dodatkową konkurencją było udzielenie pierwszej pomocy oraz strzelanie z łuku.

Wieczorem spotkaliśmy się na ognisku integracyjnym.

Terenowe warsztaty brakarskie

W piątek 25.03.2022 r. studenci z Wydziału Leśnego i Technologii Drewna UPP, kierunku leśnictwo, wzięli udział w warsztatach na temat szacunku brakarskiego oraz ogólnej klasyfikacji surowca drzewnego. Warsztaty odbyły się na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Pile, w Nadleśnictwie Kaczory.

Lasy Świata Dominikana 2022 – Las Terrenas

Nie zwalniamy tempa. Z Puerto Plata przenosimy się w dziksze Las Terrenas – miasto położone w północnej części Dominikany. Atmosfera unoszącego się kurzu od ruchu ulicznego, lekkiego, ale bardzo pozytywnego chaosu, gorąca odbijającego się od nagrzanego asfaltu oraz mieszkańców namawiających do kupna świeżych owoców pozwoliła, abyśmy poczuli się jak lokalni.

Wyróżnienia dla absolwentów i studentów WLTD za rok akademicki 2020/2021

25 listopada 2021 roku przyznano nagrody i wyróżnienia dla studentów i absolwentów naszego Uniwersytetu za rok akademicki 2020/2021. W gronie wyróżnionych znaleźli się przedstawiciele WLTD UPP.

Absolwenci wyróżnieni LISTEM GRATULACYJNYM REKTORA

Mgr Klaudia Bulwa z kierunku leśnictwo, studia stacjonarne,  za  pracę „Dynamika  struktury  drzewostanu sosnowego (Pinus sylvestris L.) zagospodarowanego  sposobem  przerębowym”,  napisaną pod kierunkiem prof. UPP dr. hab. Janusza Szmyta w Katedrze Hodowli Lasu UPP;

Diament Meblarstwa 2022 dla sofy Elza marki Complet Furniture

Autorką projektu Małgorzata Petelicka absolwentka Wydziału Wzornictwa i Architektury Wnętrz na Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi.  Adaptacji produkcyjnej dokonali: Miłosz Stasiak, student III roku Technologii drewna WLTD UPP, Dawid Dzwonkowski, student II roku Katedry Mebla Uniwersytetu Artystycznego im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu 

Studia Podyplomowe Podyplomowych „GOSPODARKA ŁOWIECKA I OCHRONA ZWIERZYNY”

Zapraszamy na IX edycję Studiów Podyplomowych „GOSPODARKA ŁOWIECKA I OCHRONA ZWIERZYNY”

Studia kierowane są do myśliwych, leśników oraz pracowników realizujących zadania z zakresu łowiectwa w administracji państwowej i samorządowej.

Liczna kadra doświadczonych wykładowców jest gwarantem wysokiego poziomu studiów.

Studia prowadzi dr inż. Grzegorz Górecki, sekretariat: mgr Anna Wawrzyniak-Strzelińska

e-mail: splowiec@up.poznan.pl, tel. 61 848 76 92

WLTD UPP

Prof. Piotr Łakomy, Dziekan Wydziału Leśnego i Technologii Drewna UPP w rozmowie z Mariuszem Blimelem na łamach czasopisma Nauka Innowacje Biznes

Kurs przygotowawczy dla kandydatów na studia magisterskie na kierunku Leśnictwo IV edycja

Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Leśnictwa i Drzewnictwa Oddział w Poznaniu informuje, że organizuje w porozumieniu z Wydziałem Leśnym i Technologii Drewna Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, kurs przygotowawczym dla kandydatów na studia drugiego stopnia na kierunku Leśnictwo.

Kurs skierowany jest do osób chcących studiować na studiach drugiego stopnia (magisterskich), a posiadających ukończone studia pierwszego stopnia (inżynierskie, licencjackie) lub jednolite studia magisterskie z zakresu innego niż Leśnictwo.

Moduł dyplomanta WTD UPP

Kolejna grupa Studentów ostatniego semestru studiów magisterskich na kierunku leśnictwo odbyła zajęcia terenowe w ramach tzw. modułu dyplomanta. Tym razem zajęcia odbyły się w nad Bałtykiem. Zajęcia zorganizował i prowadził prof. Andrzej Czerniak z Katedry Inżynierii Leśnej UPP. 

Studenci w dniach 18-19 czerwca zamieszkali w ośrodku Leśna Polana w Jarosławcu. Celem zajęć było zapoznanie się z problematyką prowadzenia gospodarki leśnej na terenach nadmorskich podlegających  silnej antropopresji turystycznej.

Rekrutacja 2021

26 lipca została zakończona rekrutacja na Wydziale Leśnym i Technologii Drewna UPP na studia inżynierskie, kierunek leśnictwo (studia stacjonarne i niestacjonarne).

Serdecznie gratulujemy wszystkim nowo przyjętym studentom.

Spotkanie Zespołu ds. Adaptacji Lasów Komunalnych do Zmian Klimatu

W dniu 17 czerwca 2021r. odbyło się spotkanie on-line powołanego przez Prezydenta Miasta Poznania Zespołu ds. Adaptacji Lasów Komunalnych do Zmian Klimatu, w skład którego wchodzą m.in. pracownicy naszego Wydziału – Pani prof. UPP dr hab. Dorota Wrońska-Pilarek, Pan prof. UPP dr hab. Grzegorz Maciorowski oraz Pan dr inż. Paweł Strzeliński. Z inicjatywy przewodniczącego Zespołu Pana mgr. inż. Mieczysława Brońskiego, dyrektora Zakładu Lasów Poznańskich, w trakcie spotkania zostały wygłoszone trzy zamówione referaty.

Indygo i krople wosku - wystawa batików Marty Węgiel

Wydział Leśny i Technologii Drewna Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu zaprasza na wystawę batików Marty Węgiel pt. „Indygo i krople wosku”. Wystawę można oglądać od 23 czerwca do 4  lipca 2021 r. na terenie Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, ul. Wojska Polskiego 71 C, Kolegium Cieszkowskich, w godz. 8.00-20.00. Wstęp wolny.

W dniu otwarcia wystawy  23 czerwca, o godz. 17.00 odbędzie się wykład (w formie online) na temat historii batiku, przeprowadzony przez artystkę.

Lekcje akademickie w Niepublicznej Szkole Podstawowej Otwarte Drzwi

Czym różni się drewno od drzewa? Ile metrów mierzy najwyższe na świecie drzewo? Jakie zastosowanie ma drewno? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań uzyskali uczniowie klas I-IV Niepublicznej Szkoły Podstawowej Otwarte Drzwi w Poznaniu. Wszystko to dzięki warsztatom pt. "Zaprzyjaźnij się z drewnem", przeprowadzonym w poniedziałek, 14 czerwca 2021 roku, przez Prodziekana ds. studiów Wydziału Leśnego i Technologii Drewna UPP, prof. UPP dr. hab. Edwarda Roszyka.

VI Turniej Łuczniczy o Puchar Dziekana Wydziału Leśnego i Technologii Drewna UPP

23 maja 2021 roku w Ogrodzie Dendrologicznym UPP odbył się VI Turniej Łuczniczy o Puchar Dziekana Wydziału Leśnego i Technologii Drewna UPP. Ze względu na sytuację pandemiczną w kraju zawody przełożone zostały najpierw z zeszłego roku, a następnie z kwietnia tego roku, finalnie jednak - przy zachowaniu najwyższej ostrożności oraz państwowych zaleceń sanitarnych - udało nam się zrealizować naszą coroczną imprezę.

Dwa drugie miejsca i wyróżnienie dla studentów WLTD UPP w Sesji Studenckich Kół Naukowych UPP

W dniach 20-21 maja 2021 r. odbyła się Sesja Studenckich Kół Naukowych Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Jak większość odbywających się wydarzeń w okresie pandemii, przyjęła formę online. Podczas Sesji wygłoszonych zostało 30 referatów podzielonych na trzy bloki tematyczne: przyrodniczy, nauk ekonomicznych i społecznych oraz techniczny.
 

Zajęcia terenowe w Górach Stołowych w ramach modułu dyplomanta

Studenci ostatniego semestru studiów magisterskich na kierunku leśnictwo zwyczajowo wiosną odbywają zajęcia terenowe w ramach tzw. modułu dyplomanta. Jedna z grup na podsumowanie studiów wybrała malowniczy Park Narodowy Gór Stołowych.  Zajęcia zorganizował i prowadził prof. Andrzej Czerniak z Katedry Inżynierii Leśnej.

Projekt dotyczący środków wabiących w odniesieniu do owadów występujących w sosnowych i dębowych drzewostanach

W maju 2021 r.  roku Katedra Entomologii Leśnej Wydziału Leśnego i Entomologii Drewna UPP wraz z Leśnym Zakładem Doświadczalnym w Murowanej Goślinie rozpoczęły projekt dotyczący środków wabiących w odniesieniu do owadów występujących w sosnowych i dębowych drzewostanach.

W ostatnich latach zauważalny jest wyraźny wzrost znaczenia chrząszczy ambrozyjnych jako szkodników leśnych. Wiele z nich to gatunki inwazyjne, ze względu na ich nieprzeciętną zdolność do kolonizowania nowych terenów oraz duże znaczenie jako wektorów patogennych grzybów,  poświęca się im coraz większą uwagę.

W sprawie wydatkowania środków w projekcie RID

"Szanowni Państwo,

W nawiązaniu do Zarzadzania Rektora Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu z dnia 18 lutego 2021 roku nr 18/2021 w sprawie wydatkowania środków w projekcie RID w kontekście ewaluacji jakości działalności naukowej, zachęcam jako koordynator projektu na WL o aktywność w aplikowaniu o dotację na działania związane z finansowaniem/dofinansowaniem procesu publikacyjnego w wysoko punktowanych czasopismach.

Kolejny doktorat wdrożeniowy - mgr inż. Ewa Skorupińska

Absolwentka Uniwersytetu Zielonogórskiego, długoletni pracownik firmy Euroline, dużego producenta mebli tapicerowanych mgr inż. Ewa Skorupińska, została laureatem IV edycji programu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego „Doktorat Wdrożeniowy”. Praca doktorska dotyczyć będzie studiów nad zdolnością jakościową w przemysłowej produkcji mebli tapicerowanych. Kandydatem na promotora jest dr hab. inż. Maciej Sydor (Katedra Obrabiarek i Podstaw Konstrukcji Maszyn), a na promotora pomocniczego dr inż. Krzysztof Wiaderek (Katedra Meblarstwa).

Prof. UPP dr hab. Jolanta Behnke-Borowczyk uhonorowana przez Polskie Towarzystwo Fitopatologiczne

Kapituła Nagrody Polskiego Towarzystwa Fitopatologicznego w III edycji konkursu 2020 r., przyznała Prof. UPP dr hab. Jolancie Behnke-Borowczyk Nagrodę Polskiego Towarzystwa Fitopatologicznego za dorobek publikacyjny polskiego naukowca – członka Polskiego Towarzystwa Fitopatologicznego.

Rektor UPP_3.jpg

Marta Pędzik laureatką IV edycji programu „Doktorant wdrożeniowy”

Miło nam poinformować, że mgr inż. Marta Pędzik absolwentka kierunku Technologii Drewna i Inżynierii Biotworzyw została laureatką IV edycji programu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa „Doktorant wdrożeniowy”. Praca doktorantki dotyczyć będzie technologii wytwarzania niskoemisyjnych biotworzyw. Promotorem jest dr hab. inż. Tomasz Rogoziński, prof. UPP (Wydział Leśny i Technologii Drewna, Katedra Meblarstwa), a promotorem pomocniczym dr inż. Dominika Janiszewska (Zastępca Dyrektora ds. Badawczych, Łukasiewicz – Instytut Technologii Drewna ). Serdecznie gratulujemy.

Prof. dr hab. inż. Wiesław Olek przewodniczącym Rady Naukowej Dyscypliny Nauki Leśne

Rektor prof. dr hab. Krzysztof Szoszkiewicz powierzył prof. dr. hab. Wiesławowi Olkowi pełnienie funkcji Przewodniczącego rady naukowej dyscypliny nauki leśne na kadencję od 1 września 2020 r. do 31 sierpnia 2024 r.

Prof. dr hab. inż. Wiesław Olek

Działalność naukowo–badawcza

Główne kierunki działalności naukowej koncentrują się wokół trzech najistotniejszych obszarów:

Rozpoznawali śpiew ptaków

W Kolegium Stanisława Rungego Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu 1 października 2020 r.  odbył się turniej finałowy Wojewódzkiego Konkursu Kształcenia Słuchu „Ptaków śpiew”, w którym 14 uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych rozpoznawało śpiew i odgłosy ptaków polskich.

Sesja terenowa w Puszczy Noteckiej

Dzięki zaangażowaniu leśników, w dniach 10-11 września 2020 r. zorganizowano na obszarze Leśnego Kompleksu Promocyjnego „Puszcza Notecka” sesję terenową. Wzięli w niej udział dyrektorzy RDLP w Poznaniu, Szczecinie i w Pile: Jan Banacki, Andrzej Szelążek, dr inż. Andrzej Brusiło, zastępca dyrektora RDLP w Pile – dr inż. Marcin Chirrek oraz dziekan Wydziału Leśnego i Technologii Drewna w Poznaniu – prof. Piotr Łakomy, przewodniczący Rady Naukowo-Społecznej LKP „Puszcza Notecka” – dr hab. Władysław Kusiak i Roman Wyrwas – kierownik Centrum Promocji Lasów Państwowych Goraj – Zamek.

Projekty BaltSe@nioR oraz BaltSe@nioR 2.0 wyróżnione przez Instytucję Zarządzającą Programu INTERREG Region Morza Bałtyckiego

Projekty BaltSe@nioR oraz BaltSe@nioR 2.0, koordynowane przez Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu, zostały wybrane jako wzorcowe przykłady prezentujące, w jaki sposób młodzi Europejczycy z różnych krajów regionu Morza Bałtyckiego mogą uczyć się od siebie, by projektować lepszą przyszłość dla Europy i jej obywateli.

Strategia na rzecz Bioróżnorodności i Strategia Leśna Unii Europejskiej – głos w dyskusji

„Od światowych lasów deszczowych po parki i ogrody, od wielorybów po mikroskopijne grzyby – całe, jakże bogate życie na ziemi opiera się na różnorodności biologicznej. Potrzebujemy natury w naszym życiu.” - napisano we wstępie unijnej „Strategii na rzecz Różnorodności”.

W sprzedaży II edycja dzieła „100 lat Akademickich Studiów Leśnych w Poznaniu”

Trzy tomowe dzieło „100 lat Akademickich Studiów Leśnych w Poznaniu” będzie do nabycia od 6 lipca w księgarni ŻAK (gmach Collegium Maximum Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, parter, ul. Wojska Polskiego 28). Cena za 3 tomy 156 zł.

Księgarnia jest czynna od poniedziałku do piątku w godz. 9-16  oraz w sobotę w godz. 8-13. ŻAK prowadzi również sprzedaż wysyłkową (płatność w formie przelewu lub za zaliczeniem pocztowym). Zamówienia telefoniczne, listowne, przesłane faksem lub pocztą e-mail prosimy kierować na adres:

Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu

Studia Podyplomowe „Hodowla lasu I” i „Hodowla lasu II” – ruszyła rekrutacja na rok akademicki 2020/2021

Ruszył nabór na kolejną edycję Studiów Podyplomowych „Hodowla lasu I” i „Hodowla lasu II” (rok akademicki 2020/2021). Studia cieszą się ogromną popularnością przede wszystkim wśród pracowników Lasów Państwowych, parków narodowych, biur urządzania lasu. Warto podkreślić, że są one jedynymi w Polsce studiami podyplomowymi dotyczącymi problematyki hodowli lasu.

Kurs przygotowawczy dla kandydatów na studia drugiego stopnia na kierunku Leśnictwo III edycja

Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Leśnictwa i Drzewnictwa Oddział w Poznaniu informuje, że organizuje w porozumieniu z Wydziałem Leśnym Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, kurs przygotowawczy dla kandydatów na studia drugiego stopnia na kierunku leśnictwo.

Kurs skierowany jest do osób chcących studiować na studiach drugiego stopnia (magisterskich), a posiadających ukończone studia pierwszego stopnia (inżynierskie, licencjackie) lub jednolite studia magisterskie z zakresu innego niż leśnictwo.

Z cyklu publikacje naszych pracowników - Systematyczne znaczenie cech morfologicznych pyłku wybranych gatunków z rodzaju Rubus (Rosaceae)

Badaniami objęto 58 gatunków jeżyn reprezentujących większość podgatunków oraz wszystkie sekcje i serie rodzaju Rubus L. występujące w Polsce. Ten należący do rodziny Rosaceae rodzaj jest uznawany za bardzo trudny pod względem taksonomicznym, ze względu na bardzo dużą liczbę gatunków (około 1000) i problemy z ich odróżnianiem, a także różne pod względem zajmowanej powierzchni, często trudne do wyznaczenia zasięgi naturalnego występowania poszczególnych gatunków jeżyn.

VI posiedzenie Rady Naukowej Dyscypliny Nauki Leśne na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu

12 maja odbyło się, szóste w kadencji, a pierwsze w formie zdalnej, posiedzenie Rady Naukowej Dyscypliny Nauki Leśne. Do transmisji wykorzystano platformę ZOOM. Przewodniczący Rady - prof. dr hab. Andrzej Czerniak koordynował posiedzenie ze specjalnie przygotowanej do takich celów sali znajdującej się w Dziale Aparatury UP. Towarzyszyli mu: prof. UPP dr hab. Piotr Mederski  koordynator głosowań online oraz prof. UPP

Wpływ pory roku na częstość i stopień uszkodzeń drzew podczas trzebieży wczesnej w drzewostanach olchy czarnej w Polsce

Użytkowanie drzewostanów olchowych, które rosną głównie na siedliskach podmokłych jest utrudnione przede wszystkim ze względu na wysoki poziom wód gruntowych, okresowo lub stale utrzymujące się podtopienie oraz gleby torfowe o niskiej nośności. Planując pozyskanie drewna w takich uwarunkowaniach przyrodniczych należy zwracać uwagę nie tylko na dobór właściwej technologii i organizacji pracy, ale w jak najszerszym zakresie wykorzystać inne aspekty, jak chociażby dobór odpowiedniej pory roku, która pozwoliłaby ograniczyć szkody w środowisku leśnym.

Zbigniew Krysztofiak pierwszym „zdalnym” magistrem Wydziału Leśnego UPP

W poniedziałek 04.05.2020 roku odbył się pierwszy egzamin dyplomowy przeprowadzony w sposób zdalny przy pomocy platformy ZOOM. Do egzaminu przystąpił student studiów niestacjonarnych drugiego stopnia Pan Zbigniew Krysztofiak. Praca dyplomowa pt. „Porównanie zmian zawartości wybranych pierwiastków w glebach Nadleśnictwa Krotoszyn” została przygotowana pod kierunkiem Prof. UPP dr hab. Pawła Rutkowskiego, Recenzentem pracy był Prof. dr hab. Maciej Skorupski.

Zapraszamy na studia podyplomowe - Zarządzanie ryzykiem w otoczeniu drzew – monitoring, diagnostyka, pielęgnacja

W związku z nieprzewidywalną sytuacją epidemiologiczną oraz Komunikatem Rektora UPP z dnia 26 sierpnia 2020 roku w sprawie organizacji zajęć dydaktycznych w semestrze zimowym w roku akademickim 2020/2021, studia podyplomowe pt.: „Zarządzanie ryzykiem w otoczeniu drzew – monitoring, diagnostyka, pielęgnacja” rozpoczną się od miesiąca listopada 2020 r. w trybie stacjonarnym, tak jak planowano w Ośrodku Szkoleniowo Wypoczynkowym w Porażynie.

Publikacja - Jak i w jakim zakresie pozyskiwanie drewna wpływa na glebę, odnowienie oraz pozostający drzewostan?

Użytkowanie lasu nierozłącznie związane jest z wpływem na środowisko leśne. Uruchomienie procesu pozyskiwania drewna inicjuje trwałe, choć czasowe związanie węgla zmagazynowanego w drewnie. Z drugiej strony zastosowanie procesów technologicznych pozyskiwania drewna wpływa na glebę i pozostający drzewostan. W obu przypadkach obserwujemy proces zmian w środowisku. Zmiana zgęszczenia gleby, choć niekorzystana jest procesem odwracalnym; uszkodzenia drzew naruszają tkankę drzewną, pozostawiają trwały ślad, ale podlegają też zarastaniu.

Kształcenie zdalne

Szanowni Państwo! Przypominamy, że JM Rektor UPP powołał Zespół ds. wdrożenia kształcenia zdalnego w Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu w okresie zagrożenia koronawirusem wywołującym chorobę COVID-19 (Zarządzenie nr 34/2020 Rektora Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu z dnia 20 marca 2020 r.).

Wyniki konkursu - Kurs pilotażu bezzałogowego statku powietrznego

Miło mi ogłosić wyniki konkursu na najlepszą średnią z ocen uzyskanych podczas ostatniej sesji egzaminacyjnej, w którym nagrodą jest kurs pilotażu bezzałogowego statku powietrznego.

Chciałbym pogratulować wszystkim wnioskodawcom, którzy uzyskali wysokie oceny z egzaminów. O przyznanym miejscu decydowała niekiedy setna część średniej oceny.

Konkurs Kształcenia Słuchu pt. „Ptaków śpiew”

Wielkopolski Kurator Oświaty, Wydział Leśny UPP zapraszają uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych, w tym również artystycznych województwa wielkopolskiego do wzięcia udziału w Wojewódzkim Konkursie Kształcenia Słuchu pt. „Ptaków śpiew” 2020 Rozpoznawanie śpiewu i odgłosów ptaków polskich.

Konkurs jest przeprowadzany metodą zdalną z zastosowaniem platformy moodle w formie wielostopniowego testu odsłuchowego.

Wydział Leśny UPP w litewskiej gazecie Mūsų Girios

W styczniu w litewskiej gazecie Mūsų Girios (Nasze Lasy) ukazał się relacja dziekana Wydziału Nauk Leśnych i Ekologii z Vytautas Magnus University Agriculture Academy prof. Edmundasa Bartkevičiusa i prodziekana doc. Remigijusa Žalkauskasa z Międzynarodowej Konferencji „Universities within the Forests” organizowanej we wrześniu ubiegłego roku przez Widział Leśny UPP, a będącej ostatnim akcentem celebrowania 100-lecia studiów leśnych w akademickim Poznaniu. Artykuł zatytułowano „Troska o historię i przyszłość lasów w Polsce”.

O jelonku rogaczu (Lucanus cervus) w Scientific Reports

Niedawno, na łamach jednego z ważniejszych czasopism naukowych na świecie, ukazała się publikacja autorstwa pracowników Katedry Entomologii Leśnej, Katedry Siedliskoznawstwa i Ekologii Lasu oraz Katedry Fitopatologii Leśnej omawiająca rozmieszczenie i preferencje środowiskowe jelonka rogacza.  Jest to gatunek symboliczny, nie tylko dla ochrony przyrody, ale także dla całej kultury europejskiej.

Sezon zimowy Sekcji Łuczniczej Koła Leśników

Mamy już połowę Marca, postanowiliśmy więc podsumować sezon zimowy Sekcji Łuczniczej Koła Leśników. Jako daty graniczne wybrałem sobie 1 grudnia i ostatni turniej na którym byliśmy - 7 marca. Uwierzcie mi, pomimo braku bieżącego pisania relacji i artykułów (co wyniknęło między innymi z natłoku obowiązków na Uczelni w tym czasie) nasza Sekcja działała prężnie i aktywnie.

Inauguracja kolejnej edycji Uniwersytetu Młodych Przyrodników na WTD

W sali wykładowej Biocentrum UPP, 6 marca 2020 roku odbyła się uroczysta inauguracja trzeciej już edycji zajęć Uniwersytetu Młodych Przyrodników na Wydziale Technologii Drewna UPP, zatytułowanych „Tego nie wiesz o drewnie”. Ponad 200 uczniów z siedmiu wielkopolskich szkół przywitali na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu Prorektor ds. studiów prof. dr hab. Cezary Mądrzak oraz Prodziekan ds. studiów WTD prof. UPP dr hab. Edward Roszyk.

Prof. UPP dr hab. inż. Robert Kuźmiński – nowym kierownikiem Katedry Entomologii Leśnej

Od 01.03.2020r. prof. UPP dr hab. inż. Robert Kuźmiński  został powołany przez JM Rektora UPP  na stanowisko kierownika Katedry Entomologii Leśnej Wydziału Leśnego UPP.

Prof. UPP dr hab. inż. Robert Kuźmiński

Absolwent Technikum Leśnego w Goraju i Wydziału Leśnego Akademii Rolniczej w Poznaniu. Od października 1995 roku pracownik Katedry Entomologii Leśnej, Wydziału Leśnego UPP.

Spotkanie oranizacyjne w sprawie zajęć z języka niemieckiego dla studentów studiów II stopnia

Uwaga!

Studium Języków Obcych zaprasza na spotkanie organizacyjne w sprawie zajęć z języka niemieckiego dla studentów studiów stacjonarnych II stopnia, którzy zdeklarowali naukę tego języka obcego. 

Spotkanie odbędzie się w dniu 13 marca 2020 r. o godzinie 14.00  w sali 264 (w Collegium Maximum)

„Debata o drzewach” czyli dyskusja o gospodarce terenami zielonymi w Poznaniu

W Inkubatorze Kultury Pireus 2 marca 2020 roku odbyła się publiczna debata dotyczącą prawidłowego zarządzania terenami zielonymi w mieście. W spotkaniu wzięło udział około 100 osób. Byli wśród nich społecznicy i ekolodzy m.in. z Partii Zielonych, Centrum Promocji Ekorozwoju i Koalicji ZaZieleń Poznań, a także leśnicy z Zakładu Lasów Poznańskich i Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

VII Ogólnopolska Konferencja Młodych Naukowców pt. „Przyroda – Las – Technologia”

Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w VII Ogólnopolskiej Konferencji Młodych Naukowców pt. „Przyroda – Las – Technologia” organizowanej przez doktorantów Wydziału Leśnego oraz Wydziału Technologii Drewna, która odbędzie się 29 maja 2020 roku na Wydziale Technologii Drewna Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

Wydział Leśny UPP nominowany do tytułu SYMBOL SYNERGII NAUKI I BIZNESU 2020

Wydział Leśny Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu znalazł się w gronie nominowanych do tytułu SYMBOL SYNERGII NAUKI I BIZNESU 2020 za projekt „Wielkopolska Regionalna Inicjatywa Doskonałości w obszarze nauk o życiu Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu”.

Symbol to ogólnopolski program promocyjny prowadzony od 8 lat przez redakcję „Monitora Biznesu”, niezależnego dodatku dystrybuowanego wraz z „Rzeczpospolitą” oraz „Monitora Rynkowego”, niezależnego dodatku do „Dziennika Gazety Prawnej”.

Nowe przyznane patenty dla pracowników Wydziału Technologii Drewna

Na podstawie art. 24 i art. 52 ustawy z dnia 30 czerwca 2000 r. Prawo własności przemysłowej (Dz.U. z 2017 r. poz. 776 z późn. zm.) Urząd Patentowy RP, po rozpatrzeniu zgłoszeń oznaczonych numerem P.423339 oraz P.423340, dokonanych w dniu 2017-11-02, udziela na rzecz UNIWERSYTETU PRZYRODNICZEGO W POZNANIU oraz FUNDACJI UNIWERSYTETU IM.

DR MAGDALENA BRODA LAUREATKĄ STYPENDIUM FULBRIGHT SENIOR AWARD

Dr Magdalena Broda została  wyróżniona stypendium w ramach prestiżowego programu Fulbright Senior Award 2020-21 - laureaci Stypendium Fulbrighta 2020/21.

Program Fulbrighta to największy program wymiany naukowej i kulturowej Stanów Zjednoczonych. Od ponad 70 lat wspiera współpracę na rzecz rozwoju nauki, kultury oraz relacji międzyludzkich i międzyinstytucjonalnych pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a ponad 160 krajami.

Kolejny sukces sportowy studenta Wydziału Leśnego UPP

W rozegranych 16 lutego 2020 r. w Luboniu k/Poznania Mistrzostwach Wielkopolski Seniorek i Seniorów w tenisie stołowym Adrian Spychała /IV rok leśnictwa/ podobnie jak w latach poprzednich zakończył swój udział w zawodach na medalowych miejscach.

W grze pojedynczej zdobył I miejsce, w grze podwójnej I miejsce, w grze mieszanej II miejsce.

Gratulacje dla Mistrza i życzymy dalszych sukcesów

Lasy Świata Gwatemala 2020 – Rio Dulce (rzeka pelikanów)

Lasy Świata Gwatemala 2020 – Rio Dulce (rzeka pelikanów)

We wtorek 18 lutego pożegnaliśmy Flores z nową wiedzą i wrażeniami, które niewątpliwie stały się inspiracją do realizacji nowych projektów, a przede wszystkim jeszcze silniejszą motywacją do chęci poznawania i zrozumienia zjawisk zachodzących w przyrodzie. Po kilkugodzinnej podróży drogą przeplatającą góry, wsie oraz tereny uprawne nastał czas na obiad w restauracji, gdzie skosztowaliśmy lokalnych potraw. Obiad to nie był nasz cel podróży, a jedynie przystawka.

Lasy Świata Gwatemala 2020 - Tikal zaginione miasto Majów

Wiele godzin zajęło nam dotarcie do Flores, miasta położonego nad jeziorem Peten Itza. Kompania leśników po wielu dniach wspólnego przemierzania Gwatemali przegryzła się jak dobre ceviche, co sprawia, że podróżuje się nam wybornie. Z Flores już bardzo blisko do Tikal, miasta Majów położonego w sercu dżungli. Wiele poświęcenia wymagało zwleczenie się z łóżka, aby na godzinę szóstą rano w pełnej gotowości i rynsztunku zasiąść w autokarze kierującym się w kierunku miasta Majów.

Lasy Świata Gwatemala 2020– Zdobywamy wulkan

Na nowy dzień poczekaliśmy w przytulnym hostelu w starej stolicy Gwatemali – mieście Antigua Guatemala, do którego z lotniska dostaliśmy się busami. Już nad ranem obudził nas śpiew ptaków, zupełnie inny niż ten znany nam z Polski. Przy wspaniałym akompaniamencie pierzastych śpiewaków wyszliśmy na dach hostelu, na którym znajdował się taras z doskonałym widokiem na okolicę. Miasto ze wszystkich stron otoczone było wulkanami (jest ich w Gwatemali aż 38!), których zbocza porastały niezliczone gatunki drzew, krzewów i innych roślin naczyniowych, tworzące wspaniały górski las tropikalny.

Wydział Leśny UPP w litewskiej gazecie Mūsų Girios

W styczniu w litewskiej gazecie Mūsų Girios (Nasze Lasy) ukazał się relacja dziekana Wydziału Nauk Leśnych i Ekologii z Vytautas Magnus University Agriculture Academy prof. Edmundasa Bartkevičiusa i prodziekana doc. Remigijusa Žalkauskasa z Międzynarodowej Konferencji „Universities within the Forests” organizowanej we wrześniu ubiegłego roku przez Widział Leśny UPP, a będącej ostatnim akcentem celebrowania 100-lecia studiów leśnych w akademickim Poznaniu. Artykuł zatytułowano „Troska o historię i przyszłość lasów w Polsce”.

Nagroda im. prof. Jerzego Zwolińskiego dla mgr inż. Zuzanny Klorek

W dniu 29 stycznia 2020 r. na posiedzeniu Senatu Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu JM Rektor wręczył nagrodę im. Profesora Jerzego Zwolińskiego za najlepszą pracę magisterską w roku akademickim 2018/2019.
Laureatką I miejsca jest Pani mgr inż. Zuzanna Klorek - absolwentka kierunku Projektowanie Mebli.
Promotorem był Pan dr inż. Krzysztof Wiaderek z Katedry Meblarstwa.

Konkurs - nagrodą jest kurs dający uprawnienia do wykonywania lotów dronami

Dziekan Wydziału Leśnego Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu prof. dr hab. Piotr Łakomy ogłasza konkurs dla studentów kierunku leśnictwo, którzy uzyskają najwyższą średnią z ocen egzaminów podczas najbliższej sesji.

Nagrodą jest kurs dający uprawnienia do wykonywania lotów w zasięgu wzroku bezzałogowych systemów latających (popularnie nazywanych dronami, VLOS).

Dla każdego rocznika studiów przewidziane są dwa miejsca. Wnioski w formie podania proszę składać w dziekanacie do 4 marca 2020 roku.

Rębnia przerębowa może prowadzić do umiarkowanego zróżnicowania struktury drzewostanu oraz jej niewielkiej średniookresowej dynamiki – wyniki eksperymentu Katedry Hodowli Lasu

W czasie postępujących zmian w postrzeganiu leśnictwa i gospodarowaniu zasobami leśnymi na świecie, rośnie zainteresowanie hodowlą lasów wykazujących wyraźne zróżnicowanie swojej budowy i struktury. Zainteresowanie to wynika z założenia większej odporności takich drzewostanów na niekorzystne czynniki abiotyczne jak i biotyczne. Założenie to nie budzi obecnie większych zastrzeżeń.

Zapraszamy na wystawę malarstwa Jana Wojciecha Malika pt. „Przyroda dookoła drzew”

Wydział Technologii Drewna Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, Wydział Leśny Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, zaprasza na wystawę malarstwa Jana Wojciecha Malika pt. „Przyroda dookoła drzew”.

Miejsce: Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu, ul. Wojska Polskiego 75.  Katedra Chemii

Czas trwania wystawy: 9.01-31.01 2020 r., godz. 8.00 do 18.00. Wstęp wolny.

Radosław Lewoń laureatem Stypendium Ministra Szkolnictwa Wyższego

Stypendia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego dla studentów za znaczące osiągnięcia na rok akademicki 2019/2020 zostały przyznane. Wśród laureatów znalazł się student z Wydziału Leśnego UPP - Radosław Lewoń. 

Prawie 500 osób otrzyma wyróżnienia finansowe za znaczące osiągnięcia naukowe, artystyczne lub sportowe. Kandydatury studentów z całej Polski ocenił zespół ekspertów reprezentujących różne dziedziny nauki i sztuki. 

Miniatura dla Jacka Kamczyca, Krzysztofa Polowego

Do grona laureatów konkursu MINIATURA 3 w grudniu dołączyło 405 naukowców, którzy zrealizują działania naukowe takie jak badania wstępne, badania pilotażowe, kwerendy, staże naukowe, wyjazdy badawcze i konsultacyjne o wartości niemal 14,8 mln zł. Miło nam poinformować, że wśród nich są:

dr inż. Jacek Kamczyc - badania podstawowe „Zgrupowania mikrostawonogów glebowych (Acari, Mesostigmata) w drzewostanach górskich”

Rysunkowy, żartobliwy pamiętnik Jacka Frankowskiego – wystawa karykatur

Dziekan Wydziału Leśnego UPP prof. dr hab. Piotr Łakomy zaprasza na wernisaż  i wystawę karykatur Jacka Frankowskiego. Wernisaż odbędzie się  w dniu 9 grudnia 2019 r o godz. 17.15 na parterze Kolegium Cieszkowskich przy ul. Wojska Polskiego 71 C w Poznaniu. Wystawę będzie można oglądać do końca stycznia 2020 r. w godz. 8.00 – 18.00. Wstęp wolny

Jacek Frankowski – kilka słów o artyście

Business for Science, Science for Business

21 October 2019 - the official opening ceremony of the Wood processing machines workshop at the Faculty of Wood Technology. The symbolic ribbon cutting was made by prof. dr hab. Cezary Mądrzak, Vice-Rector for Studies, prof. UPP dr hab.  Andrzej Krauss, Dean of the Faculty of Wood Technology, and representatives of the following companies: HOMAG, WEINIG, HOLZ-HER,  WALTER Kompressortechnik Polska Sp. z o.o., NORRES, EKAMANT, LEITZ and DDN ODPYLANIE.

 

IV Konferencja Kół Naukowych Studentów Leśnictwa

Już po raz czwarty  odbyła się Konferencja Kół Naukowych Leśników organizowana w ramach porozumienia trzech Kół Naukowych Leśników z Warszawy, Krakowa i Poznania. W tym roku trud zorganizowania tego wydarzenia, po raz kolejny wzięło na siebie Koło Naukowe Leśników  SGGW. Konferencja odbyła się w dniach 20-22 listopada 2019 roku w Rogowie.

Spotkanie było podzielone na 7 sesji referatowych: „Technologia w lesie”, „Biometri”a, „Gospodarka leśna” „Świat roślin”,  „Las a człowiek” „Zoologia i łowiectwo”, „Zoologia”,

III edycja Konkursu Wiedzy Leśnej

W dniu 13 listopada odbyła się już III edycja Konkursu Wiedzy Leśnej. Swój debiut na naszym wydziale miał również Konkurs Wiedzy o Puszczy Noteckiej. Jak co roku frekwencja była bardzo duża i sala pękała w szwach! Podobno zwycięzca może być tylko jeden choć my dzięki uprzejmości naszych Patronom firmom: Przygodownia oraz Grube mogliśmy nagrodzić trzy najlepsze osoby z każdego roku. 

Konkurs Wiedzy Leśnej - lista laureatów

Prof. Dariusz Gwiazdowicz oznaczony medalem za zasługi dla Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu

Profesor Dariusz Gwiazdowicz z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu odebrał z rąk rektora UAM medal za zasługi dla Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza.

- Osobiste zaangażowanie, otwartość i życzliwość laureata sprawiły, że przez lata nawiązywane kontakty przeistoczyły się w trwałe więzy partnerstwa i przyjaźni – mówił podczas uroczystości rektor UAM prof. Andrzej Lesicki.

Eko-Aktywni z Wydziałem Leśnym UPP

Wydział Leśny Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu został partnerem projektu „Eko-Aktywni” realizowanego przez Stowarzyszenie na Rzecz Osób Niepełnosprawnych ,,Otwarte Drzwi”.

W sobotę 23 listopada 2019 r. w Poznaniu, w godz. od 10 do 13 na terenie Niepublicznej Szkoły Podstawowej Otwarte Drzwi ( Al. Niepodległości 36), w ramach projektu odbędą się warsztaty  z budowania budek dla ptaków. W imieniu organizatorów Zapraszamy całe rodziny - od najmłodszych członków do kochanych seniorów - na twórcze działanie.

Jubileusz Zespołu Trębaczy Myśliwskich Venator

W sobotni wieczór 16 listopada Anno Domini 2019, czary rogów myśliwskich absolwentów oraz obecnych członków Zespołu Trębaczy Myśliwskich Venator, skierowane zostały na Poznań. Obchody 35–lecia zespołu, którego nazwa w tym dniu była odmieniana przez przypadki najczęściej, okazały się nie tylko rocznicą, ale przede wszystkim nieziemską ucztą muzyczną pełną wzruszeń i emocji, których ten artykuł nie będzie w stanie wyrazić.

GIS Day 2019

13.11.2019r. Sekcja Geomatyczna Koła Leśników Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu została zaproszona na Dzień Systemów Informacji Geograficznej (w skrócie GIS Day) organizowany przez Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Collegium Geographicum.

Sekcja Łucznicza na IV Turnieju Łuczniczym o "Rogal Świętomarciński"

Sekcja Łucznicza Koła Leśników uczciła Święto Niepodległości poprzez reprezentowanie Naszego Wydziału w IV Turnieju Łuczniczym o "Rogala Świętomarcińskiego" organizowanym przy parku Wodziczki przez Klub Łuczniczy "Leśnik".

Pomimo nie sprzyjających warunków terenowych organizatorzy zrobili wszystko by każdy ze strzelców przeżył niezapomnianą przygodę i wyniósł z zawodów owocną lekcję. 24 stanowiska strzeleckie wystawiły na próbę wszystkich zawodników czyli ok 80 osób.

Wykłady otwarte – „Akademia Kompetencji”

Od przygotowania CV do zatrudnienia – jak sprzedać się podczas rozmowy kwalifikacyjnej” 25.11.2019, godz. 14:00-15:30, sala 164

Kompetencje miękkie, a efektywność w pracy”19.11.2019, godz. 9.45-11.15 sala 167

Autodiagnoza kompetencji 18.11.2019, godz. 10:00-11:30, sala 164

Otoczenie kulturowe w zarządzaniu międzynarodowym  18.11.2019, godz. 14:00-15:30 sala 164

Jak nie dać się zjeść na rozmowie kwalifikacyjnej 19.11.2019, godz. 08:00-09:30, sala 167

I posiedzenie Rady Naukowej Dyscypliny Nauki Leśne

6 listopada 2019 r. na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu odbyło się pierwsze posiedzenie Rady Naukowej Dyscypliny Nauki Leśne kadencja od 1.10.2019 r. do 31.08.2020 r.

W skład Rady wchodzi 30 osób - wybranych nauczycieli akademickich i doktorantów z naszego Wydziału oraz Wydział Technologii Drewna. Do kompetencji Rady należy m.in. nadawanie stopni naukowych (dr oraz dr hab.) w dyscyplinie nauki leśne, dbałość o najwyższą jakość dokonań naukowych na obu Wydziałach

Wystawa fotograficzna „Lasy Świata – Wietnam 2019”

Wydział Leśny Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu serdecznie zaprasza na wystawę fotograficzną pt. „Lasy Świata – Wietnam 2019”.

Wystawę będzie można oglądać 5 listopada  do 2 grudnia  2019 r. na terenie Kampusu Wydziału Leśnego  Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, ul. Wojska Polskiego 71 C, Kolegium Cieszkowskich w godz. 8.00 -20.00. Wstęp wolny.

Wyprawa studentów i pracowników Wydziału Leśnego Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu do Wietnamu w odbyła się dniach 8.02-1.03.2019 r.

Nagroda im. dr Ryszarda Szymaniego dla najlepszego absolwenta kierunku Technologia drewna wręczona!

Od roku akademickiego 2018/2019 Pan dr inż. Ryszard Szymani - wybitny absolwent Wydziału Technologii Drewna z 1963 roku - wznowił na naszym Wydziale tradycję przyznawania nagrody pieniężnej dla najlepszego absolwenta kierunku studiów Technologia drewna.

Tegorocznym absowlentem, który otrzymał ww. wyróżnienie jest mgr inż. Grzegorz Króliczak.

Serdecznie gratulujemy Panu Grzegorzowi, a Fundatorowi nagrody, Panu dr Ryszardowi Szymaniemu dziękujemy!

www.woodmachining.com

Wykłady prof. Jörga Bruneta ze Szwedzkiego Uniwersytetu Nauk Rolniczych SLU – 6-7 listopada 2019r.

Mam przyjemność zaprosić członków społeczności akademickiej Wydziału Leśnego Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu na wykłady porofesora Jörga Bruneta z Południowoszwedzkiego Centrum Badań Leśnych w Alnarp, Szwedzkiego Uniwersytetu Nauk Rolniczych (SLU).

Wykłady odbędą się w następujących miejscach i terminach:

Radosław Jagiełło doktorem w dziedzinie nauk ścisłych i przyrodniczych, w dyscyplinie nauki biologiczne

Miło nam poinformować, że 28 października 2019 r.  Rada Naukowa Instytutu Dendrologii Polskiej Akademii Nauk, na posiedzeniu, po zapoznaniu się z pracą doktorską pt. „Ekologiczne konsekwencje występowania szrotówka kasztanowcowiaczka (Cameraria ohridella) i czekoladowej plamistości liści na kasztanowcu zwyczajnym (Aesculus hippocastanum)”, jej recenzjami oraz po wysłuchaniu publicznej obrony, nadała Panu mgr. inż. Radosławowi Jagielle stopień naukowy doktora w dziedzinie nauk ścisłych i przyrodniczych, w dyscyplinie nauki biologiczne.

Batman w szpitalnych salach

30 października 2019 r. w ramach zajęć lekcyjnych  w Zespole Szkół Specjalnych nr 110 dla Dzieci Przewlekle Chorych przy Szpitalu Klinicznym w Poznaniu,  pracownicy i studenci Wydziału Leśnego Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu przeprowadzili zajęcia dla przedszkolaków  pt. „ Batman też jest nietoperzem”.

Laureaci stypendium „Lasy Świata” wybrani

W dniu 29 października 2019, na spotkaniu w Kolegium Cieszkowskich wybrano laureatów programu wyjazdowego „Lasy Świata”, którym przyznano stypendia na pokrycie kosztów udziału w wyprawie Wydziału Leśnego UPP do Gwatemali.

Laureatami siódmej edycji stypendium „Lasy Świata” zostali:

  • Damian Cichoń
  • Krzysztof Rutkowski
  • Kacper Oczkowicz
  • Radosław Lewoń

W bieżącej edycji stypendia ufundowali: Dziekan Wydziału Leśnego UPP (2 stypendia), Nadleśnictwo Międzylesie i Nadleśnictwo Solec Kujawski.

Prof. dr hab. Andrzej Czerniak powołany na przewodniczącego Rady Naukowej Dyscypliny Nauki Leśne

Przewodniczącym Rady Naukowej Dyscypliny Nauki Leśne na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu kadencja od 1.10.2019 r. do 31.08.2020 r. został Prof. dr hab. Andrzej Czerniak.

Pierwsze posiedzenie Rady Naukowej Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, podczas którego wręczone zostały powołania przewodniczącym Rad Naukowych Dyscyplin odbyło się 23 października 2019 r. w Kolegium Rungego.

Sprawozdanie z konferencji „Współczesne problemy zarządzania gospodarką leśną”

W dniach 9-11 października 2019 roku, już po raz dziewiąty, odbyła się ekonomiczno-leśna konferencja naukowa pt. Współczesne problemy zarządzania gospodarką leśną. Jej organizatorem była Katedra Ekonomiki Leśnictwa Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu przy współudziale Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk.

Turniej Łuczniczy w Grzybowie - Marcin Włoch zajął drugie miejsce w kategorii hunter

26 października 2019 roku Sekcja Łucznicza Koła Leśników UPP wzięła udział w kolejnym turnieju łuczniczym w Grzybowie. Turniej zorganizowany przez Klub Łuczniczy Siemowit odbył się przy grzybowskim grodzisku, a Sekcję reprezentowało ośmiu zawodników - Agnieszka Kulaga, Elżbieta Słońska, Olga Wepryk, Piotr Migdalski, Grzegorz Kamasa, Albert Brzózka, Mikołaj Grabowski oraz opiekun Sekcji - dr inż. Marcin Włoch.

BIZNES DLA NAUKI, NAUKA DLA BIZNESU

21 października 2019 r. prof. dr hab. Cezary Mądrzak, Prorektor ds. studiów, prof. UPP dr hab.  Andrzej Krauss, Dziekan Wydziału Technologii Drewna UPP oraz reprezentanci firm: HOMAG, WEINIG, HOLZ-HER,  WALTER Kompressortechnik Polska Sp. z o.o., NORRES, EKAMANT, LEITZ oraz DDN ODPYLANIE dokonali uroczystego przecięcia wstęgi, tym samym oficjalnie otwierając pracownię obrabiarek drewna. Nowa hala o powierzchni 220 m², wyposażona jest w nowoczesne maszyny do obróbki drewna.

Nasi łuczniczy na VII Turnieju Łuczniczym o Puchar Łowczego Okręgowego i Dyrektora RDLP w Pile

W dniu 12 października 2019 roku Sekcja Łucznicza Koła Leśników UPP po raz kolejny odwiedziła turniej łuczniczy w Goraju. VII Turniej Łuczniczy o Puchar Łowczego Okręgowego i Dyrektora RDLP w Pile, bo tak brzmi pełna nazwa imprezy, rozgrywał się w pięknych lasach wokół Centrum Promocji Lasów Państwowych Goraj-Zamek.

Nabór wniosków na stypendium „Lasy Świata -Gwatemala 2020”

Zapraszamy studentów do składania wniosków na stypendium wyjazdowe „Lasy Świata”. Stypendium może otrzymać osoba, która w dniu składania wniosku ma status studenta Wydziału Leśnego Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, dowolnego roku studiów stacjonarnych lub niestacjonarnych, pierwszego lub drugiego stopnia. Stypendia przyznawane są w trybie konkursowym, zgodnie z załączonym regulaminem.

Międzynarodowa Konferencja „Universities within the forests”

W dniach 24-26 września odbyła się Międzynarodowa Konferencja pt. „Universities within the forests”. Wydział Leśny UPP zaprosił do udziału w konferencji przedstawicieli jednostek naukowo-dydaktycznych reprezentujących nauki leśne. Konferencja była okazją zapoznania się ze zróżnicowaną aktywnością naukową i dydaktyczną uniwersytetów, na których prowadzi się leśnictwo oraz nauki o lesie. Spotkanie było też wyśmienitą okazją do efektywnych dyskusji na temat stanu obecnego oraz przyszłości „uniwersytetów leśnych”.

Medal „Pro Bono Silvae” dla Wydziału Leśnego w Poznaniu

Wydział Leśny Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu został uhonorowany Medalem „Pro Bono Silvae” za wybitny wkład w rozwój leśnictwa i polskich lasów.

W dnu 4 października, podczas uroczystej inauguracji roku akademickiego 2019/2020, Honorowy Przewodniczący Polskiego Towarzystwa Leśnego prof. dr hab. Andrzej Grzywacz dr h.c. wręczył medal na ręce dziekana prof. dr. hab. Piotra Łakomego.

Powołanie dziekana, prodziekanów i kierowników katedr Wydziału Leśnego

Zgodnie z zapisami ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, w dniu 1 października 2019 r. Rektor Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, prof. dr hab. Jan Pikul powołał dziekana, prodziekanów i kierowników katedr Wydziału Leśnego na kadencję do 31.08.2020 r.  

Funkcję dziekana Wydziału Leśnego pełnić będzie prof. dr hab. Piotr Łakomy

 

Prodziekani:

Prof. UPP dr hab. Tomasz Jelonek, prodziekan ds. nauki i rozwoju Wydziału

100 lat Koła Leśników

Koło Leśników Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu obchody stu lat swego istnienia rozpoczęło 20 września 2019 r. od Konferencji w budynku Biocentrum UPP, na którą przybyło wielu znamienitych gości oraz byłych członków Koła. Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli Sekretarz Stanu w Ministerstwie Środowiska  – Główny konserwator Przyrody Małgorzata Golińska, Dyrektor Generalny Lasów Państwowych dr inż. Andrzej Konieczny, Rektor Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu prof. dr hab.

Uroczystości 100 lecia Koła Leśników UPP

Koło Leśników Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu obchody stu lat swego istnienia rozpoczęło 20 września br., od Konferencji w budynku Biocentrum UPP, na którą przybyło wielu znamienitych gości oraz byłych członków Koła. Przybyli uczestnicy otrzymali Monografię Koła Leśników, opisująca historię całych stu lat życia organizacji studenckiej, znaczek - wybity specjalnie na tę okazję, oraz kilka innych upominków. Dodatkowo każdy z uczestników podpisał się na pamiątkowej tablicy.

Profesor Aleksander Kozikowski

Nakładem Wydawnictwa Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu ukazała się monografia biograficzna na temat życia i twórczości naukowej prof. Aleksandra Kozikowskiego. Ten wybitny leśnik, entomolog i nauczyciel akademicki  położył podwaliny pod leśnictwo jakie kształtowało się po odzyskaniu przez nasz kraj niepodległości w 1918 roku.

Skanowanie przyrody

9 sierpnia 2019 roku w Nadleśnictwie Podanin miała miejsce prezentacja LiAir 100, systemu LIDAR, który ze względu na kompaktowe rozmiary oraz niską wagę może być z powodzeniem przenoszony przez bezzałogowe statki powietrzne. Skaner o maksymalnym zasięgu 100 m rejestruje 700 000 punktów na sekundę z dokładnością ± 2 cm. Prezentacji możliwości sprzętu dokonała firma TPI. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele RDLP w Pile, przedstawiciele Nadleśnictwa Podanin, dr inż.

Sekcja Teriologiczna Koła Leśników po raz kolejny w Drawieńskim Parku Narodowym

W dniach 5-13 lipca członkowie Sekcji Teriologicznej Koła Leśników Uniwersytetu W dniach 5-13 lipca członkowie Sekcji Teriologicznej Koła Leśników Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu po raz kolejny udali się do Drawieńskiego Parku Narodowego w celu przeprowadzenia letniej inwentaryzacji chiropterologicznej. 

Kurs przygotowawczy dla kandydatów na studia drugiego stopnia na kierunku leśnictwo w Poznaniu II edycja

 

Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Leśnictwa i Drzewnictwa Oddział w Poznaniu informuje, że organizuje w porozumieniu z Wydziałem Leśnym Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu kurs przygotowawczy dla kandydatów na studia drugiego stopnia na kierunku leśnictwo. Kurs skierowany jest do osób chcących studiować na studiach drugiego stopnia (magisterskich), a posiadających ukończone studia pierwszego stopnia (inżynierskie, licencjackie) lub jednolite studia magisterskie
z zakresu innego niż leśnictwo.

Podstawowe informacje:

Sylwester Groblewski - Student Roku 2019

28 maja 2019 roku po raz XIII w dziekanacie Wydziału Leśnego Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu obradowała kapituła przyznająca nagrodę „Student Roku im. Józefa Rivolego”. W posiedzeniu brali udział wszyscy jej członkowie tj. prodziekan Wydziału Leśnego ds. studenckich – dr hab. Cezary Beker, przewodniczący Zarządu Oddział Wielkopolskiego Polskiego Towarzystwa Leśnego – mgr inż. Jerzy Flisykowski oraz sekretarz oddziału – dr hab. Wojciech Kowalkowski, opiekun Koła Leśników – dr hab. Jarosław Szaban i redaktor naczelny Przeglądu Leśniczego – dr hab.

Uroczystość wręczenia dyplomu doktora Honoris Causa UPP Prof. Hubertowi Hasenauerowi

Od uroczystości wręczenia dyplomu Doktora Honoris Causa prof. Hubertowi Hasenauerowi, Rektorowi Universität für Bodenkultur Wien (Uniwersytet Zasobów Naturalnych i Nauk Przyrodniczych w Wiedniu), rozpoczęły się obchody jubileuszowe Wydziału Leśnego Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

Doktor habilitowany Andrzej Węgiel

W dniu 27 czerwca 2019 r. Rada Wydziału Leśnego UPP podjęła uchwałę o nadaniu stopnia doktora habilitowanego w dziedzinie nauk rolniczych, dyscyplinie nauki leśne Andrzejowi Węglowi.

Komisja Habilitacyjna na posiedzeniu w dniu 4 czerwca 2019 r. podjęła uchwałę o pozytywnej opinii wniosku o nadanie stopnia doktora habilitowanego w dziedzinie nauk rolniczych, dyscyplinie nauki leśne  Andrzejowi Węglowi, adiunktowi Katedry Urządzania Lasu.

Michał Macan na podium w Mistrzostwach Europy we Wspinaczce Drzewnej

21-23 czerwca 2019 r. w Putbus na wyspie Rugia (Niemcy) odbyły się Mistrzostwa Europy we Wspinaczce Drzewnej. W zawodach uczestniczyło 48 mężczyzn i 12 kobiet z całej Europy. W zawodach startował student i reprezentant Wydziału Leśnego Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu - Michał Macan.

 

Michał podczas Eliminacji zdobył dwa medale, zajmując:

- 2 miejsce w konkurencji „Instalacja Liny”

Wystawa 100 lat akademickich studiów leśnych w Poznaniu 1919-2019

Wystawę będzie można oglądać do 15 października  2019 r. na terenie Kampusu Wydziału Leśnego  Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, ul. Wojska Polskiego 71 C, Kolegium Cieszkowskich w godz. 8.00 -20.00. Wstęp wolny.

Rok 2019 ma dla Wydziału Leśnego szczególne znaczenie. Mija właśnie 100 lat od chwili gdy władze Uniwersytetu Poznańskiego zwanego wówczas Wszechnicą Piastowską podjęły decyzję o utworzeniu w Poznaniu akademickich studiów leśnych.

Zawody strzeleckie o Puchar Dziekana Wydziału Leśnego Uniwersytetu

15 czerwca 2019 roku na strzelnicy myśliwskiej „Lizawka” w Antoninku odbyły się coroczne zawody strzeleckie w wieloboju myśliwskim o Puchar Dziekana Wydziału Leśnego Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Głównym organizatorem zawodów była Sekcja Łowiecka Koła Leśników. Po uroczystym otwarciu zawodów i podzieleniu zawodników na grupy rozpoczęła się zacięta, zdrowa rywalizacja.

II miejsce w XVII Zawodach Drwali dla drużyny Wydziału Leśnego UPP

Drużyna Wydziału Leśnego Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu zajęła II miejsce w XVII Zawodach Drwali z Radiem Zachód!

Nasz wydział reprezentowani: Łukasz Schuetza, Damian Cichoń i Mateusz Pielichowski. Zawody odbyły się 16 czerwca w Niedźwiedziu, niedaleko Świebodzina, a uczestniczyło w nich osiem drużyn, reprezentujących m. in. Zakłady Usług Leśnych oraz Technika Leśne.

Nasz Erasmus 2019

Został jeden miesiąc. Tylko miesiąc i aż miesiąc. Będzie nam smutno wyjeżdżać z pięknego kraju, jakim jest Serbia. Z Belgradu, wielkiego miasta, choć mieszkamy na spokojnych obrzeżach, pomiędzy największym miejskim lasem Kosutnjak, a potężnym jeziorem i rzeką Sawą tuż za nim. Jako studenci leśnictwa nie mogliśmy w tym mieście lepiej trafić! W Serbii łatwo się zakochać (a zwłaszcza w Serbkach). Obawy, które mieliśmy na początku – czy nas, jako Polaków, tu polubią, czy na pewno jest bezpiecznie – zniknęły już w pierwszych dniach naszego pobytu.

Polski Związek Łowiecki powołał Komisję do spraw łucznictwa

Dnia 17.06.2019 w siedzibie głównej Polskiego Związku Łowieckiego w Warszawie odbyło się historyczne pierwsze posiedzenie Komisji do spraw łucznictwa. Powołana przez Naczelną Radę Łowiecką komisja problemowa będzie zajmowała się zagadnieniami związanymi z łucznictwem w kontekście szeroko pojętego łowiectwa. W skład komisji wchodzą specjaliści z wielu dziedzin, a także reprezentanci instytucji związanych bezpośrednio z łowiectwem. Nasz Wydział jest reprezentowany przez opiekuna Sekcji Łuczniczej Koła Leśników dr inż.

III Mistrzostwa Polski Leśników w łucznictwie 3D

Dnia 01.06.2019 Odbyły się III Mistrzostwa Polski Leśników w łucznictwie 3D o puchar Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych. Organizatorzy to Nadleśnictwo Warcino gdzie odbyły się zawody, stowarzyszenie Noteccy Łucznicy i Wydział Leśny Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu. Do rywalizacji stanęło 60ciu leśników z całego kraju ze szkół leśnych oraz kilkunastu nadleśnictw. Kolejny raz Sekcja Łucznicza Koła Leśników wystawiła silną reprezentację.  Na trasie liczącej 4km łucznicy musieli zaliczyć 28 stanowisk strzeleckich oraz strzały dalekodystansowe.

Trójka studentów Wydziału Leśnego UPP w ścisłym finale X edycji Studenckiego Nobla

31 maja 2019 r. wyłoniono ośmioro laureatów Studenckiego Nobla 2019.  Wśród nominowych kandydatów do Studenckiego Nobla,  znalazła się trójka naszych studentów: Agnieszka Urbaniak, Adam Milczarek, Radosław Lewoń. I choć statuetka Studenckiego Nobla, powędrowała na inne uczelnie to i tak  gratulujemy naszym studentom, że znaleźli się w tak elitarnym gronie.

Przemysław Dyba, Hanna Puk wśród laureatów Sesji Studenckich Kół Naukowych UPP

Miło nam poinformować referat „Rozmieszczenie inwazyjnych gatunków roślin wzdłuż górskich szlaków turystycznych” autorstwa Przemysława Dyba, Hanny Puk, zajął III miejsce, w sekcji przyrodniczej, w Sesji Studenckich Kół Naukowych Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

Tegoroczna Sesja odbyła się 22 maja 2019 r. w Ośrodku Naukowo-Dydaktycznym w Zielonce. Obrady podzielone były na sekcje: Przyrodniczą, Nauk Ekonomiczno-Społecznych, Techniczną oraz Sesję Posterową.

Zakup „cegiełek” na zegar, który zostanie umieszczony na Dworku Sołackim

Szanowni Państwo,

Z okazji 100-lecia akademickich studiów rolniczo-leśnych zaproponowałem Państwu nabycie okolicznościowego zegarka. Pomysł ten jest właśnie w końcowej fazie realizacji – jeszcze w tym miesiącu zegarki z imiennymi certyfikatami zostaną przekazane osobom, które się na nie zdecydowały.

Pomysł przygotowania tej pamiątki zrodził kolejną inicjatywę – zakup zegara fasadowego, który zostanie umieszczony na Dworku Sołackim.

Krzysztof Hołub i Marzena Kaźmierczak wśród laureatów XX Mistrzostw Polski Leśników w Biegu na Orientację

W dniach 24-25 maja 2019 r. odbyły się XX Mistrzostwa Polski Leśników w Biegu na Orientację. W Mistrzostwach Wydział Leśny Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu reprezentowało czworo studentów: Marzena Kaźmierczak, Przemysław Dyba, Krzysztof Hołub, Damian Cichoń.

Miło nam poinformować, że dwie osoby z reprezentacji Wydziału Leśnego UPP stanęły na podium:

I miejsce w Biegu Sprinterskim w kategorii Senior zajął Krzysztof Hołub,

XIV kurs łucznictwa myśliwskiego

W dniach 24-26.05.2019 na terenie ośrodka szkoleniowego ZO PZŁ we Wrocławiu odbył się XIV kurs łucznictwa myśliwskiego wg standardów IBEP ( International bowhunter education program).

Organizatorem było Polskie Stowarzyszenie Łucznictwa Myśliwskiego - Polish Bowhunting Association PBA. Wśród prowadzących kurs po raz pierwszy znalazł się przedstawiciel naszego Wydziału dr inż. Marcin Włoch opiekun Sekcji Łuczniczej Koła Leśników. Reprezentował on również Wielkopolski oddział PBA którego jest sekretarzem.

Drwale z Poznania znów najlepsi!

W dniach 16-17 maja 2019 r. w Warszawie Drużyna Drwali Wydziału Leśnego UP w Poznaniu wzięła udział w X Zawodach Drwali Studentów Leśnictwa. Rywalizacja miała rangę eliminacji do Mistrzostw Polski Drwali. Wydział Leśny w Poznaniu reprezentowali: Sylwester Groblewski, Kacper Borowski, Dawid Drab, Damian Cichoń, Łukasz Schuetza, Arkadiusz Żukowski, Maciej Myszka i Piotr Kołwzan.

Konferencja „Wyzwania dla współczesnej arborystyki w Polsce”

W dniach 18 – 19 maja 2019 r. na terenie zespołu parkowo pałacowego w Wolsztynie odbyła się konferencja pt. „ Wyzwania dla współczesnej arborystyki w Polsce”. Konferencja była wydarzeniem towarzyszącym VIII edycji Mistrzostw Polski we wspinaczce drzewnej.

Część wykładowa odbywała się na terenie Wolsztyńskiego Domu Kultury. Część terenowa na pobliskich terenach zielonych. Głównymi poruszanymi kwestiami były wyzwania związane z pielęgnacją i utrzymaniem starych zadrzewień miejskich oraz metody oceny drzew niebezpiecznych.

Wizyta nauczycieli z Wydziału Leśnego UPP w Serbii

W kwietniu 2019 r. Dziekan Wydziału Leśnego prof. dr hab. Piotr Łakomy oraz pracownicy naukowo-dydaktyczni: prof. UPP dr hab. Krzysztof Adamowicz, dr inż. Krzysztof Polowy, dr inż. Marta Bełka, oraz mgr Joanna Pietrzak z Działu Współpracy z Zagranicą, gościli na Wydziale Leśnym Uniwersytetu w Belgradzie. Wizyta w ramach programu Erasmus+ służyła nie tylko realizacji projektu, ale i dalszemu pogłębieniu wzajemnych kontaktów naukowych pracowników obu uczelni.

Kamil Dubicki laureatem zawodów STIHL TIMBERSPORTS POLISH JUNIOR CUP

W sobotę, 18 maja 2019 r.  Kamil Dubicki zajął 1 miejsce podczas zawodów STIHL TIMBERSPORTS POLISH JUNIOR CUP pokonując 10 zawodników przybyłych z całej Polski.

Zdobywając najwyższe miejsce na podium, Kamil awansował do rundy kwalifikacyjnej konkursu STIHL TIMBERSPORTS LION'S TROPHY 2019. Zwycięstwo zagwarantowało mu również udział w europejskich zawodach ROOKIE STIHL TIMBERSPORTS.

Wydział Leśny UPP na „Cietrzewisku”

W dniach 17-19.05.2019 w Koszęcinie odbyła się X edycja Pikniku Leśno-łowieckiego Cietrzewisko. W tym roku oprócz głównych obchodów zaplanowano Leśny Dzień Edukacyjny (17.05), podczas którego średnie i wyższe szkoły leśne prezentowały swoje oferty.

Nie zabrakło tam również przedstawicieli Naszego Wydziału w składzie: dr Andrzej Węgiel, Jolanta Węgiel, Adam Milczarek, Marta Waszczur i Agnieszka Urbaniak.

Ćwiczenia terenowe z przedmiotu Maszyny leśne - Karwin - Rokita - Międzyzdroje - Skwierzyna

W ubiegłym tygodniu (6-11 maja 2019 roku) w ramach trzech dwudniowych wyjazdów, na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie odbyły się ćwiczenia terenowe z przedmiotu Maszyny Leśne (zdj. 1). Wykładowcy z Katedry Techniki Leśnej, miejscowi leśnicy oraz pracownicy leśni przedstawili studentom pierwszego roku praktyczne aspekty technologii z udziałem specjalistycznych maszyn stosowanych w leśnictwie.

Relacja z ćwiczeń kompleksowych dla studentów niestacjonarnych

W terminie 8-12 maja 2019 roku odbyły się ćwiczenia kompleksowe dla studentów niestacjonarnych ostatniego roku pierwszego stopnia, zorganizowane przez pracowników Katedry Użytkowania Lasu. W ciągu pięciu dni zajęć gościliśmy aż w siedmiu pomorskich nadleśnictwach i Słowińskim Parku Narodowym. W trakcie napiętego harmonogramu studenci zetknęli się z szeregiem problemów z jakimi boryka się gospodarka leśna oraz poznali sposoby ich rozwiązywania.

Seminarium „Sołacz kolebką poznańskich leśników”

Organizatorzy:  PTL Oddział Wielkopolski, Wydział Leśny UPP

Miejsce Kolegium Rungego UPP, ul. Wojska Polskiego 52, Poznań

Termin 22 maja 2019, 13:00 - 15:00

Architektura Sołacza – prof. dr hab. Andrzej Kurzawski

Zieleń Sołacza – dr hab. Dorota Wrońska-Pilarek, prof. UPP

Wydział Leśny na Sołaczu – dr hab. Jarosław Szaban UPP, prof. dr hab. Małgorzata Mańka UPP,

Sekcja Łucznicza Koła Leśników UPP na I Zawodach Łucznika Field by SŁuP

27 kwietnia 2019r. Sekcja Łucznicza Koła Leśników UPP w postaci 5-osobowej grupy reprezentowała Wydział Leśny i Koło Leśników podczas „I Zawodów Łuczniczych Field by SŁuP” w Czarnej Wodzie. Większość członków sekcji po raz pierwszy miała możliwość wzięcia udziału w zawodach tego typu.

Zapraszamy do konkursu „Foto-Leśnik 2019”

Wszystkich pracowników oraz studentów naszego Wydziału Leśnego zapraszamy do udziału w konkursie fotograficznym Foto-Leśnik. Zdjęcia można zgłaszać w sześciu kategoriach: rośliny, zwierzęta, myślistwo, krajobraz leśny, żywioły oraz leśne selfie.

Wszystkie informacje są zawarte w regulaminie konkursu, jednak w razie wątpliwości prosimy kierować swoje pytania na adres e-mail: fotolesnik2019@gmail.com

 

Czekamy na zgłoszenia!

Wielka przygoda w wielkopolskich ogrodach

To gra terenowa, która odkryje przed Państwem wiele ogrodowych i przyrodniczych tajemnic. Gra organizowana jest przez Wielkopolskie Ogrody Botaniczne (WOB), tj.: Arboretum w Kórniku, Ogród Botaniczny UAM w Poznaniu, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu - Leśny Zakład Doświadczalny, Arboretum Leśne w Zielonce, Ogród Dendrologiczny UP w Poznaniu, Palmiarnia Poznańska, Instytut Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich - Ogród Roślin Leczniczych, Ośrodek Kultury Leśnej w Gołuchowie.

Studia Podyplomowe „Hodowla lasu I” i „Hodowla lasu II” – ruszyła rekrutacja

Ruszył nabór na kolejną edycję Studiów Podyplomowych „Hodowla lasu I” i „Hodowla lasu II” (rok akademicki 2019/2020). Studia cieszą się ogromną popularnością przede wszystkim wśród pracowników Lasów Państwowych, parków narodowych, biur urządzania lasu. Słuchaczami studiów mogą być także osoby pracujące w branży związanej szeroko pojętą ochroną środowiska, ochroną przyrody czy też osoby będące właścicielami zakładów usług leśnych, które chcą poszerzyć swoją wiedzę z zakresu hodowli lasu.

Samorząd Studentów Wydziału Leśnego w Poznaniu zorganizował XII Ogólnopolską Konferencję Studentów Leśnictwa

W dniach 11-14 kwietnia na terenie Ośrodka Wypoczynkowego „Leśnik” w Łagowie Lubuskim, odbyła się 12 edycja Ogólnopolskiej Konferencji Studentów Leśnictwa, której organizatorem był nasz Samorząd. W konferencji wzięli udział studenci z Wydziałów Leśnych z Warszawy, Krakowa oraz Poznania, a także zaproszeni goście. W sumie około 70 osób czynnie uczestniczyło w tym wydarzeniu.

Ostatnie zegarki na stulecie studiów leśnych w Poznaniu

Szanowni Państwo,

z okazji jubileuszu 100-lecia akademickich studiów rolniczo-leśnych w Poznaniu chciałbym zaproponować Państwu nabycie okolicznościowej pamiątki. Jest nią zaprojektowany specjalnie dla nas limitowany zegarek, który zostanie wyprodukowany przez polską firmę Time And Passion we Wrocławiu.

Będzie to zegarek w stylu „garniturowym”, w uniwersalnej stalowo-czarnej kolorystyce, o szerokości 40,5 mm (ryc. 1.).

Akcja „Solidarni z klęską”

W dniach od 8 do 14 kwietnia w leśnictwie Dąbrowice koło Mroczy na terenie Nadleśnictwa Runowo (RDLP Toruń) prowadzone były prace odnowieniowe na terenie zniszczonym przez huragan w 2017 r. W ramach akcji „Solidarni z klęską” pracownicy Nadleśnictwa Runowo skierowali zaproszenie do wszystkich chętnych, którym przyświeca cel powrotu lasu na zniszczone tereny. W akcji brali udział zarówno leśnicy z różnych nadleśnictw jak i młodzież szkolna, przedstawiciele organizacji związanych z ochroną środowiska jak i przedstawiciele nauki.

X Jubileuszowe Zawody Młodych Leśników

W dniach 04-06.04.2019 odbyły się X Jubileuszowe Zawody Młodych Leśników. Patronat Honorowy nad zawodami objął JM Rektor Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu prof. dr hab. Jan Pikul oraz Dziekan Wydziału Leśnego Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu prof. dr hab. Piotr Łakomy. W zawodach uczestniczyli uczniowie sześciu szkół leśnych: z Goraja, Milicza, Rucianego-Nidy, Rogozińca, Tucholi oraz Tułowic.

Kredki zebrane przez studentów trafiły do dzieci

5 kwietnia 2019 r.  trzy kartony kredek zebranych przez studentów w ramach akcji ”Kredki zamiast kwiatka”, trafiły do dzieci przebywających w Szpitalu Klinicznym im. Karola Jonschera w Poznaniu. Po przekazaniu kredek, studentka Ula Struganek przeprowadziła wykład dla młodzieży pt. "Przyroda Wietnamu". Dziękujemy wszystkim studentom, którzy zaangażowali się w akcję. Dzięki wam, dzieci w szpitalnych salach, choć na chwilę miały szanse zapomnieć o swojej chorobie.

INTERNATIONAL WEEK na Wydziale Nauk Leśnych Szwedzkiego Uniwersytetu Nauk Rolniczych (SLU)

W dniach 25-29 marca 2019 r. w Umea (Szwecja) odbyło się spotkanie przedstawicieli 15 uniwersytetów z dwunastu krajów świata, dotyczące rozwoju współpracy badawczej i dydaktycznej w zakresie leśnictwa.  Swoimi doświadczeniami dzielili się gospodarze oraz goście z następujacych uczelni:

- Pekińskiego Uniwersytetu Leśnego (Chiny)

- Uniwersytetu Przyrodniczego w Pradze (Czechy)

- Estońskiego Uniwersytetu Przyrodniczego w Tartu

Apel do nauczycieli akademickich – ERASMUS+

W dniach 25-29 marca 2019 r. w Umea (Szwecja) odbyło się spotkanie przedstawicieli 14 uniwersytetów z dwunastu krajów, dotyczące rozwoju współpracy badawczej i dydaktycznej w zakresie leśnictwa.

W trakcie rozmów wszyscy uczestnicy deklarowali wolę intensyfikacji dotychczasowych i nawiązywania nowych kontaktów.

W przypadku naszego Wydziału szczególnie interesująco rysują się możliwości intensyfikacji współpracy z uczelniami europejskimi w ramach programu ERASMUS+:

Złoty medal dla drużyny Wydziału Leśnego UPP w XXXIII Międzynarodowych Zawodach Umiejętności Leśnych Forestry Versatility w Brnie

W dniach 25-30 marca 2019 roku reprezentacja Koła Leśników Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu uczestniczyła w XXXIII Międzynarodowych Zawodach w Umiejętnościach Leśnych Forestry Versatility w Brnie. Zawody te są skierowane do studentów leśnictwa z całej Europy, a wziąć w nich udział mogą stowarzyszenia studenckie należące do Międzynarodowego Stowarzyszenia Studentów Leśnictwa IFSA. Drużyna studentów z Wydziału Leśnego UPP w składzie: Joanna Budnik, Adam Milczarek, Damian Cichoń i Łukasz Schuetza, zdobyła złoty medal.

Płyta samoodwadniająca PDS - nowa płyta drogowa do budowy dróg leśnych z Katedry Inżynierii Leśnej UPP uzyskała Krajową Ocenę Techniczną wydaną przez Instytut Badawczy Dróg i Mostów

Pełna nazwa nowej płyty to „płyta drogowa żelbetowa pełna samoodwadniająca PDS”. Płyta jest efektem współpracy Katedry Inżynierii Leśnej z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu i firmy Betard Sp. z o.o. Płyty najpierw badano laboratoryjnie, następnie przeszły pozytywnie testy terenowe i w efekcie przystąpiono do procedur związanych z uzyskaniem patentu i Krajowej Oceny Technicznej.

Wizyta nauczycieli z Wydziału Leśnego UPP w Bośni i Hercegowinie

W dniach od 25 do 29 marca 2019 roku, pracownicy naukowo-dydaktyczni Wydziału Leśnego Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu: dr Anna Wierzbicka, dr hab. Cezary Beker i dr Grzegorz Rączka, gościli na Wydziale Leśnym Uniwersytetu w Sarajewie (Bośnia i Hercegowina). Wizyta ta związana była zarówno z realizacją partnerskiego projektu mobilnościowego w ramach programu Erasmus+, jak również służyła dalszemu pogłębieniu wzajemnych kontaktów naukowych i dydaktycznych.

Technologia Drewna okiem studenta 2019

Zastanawiacie się nad podjęciem studiów na Wydziale Technologii Drewna?

Macie jeszcze jakieś wątpliowści?

Zobaczcie film, nakręcony przez kreatywnych studentów Wydziału Technologii Drewna 

Film o studiach na Wydziale Technologii Drewna Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Pomysł i realizacja - Studenci studiów drugiego stopnia na kierunku Technologia drewna.

 

Seminarium „jemiołowe” w Krotoszycach

Seminarium naukowe poświęcone problemom zarządzania i ochrony osłabionych drzewostanów sosnowych dotkniętych skutkami suszy odbyło się 19 i 20 marca 2019 r. w Pałacu w Krotoszycach i na terenie Nadleśnictwa Legnica. Tematykę seminarium zdominowało masowe występowanie jemioły w nadleśnictwach RDLP w Katowicach i RDLP we Wrocławiu. Problem nasilonego występowania jemioły na drzewach iglastych (na sośnie i jodle) oraz liściastych (zwykle na topoli, ale także na brzozie i robinii) dotyka także innych regionalnych dyrekcji LP.

Sadzimy las na terenie poklęskowym w Nadleśnictwie Gniezno

Od 18 marca 2019 r. studenci i pracownicy Wydziału Leśnego Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu rozpoczęli akcję sadzenia lasu na terenie zniszczonym przez huragan w 2017 r. Sadzenie nowego pokolenia drzew odbywa się na terenie Nadleśnictwa Gniezno w ramach zajęć praktycznych studentów kierunku leśnictwo studiów stacjonarnych. W sadzeniu lasu uczestniczyć będzie około półtora tysiąca studentów i pracowników naszego Wydziału. Akcja realizowana jest przez Wydział Leśny w porozumieniu z Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych w Poznaniu i będzie trwała przez trzy tygodnie.

Sadzimy las w Nadleśnictwie Gniezno, na terenie zniszczonym przez huragan w 2017 roku

W dniach od 18 marca do 5 kwietnia 2019 r. odbędą się obowiązkowe zajęcia praktyczne dla wszystkich studentów studiów stacjonarnych Wydziału Leśnego. W ramach zajęć będziemy sadzić las w Nadleśnictwie Gniezno (na terenie zniszczonym przez huragan w 2017 roku).

Codziennie autokary będą wyjeżdżać o godz. 7.30 z parkingu przy Katedrze Biotechnologii i Mikrobiologii Żywności, ul. Wojska Polskiego 48, a powrót planowany jest około godz. 15.00 (14.00 wyjazd z Gniezna).

Terminarz:

18-20 marca II rok (I stopień) po 100 osób

Wymiana zagraniczna z Swedish University of Agricultural Sciences

Wydział Leśny Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu niewątpliwie stwarza sporo możliwości wyjazdów za granicę i pewnie niektórzy z Was rozważają taką opcję. Możliwe też, że obawiacie się znajomości obcego języka, nowego środowiska. Jednak studia za granicą są po to, aby właśnie pokonać te bariery! Nigdzie nie nauczycie się lepiej języka, jak podczas pobyty w innym kraju i to tam też poznacie nowych przyjaciół. Gorąco zachęcamy Was drodzy koledzy i koleżanki do przełamania się i spróbowania swoich sił za granicą!

Zapraszamy na cykl wykładów, prowadzonych przez wykładowców z Państwowego Uniwersytetu Rolniczego w Irkucku

Poniedziałek, 11 marca 2019 r. , 17:00-19:30, s. C1 (Coll.Cieszkowskich, parter)

“Biodiversity of Siberia”, prof. Elena Vashukievich

Wtorek, 12 marca 2019 r., 8:00-11:00, pracownia SIP (Dworek)

“Types of forest exploitation and volumes of forest exploitation”, prof. Dimitrii Leontiev

Środa, 13 marca 2019 r., 13:30-18:00, sala wykładowa Chemii Rolnej

Anna Ilek laureatką I edycji nagrody Komitetu Nauk Leśnych i Technologii Drewna za najlepszą pracę doktorską

W dniu 27.02.2019 r. wręczono nagrodę Pani dr Annie Ilek, która jest laureatką I edycji nagrody Komitetu Nauk Leśnych i Technologii Drewna za najlepszą pracę doktorską pt.: "Znaczenie materii organicznej w kształtowaniu właściwości retencyjnych gleb leśnych pod drzewostanami jodłowymi i bukowymi na terenie Beskidu Makowskiego" .

Dr inż. Anna Ilek  pracuje na naszym wydziale w Katedrze Siedliskoznawstwa i Ekologii Lasu.

Serdecznie gratulujemy

 

Cezary Urbanowski doktorant Wydziału Leśnego UPP zakwalifikował się do finału FameLab Poland 2019

2 marca 2019 r. w Warszawie odbył się półfinał konkursu FameLab Poland. Miło nam poinformować, że Cezary Urbanowski doktorant Wydziału Leśnego UPP zakwalifikował się do finału krajowego konkursu, który odbędzie się  18 maja 2019 r.

Famelab to międzynarodowy konkurs dla naukowców, którzy mają coś do powiedzenia. Naukowcy stają przed jury i publicznością, by w 3 minuty przedstawić to, czym pasjonują się na co dzień w swojej pracy badawczej.

Serdecznie gratulujemy

Występ Cezarego

Lasy Świata część IV – Park Narodowy Cát Tiên

Ostatnim ważnym punktem naszego wyjazdy był Park Narodowy Cát Tiên. Odległość ponad 800 km, które dzieliło Huế do Cát Tiên, pokonaliśmy nocnym autobusem podróżując przez ponad 16h. Zatrzymaliśmy się w wiosce Nam Cát Tiên, która graniczy z parkiem.

Park Narodowy Cát Tiên  powstał w 1978 roku i ma nieco ponad 78 tys. ha. W 2001 roku został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Jego walory mogliśmy podziwiać eksplorując dżunglę pieszo oraz samochodem.

Lasy Świata Wietnam 2019 – część pierwsza: Wyspa Cat Ba

Naszą przygodę w Wietnamie rozpoczęliśmy od wylądowania w stolicy kraju – Hanoi. Po wyjściu z lotniska pierwsze co nas uderzyło to fala ciepła, jest tutaj powyżej 20 stopni Celsjusza. Zaraz po tym można było poczuć nowe zapachy i usłyszeć wszechobecne trąbienie klaksonów. Jeździ tu mnóstwo skuterów. Dzień naszego przyjazdu był dniem świętowania przez Wietnamczyków końca chińskiego Nowego Roku. Na ulicach i w lokalach było naprawę tłoczno. Do tego wszechobecne skutery i w niewielkim stopniu respektowane przepisy ruchu drogowego.

Wiele lat poszukiwań uwieńczone sukcesem. Brakujący w kolekcji znaczek Koła Leśników zdobyty

Nadchodzący jubileusz 100-lecia akademickich studiów leśnych w Poznaniu jest okazją do uzupełnienia wiedzy dotyczącej naszej historii. Jednym z elementów tworzących naszą tożsamość jest symbol Wydziału, czyli głuszec tokujący na otwartej księdze. Jak wiemy symbol ten został stworzony w 1921 roku przez studentów z Koła Leśników. Historię powstania i osobę autora który zaprojektował głuszca przedstawił szczegółowo dr hab. Jarosław Szaban w artykule zamieszczonym w Przeglądzie Leśniczym. Trudno precyzyjnie stwierdzić w którym roku symbol ten stał się oficjalnym logo Wydziału Leśnego.

Rekrutacja do letniej edycji Programu Wsparcia Młodej Kadry

Termin zgłoszeń: 11.02.2019 r. - 26.02.2019 r.

Dla kogo:

Projekt skierowany jest do osób, które spełniają wszystkie poniższe kryteria:

a) posiadają stopień naukowy co najwyżej doktora lub są w trakcie

odbywania studiów III stopnia na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu

b) na dzień rozpoczęcia udziału w Projekcie nie ukończyły 35 roku życia

lub mogą skorzystać z wydłużenia na zasadach ujętych w Regulaminie

udziału w Projekcie

c) stanowią kadrę dydaktyczną Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu tj.:

Nasza nauka idzie w knieje…

W dniach 01-03 luty 2019 roku Międzynarodowe Targi Poznańskie zorganizowały kolejną edycję Targów Łowiectwa KNIEJE. Jak co roku była to gratka dla wszystkich miłośników i fascynatów łowiectwa. Pośród stoisk licznych wystawców znalazło się i stoisko naszego Wydziału, zorganizowane przez zespół Katedry Łowiectwa i Ochrony Lasu oraz Sekcję Łowiectwa Koła Leśników Uniwersytetu Przyrodniczego. Wszystko to by się nie udało, gdyby nie wyjątkowa pomoc studentów Wydziału Leśnego, którzy bardzo licznie zaangażowali się w pracę z dzieciakami. 

Wielkopolska Regionalna Inicjatywa Doskonałości w obszarze nauk o życiu, dyscyplinie nauki leśne 2019-2022

Od 2019 roku Wydział Leśny jest beneficjentem w projekcie:  „Wielkopolska Regionalna Inicjatywa Doskonałości w obszarze nauk o życiu, dyscyplinie nauki leśne”. Projekt jest finansowany w ramach programu Ministra Nauki i Szkolnictwa w latach 2019-2022.

Prof. dr hab. Dariusz Gwiazdowicz, dr hab. Andrzej Jagodziński, prof. ID PAN powołani do zespołu doradczego dla dyscypliny naukowej nauki leśne

Prof. dr hab. Dariusz Gwiazdowicz, dr hab. Andrzej Jagodziński, prof. ID PAN powołani do zespołu doradczego dla dyscypliny naukowej nauki leśne.

Już znamy, kto będzie oceniał czasopisma naukowe. Powołano właśnie 44 zespoły doradcze dla każdej z dyscyplin. Będą one pracować nad punktacją poszczególnych pozycji w kluczowym dla ewaluacji wykazie czasopism, który zostanie opublikowany w czerwcu tego roku. W skład sześcioosobowego zespołu dla dyscypliny naukowej nauki leśne, zostały powołane trzy osoby z naszej uczelni:

1 lutego Międzynarodowy Dzień Bez Oleju Palmowego

Dzień Bez Oleju Palmowego w tym roku obchodzony jest w Polsce po raz trzeci. Święto  zostało zainicjowane w 2016 roku przez czeską organizacje „Koalice proti palmovému oleji". Obecnie nabrało ono charakteru międzynarodowego obchodzone jest w: Republice Czeskiej, Polsce, Słowacji, Holandii i w Portugalii.

W ramach obchodów 1 lutego - Międzynarodowego Dnia Bez Oleju Palmowego Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu zaprasza na:

 cykl wykładów: Olej palmowy - fakty i mity

Dr hab. Andrzej M. Jagodziński, prof. ID PAN dyrektorem Instytutu Dendrologii PAN w Kórniku

Prezes PAN z dniem 1 stycznia 2019 roku powołał dra hab. Andrzeja M. Jagodzińskiego, prof. ID PAN na dyrektora Instytutu Dendrologii PAN w Kórniku na okres czteroletniej kadencji tj. do dnia 31 grudnia 2022 roku.

Panu Profesorowi składamy gratulacje i życzymy dalszych sukcesów w działalności zawodowej, przyszłych, znakomitych wyników, nieustannego rozwoju naukowego oraz wszelkiej pomyślności w życiu osobistym.

 

 

   Prof. dr hab. Piotr Łakomy

Dziekan Wydziału Leśnego UPP

VI Ogólnopolskiej Konferencji Młodych Naukowców - Przyroda – Las – Technologia

Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w VI Ogólnopolskiej Konferencji Młodych Naukowców

„Przyroda – Las – Technologia” organizowanej przez doktorantów Wydziału Leśnego oraz Wydziału Technologii Drewna, która odbędzie się w dniu 05 kwietnia 2019 roku na Wydziale Technologii Drewna Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

Zakres tematyczny konferencji obejmuje szeroką problematykę nauk przyrodniczych, leśnych i związanych z technologią stosowaną w naukach przyrodniczo – leśnych. Konferencja jest skierowana do studentów, młodych naukowców – doktorantów oraz doktorów.

Zapraszamy do udziału w VI edycji akcji ”Kredki zamiast kwiatka”

Obrony zbliżają się wielkimi krokami i zastanawiasz się, jakie kwiaty spodobają się promotorowi? Problem rozwiązany! Dołącz do VI edycji akcji „Kredki za miast kwiatka”.

Kup grube drewniane kredki "BAMBINO". Przynieś je na obronę zamiast kwiatów! Twoje kredki trafią do dzieci uczące się w  Zespole Szkół nr 110 dla Dzieci Przewlekle Chorych przy Szpitalu Klinicznym im. Karola Jonschera w Poznaniu. Jeśli po prostu chcesz wziąć udział w akcji, przynieś kredki do pok. 318 w Kolegium Cieszkowskich.

Zmarł Profesor Józef Broda

W związku ze śmiercią Pana Profesora doktora Józefa Brody – emerytowanego nauczyciela akademickiego, pracownika Wydziału Leśnego,

Pan Rektor Prof. dr hab. Jan Pikul zwołuje nadzwyczajne posiedzenie Senatu, które odbędzie się w piątek, 11 stycznia 2019 roku – w Sali Senatu w Collegium Maximum. Początek o godz. 9.00.

Z głębokim żalem zawiadamiamy, że 6 stycznia 2019 roku odszedł od nas w wieku 98 lat

Śp

 prof. zw. dr Józef Broda

emerytowany nauczyciel akademicki

Studia magisterskie w Chinach

Informujemy, że istnieje możliwość realizowania studiów magisterskich i/lub doktoranckich z zakresu leśnictwa w Chinach w Northwest A&F University.  Na ten cel można uzyskać stypendium fundowane przez rząd chiński. Osoby zainteresowane prosimy zapoznać się z treścią nadesłanej oferty.  Termin aplikowania jest bardzo bliski – 01 marca 2019. Osoby zainteresowane prosimy o kontakt z:

Dr hab. Krzysztofem Jabłońskim lub/i  dr inż. Tomaszem Najgrakowskim

Szczegóły oferty i wymagania podane są poniżej:

 

 

DESIGNING AND IMPLEMENTING A DUAL BACHELOR’S DEGREE STUDY COURSE WITH INTEGRAL ATTAINMENT OF A BACHELOR’S AND MASTER’S DEGREE PROGRAM: ERASMUS+, AKCJA 2

2.png

Designing and implementing a dual Bachelor’s degree study course with integral attainment of a Bachelor’s and Master’s degree

Program: Erasmus+, Akcja 2

Czas trwania projektu: 01.09.2017 – 31.08.2020, 36 miesięcy

Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu wraz z partnerami z Polski, Niemiec, Litwy i Finlandii realizuje projekt w ramach Programu Erasmus+ pt. Bachelor & Meister.

GPP-FURNITURE AN INNOVATIVE AND OPEN LEARNING RESOURCE FOR PROFESSIONALS OF THE FURNITURE INDUSTRY TO EXPAND THEIR KNOWLEDGE AND PROVIDE ADDED VALUE FOR THE GREEN PUBLIC PROCUREMENT

Bez tytułu.png

Program: Erasmus+

Projektu ma na celu opracowanie kursu e-learningowego dla obecnych i przyszłych pracowników branży meblarskiej, który pozwoli na podniesienie ich kompetencji  projektowych i produkcyjnych w odniesieniu do GPP (Green Public Procurement - Zielonych Zamówień Publicznych).

Kierownikiem projektu: dr inż. Julia Lange

Wigilia Koła Leśników

Dnia 10.12.2018 roku odbyła się kolejna już wspólna wigilia studentów oraz kadry naszego Wydziału organizowana przez Koło Leśników.

Nasze spotkanie uświetniły kolędy Zespołu Trębaczy Myśliwskich "Venator" oraz Sekcji Muzycznej Koła Leśników, którym ogromnie dziękujemy za zaangażowanie w uświetnienie tego wieczoru we wspaniałe kolędy oraz pastorałki.

Z rąk prof. Mizery Koło Leśników otrzymało przepiękny prezent- przedruk pierwszego wydania monografii prof. Sokołowskiego "Ptaki Ziem Polskich".

II Edycja Testu Wiedzy Leśnej

Za nami kolejna już II Edycja Testu Wiedzy Leśnej, w którym zmagają się wszyscy chętni studenci Naszego Wydziału. Pytania sprawdzają ich wiedze nie tylko zdobytą na studiach ale także tą wykorzystywaną w terenie. W  tym roku dzięki naszym sponsorom: firmie STIHL, Przygotowania oraz Grube mieliśmy możliwość nagrodzić aż trzy miejsca z każdego rocznika:

O dronach w murach naszej uczelni

We wtorek 27 listopada 2018 r. o godzinie 19 w sali wykładowej Chemii Rolnej mieliśmy przyjemność gościć Panów Janusza Duszkiewicza, Marcina Millera oraz Tomasza Kochanowskiego z Centralnego Ośrodka Szkolenia Operatorów Dronów na Potrzeby Leśnictwa, Nadleśnictwa Rzepin. Frekwencja dopisała! W spotkaniu uczestniczyli studenci Wydziału Leśnego z wszystkich roczników oraz przedstawiciele kadry akademickiej, blisko 100 osób.

Publikacja w nature communications wpływ bezkręgowców na dynamkę funkcjonowania ekosystemu

Pracownicy Szwajcarskiego Federalnego Instytutu Badań Lasów, Śniegu i Krajobrazu (WSL) oraz ich zagraniczni partnerzy prowadząc badania w Szwajcarskim Parku Narodowym udowodnili, że bez roślinożerców (kręgowców i bezkręgowców) ekosystemy stają się niestabilne, a sieci pokarmowe oraz cykle obiegu mikro i makroelementów w glebie są przerwane. Wyniki badań opublikowano w prestiżowym Nature Communications.

70-lecie Wydziału Leśnego Transylwańskiego Uniwersytetu w Braszowie

W dniach 25-27 października odbyło się kilka wydarzeń związanych z Transylwańskim Uniwersytetem w Barszowie. Po pierwsze Wydział Leśnych, a także Uniwersytet obchodziły 70-lecie istnienia, pod drugie odbyło się przy tej okazji międzynarodowe seminarium naukowe pt. „FOREST AND SUSTAINABLE DEVELOPMENT”, a po trzecie odbyła się VIII Konferencja Dziekanów i Dyrektorów Europejskich Szkół i Wydziałów Leśnych.

Conference in Georgia

The Second International Georgian-Polish Conference “COOPERATION IN FIELD OF FORESTRY AND ENVIRONMENT PROTECTION” took place in Georgia, 26-29 October 2018. 24 participants from Poland representing: Poznan University of Life Sciences, State Forests National Forest Holding, national parks and Bureau for Forest Management Planning and Geodesy were taking part in the Conference which was one of the largest bilateral meeting in history of our countries.

Sprawozdanie z konferencji „Ekonomiczne aspekty realizacji ekologicznych, społecznych i gospodarczych funkcji lasu”

W dniach 10-12 października 2018 roku, już po raz ósmy, odbyła się w Kołobrzegu, ekonomiczno-leśna konferencja naukowa pt. Ekonomiczne aspekty realizacji ekologicznych, społecznych i gospodarczych funkcji lasu. Jej organizatorem była Katedra Ekonomiki Leśnictwa Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu przy współudziale Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk.

Wizyta delegacji z południowokoreańskiej Wyspy Jeju na Wydziale Leśnym UPP

Wydział Leśny odwiedziła czteroosobowa delegacja z południowokoreańskiej Wyspy Jeju (Czedzu) reprezentująca Centrum Światowego Dziedzictwa UNESCO. Liderem grupy koreańskiej był dr Oh, Jang Geun  z Hallasan Research Department, Biological Resorce Research Division, zajmujący się ekologią zwierząt.

Goście opowiedzieli o szkodach w uprawach rolnych oraz problemach związanych z ochrona przyrody na Wyspie Jeju spowodowanych przez masowe zbyt duża populację sarny.

Z wnętrza lasu - wystawa malarska Michała Woźniaka

Wydział Leśny Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu i Fundacja RAMUS ARTIS zapraszają na wernisaż i wystawę malarską Michała Woźniaka  „Z wnętrza lasu”.

Termin: wernisaż 13 listopada 2018 r., godz. 17.30. Wystawa: 14-30 listopada 2018 r. Miejsce: Budynek Kolegium Cieszkowskich, Poznań, ul. Wojska Polskiego 71. Wstęp wolny. Organizatorem wystawy: Wydział Leśny Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu, Fundacja RAMUS ARTIS.

Wstęp wolny

Zapraszamy na wystawę „Lasy Świata – Kenia 2018”

Wydział Leśny Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu serdecznie zaprasza na wystawę fotograficzną pt. „Lasy Świata – Kenia 2018”.

Wystawę będzie można oglądać 6 listopada  do 2 grudnia  2018 r. na terenie Kampusu Wydziału Leśnego  Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, ul. Wojska Polskiego 71 C, Kolegium Cieszkowskich w godz. 8.00 -20.00. Wstęp wolny.

Wyprawa studentów i pracowników Wydziału Leśnego Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu do Kenii , która odbyła się w lutym 2018 r.

Kamil Adamski laureatem konkursu o nagrodę imienia doktora Józefa Grodeckiego

Kamil Adamski tegoroczny magistrant Wydziału Leśnego Uniwersytetu Rolniczego im. H. Kołłątaja w Krakowie został laureatem pierwszej edycji Ogólnopolskiego Konkursu o nagrodę imienia doktora Józefa Grodeckiego za najlepszą pracę dyplomową z zakresu techniki leśnej, zorganizowanego przez Katedrę Techniki Leśnej Wydziału Leśnego Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Tytuł nagrodzonej pracy „Analiza pola widzenia operatora harwestera”.

ERASMUS+ WYJAZDY ABSOLWENTÓW (studenci kończący studia w lutym 2019)

 

ERASMUS+ WYJAZDY ABSOLWENTÓW (studenci kończący studia w lutym 2019) - PRAKTYKI

WYJAZD W TERMINIE LUTY 2019 – WRZESIEŃ 2019

Absolwentów zainteresowanych wyjazdami na PRAKTYKI w tym roku akademickim 2018/2019  informujemy, że rejestracja on-line jest aktywna od 25 października do 30 listopada 2018.

PRZED WYPEŁNIENIEM FORMULARZA REJESTRACYJNEGO NALEŻY PRZYGOTOWAĆ SKANY DOKUMENTÓW, KTÓRE POTWIERDZĄ PAŃSTWA DODATKOWE KOMPETENCJE.

ERASMUS + WYJAZDY DOKTORANCI - PRAKTYKI 2018/2019

ERASMUS +      

WYJAZDY DOKTORANCI - PRAKTYKI 2018/19

WYJAZD W TERMINIE GRUDZIEŃ 2018 – WRZESIEŃ 2019

Doktorantów zainteresowanych wyjazdami na PRAKTYKI w roku akademickim 2018/19  informujemy, że rejestracja on-line jest aktywna od 25 października do 19 listopada 2018.

PRZED WYPEŁNIENIEM FORMULARZA REJESTRACYJNEGO NALEŻY PRZYGOTOWAĆ SKANY DOKUMENTÓW, KTÓRE POTWIERDZĄ PAŃSTWA DODATKOWE KOMPETENCJE.

Zaproszenie na wykłady otwarte

W dniach od 4 do10 listopada Wydział Leśny odwiedzą pracownicy Wydziału Leśnego Uniwersytetu w Belgradzie w ramach program ERASMUS+.

Prof. dr Nenad Keča jest wybitnym specjalistą z fitopatologii leśnej, mykologii i ekologii, Univ. Prof. Dr Ljiljana Keča zajmuje się ekonomiką leśnictwa, marketingiem, polityką leśną i organizacją leśnictwa, a Dr Nenad Ćuprić jest specjalistą mechanizacji leśnictwa.

Wykłady są otwarte dla każdego, a odbywać się będą w ramach przedmiotów ekologia lasu, ekonomika leśnictwa i technika leśna.

Trzy lipy na 3 jubileusze

22.10.2018 roku w amfiteatrze LO nr XII we Wrocławiu miała miejsce uroczystość ważna dla drzew i ludzi. Przy udziale świetnych gości posadziliśmy 3 jubileuszowe lipy drobnolistne Tilia cordata. Ich imiona wyłonione zostały w konkursie, który zaangażował przy głosowaniu 600 osób, czyli niemal całą społeczność szkoły. Spłynęło ponad 150 propozycji imion! Lipy posadzono w pobliżu ich starszego kolegi, platana klonolistnego LOLKA, który ma już 160 lat. Wiosną w podobnym konkursie nadaliśmy mu takie imię „bo Bolek Chrobry powinien mieć swojego Lolka”.

Obchody setnej rocznicy odzyskania niepodległości w RDLP Gdańsk

W dniach 19 i 20 października 2018 r na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Gdańsku miały miejsce dwa wydarzenia zorganizowane dla upamiętnienia setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Naszą Ojczyznę oraz podsumowania dotychczasowych prac z uprzątnięcia terenów po huraganie z sierpnia 2017 roku.

Publiczna obrona pracy doktorskiej mgra Marcina Podskarbiego

DZIEKAN I RADA WYDZIAŁU TECHNOLOGII DREWNA Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu

zapraszają na publiczną obronę pracy doktorskiej

mgra Marcina Podskarbiego

 

Tytuł pracy: „Modelowanie właściwości nowo zaprojektowanych połączeń mebli szkieletowych"

 

Obrona pracy odbędzie się 26 października 2018 r. o godz. 11.30 w budynku Wydziału Technologii Drewna, sala wykładowa F (parter)

Wakacyjne wspomnienia z Azerbejdżanu

W dniach od 14 do 28 lipca 2018 roku trzyosobowa delegacja studentów Wydziału Leśnego uczestniczyła w letniej szkole, zorganizowanej przez naszą partnerską uczelnię – Azerbejdżański Państwowy Uniwersytet Rolniczy w Gandży. W skład delegacji weszli: Barbara Małek i Olga Wepryk (studentki studiów I stopnia) oraz Radosław Witkowski – doktorant Katedry Entomologii Leśnej.

Oto ich wspomnienia:

Studenci Wydziału Leśnego na Kaukazie w ramach E+

W minionym roku akademickim (2017/18) zakończył się dwuletni projekt wymiany nauczycieli i studentów w ramach programu Erasmus+, który realizowany był we współpracy z Gruzińskim Uniwersytetem Technicznym w Tbilisi i Państwowym Uniwersytetem Rolniczym w Gandży. W ramach projektu, dwóch studentów II-go stopnia naszego Wydziału: Jakub Cichocki i Piotr Bogucki, miało możliwość nauki w Gruzji i Azerbejdżanie.

Oto ich relacja:

 

Salix viminalis L. - wysoce skuteczna roślina w fitoekstrakcji pierwiastków - publikacja w Chemosphere

Katedra Siedliskoznawstwa i Ekologii Lasu sprawuje opiekę nad kolekcją wierzb, która powstała z połączenia zbioru gromadzonego do 1966 r. przez prof. Leona Mroczkiewicza, kierownika byłej Katedry Szczegółowej Hodowli Lasu Wyższej Szkoły Rolniczej w Poznaniu, jak i taksonów zebranych przez Jana Białoboka, kierownika dawnego Zakładu Hodowli Wierzb Koszykarskich Państwowego Instytutu Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach. 

Listy rankingowe - stypendium Rektora

Uwaga studenci!

wypełniony i podpisany wniosek o przyznanie stypendium Rektora należy złożyć w dziekanacie w terminie do 17 października br.

 

Metuzalem – najstarsze żyjące drzewo na świecie

Każdego roku każdy z nas przez jeden choćby dzień w roku doświadcza w specyficzny sposób upływu czasu. Słowa „100 lat, 100 lat” śpiewane w gronie rodziny i znajomych świadczą o powadze (najczęściej) sytuacji, w której znajduje się osoba słuchająca tych słów. Sto lat… Cóż to znaczy… Nie dla wszystkich mieszkańców naszej Ziemi ma to ten sam wymiar, to samo znaczenie. Dla człowieka często oznacza zbliżanie się do kresu swojego życia, dla innych organizmów żywych może być mało znaczącym okresem życia.

Uroczyste posiedzenie Rad Wydziałów

5 października 2018 r. odbyło się uroczyste posiedzenie Wydziału Leśnego Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu i Wydziału Rolnictwa i Bioinżynierii Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu inaugurujące rok jubileuszu 100-lecia Akademickich Studiów Rolniczo-Leśnych.

Uroczystość ta zainaugurowała obchody jubileuszu 100-lecia akademickich studiów rolniczo-leśnych, które wpisują się w setną rocznicę powstania Uniwersytetu Poznańskiego, z Wydziałem Rolniczo-Leśnym jako jednym z czterech pierwszych na tej uczelni.

Wykłady organizowane przez Biuro Karier w ramach modułu Wiedza prawno-ekonomiczna

Uwaga studenci!

w związku z realizacją modułu „Wiedza prawno-ekonomiczna” przez studentów pierwszego roku studiów drugiego stopnia, przekazuje program wykładów i warsztatów organizowanych przez Biuro Karier oraz wykaz kierunków realizujących niniejszy przedmiot (zał. 1).

Wydział Leśny w Poznaniu – najlepszy wybór dla Absolwenta Technikum!

25 września 2018 roku na Naszym Wydziale kolejny raz gościliśmy grupę Maturzystów z Technikum Leśnego w Rogozińcu. Odwiedziła nas liczna grupa uczniów zainteresowanych podjęciem studiów na Wydziale Leśnym. Stąd tematem przewodnim spotkania były informacje związane z rekrutacją. Gości przywitał pan Prodziekan dr hab. Robert Kuźmiński, a ciekawą prezentację dotyczącą Stypendium Lasy Świata przedstawiła Pani Jolanta Węgiel.

Doktor habilitowana Jolanta Behnke-Borowczyk

W dniu 18 września 2018 r. Rada Wydziału Leśnego podjęła uchwałę o nadaniu stopnia doktora habilitowanego w dziedzinie nauk leśnych, dyscyplinie leśnictwo Jolancie  Behnke-Borowczyk.

Komisja Habilitacyjna na posiedzeniu w dniu 1 sierpnia podjęła uchwałę o pozytywnej opinii wniosku o nadanie stopnia doktora habilitowanego w dziedzinie nauk leśnych, dyscyplinie leśnictwo  Jolancie  Behnke-Borowczyk, adiunktowi w Katedrze Fitopatologii Leśnej UPP.

III Mistrzostwa Polski Operatorów Forwarderów

8 września 2018 r. w czasie Targów Gospodarki Leśnej, Przemysłu Drzewnego i Ochrony Środowiska Eko-Las w Mostkach koło Świebodzina odbyły się III  Mistrzostwa Polski Operatorów Forwarderów. Organizatorami Mistrzostw były: Katedra Techniki Leśnej Wydziału Leśnego Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu pod kierownictwem prof. dr hab. Romana Gornowicza, Międzynarodowe Targi Poznańskie oraz Stowarzyszenie Przedsiębiorców Leśnych im. Mieczysława Wierzbickiego. Partnerami wydarzenia były firmy:  Kopa Kamiński oraz Forex Polska.

Wydział Leśny UPP na Dniach Ochrony Środowiska w Łazienkach Królewskich

W weekend 8-9 września 2018 r. pod patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy w Warszawie obyły się Dni Ochrony Środowiska. Impreza składała się z dwóch części – konferencji „Lasy dla Niepodległej” i pikniku rodzinnego w Łazienkach Królewskich. W trakcie pikniku uczestnicy mogli zapoznać się z szeroką ofertą edukacyjną przygotowaną przez 28 wystawców, wśród których było stoisko Wydziału Leśnego Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

Ekonomiczne aspekty realizacji ekologicznych, społecznych i gospodarczych funkcji lasów

Ekonomiczne aspekty realizacji ekologicznych, społecznych i gospodarczych funkcji lasów

Katedra Ekonomiki Leśnictwa Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu przy współudziale innych ośrodków naukowych organizuje po raz ósmy konferencję ekonomiczno-leśną, której tematem przewodnim są "Ekonomiczne aspekty realizacji ekologicznych, społecznych i gospodarczych funkcji lasów".

Złoty róg w stolicy - piknik edukacyjny oraz Koncert Muzyki Myśliwskiej w Amfiteatrze w Łazienkach Królewskich

W ostatnią sobotę 25 sierpnia 2018 r. odbył się Piknik edukacyjny oraz Koncert Muzyki Myśliwskiej w Łazienkach Królewskich w Warszawie organizowany przez ZG PZŁ. Na zaproszenie Łowczego Krajowego Dziekan Wydziału Leśnego prof. Piotr Łakomy wystawił 14. osobową reprezentację Wydziału Leśnego złożoną z pracowników i doktorantów Katedry Łowiectwa i Ochrony Lasu oraz studentów Sekcji Łowieckiej oraz Sekcji Edukacyjnej Koła Leśników, którzy przygotowali stoisko promocyjne naszego Wydziału. Głównym koordynatorem działań całego zespołu była mgr inż.

Spotkanie związków i organizacji łowieckich w Warszawie

Z okazji jubileuszu 95-lecia PZŁ zorganizowano międzynarodowe spotkanie, na które przybyli przedstawiciele organizacji zrzeszających myśliwych z krajów ościennych, a także organizacji światowych (International Council for Game and Wildlife Conservation – CIC) oraz europejskich (European Federation for Hunting and Conservation – FACE). To pierwsze tego typu spotkanie w historii polskiego łowiectwa.

Wizyta uczestników Work Camp 2018

W sobotę 14 lipca 2018 r. gościliśmy grupę studentów, którzy uczestniczą w tegorocznej edycji Work Camp, czyli letniego obozu dla studentów leśnictwa z 14 krajów świata, m.in. z Kanady, Wielkiej Brytanii, Włoch, Chorwacji, Grecji czy też Południowego Sudanu. Polskę reprezentuje studentka WL UPP Weronika Mysiak. Gości przywitał Dziekan prof. dr hab. Piotr Łakomy. Wydział przedstawił dr inż. Krzysztof Polowy, a możliwości współpracy i programów wymiany międzynarodowej dr inż. Tomasz Najgrakowski.

Jubileusz 50-lecia absolutorium

41 absolwentów Wydziału Leśnego ówczesnej Wyższej Szkoły Rolniczej w Poznaniu świętowało swoją rocznicę odbierając odnowione dyplomy z rąk JM Rektora Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu prof. dra hab. Jana Pikula, Prorektora ds. Kadr i Rozwoju Uczelni prof. dra hab. Romana Gornowicza oraz Dziekana Wydziału Leśnego prof. dra hab. Piotra Łakomego.

Absolutorium 2018

30 czerwca 2018 roku odbyła się uroczystość absolutoryjna Wydziału Leśnego UPP. Mury naszej uczelni opuściło w tym roku 91 absolwentów studiów leśnych stacjonarnych  drugiego stopnia i 114 absolwentów  studiów leśnych niestacjonarnych 1 stopienia. Wszystkim absolwentom serdecznie gratulujemy.

Zdjęcia:  Iwona Cieślik rzecznik prasowy UPP.

IV Kongres Kultury Łowieckiej

W dniach 15-17 czerwca 2018 roku, w pięknej scenerii zamku w Pułtusku odbył się IV Kongres Kultury Łowieckiej „Łowy i historia”. W obradach uczestniczyło ponad 200 osób, reprezentujących m.in. myśliwych zrzeszonych w PZŁ, kilkanaście uczelni wyższych, Generalną Dyrekcję Ochrony Środowiska, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska, Instytut Badawczy Leśnictwa oraz Lasy Państwowe.

Wizyta w Chorwacji

W dniach 17-23 czerwca zespół Venator, studenci Wydziału Leśnego i pracownicy Katedry Łowiectwa i Ochrony Lasu gościli w Chorwacji. Celem wyjazdu było poznanie przyrody tego bałkańskiego kraju oraz promowanie kultury łowieckiej.

VII Turniej o Puchar Dziekana Wydziału Leśnego UPP

Wpisując się w mundialowy czas został zorganizowany już po raz siódmy Turniej o Puchar Dziekana Wydziału Leśnego w halowej piłce nożnej. Turniej ten rozpoczął się o godzinie 9.00 w sobotę 23 czerwca 2018 roku w sali Centrum Kultury Fizycznej Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Dziekan Wydziału Leśnego prof. dr hab. Piotr Łakomy otworzył zawody i przywitał wszystkich zawodników oraz osoby towarzyszące swoim zespołom.

Drużyny, które uczestniczyły w turnieju reprezentowały:

Karol Mańka – leśnik, fitopatolog, uczony

Biografie przeżywają obecnie swój renesans, niektóre są pisane jako artystyczne bądź polityczne sensacje, ale są i takie, które można by uznać za historyczne podstawy i drogowskazy jak budować przyszłość wzorując się na życiorysach naprawdę wielkich osobowości. Mimo iż od śmierci Profesora upłynęło już prawie 15 lat jestem przekonany, że każdy polski, wykształcony leśnik na pytanie czy wie, kto to był prof. Karol Mańka odpowie twierdząco.

Tajemniczy świat porostów – wystawa fotografii Piotra Grochowskiego

Termin: od 19 czerwca 2018 do 1 października 2018

Miejsce: Budynek Kolegium Cieszkowskich, Poznań, ul. Wojska Polskiego 71

Wstęp wolny: godz. 8.00 – 19.00

Człowiek w swej naturze ma ciągłą chęć poznawania. Odkrywania czegoś nowego, czegoś, czego nikt dotąd nie widział, na co nikt nie zwracał uwagi. Choć porosty są organizmami występującymi właściwie „od zawsze”, należą do grupy bardzo mało znanej i rozpoznawanej.

II Mistrzostwa Polski Leśników w łucznictwie 3D

Dnia 9 czerwca w Nadleśnictwie Warcino odbyły się II Mistrzostwa Polski Leśników w łucznictwie 3D o puchar Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych. Po raz kolejny nasz Wydział był współorganizatorem mistrzostw. Udział wzięło 62 leśników z całej Polski. Reprezentowali 20 nadleśnictw, 3 leśne szkoły średnie oraz jedną uczelnię wyższą czyli UPP.

Spotkanie studentów z Tomaszem Markiewiczem - dyrektorem RDLP w Poznaniu

12 czerwca 2018 roku odbyło się spotkanie studentów Wydziału Leśnego UPP z Dyrektorem Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu Panem Tomaszem Markiewiczem i z naczelnikiem Wydziału Organizacji Kadr Panem Cezarym Majorem. Na spotkaniu zostały przekazane informacje o warunkach rekrutacji i odbywania stażu w jednostkach Lasów Państwowych.

Zapraszam na foto relację z tego wydarzenia.

Tu znajdziecie informacje na temat stażu RDLP w Poznaniu

Wizyta nauczycieli z Gruzji i Azerbejdżanu na Wydziale Leśnym

W dniach od 3 do 9 czerwca 2018 roku, w ramach projektu mobilnościowego Erasmus+, na Wydziale Leśnym UP w Poznaniu gościli nauczyciele akademiccy reprezentujący Gruziński Uniwersytet Techniczny w Tbilisi oraz Azerbejdżański Państwowy Uniwersytet Rolniczy w Gandży: prof. Irina Danelia i prof. Giorgi Kvartskhava z Gruzji oraz prof. Vidadi Samadov z Azerbejdżanu. Towarzyszył im pracownik Działu Współpracy z Zagranicą Gruzińskiego Uniwersytetu Technicznego – Nikolaz Bregvadze.

Spotkanie przedstawicieli towarzystw leśnych, należących do Europejskiej Sieci Leśnej (European Forestry Network, EFN)

Spotkanie odbyło się w dniach 24-27 maja 2018 roku w Ośrodku Kultury Leśnej w Gołuchowie. Uczestniczyli w nim przedstawiciele towarzystw leśnych z: Islandii, Litwy, Szkocji, Szwecji oraz Polski. Organizatorami spotkania byli profesorowie Wydziału Leśnego UPP: Dariusz J. Gwiazdowicz (członek prezydium Zarządu Głównego PTL) oraz prof.  Jerzy Modrzyński (przewodniczący Komisji Współpracy z Zagranicą ZG PTL). Z okazji tego spotkania Polskie Towarzystwo Leśne wydało broszurę „European Forestry Network”, zredagowaną przez prof. D. J.

Na rynku pojawiła się książka „Forest fire”, której redaktorem jest dr inż. Janusz Szmyt

Książka omawia różne aspekty związane z pożarami lasów, zarówno w ujęciu wpływu ognia na zasoby leśne, jak i na lokalne społeczności, korzystające z różnych usług i produktów lasu. W książce autorzy rozdziałów z różnych krajów wskazują na konsekwencje, zarówno środowiskowe (ekologiczne) jak i gospodarcze oraz społeczne, jakie niosą ze sobą pożary lasów w różnych regionach globu. Wszystkie one są nie mniej ważne.

Piknik Leśników 2018

Dnia 26.05 2018 roku (sobota) Samorząd Studentów Leśnictwa Wydziału Leśnego wraz z Ogrodem Dendrologicznym miał przyjemność zorganizować jedenastą edycję Pikniku Leśników. W tym roku po raz pierwszy impreza miała miejsce na Polanie Edukacyjnej Ogrodu Dendrologicznego. W wydarzeniu uczestniczyli zarówno aktywni, jak i emerytowani pracownicy wraz ze swoimi rodzinami, studenci stacjonarni oraz niestacjonarni.

Sesja Studenckich Kół Naukowych

Zgodnie z wieloletnią tradycją, podczas Sesji Studenckich Kół Naukowych, studenci zaprezentowali wyniki prac badawczych, które powstały w ramach działalności studenckiego ruchu naukowego. Tegoroczna Sesja odbyła się 22 maja 2018 r. w Ośrodku Naukowo-Dydaktycznym w Zielonce. Obrady podzielone były na sekcje: Techniczną, Przyrodniczą, Nauk Ekonomiczno-Społecznych oraz Sesję Posterową. Zaprezentowano dorobek naukowy działających na naszym Uniwersytecie studenckich kół naukowych, oczywiście nie zabrakło Koła Leśników.

Stacja meteorologiczna

Od niedawna na stronie internetowej Ogrodu Dendrologicznego w zakładce "Dane ze stacji meteorologicznej" można na bieżąco obserwować najciekawsze z parametrów rejestrowanych przez nowoczesną, w pełni zautomatyzowaną stację meteorologiczną.

VENATOR zwyciężył w Goraju już po raz trzeci z rzędu!

W sobotę 19 maja 2018 roku odbył się XXIV Wielkopolski Festiwal Kultury Łowieckiej i Edukacji Ekologicznej na terenie Zespołu Szkół Leśnych w Goraju.

ZTM "Venator" uplasował się na najwyższym stopniu podium w klasie G konkursu sygnałów myśliwskich z wynikiem 295/300 pkt.

W konkursie wabienia jeleni członek zespołu Bartosz Matz zajął III miejsce, co oznacza kwalifikacje na przyszłoroczne Mistrzostwa Europy, które odbędą się na Białorusi.

Struktura przestrzenna, współwystępowanie gatunków oraz proces śmiertelności drzew w naturalnym, wielogeneracyjnym drzewostanie sosny zwyczajnej w warunkach ochrony ścisłej

Wyniki badań nad dynamiką wielogeneracyjnych drzewostanów z panującą sosną prezentuje artykuł zamieszczony w European Journal of Forest Research, autorstwa dr. inż. Janusza Szmyta i prof. dr. hab. Stefana Tarasiuka. Złożoność różnowiekowych lasów naturalnych wynika z heterogeniczności ich struktury wyrażonej często przez charakterystyczny wzorzec struktury przestrzennej różnych elementów strukturalnych lasu.

Poznańska drużyna zdobyła I miejsce na IX Zawodach Drwali Studentów Leśnictwa

W dniach 16-18 maja bieżącego roku odbyły się po raz dziewiąty Zawody Drwali Studentów Leśnictwa organizowane przez Wydział Leśny SGGW w Warszawie. Nasz wydział reprezentowało sześcioro zawodników w składzie: Łukasz Schuetza, Dawid Drab, Sylwester Groblewski, Adam Milczarek, Kacper Borowski oraz kolega ze studiów niestacjonarnych Arkadiusz Żukowski.

Krzysztof Adamowicz współautorem książki - New Perspectives in Forest

W kwietniu 2018 r. ukazała się książka pod redakcją Prof. Heldera Viana z Agrarian Superior School of Viseu (ESAV) of Polytechnic Institute of Viseu (IPV), Portugal, zatytułowana New Perspectives in Forest Science.  Dzięki tej pozycji czytelnicy mają doskonałe źródło informacji o tendencjach w badaniach leśnych i wiedzy o wykorzystaniu lasów i krajobrazu. Autorzy tej książki są naukowcami różnych narodowości i specjalności, co zapewnia różnorodne spojrzenie na leśnictwo z różnej perspektywy.

Trwałe i zrównoważone pozyskiwanie drewna na tle współczesnych trendów światowych i zmian klimatu – publikacja dr hab. Piotra Mederskiego Science of the Total Environment

Efektywne wdrażanie zasad współczesnej gospodarki leśnej zależy głównie od trwałego i zrównoważonego pozyskiwania drewna. Zmiany klimatu, jak również rosnący popyt na drewno i jego produkty, wymagają jednocześnie poszanowania zasad optymalnego pozyskiwania drewna jako elementu trwałego i zrównoważonego leśnictwa.

Sprawozdanie z Krajowej Konferencji Naukowo-Technicznej pn.: „Leśne budownictwo drogowe – dobre praktyki”

W dniu 10 maja odbyła się Krajowa Konferencja Naukowo-Techniczna pn.: „Leśne budownictwo drogowe – dobre praktyki”. W konferencji udział wzięło 150 osób. Organizatorami Konferencji były Lasy Państwowe, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu oraz Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Leśnictwa i Drzewnictwa Oddział w Poznaniu. Komitet Organizacyjny tworzyli: prof. dr hab. inż. Andrzej Czerniak – przewodniczący, mgr inż. Piotr Młynarczyk oraz mgr inż. Adrian Kasztelan – sekretarz, a także dr inż. Małgorzata Korżak i dr inż. Sylwester Grajewski.

Konkurs na mema z orangutanem zakończony

Z ponad 100 prac zgłoszonych do konkursu „Zrób mema z orangutanem - wygraj smartfona!”  komisja konkursowa nominowała pięć. Ostatni etap konkursu odbywał się za pośrednictwem portalu Facebook i polegał na zbieraniu polubień. Zwycięzcą została Joanna Jaworska, która dla swojego mema uzyskała najwięcej (927) polubień. Tym samym zdobyła nagrodę główną, w postaci smartfonu Samsung Galaxy J5.

Wyróżnienia za swoje prace uzyskali:

Sprawozdanie z Leśnego Kongresu Drogowego pn.: „Kierunki działań Lasów Państwowych w zakresie drogownictwa leśnego i przedsięwzięć wspólnych z samorządami”

W dniu 9 maja br. w Sękocinie Starym odbył się Kongres pn.: „Kierunki działań Lasów Państwowych w zakresie drogownictwa leśnego i przedsięwzięć wspólnych z samorządami”.

W kongresie udział brało ponad 400 osób. Organizatorami Kongresu były Lasy Państwowe i Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu. Wydarzenie patronatem objął Minister Środowiska Henryk Kowalczyk. Przewodniczącym Komitetu Organizacyjnego i głównym pomysłodawcą był prof. dr hab. inż. Andrzej Czerniak, Kierownik Katedry Inżynierii Leśnej UPP.

Konkurs o nagrodę imienia doktora Józefa Grodeckiego za najlepszą pracę dyplomową z zakresu techniki leśnej

Katedra Techniki Leśnej Wydziału Leśnego Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, Forest Consulting Center Sp. z o.o. i Stowarzyszenie Przedsiębiorców Leśnych im. Mieczysława Wierzbickiego zapraszają do udziału w Konkursie o nagrodę imienia doktora Józefa Grodeckiego za najlepszą pracę dyplomową z zakresu techniki leśnej.

Do Konkursu można zgłaszać prace absolwentów I lub II stopnia studiów, dowolnej polskiej uczelni, których praca dyplomowa zgodna jest z tematyką Konkursu.

Biometryczna majówka studentów leśnictwa

W dniach 26.04-05.05 Sekcja Biometryczna Koła Leśników UPP uczestniczyła w wyjeździe badawczo-integracyjnym w Bieszczadach.

Nasze pomiary realizowaliśmy na terenie Nadleśnictw: Ustrzyki Dolne oraz Lesko. Po raz pierwszy mieliśmy okazje mierzyć stosy jodły. Zajmowaliśmy się także tworzeniem bazy danych z naszych ubiegłych wyjazdów. Możecie nam wierzyć, że przeprowadzając badania co weekend zgromadziliśmy pokaźną ilość danych do przetworzenia.

Haematopoiesis: życie w cieniu różnicowania się komórek macierzystych - publikacja JOURNAL OF BIOLOGICAL REGULATORS & HOMEOSTATIC AGENTS

Hematopoeza jest jednym z najlepiej poznanych procesów związanych z komórkami macierzystymi. To proces, w którym komórki macierzyste krwi (HSC) namnażają się i różnicują na wszystkie typy komórek krwi.

Nowy zarząd Koła Leśników UPP

Dnia 08.05.2018 r. odbyło się Walne Zebranie Członków Koła.

Walne Zebranie Członków Koła wybrało kol. Sylwestra Groblewskiego na funkcję Prezesa Koła Leśników. Tym samym skład Zarządu Ścisłego na rok 2018/2019 ukonstytuował się następująco:

V-ce Prezes ds. nauki: Damian Cichoń
V-ce Prezes ds. organizacji: Konstancja Aszendor
Skarbnik: Alicja Florczak
Sekretarz: Klaudia Karczewska
Bibliotekarz: Adrianna Marciniak
Webmaster: Łukasz Ankudo

Wymiana studentów i pracowników w ramach projektów Erasmus+ z Azerbejdżanem i Gruzją

Dobiega końca projekt E+ wymiany studentów i pracowników między Wydziałem Leśnym UP w Poznaniu a partnerskimi uczelniami z Zakaukazia: Azerbejdżańskim Państwowym Uniwersytetem Rolniczym w Gandży i Gruzińskim Uniwersytetem Technicznym w Tbilisi, obejmujący lata akademickie 2016/17 i 2017/18.

W dniach od 20 do 26 kwietnia gościliśmy na Wydziale Panią Prof. Nino Lomidze i Pana Prof. Zuraba Laoshvili z Gruzji, którzy zaprezentowali cykle wykładów z zakresu entomologii leśnej pracownikom i studentom naszego Wydziału.

Podział energii świetlnej, wydajność fotosyntetyczna i alokacja biomasy inwazyjnej Prunus serotina i rodzimego Quercus petraea w relacji do warunków świetlnych, konkurencji i allelopatii – Journal of Plant Research

W pracy przyjęto hipotezę, że konkurencja między rodzimym dębem bezszypułkowym a obcą i inwazyjną w naszych lasach czeremchą amerykańską w różnych warunkach świetlnych wpłynie na podział energii pochłoniętej przez liść, wydajność fotosyntetyczną oraz wzrost i alokację biomasy. Ponadto zbadano potencjalnie allelopatyczne oddziaływanie mulczowania liśćmi czeremchy na wzrost i fotosyntezę siewek dębu. Wpływ warunków świetlnych na podział zaabsorbowanej przez liść energii i fotosyntezę dębu był silniejszy niż międzygatunkowej konkurencji i allelopatii.

XI Ogólnopolska Konferencja Studentów Leśnictwa

"Leśnik - w służbie lasu i człowieka" pod takim hasłem trwała XI Ogólnopolska Konferencja Studentów Leśnictwa w Janowie Lubelskim w dniach 19-22 kwietnia 2018r. Do Ośrodka Edukacji Ekologicznej zjechali się studenci z trzech Wydziałów Leśnych - z Krakowa, Poznania i Warszawy. Organizatorem tegorocznej edycji byli studenci z Samorządu Studentów Wydziału Leśnego Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Nasze spotkanie było podzielone na części: referatową, terenową, warsztatową i integracyjną.

Doktor habilitowany Robert Kuźmiński

W dniu dzisiejszym Rada Wydziału Leśnego podjęła uchwałę o nadaniu stopnia doktora habilitowanego w dziedzinie nauk leśnych, dyscyplinie leśnictwo  Robertowi Kuźmińskiemu, prodziekanowi ds. studiów niestacjonarnych.

Komisja Habilitacyjna na posiedzeniu w dniu 16 kwietnia podjęła uchwałę o pozytywnej opinii wniosku o nadanie stopnia doktora habilitowanego w dziedzinie nauk leśnych, dyscyplinie leśnictwo dr. inż. Robertowi Kuźmińskiemu, adiunktowi w Katedrze Entomologii Leśnej UPP.

Dzień Drzewa w LO Nr XII im. Bolesława Chrobrego we Wrocławiu z akcentem Wydziału Leśnego UPP

W piątek 20.04.2018 z okazji Światowego Dnia Ziemi, w myśl zasady "myśl globalnie, działaj lokalnie" - w LO Nr XII im. Bolesława Chrobrego we Wrocławiu obchodzono  Dwunastkowy Dzień Drzewa.

Z tej okazji nadano imię  platanowi klonolistnemu (Platanus x hispanica), który rośnie tuż przy szkolnym amfiteatrze.

Konferencja naukowa „Biologia i ekologia roślin drzewiastych” w Instytucie Dendrologii PAN

Serdecznie zapraszamy do udziału w konferencji naukowej „Biologia i ekologia roślin drzewiastych” połączonej z obchodami jubileuszu 85-lecia Instytutu Dendrologii Polskiej Akademii Nauk w Kórniku. Konferencja odbędzie się w dniach 11-15 czerwca 2018 roku. Sesje naukowe (referatowe i plakatowe) zaplanowaliśmy w dniach 11-13 czerwca, a w dniach 14-15 czerwca – warsztaty dendrologiczne dla młodych naukowców.

Otwarte posiedzenie Europejskiej Federacji Myślistwa Łuczniczego

W dniach 6- 7.04. 2018 r. w Warszawie odbyło się "Otwarte posiedzenie Europejskiej Federacji Myślistwa Łuczniczego" (EBF). Po raz pierwszy gospodarzem spotkania była Polska, reprezentowana przez zrzeszone w tej Federacji, Polskie Stowarzyszenia Myślistwa Łuczniczego (PBA). W posiedzeniu uczestniczyli zaproszeni goście: m.in. przedstawiciele uczelni wyższych (SGGW, UPP), lekarze weterynarii, przedstawiciele władz samorządowych oraz Lasów Państwowych.

Sportowy kwietniowy weekend pracowników Wydziału Leśnego UPP

Drugi kwietniowy weekend 2018 r. przyniósł sporo emocji sportowych dla naszych pracowników i ich kibiców.

W sobotę 7 kwietnia Drużyna Wydziału Leśnego UPP zdobyła srebro podczas XIII Finałowego Turnieju Leśników w Piłkę Siatkową o Puchar Dyrektora RDLP w Poznaniu.  

 

W niedzielę 8 kwietnia na Zawodach 3D "Na Młyniku", dr Marcin Włoch zdobył trzecie miejsce w kategorii Łuki bloczkowe.

 

W niedzielę 8 kwietnia, ukończył swój 6 maraton dr Andrzej Węgiel. Tym razem biegł w Rzymie.

Erasmus + w Rumunii

Semestr zimowy roku akademickiego 2017/18 odbyłam na wymianie studenckiej, w pięknym, rumuńskim mieście- Braszowie. Jest to miejsce z bogatą historią, o której przypominają na każdym kroku liczne zabytki. Braszów to również świetna baza wypadowa do innych miast ( liczne połączenia kolejowe),  do pobliskiego, sławnego w całej Europie kurortu narciarskiego ( Poiana Brasov) czy miejsc takich jak zamek w Branie, pałac Peles czy droga Transfogarska.

Kurs Brakarski dla studentów Wydziału Leśnego UPP

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Poznaniu organizuje Kurs Brakarski dla studentów Wydziału Leśnego Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

Kurs dedykowany jest dla  studentów z ostatniego roku studiów inżynierskich oraz dla studentów pierwszego roku studiów magisterskich. Kurs jest bezpłatny, uczestnicy pokrywają jedynie koszty noclegu i wyżywienia (szczegóły w zał. Informacja dla studentów).

Terminy kursu brakarskiego 24.09 -5.10.2018 r.

Miejsce OSW w Porażynie

Kurs Brakarski dla studentów Wydziału Leśnego UPP

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Poznaniu organizuje Kurs Brakarski dla studentów Wydziału Leśnego Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

Kurs dedykowany jest dla  studentów z ostatniego roku studiów inżynierskich oraz dla studentów pierwszego roku studiów magisterskich. Kurs jest bezpłatny, uczestnicy pokrywają jedynie koszty noclegu i wyżywienia (szczegóły w zał. Informacja dla studentów).

Terminy kursu brakarskiego 24.09 -5.10.2018 r.

Miejsce OSW w Porażynie

Relacja pomiędzy masą aparatu asymilacyjnego, a zawartością ligniny w ścianach cewek strefy obwodowej strzał sosen – publikacja BioResources

W pracy podjęto próbę określenia kształtowania relacji pomiędzy masą aparatu asymilacyjnego, a zawartością ligniny w ścianach cewek strefy obwodowej strzał sosen o różnej formie kory martwicowej, które to nazwano wskaźnikami lignifikacji.

IX Zawody Młodych Leśników

W dniach 22-24.03.2018 r. odbyły się IX Zawody Młodych Leśników. Patronat Honorowy nad zawodami objął JM Rektor Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu prof. dr hab. Jan Pikul oraz Dziekan Wydziału Leśnego Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu prof. dr hab. Piotr Łakomy. W zawodach uczestniczyli uczniowie ośmiu szkół leśnych z  Goraja, Milicza, Rucianem-Nidy, Rogozińca, Starościna, Tucholi, Tułowic oraz Warcina.

Podpisano umowę o współpracy pomiędzy Wydziałem Leśnym UPP a LO nr XII we Wrocławiu

26 marca 2018 r. została podpisana umowa patronacka pomiędzy Wydziałem Leśnym Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, a Liceum Ogólnokształcącym Nr XII im. Bolesława Chrobrego we Wrocławiu.

Współpraca oparta będzie głównie na wzajemnych wizytach, organizowaniu zajęć informujących młodzież o specyfice studiowania na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu oraz zajęć dla uczniów LO nr 12 rozwijających zainteresowania  tematyką przyrodniczą.

Badania naukowe to wspaniała przygoda - Canal + Discovery

Niewiele osób wie czym tak naprawdę zajmują się polscy naukowcy. Zapewne w przekonaniu większości ludzi naukowiec to osoba, która całe dnie spędza za biurkiem w swoim gabinecie lub w zaciszu biblioteki czytając artykuły naukowe lub książki. Takie powszechne przekonanie wskazuje, że praca naukowca jest …. po prostu NUDNA. Nic bardziej mylnego!

Kenia oczami leśnika – wykład otwarty

Komisja Nauk Leśnych Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk serdecznie zaprasza do udziału w posiedzeniu naukowym połączonym z wykładem otwartym pt.: „Kenia oczami leśnika”. Spotkanie odbędzie się w poniedziałek 26 marca 2018 roku o godzinie 17.00, w Poznaniu przy ul. S. Mielżyńskiego 27/29 w Sali Posiedzeń PTPN.

W ramach posiedzenia wygłoszone zostaną następujące referaty:

1.       Andrzej Węgiel - Arabuko Sokoke Forest - użytkowanie lasu bez pozyskania drewna.

Nowy międzyuczelniany kierunek studiów II stopnia Ochrona przyrody i edukacja przyrodniczo-leśna

19 marca 2018 r. Rektor Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu prof. dr hab. Jan Pikul oraz Rektor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu prof. UAM dr hab. Andrzej Lesicki podpisali umowę o utworzeniu i wspólnym prowadzeniu studiów interdyscyplinarnych drugiego stopnia, o profilu ogólnoakademickim, na kierunku ochrona przyrody i edukacja przyrodniczo-leśna.

Liderem w zakresie prowadzenia spraw organizacyjnych związanych ze Studiami jest Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu.

Roztocze (Acari; Mesostigmata) w drzewostanach objętych pożarem na terenie Puszczy Knyszyńskiej – publikacja w Experimental and Applied Acarology

Pożary lasu zaliczane są do głównych przyczyn zagrożeń ekosystemów leśnych. Wpływają one zarówno na nadziemną cześć ekosystemów, przez całkowite lub częściowe spalenie drzewostanu, jak również na środowisko glebowe.

Pożegnanie prof. dra hab. Kazimierza Urbańskiego

Msza św. w intencji Profesora odprawiona zostanie w czwartek 22 marca br., w Kościele pw. św. Jana Marii Vianneya, ul. Podlaska 10, Poznań  o godz. 12.00. Pogrzeb odbędzie się o godz. 13.00. na cmentarzu parafialnym przy ul. Lutyckiej.

Osoby pragnące uczestniczyć w pożegnaniu Profesora Kazimierza Urbańskiego na cmentarzu mogą skorzystać z autokaru, który zostanie podstawiony przy kościele, po mszy św., o godz. 12.30.

„Środowisko naturalne, rolnictwo i leśnictwo” – BIOSTRATEG III

26 lutego 2018 roku podpisano umowę z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju o wykonanie i finansowanie projektu pt.: „Poprawa efektywności procesowej i materiałowej w przemyśle tartacznym”, realizowanego w ramach programu „Środowisko naturalne, rolnictwo i leśnictwo” – BIOSTRATEG.

Projekt realizowany jest w ramach Konsorcjum, w skład którego wchodzi Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu, Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, Politechnika Koszalińska oraz Koszalińskie Przedsiębiorstwo Przemysłu Drzewnego S.A. Liderem Konsorcjum jest Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu.

Profesor Piotr Łakomy powołany do grupy ekspertów wypracowujących system ochrony drzewostanów sosnowych

Prof. dr hab. Piotr Łakomy został powołany przez Europejską i Śródziemnomorską Organizację Ochrony Roślin (EPPO) do grupy ekspertów w celu wypracowania krajowego (dla Włoch) system ochrony drzewostanów sosnowych (EPPO PM9 Standard) przed Heterobasidion irregulare.

Kredki trafiły do dzieci

Dnia 12 marca w skromnej delegacji członkowie Wydziałowego Samorządu Studentów udali  się do Zespołu Szkół nr 110 przy Szpitalu Klinicznym w Poznaniu w celu przekazania kredek i kolorowanek dzieciom, które zostały zebrane podczas akcji "Kredki zamiast kwiatka", kiedy trwały obrony prac dyplomowych na naszym Wydziale w lutym.

Cieszymy się, że akcja w tym roku miała duże zainteresowanie w gronie studentów i mogliśmy przekazać dzieciakom kilka dość ciężkich toreb z podarunkami. Na pewno umili im to czas spędzany w szpitalu.

Bogactwo i różnorodność grzybów rozkładających drewno – publikacja w Forest Ecology and Management

Grzyby stanowią istotny element w obiegu materii w środowisku naturalnym. W lesie szczególnie ważną rolę odgrywają te, które powodują rozkład drewna. Najczęściej te grzyby identyfikujemy na podstawie wytwarzanych owocników, stąd też większość prac dotyczy gatunków grzybów wielkoowocnikowych z gromady Basidiomycota. Niewiele jest prac w literaturze światowej o mikrogrzybach, które odgrywają także istotną rolę w rozkładzie drewna i obiegu materii w środowisku.

Cezary Urbanowski doktorant Wydziału Leśnego Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu półfinalistą FameLab 2018

Miło nam poinformować, że doktorant Wydziału Leśnego Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu Cezary Urbanowski przeszedł do półfinału konkursu FameLab 2018.

Famelab to międzynarodowy konkurs, który zachęca naukowców - naturalnych rzeczników nauki - do zabrania głosu publicznie. Naukowcy stają przed jury i publicznością, by w 3 minuty przedstawić to, czym pasjonują się na co dzień w swojej pracy badawczej.

Ochrona przyrody w Puszczy Białowieskiej - ingerować czy nie ingerować w procesy przyrodnicze - seminarium

Dziekan Wydziału Biologii Uniwersytetu Adama Mickiewicza serdecznie zaprasza na seminarium naukowe „Ochrona przyrody w Puszczy Białowieskiej - ingerować czy nie ingerować w procesy przyrodnicze”. Seminarium odbędzie się 2 marca 2018 r., godz. 10.00-15.00 na Wydziale Biologii UAM w Poznaniu, audytorium im. Józefa Paczoskiego.

Wykładowcy

Dr Anna Kujawa -  Instytut Środowiska Rolniczego i Leśnego PAN, Poznań

Wystawa fotografii Krzysztofa Chomicza "Lot ku wolności"

Wydział Leśny, Wydział Medycyny Weterynaryjnej i Nauk o Zwierzętach Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu zaprasza na wystawę fotografii Krzysztofa Chomicza pt. "Lot ku wolności". Wystawa powstała z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

Otwarcie wystawy w dniu 7 marca 2018 roku  o godzinie 17.00 w holu Kolegium Cieszkowskich, ul. Wojska Polskiego 71 c. Wystawę można oglądać od 7 marca  do 9 kwietnia 2018 r. w godz. od 8.00 do 20.00. Wstęp wolny.

Lasy Świata Kenia 2018 – część 3

Choć wydawać by się mogło, że po tygodniu w Kenii widzieliśmy już wszytko, wybrzeże miało dla nas nie jedno w zanadrzu. Pierwszy ranek ostatniego etapu naszej podróży przywitał nas ciepłym deszczem oraz znacznie innym niż do tej pory klimatem. Ulice, które mijaliśmy w drodze do Watamu usłane były różnorodnymi roślinami usłanymi kwiatami. Po wielu godzinach podczas, których mijaliśmy tysiące hektarów sawanny w szerokimi uśmiechami chłonęliśmy widok oceanu oraz bajkowych plaż.

Lasy Świata Kenia 2018 – część 2

To był początek wielkiej przygody, na którą wszyscy czekali.

Zbudziliśmy się bardzo wcześnie by wstać razem z pierwszymi promieniami gorącego, kenijskiego słońca. Po szybkim śniadaniu i pakowaniu ruszyliśmy busami w stronę Masai Mara. W czasie drogi mieliśmy okazję podziwiać wspaniałe krajobrazy zmieniające się za oknem. Od zatłoczonych miast i miasteczek, przez górzyste pełne zieleni tereny,  po bezkresne równiny płaskowyżu gdzie nie było widać końca drogi.

Knieje 2018

W dniach 9-11 lutego w Poznaniu odbyła  się kolejna edycja Targów Myślistwa i Strzelectwa "Knieje". Katedra Łowiectwa i Ochrony Lasu Wydziału Leśnego  UPP wraz z Zarządem Okręgowym PZŁ w Poznaniu zaprezentowali na targach wspólne stoisko edukacyjne.

Dużą popularnością wśród zwiedzających cieszyło rozpoznawanie tropów w piasku, gry planszowe oraz rysowanie na drewnie. Jedną z głównych atrakcji było budowanie budek.

Zapraszamy do fotorelacji z tego wydarzenia.

Jak pogodzić sesję z projektem "kora"?

Luty to nie tylko czas sesji na naszym wydziale, ale również czas wzmożonych wyjazdów dla członków Sekcji Biometrycznej Koła Leśników.

Początek miesiąca 2-4 oraz 9-11.02 nasi koledzy spędzili w Nadleśnictwie Barlinek (RDLP Szczecin), gdzie przeprowadzali pomiary w ramach projektu "Kora" dla Lasów Państwowych.

Miniony weekend studenci wraz z opiekunem spędzili w Nadleśnictwie Kolbudy (RDLP Gdańsk) mierząc spłaszczenie kłód bukowych i brzozowych.

Ocena średniego tempa zmian emisji tlenku węgla do atmosfery w państwach Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju

Powietrze jest jednym z elementów środowiska naturalnego, którego ochrona należy do priorytetowych kierunków polityki państwa. Jakość powietrza ma kluczowe znaczenie dla zdrowia i dobrostanu człowieka. Zanieczyszczenie powietrza jest ważną przyczyną zachorowalności i umieralności ludzi.

Szacuje się, że z przyczyn związanych z zanieczyszczeniem powietrza umiera 3,5 miliona ludzi każdego roku. Wprawdzie największy wpływ na to mają zanieczyszczenia pyłami PM 2.5 jednak tlenek węgla jest również dużym problemem.

Nagrody dla wyróżniających się absolwentów UPP

Uroczystym akcentem rozpoczęło się XV posiedzenie senatu Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Wyróżniającym się absolwentom, którzy w roku akademickim 2016/2017 przygotowali prace magisterskie o wybitnych walorach poznawczych lub aplikacyjnych oraz ukończyli studia regulaminowo z bardzo dobrymi wynikami wręczono nagrody oraz medale.

Z wydziału Leśnego Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu nagrody wręczono:

Targi Myślistwa i Strzelectwa - Knieje

Trochę pracy, dużo dobrego humoru i ciekawe doświadczenie. Ktoś chętny do pomocy? W dniach 9-11 lutego w Poznaniu odbędzie się kolejna edycja Targów Myślistwa i Strzelectwa "Knieje".

Katedra Łowiectwa i Ochrony Lasu Wydziału Leśnego  UPP wraz z Zarządem Okręgowym PZŁ w Poznaniu organizują wspólne stoisko edukacyjne. W związku z tym potrzebujemy chętnych do pomocy wolontariuszy chcących wziąć czynny udział w edukacji przyrodniczej i łowieckiej najmłodszych!

Anna Wierzbicka w Stacji Nauka

Od roku we wtorki, w samo południe w audycji Stacja Nauka (Czwórka Polskie Radio) można usłyszeć jak Patryk Kuniszewicz rozmawia z naukowcami ze stowarzyszenia Rzecznicy Nauki. Regularnie można usłyszeć jak dr inż. Anna Wierzbicka, z naszego wydziału, opowiada o mniejszych i większych zwierzętach leśnych – dotychczas 8 audycji z leśnymi bohaterami!.

Najbliższa leśna audycja 20 lutego.

Inwazyjna tawuła kutnerowata nowym gospodarzem dla monofagicznej ćmy niekreślanki wierzbówki?

Wprowadzenie obcych gatunków roślin drzewiastych może mieć znacząco zmodyfikować preferencje żywieniowe rodzimych roślinożerców. Ćma niekreślanka wierzbówka Earias clorana L. była wcześniej uważana za gatunek monofagiczny, żerujący wyłącznie na roślinach z rodzaju Salix.

Mszaki z Bełchatowa - praca w Ecological Engineering

Tereny poprzemysłowe postrzegane są jako obszary pozbawione roślinności lub bardzo ubogie w gatunki. Szczególnie słabo rozpoznaną na terenach poprzemysłowych grupą organizmów są mszaki, które zwykle są przedmiotem badań w dobrze zachowanych ekosystemach leśnych. Na przykład w jednym tylko oddziale (256) w Puszczy Białowieskiej, na powierzchni 144 ha odnaleziono 145 gatunków mszaków. Dotychczas niewiele wiadomo na temat bogactwa gatunkowego, zróżnicowania ekologicznego oraz przywiązania mszaków do gatunków drzew na terenach poprzemysłowych.

„Śpiewnik starszego już leśnika”

Nakładem Koła Leśników Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu ukazał się „Śpiewnik starszego już leśnika” autorstwa prof. dra hab. Jerzego Modrzyńskiego.

Śpiewnik zawiera teksty 163 piosenek zebranych w 17 rozdziałach: Leśnik pokocha, Pojedziemy na łów, Z lasem w tle, Studencki światek, Na wędrówkę, Rozpaliło się ognisko, Gdzie ta keja, Rozszumiały się wierzby płaczące, Na ludowo, Biesiady nadszedł czas, Kabareton, Poetycko i lirycznie, Hitobranie na polanie, Znane przeboje, Tyle lat minęło, Rosyjskie i Ukraińskie.

Zapraszamy do trzeciej edycji akcji " Kredki zamiast kwiatka"

Obrony zbliżają się wielkimi krokami i zastanawiasz się, jakie kwiaty spodobają się promotorowi? Problem rozwiązany! Dołącz do akcji, pomóż dzieciakom!

Studencie broniący pracy dyplomowej jeżeli chcesz wspomóc dzieci z  Zespółu Szkół nr 110 dla Dzieci Przewlekle Chorych przy Szpitalu Klinicznym im. Karola Jonschera w Poznaniu kup” grube drewniane kredki „Bambino”. Przynieś je na obronę zamiast kwiatów. Jeśli chcesz wziąć udział w akcji przynieś kredki do pokoju 338 w Kolegium Cieszkowskich.

Konkurs „Zrób mema z orangutanem - wygraj smartfona!”

Wydział Leśny oraz Wydział Nauk o Żywności i Żywieniu, Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu zapraszają do konkursu „Zrób mema z orangutanem - wygraj smartfona!”.

Cel konkursu: promowanie akcji „Nie jem palmowego – chronię orangutany”, a w szczególności popularyzacja wiedzy na temat negatywnych skutków upraw plantacji plamy olejowej na lasy tropikalne oraz zachęcanie do ograniczenia spożycia produktów zawierających tłuszcz palmowy.

Zawarto porozumienie pomiędzy Wielkopolskim Parkiem Narodowym, a Wydziałem Leśnym UPP

W dniu 19 grudnia  2017 r. w Poznaniu zawarto porozumienie pomiędzy Wielkopolskim Parkiem Narodowym, a Wydziałem Leśnym Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu w sprawie współpracy w zakresie ochrony i popularyzacji walorów przyrodniczych i krajobrazowych województwa wielkopolskiego.

Studencka wigilia

Wieczorem 15.12.2017 r. w sali Collegium Rungego członkowie Koła wspólnie z nauczycielami akademickimi zasiedli do wigilijnego stołu. Po miłych słowach od Prorektora Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu prof. Cezarego Mądrzaka oraz Dziekana Wydziału Leśnego prof. Piotra Łakomego, podzieliliśmy się opłatkiem. Nasi wykładowcy otrzymali upominki przygotowane przez studentów, które zostały "wykupione" tylko dzięki ciekawym opowieściom Pana Dziekana :) Swoją grą wieczór umiliła nam Sekcja Muzyczna Koła Leśników oraz Zespół Trębaczy Myśliwskich "Venator".

Wystawa fotograficzna Szymona Bartosza ”Perły Bieszczadów”

Termin: od 8 grudnia 2017 do 28 lutego 2018

Miejsce: Budynek Kolegium Cieszkowskich, Poznań, ul. Wojska Polskiego 71

Wstęp wolny: godz. 8.00 – 19.00

Szymon Bartosz jest  leśniczym Leśnictwa Sękowiec w Nadleśnictwie Lutowiska. Jego pasją jest fotografowanie dzikich ptaków i ssaków. Więcej zdjęć jego autorstwa można obejrzeć na stronie www.szymonbartosz.pl

 

Znamy laureatów II Konferencji Kół Naukowych Leśników

W dniach 23-25 listopada w Ośrodku Kultury Leśnej w Gołuchowie odbyła się II Konferencja Kół Naukowych Leśników, której gospodarzem miało zaszczyt być Koło Leśników Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Podobnie jak w zeszłym roku, konferencja zrzeszyła studentów z trzech organizacji: Koła Naukowego Leśników Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, Koła Naukowego Leśników Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie oraz Koła Leśników Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

O biomasie młodych sosen – wiemy więcej

W najnowszym numerze czasopisma „Forest Ecology and Management” (IF2016=3,064) ukazała się praca poświęcona metodom obliczania biomasy młodych drzewostanów sosnowych Pinus sylvestris L. W artykule pt. „How do tree stand parameters affect young Scots pine biomass? – Allometric equations and biomass conversion and expansion factors” wykorzystaliśmy dane dotyczące biomasy nadziemnej 423 drzew modelowych z 73 drzewostanów w wieku od 3 do 20 lat.

InterFOB 2017

W dniach 6-10 listopada studenci Wydziału Leśnego w Poznaniu wraz ze studentami leśnictwa z Warszawy oraz Krakowa byli na 28 Międzynarodowej Konferencji Studentów Leśnictwa i Technologii Drewna InterFOB na Słowacji.

Pierwszego dnia odbyła się prezentacja każdego uniwersytetu – było aż 17 uczelni z całej Europy! Następnego dnia plan konferencji obejmował wykłady na Uniwersytecie Technicznym w Zwoleniu, zwiedzanie zamku i Muzeum Leśnictwa, a wieczorem odbyła się impreza przebierana o tematyce „prehistoria”.

Posiedzenie kolegiów dziekańskich trzech Wydziałów Leśnych

W dniach 8-9 listopada na terenie Nadleśnictwa Ruszów odbyło się pierwsze wspólne posiedzenie kolegiów dziekańskich trzech Wydziałów Leśnych z SGGW w Warszawie, Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie i Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

Spotkanie doszło do skutku dzięki uprzejmości i na zaproszenie dyrektora RDLP we Wrocławiu Pana Adama Płakseja oraz dzięki organizacji Pana Janusza Kobielskiego Nadleśniczego Nadleśnictwa Ruszów.

Łucznicy na warsztatach w Technikum Leśnym w Warcinie

W dniach 07-08.11.2017r reprezentacja Sekcji Łuczniczej Koła Leśników w składzie Michał Semegin, Patrycja Hennik, Krzysztof Rutkowski i dr inż. Marcin Włoch miała zaszczyt gościć w Technikum Leśnym w Warcinie.

Zostaliśmy ugoszczeni w pięknym Ośrodku Edukacji Leśnej "Niezapominajka" . Teren otaczający zrobił na nas ogromne wrażenie zwłaszcza piękny pałac Bismarcka i miejsca gdzie spokojnie bez problemów uczniowie mogli by trenować łucznictwo .

Poplenerowa wystawa rzeźbiarska „Dom”

Wydział Leśny Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu i Fundacja RAMUS ARTIS zapraszają na wernisaż i wystawę poplenerową „Dom”. Wystawa objęta jest patronatem honorowym Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Kuratorem wystawy jest ​ ​Dawid​ ​Szafrański.

W Kolegium Cieszkowskich, po raz kolejny, zaprezentowane zostaną wybrane rzeźby oraz wielkoformatowe zdjęcia rzeźb nawiązujące do tematu "Dom". Prace powstały w ramach RAMUS ARTIS Festival - X Międzynarodowego Pleneru Rzeźbiarskiego Puszcza Zielonka 2017. 

Przedszkolaki w murach Kolegium Cieszkowskich

30 października 2017 r. gościliśmy na naszym Wydziale grupę dzieci z przedszkola "Małe Talenty" w Plewiskach.

Przedszkolaki zachwyciły nas swoją otwartością i chęcią poszerzania wiedzy. Oprowadzając je po Ogrodzie Dendrologicznym staraliśmy się przekazać wiele ciekawych informacji i odpowiedzieć na liczne pytania. Oprócz edukacyjnego spaceru naszym celem było także zebranie liści, szyszek oraz innych darów jesieni, które następnie zostały wykorzystane do utworzenia barwnych "Pocztówek z Ogrodu:.

Prof. dr hab. Maciej Skorupski odebrał nominację od Prezydenta RP

W dniu 26 października 2017 r. Prezydent RP Andrzej Duda wręczył nominacje profesorskie 82 nauczycielom akademickim oraz pracownikom nauki i sztuki. Wśród mianowanych był profesor Maciej Skorupski z Katedry Łowiectwa i Ochrony Lasu Wydziału Leśnego UPP.

Prezydent podziękował nowym profesorom za lata ich działalności naukowej. Przypomniał, że czeka na Nobla dla polskiej nauki.

Wręczenie certyfikatów jakości kształcenia

13 października 2017r. w Toruniu, podczas posiedzenia KRASP-u wręczono rektorom dyplomy – certyfikaty jakości kształcenia przyznane przez Polską Komisję Akredytacyjną dla najlepszych kierunków na poziomie studiów pierwszego i drugiego stopnia o profilu ogólnoakademickim. Na 500 kierunków ocenianych tylko dwudziestu przyznano ocenę wyróżniającą, w tym dwie najwyższe oceny dla kierunków – leśnictwo i zootechnika z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

Studenci Wydziału Leśnego już po raz trzeci wzięli udział w akcji „Drzewko za makulaturę”

Dnia 21.10.2017 r. członkowie Sekcji Edukacji Przyrodniczo-Leśnej Koła Leśników mieli okazję podzielić się swoją wiedzą z zakresu drzewoznawstwa z uczestnikami akcji "Drzewko za makulaturę". Dla członków Koła Leśników był to już trzeci rok kiedy mogliśmy uczestniczyć w tym pikniku ekologicznym.

Akcja "Drzewko za makulaturę" tradycyjnie już organizowana jest przez "Głos Wielkopolski", Stenę Recycling, Regionalna Dyrekcję Lasów Państwowych w Poznaniu oraz Dyrekcję Poznańskiego Zoo.

Poradnik Ochrony Nietoperzy

„Poradnik Ochrony Nietoperzy jest jednym z pierwszych w Polsce opracowań mających na celu opis różnorodnych relacji pomiędzy ludźmi a nietoperzami i przedstawienie sposobów minimalizacji niekorzystnych skutków ewentualnych sytuacji konfliktowych. Napisany językiem przystępnym zarówno dla fachowców jak i niespecjalistów, prezentuje wiele zagadnień w prosty i atrakcyjny sposób -  dr hab. Grzegorz Lesiński”

 Praca zbiorowa pod redakcją Grzegorza Błachowskiego i Andrzeja Węgla.

FORMEC 2017

Od 25 do 29 września 2017 roku odbyło się w rumuńskim Braszowie jubileuszowe 50-te międzynarodowe sympozjum FORMEC dotyczące szeroko rozumianej mechanizacji w sektorze leśnym.

Noc Naukowców

W piątek, 29 września 2017 r. na terenie kampusu Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu odbyła się  Noc Naukowców. W tegorocznej edycji na terenie UPP odbyło się prawie 200 imprez – warsztatów, pokazów, wykładów, stoisk interaktywnych, quizów, degustacji, które ulokowane były w 15 budynkach na terenie kampusu. Pracownicy Wydziału Leśnego UPP w Poznaniu aktywnie uczestniczyli w tym wydarzeniu.

Pracownicy Wydziału Leśnego wizytowali lasy zniszczone w czasie sierpniowej nawałnicy

W dniu 21 września 2017 r.  grupa pracowników Wydziału Leśnego wizytowała teren Nadleśnictwa Gniezno, zniszczony w czasie sierpniowej nawałnicy (11. 08). W spotkaniu udział wzięli mgr inż. Tomasz Markiewicz Dyrektor RDLP w Poznaniu, mgr inż. Jacek Szaj Naczelnik Wydziału Gospodarowania Ekosystemami, mgr inż. Michał  Michalak Nadleśniczy Nadleśnictwa Gniezno, dr inż. Radosław Cieślak pracownik ZOL w Łopuchówku, a ze strony WL dr inż. Robert Kuźmiński, dr hab. Tomasz Jelonek, prof. dr hab. Dariusz J. Gwiazdowicz, dr hab. Roman Jaszczak prof. nadzw. i prof. dr hab.

ZAJĘCIA TERENOWE W MUZEUM ARCHEOLOGICZNYM W BISKUPINIE

Uczestnictwo w ćwiczeniach w Muzeum Archeologicznym w Biskupinie daje studentom możliwość zapoznania się z praktyką konserwatorską w jednej z najlepszych pracowni konserwatorskich w Polsce. Pracownia ta, pod nazwą Pracowni Konserwacji Drewna Archeologicznego, założona została w 1986 roku przez dr hab. Leszka Babińskiego (absolwent WTD UP).

Polskie holki w czeskim lesie

W ramach programu stażowego ” Studiujesz – praktykuj” realizowanego na Wydziale Leśnym Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu,  trzy studentki:  Natalia Broniewska, Anita Chachulska i Karolina Bigos wyruszyły na trzymiesięczną praktykę do Czech.

W czasie stażu, uczestniczyły one w pracach leśnych wykonywanych na co dzień przez tamtejszych leśników.  Była to doskonała okazja do zapoznania się z funkcjonowaniem  lasów oraz do poznania fauny i flory  morawskiego kraju.

X Międzynarodowy Plener Rzeźbiarski Puszcza Zielonka 2017

W dniach 3-13 września 2017 r. w Kamińsku k. Murowanej Gośliny odbędzie się X jubileuszowa edycja Międzynarodowego Pleneru Rzeźbiarskiego Puszcza Zielonka. Wydarzenie odbywa się w ramach RAMUS ARTIS Festival. Wydział Leśny Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu już po raz kolejny współpracuje w organizacji tego kulturalnego przedsięwzięcia.

Na plener  przybędą rzeźbiarze z: Chile, Hiszpanii, Kosowa, Rumunii, Holandii, Kolumbii, Serbii, Litwy, Turcji, Egiptu i Polski. Artyści zmierzą się tym razem z tematem: "Dom".

Studenci UPP z wizytą w Chinach

W dniach od 27 lipca do 6 sierpnia 2017 r delegacja studentów Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu: Sonia Paź (Wydział Leśny) Adam Bałwas (Wydział Nauk o Żywności i Żywieniu), Piotr Tomczak (Wydział Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu) i Emilia Zawadzka (Wydział Medycyny Weterynaryjnej i Nauk o Zwierzętach) wyruszyła w podróż do Chin w celu nawiązania współpracy naszego Uniwersytetu z chińskimi wyższymi uczelniami rolniczymi.

Amerykański sen studentów leśnictwa

Podczas, gdy na naszym wydziale sesja nabierała rozpędu, wraz z Radosławem Roszakiem wzbijaliśmy się w powietrze na lotnisku Chopina w Warszawie. Dzięki uprzejmości firmy FOREX POLSKA sp. z o.o. oraz Dziekana Wydziału Leśnego UP w Poznaniu mogliśmy uczestniczyć w wyjeździe do amerykańskiej siedziby John Deere’a wraz z reprezentantami jedynego dealera zielonych maszyn leśnych w Polsce oraz ich klientami.

GPP-FURNITURE AN INNOVATIVE AND OPEN LEARNING RESOURCE FOR PROFESSIONALS OF THE FURNITURE INDUSTRY TO EXPAND THEIR KNOWLEDGE AND PROVIDE ADDED VALUE FOR THE GREEN PUBLIC PROCUREMENT

Erasmus+ 

Projektu ma na celu opracowanie kursu e-learningowego dla obecnych i przyszłych pracowników branży meblarskiej, który pozwoli na podniesienie ich kompetencji  projektowych i produkcyjnych w odniesieniu do GPP (Green Public Procurement - Zielonych Zamówień Publicznych).

Kierownikiem projektu: dr inż. Julia Lange

Projekt jest realizowany przez 6 partnerów z 4 krajów europejskich (Bułgaria, Polska, Rumunia i Hiszpania):

ZałącznikWielkość
PDF icon brochure 04.2017_green_Engl.pdf1.81 MB

W stronę profesjonalizacji

W czerwcowym numerze miesięcznika „Inspektor Pracy” ukazał się ciekawy wywiad z prof. Witoldem  Grzywińskim z Wydziału  Leśnego, Katedry Użytkowania Lasu, Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu na temat bezpieczeństwa pracy w leśnictwie.

"W stronę profesjonalizacji" - Inspektor Pracy, nr 6/2017, str 16

„Wiszące biblioteki” czyli jak miło spędzić wakacje w mieście

Ogród Dendrologiczny Wydziału Leśnego Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, club UpNap  serdecznie zapraszają dzieci wraz rodzicami  oraz wszystkich miłośników książek na  wspólne czytanie w hamakach.

W lipcowe sobotnie poranki pośród drzew Ogrodu Dendrologicznego club Upnap spróbuje oderwać Was od ziemi dzieląc się ulubionymi lekturami. Zaprzyjaźnieni aktorzy co tydzień zabiorą was w krainę wyobraźni. Będzie magicznie, bajkowo i nie-ziemsko!

GPP-FURNITURE

GPP-FURNITURE An innovative and open learning resource for professionals of the furniture industry to expand their knowledge and provide added value for the Green Public Procurement

Program: Erasmus+

Projektu ma na celu opracowanie kursu e-learningowego dla obecnych i przyszłych pracowników branży meblarskiej, który pozwoli na podniesienie ich kompetencji  projektowych i produkcyjnych w odniesieniu do GPP (Green Public Procurement - Zielonych Zamówień Publicznych).

Kierownikiem projektu: dr inż. Julia Lange

ZałącznikWielkość
PDF icon brochure 04.2017_green_Engl.pdf1.81 MB

Spotkanie absolwentów z okazji 40-lecia ukończenia studiów

W dniach 2-4 czerwca 2017 roku odbył się zjazd absolwentów studiów stacjonarnych Wydziału Leśnego Akademii Rolniczej w Poznaniu, z okazji 40-lecia ukończenia studiów. Był to rocznik przełomowy ponieważ w 1972 roku kandydaci na studentów zdawali na Wydział Leśny Wyższej Szkoły Rolniczej a przyjęto ich do Akademii Rolniczej. W tym roku nasza Uczelnia zmieniła nazwę i siedzibę władz uczelnianych z ul. Dąbrowskiego na ulicę Wojska Polskiego. Na pierwszym roku było ok. 90 osób a w 1977 roku ukończyło ok 60.

Zawody Strzeleckie o Puchar Dziekana Wydziału Leśnego 2017

W dniu 09.06.2017r. odbyły się Zawody Strzeleckie o Puchar Dziekana Wydziału Leśnego. Zawody przebiegły zgodnie z zamierzeniami organizatorów, czyli w świetnej atmosferze, duchu zdrowej rywalizacji oraz przede wszystkim z zachowaniem zasad bezpieczeństwa.

Po wypowiedzeniu przez Dziekana Wydziału Leśnego prof. dr hab. Piotra Łakomego słynnych słów "zawody uważam za rozpoczęte" rozpoczęła się zabawa. Było to jednak zabawa na bardzo wysokim poziomie. W konkurencjach kulowych na podium uplasowali się:

Bardzo dobry występ łuczników z Koła Leśników na I Mistrzostwach Polski Leśników w Łucznictwie 3D

W sobotę 10 czerwca 2017 r.  odbyły się „I Mistrzostwa Polski Leśników w Łucznictwie 3D o puchar Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych”. Na mistrzostwa przyjechało niemalże 50 leśników (pracowników LP, studentów wydziałów i techników leśnych oraz absolwentów tych szkół). Impreza była organizowana przez Nadleśnictwo Warcino, Wydział Leśny UP w Poznaniu (koordynatorem z Wydziału Leśnego był Pan dr inż. Marcin Włoch, opiekun naszej Sekcji) oraz stowarzyszenie „Noteccy Łucznicy”. Podczas turnieju swoją obecnością zaszczycili nas: Dziekan Wydziału Leśnego UPP, prof.

Wydział Leśny Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu na pierwszym miejscu Rankingu Kierunków Studiów Perspektywy 2017

Wydział Leśny Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu został najwyżej oceniony w Rankingu Kierunków Studiów Perspektywy 2017. Ranking ten to uporządkowana informacja o 61 najpopularniejszych kierunkach studiów prowadzonych w polskich uczelniach akademickich – publicznych i niepublicznych.

Spływ kajakowy Koła Leśników

2 czerwca 2017 r członkowie Koła Leśników wybrali aktywną formę spędzania czasu i udali się na spływ kajakowy rzeką Wełną. Wycieczkę rozpoczęliśmy od zwiedzenia Muzeum Młynarstwa w Jaraczu, a zakończyliśmy na terenie leśnictwa Daniele w Nadleśnictwie Oborniki, gdzie leśniczy Pan Marcin Kubiak przybliżył nam projekt odnowy świetlistej dąbrowy przy udziale koników polskich.

X Piknik Leśników

Dnia 27.05. 2017 r. (sobota) zorganizowano  dziesiątą edycję Pikniku Leśników. Jak co roku wydarzenie to skierowane było do wszystkich miłośników leśnictwa oraz osób związanych z naszym wydziałem. W imprezie uczestniczyli zarówno aktywni, jak i emerytowani wykładowcy wraz ze swoimi rodzinami, studenci stacjonarni oraz niestacjonarni.

Sekcja Entomologiczna Koła Leśników na badaniach w Przemkowskim Parku Krajobrazowym

Sekcja Entomologiczna Koła Leśników wróciła do intensywnej działalności naukowej po krótkotrwałej przerwie. W związku z dużym zainteresowaniem naszych studentów tematem entomologii i ochrony lasu zarząd Sekcji postanowił zorganizować obóz naukowo-warsztatowy.Dzięki niezwykłej uprzejmości Pana Marka Cieślaka, Zastępcy Dyrektora Dolnośląskiego Zespołu Parków Krajobrazowych,  w dniach 19-21 maja miał miejsce wyjazd 10 członków Sekcji do Przemkowskiego Parku Krajobrazowego.

Zapraszamy na wystawę „Lasy Świata - Sumatra 2017”

Wydział Leśny Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu serdecznie zaprasza na wystawę fotograficzną pt. „Lasy Świata – Sumatra 2017”.

Wystawę będzie można oglądać od 30 maja do końca października  2017 r. na terenie Kampusu Wydziału Leśnego  Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, ul. Wojska Polskiego 71 C, Kolegium Cieszkowskie Stare w godz. 8.00 -20.00. Wstęp wolny.

Ratujmy pałac w Mojej Woli

Obiekt zbudowany w 1852 roku, jest jednym z dwóch pałaców w Europie, którego elewacja została wyłożona korą z dębu korkowego. W 1948 r. w pałacu powstał Ośrodek Doskonalenia Robotników Leśnych. W latach 1951/1952 powstało Technikum Leśne im. Bolesława Bieruta w Mojej Woli. Warto podkreślić, że była to pierwsza w historii leśnictwa szkoła dla dziewcząt. Technikum Leśne zamknięto w połowie lat 70 XX wieku, a budynek pozostał własnością Lasów Państwowych.

Drużyna Wydziału Leśnego UP w Poznaniu wśród laureatów VIII Zawodów Drwali Studentów Leśnictwa

W dniach 18 - 19 maja Drużyna Drwali Wydziału Leśnego Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu wzięła udział w VIII Zawodach Drwali Studentów Leśnictwa organizowanych przez Samorząd Studentów Wydziału Leśnego SGGW.

Pierwszego dnia nasi drwale stawili zmierzyli się w ścince drzew. Do drugiego etapu awansowało 4 z 9 naszych zawodników. Drugi dzień zawodów odbył się na Kampusie SGGW. Zawodnicy wzięli udział w konkurencjach: wymiany łańcucha, przerzynce kombinowanej, przerzynce na dokładność oraz okrzesywaniu.

Nocni łowcy w szpitalnych murach

W majowe przedpołudnie w ramach zajęć lekcyjnych  w Zespole Szkół Specjalnych nr 110 dla Dzieci Przewlekle Chorych przy Szpitalu Klinicznym w Poznaniu,  pracownicy i studenci Wydziału Leśnego Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu przeprowadzili zajęcia dla młodzieży  pt.„ Nocni łowcy”.

Wykład z quizem  w całości poświęcony był krajowym gatunkom nietoperzy. Młodzież zapoznała się z między innymi  jak wygląda życie tych ssaków w ciągu jednego roku, jak bada się nietoperze i  jak zareagować, gdy te ssaki odwiedzą nasze mieszkanie. 

Fascynujący Świat Roślin 2017

Zbliża się czwarta edycja międzynarodowej akcji 'Fascynujący Świat  Roślin 2017, która będzie odbywać się na całym świecie pod auspicjami  Europejskiej Organizacji Nauk o Roślinach (EPSO - European Plant Science Organization). Celem tej akcji jest zaprezentowanie pracy osób zafascynowanych światem roślin, a także przekazanie przesłania, że wiedza o roślinach jest niezmiernie ważna dla rozwoju rolnictwa, zrównoważonego wytwarzania żywności, a także ogrodnictwa i leśnictwa.

Plantacje paulowni – jedno z najszybciej odnawialnych źródeł surowca drzewnego

Paulownie (Paulownia sp.) należą do najszybciej rosnących gatunków drzewiastych na naszej planecie. W większości uprawiane są w Azji. Paulownie cechują się niezwykle szybkim wzrostem osiągając kilkanaście metrów wysokości oraz około 30-40 cm średnicy pnia nawet w ciągu 8-10 lat.

X Jubileuszowa Ogólnopolska Konferencja Studentów Leśnictwa

 

"Rola edukacji społeczeństwa w promocji zrównoważonej gospodarki leśnej" to temat X Jubileuszowej Ogólnopolskiej  Konferencji Studentów Leśnictwa, która odbyła się w dniach 20-23 kwietnia w Centrum Promocji Leśnictwa w Mucznem. Konferencja odbywa się co roku w ramach Trójporozumienia Samorządów Studentów Leśnictwa z Warszawy, Krakowa i Poznania.  W tym roku organizatorami byli studenci z Wydziału Leśnego w Krakowie.

Jak rośnie las?

Pobyt w szpitalu nie jest przyjemny. Dobrze wiedzą o tym dzieci, które są pod opieką Zespołu Szkół Specjalnych nr 110 dla Dzieci Przewlekle Chorych przy Szpitalu Klinicznym w Poznaniu. Studenci Wydziału Leśnego po raz kolejny zorganizowali dla małych pacjentów zajęcia z edukacji przyrodniczej. Tym razem studentki Anita Chachulska i Natalia Broniewska, opowiedziały dzieciom jak rośnie las i kto w nim mieszka.

Poznawaj Poznań z Kołem Leśników

Dnia 31.03.2017r. odbyła się zorganizowana przez Sekcję Historii Leśnictwa Koła Leśników Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu pierwsza wycieczka z cyklu ,,PoznajPoznań",  podczas której zwiedzaliśmy Poznańską Cytadelę.

Udało nam się obejść cały park, poznać historię fortyfikacji oraz koncepcji wykorzystania wzgórza w obronie miasta. Przewodnik opowiadał nam o tym miejscu z prawdziwą pasją, chętnie udzielając odpowiedzi nawet na najtrudniejsze i najbardziej dociekliwe pytania studentów.

II miejsce drużynowe studentów Wydziału Leśnego Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu na Forestry Versatility w Brnie

W marcu 2017 roku  (27.03-1.04) po raz 31 odbyły się międzynarodowe zawody leśne Forestry Versatility w Brnie.  Jak mówią sami organizatorzy oraz uczestnicy, którzy mieli przyjemność uczestniczyć w zawodach rok temu, tegoroczne zawody były jednymi z najlepszych. Do Brna przyjechaliśmy w  składzie Mateusz Dobrzycki, Adam Milczarek, Sylwester Groblewski oraz Agnieszka Urbaniak i już od samego początku czuliśmy, że to będzie coś niezwykłego. Pierwszy wieczór spędziliśmy na wielu rozmowach, piosenkach, tańcach i świetnej zabawie w akademickim Green Bar. 

Znamy laureatów VIII Zawodów Młodych Leśników

W dniach 30.03-1.04.2017r. odbyły się VIII Zawody Młodych Leśników. W zawodach uczestniczyli uczniowie 6 szkół leśnych: Zespołu Szkół Leśnych w Goraju, Technikum Leśnego w Miliczu, Technikum Leśnego w Rucianem-Nidzie, Zespołu Szkół Leśnych w Rogozińcu, Technikum Leśnego w Tułowicach oraz Technikum Leśnego w Warcinie. Oprócz konkursu pilarzy i biegu na orientację, zawodnicy musieli się wykazać w teście z wiedzy leśnej i zasad BHP.

Śladami historii

Dnia 24 marca 2017r. członkowie Sekcji Historii Leśnictwa KL wraz z opiekunem dr hab. Jarosławem Szabenem udali się na Cmentarz św. Jana Vianney w Poznaniu.

Obecnie sekcja prowadzi prace nad projektem dotyczącym zlokalizowania miejsc pochówku wszystkich wykładowców Wydziału Leśnego w Poznaniu. Kiedy sukcesem zakończyła się wyprawa w celu odnalezienia grobu prof. Biehlera na Litwie, zwiększyliśmy zakres naszych działań.

Koło Leśników na EkoForum

Koło Leśników Uniwersytetu Przyrodniczego  w Poznaniu w ramach Targów Edukacyjnych, które odbyły się w dniach 24-26.03.2017 r. już po raz kolejny współtworzyło stoisko Eko Forum.

Celem przedsięwzięcia była prezentacja podmiotów zajmujących się edukacją ekologiczną oraz przedstawienie ich bogatej oferty dydaktycznej.

VIII Zawody Młodych Leśników

Koło Leśników serdecznie zaprasza pracowników i studentów Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu na VIII Zawody Młodych Leśników, które rozpoczną się w czwartek (30.03) o godz. 11.00 na placu w Ogrodzie Dendrologicznym Wydziału Leśnego Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Swoje umiejętności będą prezentować uczniowie 6 techników leśnych.

Zarząd Koła Leśników

Koncert charytatywny Sekcji Muzycznej Koła Leśników pt. "Zdolność Kultury Leśnej"

26 marca o 15:00 członkowie Sekcji Muzycznej Koła Leśników spotkali się w Kolegium Rungego, aby przeprowadzić ostatnią próbę i dostroić sprzęt muzyczny. Ok 16:30 na sali pojawili się pierwsi goście, a kilka minut po 17 rozbrzmiały tam dźwięki gitar, akordeonów i skrzypiec...

„Puszcza Białowieska – studium przypadku” wykład otwarty dr inż. Jacka Zientarskiego

Dnia 14 marca 2017 roku  w Domu Studenckim „ Przylesie”  obyło się pierwsze w tym roku spotkanie referatowe zorganizowane przez Sekcję Użytkowania Lasu Koło Leśników Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Wykład pt: „Puszcza Białowieska – studium przypadku” wygłosił dr inż. Jacek Zientarski.

Kredki trafiły do dzieci

Kredki i kolorowanki dla chorych dzieci zamiast kwiatów dla promotorów i recenzentów prac inżynierskich - taką akcję zorganizowali już po raz drugi studenci Wydziału Leśnego Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. 23 marca 2017 r. nastąpiło przekazanie kredek i kolorowanek gronu pedagogicznemu z Zespołu Szkół Specjalnych nr 110 dla Dzieci Przewlekle Chorych. Jeszcze dziś kredki trafią na szpitalne sale.

Warsztaty łucznicze w Technikum Leśnym w Rogozińcu

Dnia 15 marca 2017 r. do Technikum Leśnego w Rogozińcu  przyjechali członkowie Sekcji Łuczniczej Koła Lesników w składzie: Patrycja Hennik, Michał Semegin (v-ce prezes Sekcji), Marcin Adamski (prezes Sekcji) wraz z opiekunem dr inż. Marcinem Włochem. Uczestnicy spotkali się z ciepłym i życzliwym przyjęciem.

W warsztatach wzięło udział kilkunastu uczniów i uczennic szkoły w Rogozińcu. Były to osoby zainteresowane łucznictwem i biorące udział w treningach łuczniczym odbywających się na terenie szkoły.

Wymiana studentów i pracowników Wydziału Leśnego UP w Poznaniu w ramach projektów ERASMUS+ z Azerbejdżanem i Gruzją

Od 8 do 17 lutego 2017 roku przebywał w Azerbejdżanie i Gruzji pełnomocnik Dziekana Wydziału Leśnego do spraw kontaktów z krajami Kaukazu – dr inż. Grzegorz Rączka. Wizyta miała charakter organizacyjny i związana była z realizacją dwóch projektów mobilnościowych, w ramach programu Erasmus+ dla krajów partnerskich: Azerbejdżanu i Gruzji (KA_107).

Sumatra 2017 – relacja z wyprawy studentów i pracowników Wydziału Leśnego UP w Poznaniu – część IV (18.02-3.03)

Po opuszczeniu wyspy Samosir czekała nas 18-godzinna podróż do Bukittinggi. Podczas tej podróży przemieściliśmy się z półkuli północnej na południową, przekraczając równik w miejscowości Bonjal. Mimo wygodnego busa, podróż dała się nam we znaki ze względu na wyboistą miejscami drogę.

Wyjazd naukowy w ramach Niemieckiej Centralnej Wymiany Akademickiej

W dniu 3 marca 2017 r. studenci Wydziału Leśnego Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu wraz z Panem dr  Krzysztofem Polowym oraz mgr. Wojciechem Borzyszkowskim - którzy pełnią rolę opiekunów wyjazdu - udała się na wyjazd naukowy do naszych zachodnich sąsiadów w ramach Niemieckiej Centralnej Wymiany Akademickiej (DAAD).

Sumatra 2017 – relacja z wyprawy studentów i pracowników Wydziału Leśnego UP w Poznaniu – część 3

Nadszedł czas na opuszczenie Bukit Lawang, miejsca, które z pewnością na długo pozostanie w naszej pamięci. Już z samego rana udaliśmy się w drogę do Lake Toba, a dokładnie na wyspę Samosir. Lake Toba jest jeziorem wulkanicznym i jednym z największych jezior słodkowodnych na świecie, natomiast wyspa Samosir jest największą na świecie wyspą, położoną na wyspie. 

Sumatra 2017 – relacja z wyprawy studentów i pracowników Wydziału Leśnego UP w Poznaniu – część 2

Ostatni dzień pobytu w Parku Narodowym Gunung Leuser przeznaczyliśmy na wyjazd do Tangkahan - małej wioski na skraju parku, gdzie można zobaczyć słonie. Już sam przejazd był ciekawym przeżyciem. Jechaliśmy dwoma samochodami terenowymi, po lokalnych, górskich drogach. A że miejscami było naprawdę wyboiście, ekstremalne doznania były zapewnione.

Sumatra 2017 – relacja z wyprawy studentów i pracowników Wydziału Leśnego UP w Poznaniu – część 1

Właśnie wróciliśmy z dwudniowej wędrówki po dżungli na terenie GUNUNG LEUSER NATIONAL PARK. Park ten jest jednym z najważniejszych i najbardziej zróżnicowanych biologicznie obszarów chronionych na świecie. Został założony w 1980 roku, a od 1981 roku jest rezerwatem biosfery UNESCO. Znaczna część parku jest stroma i niedostępna. Zajmuje on bowiem górskie tereny, rozczłonkowane głębokimi dolinami należącymi do dorzecza rzek Alas i Kruet.

Zimowy monitoring nietoperzy w Drawieńskim Parku narodowym

W dniach 27-29 stycznia 2017 roku członkowie Sekcji Teriologicznej Koła Leśników Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu po raz kolejny udali się na zimową inwentaryzację nietoperzy Drawieńskiego Parku Narodowego.

Podczas weekendowego wyjazdu skontrolowano 18 obiektów znajdujących się na terenie Parku lub w jego otulinie. Większość z nich to bunkry Wału Pomorskiego, czyli niemieckiego pasa umocnień powstałego w latach 1935-38. Kontroli podlegały także nieczynne hydrofornie oraz dwie nieużytkowane studnie.

1 lutego Międzynarodowy Dzień bez oleju palmowego

Prowadzona no ogromną skalę produkcja oleju palmowego związana jest z różnymi problemami. Ekspansja plantacji powoduje wycinanie wielkich połaci lasów, przekształcanie mokradeł i gruntów ornych, wzrost emisji dwutlenku węgla, podniesienie ryzyka pożarów i powodzi. Ścieki powstające przy produkcji oleju powodują eutrofizację i zakwaszanie, zawierają związki toksyczne które zanieczyszczają ekosystemy wodne i lądowe oraz uwalniają gazy cieplarniane.

Nie jem palmowego – chronię orangutany

W dniu 17 stycznia 2017 r. w Poznaniu prof. dr  hab. Piotr  Łakomy Dziekan Wydziału Leśnego Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu  i dr hab. Bożena Danyluk Dziekan Wydziału Nauk o Żywności i Żywieniu  Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu  podpisali porozumienie określające zasady współpracy w  prowadzeniu akcji promocyjno-informacyjnej „Nie jem palmowego – chronię orangutany”. Koordynatorami akcji zostali: dr hab. Małgorzata Woźniewicz z Wydziału Nauk o Żywności i Żywieniu oraz dr inż. Andrzej Węgiel z Wydziału Leśnego.

Wystawa fotograficzna - Arborystyczna technika usuwania nasienników Sosny zwyczajnej

Wydział Leśny Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu serdecznie zaprasza na wystawę fotograficzną pt.” Arborystyczna technika usuwania nasienników Sosny zwyczajnej (Pinus sylvestris L.)”.

Wystawę będzie można oglądać od 17 stycznia do 20 marca 2017 r. na terenie Kampusu Wydziału Leśnego  Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, ul. Wojska Polskiego 71 C, Kolegium Cieszkowskie Stare w godz. 8.00 -20.00. Wstęp wolny.

Warsztaty dotyczące analizowania sygnałów dźwiękowych wydawanych przez nietoperze

W sobotę (07.01.2017) członkowie Sekcji Teriologicznej Koła Leśników Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu mieli przyjemność uczestniczyć  w szkoleniu prowadzonym przez Radosława Jarosa dotyczącym analizowania  sygnałów dźwiękowych wydawanych przez nietoperze. Dowidzieliśmy się w jaki sposób należy nagrywać dźwięki, a także za pomocą jakich programów możemy odczytywać nasze nagrania.

INTELIGENTNE SYSTEMY HODOWLI I UPRAWY, PSZENICY, KUKURYDZY I TOPOLI DLA ZOPTYMALIZOWANEJ PRODUKCJI, BIOMASY, BIOPALIW ORAZ ZMODYFIKOWANEGO DREWNA

08 czerwca 2016 roku rozpoczęła się realizacja nowego projektu pt.: Inteligentne systemy hodowli i uprawy, pszenicy, kukurydzy i topoli dla zoptymalizowanej produkcji, biomasy, biopaliw oraz zmodyfikowanego drewna.

SPOTKANIE Z FIRMĄ SKLEJKA-EKO

W środę 11.05.2016 studenci II i III roku kierunku Projektowanie mebli Wydziału Technologii Drewna Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu odwiedzili Firmę Sklejka-Eko w Ostrowie Wielkopolskim. Wizyta maiła na celu poznanie procesu technologicznego powstawania sklejki, jak również poznanie możliwości przetworzenia gotowych pełnoformatowych arkuszy płyt drewnopochodnych i opcji ich wykorzystania. Wizyta podzielona została na trzy części związane z różnymi płaszczyznami funkcjonowania zakładu produkcyjnego.

 

WIADOMOŚCI OGOLNE I HANDLOWE:

Cierpliwość i ciężka praca się opłaca – publikacja z obozu naukowego Sekcji Botanicznej Koła Leśników w „Science of the Total Environment”

We wrześniu 2014 roku Sekcja Botaniczna zorganizowała obóz naukowy w Parku Narodowym „Bory Tucholskie”. Naszym celem było poznanie i opisanie procesu sukcesji pierwotnej na torfowiskach otaczających trzy jeziorka dystroficzne: „Kacze Oko”, „Rybie Oko” i „Kociołek”. 

II Turniej Łuczniczy o Puchar Dziekana Wydziału Leśnego UP w Poznaniu

W niedzielę 24.04. 2016 r. w Turnieju zorganizowanym przez Sekcję Łuczniczą Koła Leśników wzięło udział 133 łuczników z całej Polski. Zawodnicy konkurowali ze sobą strzelając do 18 celów 3D – figur zwierząt wykonanych ze specjalnej gumy  - ustawionych na wyznaczonej trasie w Ogrodzie Dendrologicznym UP w Poznaniu. Dodatkowo na terenie gospodarczym Ogrodu zostały umieszczone trzy konkurencje tarczowe, w których łucznicy musieli wykazać się umiejętnością strzelania w ruchu oraz pod presją czasu. 

Cierpliwość i ciężka praca się opłaca – publikacja z obozu naukowego Sekcji Botanicznej Koła Leśników w „Science of the Total Environment”

We wrześniu 2014 roku Sekcja Botaniczna zorganizowała obóz naukowy w Parku Narodowym „Bory Tucholskie”. Naszym celem było poznanie i opisanie procesu sukcesji pierwotnej na torfowiskach otaczających trzy jeziorka dystroficzne: „Kacze Oko”, „Rybie Oko” i „Kociołek”. 

Kompleksowe ćwiczenia terenowe

W dniach 13-17 kwietnia 2016 r. odbyły się kompleksowe ćwiczenia terenowe dla studentów studiów niestacjonarnych I stopnia. W tym roku w programie ćwiczeń przewidziano zapoznanie się z elementami gospodarki leśnej w nadleśnictwach górskich. Pierwszy dzień obejmował wizytę w Leśnym Banku Genów w Kostrzycy oraz w szkółce kontenerowej w Nadleśnictwie Śnieżka. 

DZIEDZICTWO KULTUROWE – POSZUKIWANIE NOWOCZESNYCH ŚRODKÓW I METOD KONSERWACJI DREWNA ZABYTKOWEGO

1 kwietnia 2016 roku rusza nowy projekt badawczy pt.: "Dziedzictwo kulturowe – poszukiwanie nowoczesnych środków i metod konserwacji drewna zabytkowego", finansowany przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego w ramach modułu Rozwój 2b programu pod nazwą „Narodowy Program Rozwoju Humanistyki” (nr rejestracyjny 2bH 15 0037 83). Kierownikiem projektu jest prof. dr hab. Bartłomiej Mazela z Instytutu Chemicznej Technologii Drewna WTD UP w Poznaniu.

„Lasy Świata” czyli kolumbijska przygoda życia

Podczas wyboru laureatów swoją prezentację zakończyłem słowami, że moim marzeniem była podróż do miejsc, które znałem tylko z filmów przyrodniczych i jeśli pojawiła się taka możliwość muszę spróbować.  Był to najlepszy krok jaki postawiłem, w celu jego realizacji, ponieważ po ogłoszeniu wyników znalazłem się wśród trójki laureatów, którzy otrzymali stypendium wyjazdowe "Lasy Świata". To, co mnie spotkało na miejscu przeszło moje najśmielsze oczekiwania. 

III Ogólnopolska Konferencja Młodych Naukowców „Przyroda – Las – Technologia”

W dniach 19-20 lutego 2016 r. w Kolegium Rungego na Naszym Uniwersytecie odbyła się III Ogólnopolska Konferencja Młodych Naukowców „Przyroda – Las – Technologia”. Zorganizował ją już po raz trzeci Samorząd Doktorantów Wydziału Leśnego, na czele z Przewodniczącym Samorządu Doktorantów Wydziału Leśnego mgr inż. Krzysztofem Turczańskim.

Wyróżnienie dla posteru „Potencjał produkcyjny orzesznika pięciolistkowego Carya ovata (Mill.) K. Koch w Nadleśnictwie Czerniejewo”

W dniach 19-20 lutego 2016 roku odbyła się III Ogólnopolska Konferencja Młodych Naukowców „Przyroda - Las – Technologia” organizowana przez Samorząd Doktorantów Wydziału Leśnego Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Sekcja Botaniczna wystawiła jedną pracę w sesji posterowej oraz dwie w sesji referatowej.

Poster dotyczył badań Sekcji prowadzonych nad orzesznikiem pt. „Potencjał produkcyjny orzesznika pięciolistkowego Carya ovata (Mill.) K. Koch w Nadleśnictwie Czerniejewo”. Praca otrzymała wyróżnienie spośród 29 zaprezentowanych posterów.

Piotr Grygier odznaczony medalem „Zasłużony dla Wydziału Leśnego Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu”

18 lutego 2016 r odbyło się Seminarium Wydziału Leśnego Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu połączone z uhonorowaniem Dyrektora RDLP w Poznaniu Piotra Grygiera medalem „Zasłużony dla Wydziału Leśnego Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu”.

Sekcja Teriologiczna Koła Leśników przeprowadziła 28. inwentaryzację nietoperzy zimujących na terenie Ojcowskiego PN

W dniach 5-7 lutego 2016 r. bieżącego roku Sekcja Teriologiczna Koła Leśników Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu przeprowadziła 28. inwentaryzację nietoperzy zimujących na terenie Ojcowskiego Parku Narodowego. Oprócz członków Sekcji, w wyjeździe uczestniczyli także zaprzyjaźnieni „nietoperzowcy” z różnych ośrodków, którzy zajmują się nietoperzami od wielu lat oraz studenci badający nietoperze na Ukrainie, których mieliśmy zaszczyt gościć w Polsce. Koordynatorem liczenia był opiekun Sekcji Teriologicznej dr hab. Witold Grzywiński prof. nadzw.

PINGWINY - relacja profesora Dariusza Gwiazdowicza z Wyspy Króla Jerzego (Antarktyka Zachodnia)

W Zatoce Admiralicji spotyka się trzy gatunki jak pingwin białobrewy, pingwin maskowy oraz pingwin białooki znany za sprawą bohaterskich łobuzów z filmu animowanego  pt. „Tupot małych stóp”. W sąsiedztwie Stacji Arctowskiego na Szczególnie Chronionym Obszarze Antarktyki (ASPA – Antarctic Specially Protected Area) numer 128 znajduje się liczna kolonia tego ostatniego gatunku.

Ogólnopolski konkurs na plakat - Las to magiczne miejsce

Wydział Leśny Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, Ośrodek Kultury Leśnej w Gołuchowie i Nadleśnictwo Włoszakowice serdecznie zapraszają do udziału w Ogólnopolskim konkursie na plakat pt. „Las to magiczne miejsce”. Celem konkursu jest próba spojrzenia na las w sposób niecodzienny, pokazania że las może być atrakcyjny nie tylko ze względu na swoje walory przyrodnicze, ale również jako inspiracja dla artystów.

BIOCHEMICZNE, FIZJOLOGICZNE I ANATOMICZNE CZYNNIKI MODYFIKUJĄCE PODATNOŚĆ KUKURYDZY CUKROWEJ NA INFEKCJĘ WYWOŁANĄ PATOGENICZNYMI GRZYBAMI RODZAJU FUSARIUM

18 września 2015 rozpoczęły się prace badawcze w projekcie nr 2014/15/B/NZ9/02169 pt.: "Biochemiczne, fizjologiczne i anatomiczne czynniki modyfikujące podatność kukurydzy cukrowej na infekcję wywołaną patogenicznymi grzybami rodzaju Fusarium", którego kierownikeim jest dr hab. Agnieszka Waśkiewicz z Katedry Chemii Wydziału Technologii Drewna UP w Poznaniu.

Potencjał fitoremediacyjny rodzimych gatunków drzew i krzewów rosnących na ekstremalnie zanieczyszczonych metalami śladowymi i metaloidami osadach poflotacyjnych

17 września 2015 roku rozpoczęły się prace badawcze w ramach projektu nr 2014/15/B/NZ9/02172 pt.: "Potencjał fitoremediacyjny rodzimych gatunków drzew i krzewów rosnących na ekstremalnie zanieczyszczonych metalami śladowymi i metaloidami osadach poflotacyjnych", którego kierownikiem jest prof. dr hab. Piotr Kazimierz Goliński z Katedry Chemii Wydziału Technologii Drewna UP w Poznaniu.

 

Mamy najlepszych drwali, wśród studentów leśnictwa

W ramach obchodów Dni SGGW w dniach 21-22 maja odbyły się VI zawody drwali studentów leśnictwa. Wzięły w nich udział trzy 10-osobowe drużyny reprezentujące trzy wydziały leśne: Kraków, Poznań i Warszawa.

Pierwszy dzień zawodów odbył się planowo w Nadleśnictwie Chojnów – rozstrzygnięto tam konkurencję ścinki i obalania drzew. 10 zawodników, którzy uzyskali największą liczbę punktów przechodziło do drugiego etapu. Drugi dzień odbył się ma terenie nowego kampusu SGGW.

VENATOR PODWÓJNYM MISTRZEM POLSKI !!!

W dniach od 21 do 24 maja 2015 r. sygnaliści z całego kraju przybyli do Brynka i Koszęcina by wziąć udział w XX ogólnopolskim Festiwalu Muzyki Myśliwskiej.

To wielkie święto sygnalistów i sympatyków muzyki myśliwskiej, jest zwieńczeniem długiego okresu przygotowań i dziesiątek godzin spędzonych na wspólnym muzykowaniu. Zespoły i soliści startujący w konkursach, które odbywają się podczas festiwalu, poświęcają mnóstwo czasu i wkładają bardzo dużo wysiłku w przygotowania, aby później móc cieszyć się z wysokich rezultatów.

Zapraszamy na wystawę i prelekcję ( 19 maja) z cyklu „Lasy świata Borneo 2015”

Wydział Leśny Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu serdecznie zaprasza na wystawę fotograficzną pt. „Lasy Świata Borneo 2015”.

Wystawę będzie można oglądać od 13 maja do 7  czerwca 2015 r. na terenie Kampusu Wydziału Leśnego  Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, ul. Wojska Polskiego 71 C, Kolegium Cieszkowskie Stare w godz. 8.00 -20.00. Wstęp wolny.

„Lasy świata” Borneo 2015- relacja oczami uczestnika

Trudno powiedzieć kiedy dotarło do mnie jaką jestem wielką szczęściarą, czy było to podczas kompletowania ekwipunku? Zdecydowanie nie. Czy podczas oczekiwania na pociąg, samolot później kolejny i kolejny? Nie, to zdecydowanie nie było wtedy. Pierwszy raz dotarło do mnie jak wielka jest to przygoda kiedy opuściliśmy gwarną, betonową stolicę Malezji Kuala Lumpur i udaliśmy się do mniejszego miasta Kuching skąd w krótkim czasie znaleźliśmy się w kolejnej podróży do Parku Narodowego Bako.

Prof. dr hab. Piotr Łakomy Dziekanem Wydziału Leśnego

Wydziałowa Komisja Wyborcza Wydziału Leśnego Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu ogłasza, że Prof. dr hab. Piotr Łakomy został wybrany Dziekanem Wydziału Leśnego Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

Sekretarz                                                                                      Przewodniczący

Wydziałowej Komisji Wyborczej                                                          Wydziałowej Komisji Wyborczej

Relacja z uroczystości z dnia 3 grudnia 2014 r.

Po raz drugi dokonano symbolicznego otwarcia wyremontowanego gmachu Kolegium Cieszkowskich. Tym razem uczestniczyli w nim bezpośredni darczyńcy – nadleśniczowie, którzy hojnie przyczynili się do przywrócenia świetności tego zabytkowego dziś obiektu Wydziału Leśnego Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

Sala wykładowa sąsiedniego, również ostatnio wyremontowanego gmachu Chemii Rolnej, w środę (3 grudnia) wypełniła się umundurowanymi nadleśniczymi niemal z całego kraju.

Wyróżnienie oznakami honorowymi "Za zasługi dla województwa wielkopolskiego" dla pracowników Wydziału Leśnego UP w Poznaniu

13 czerwca 2014 r.  w OKL w Gołuchowie, Zarząd Województwa Wielkopolskiego odznaczył oznakami honorowymi "Za zasługi dla województwa wielkopolskiego" dwie osoby z Wydziału Leśnego UP w Poznaniu.

Wyróżnienie za całokształt działalności, aktywność na polu edukacji i wybitne osiągnięcia naukowe przyznano: Prof. zw. dr hab. Jerzemu Wiśniewskiemu (byłemu przewodniczącemu Rady Naukowej OKL ) i Prof. dr hab. Dariuszowi Gwiazdowiczowi (obecnemu przewodniczącemu tejże Rady). Oznaczenia wręczył wicemarszałek Krzysztof Grabowski.

V edycja turnieju piłki halowej o Puchar Dziekana Wydziału Leśnego

Od dwóch edycji turniej związany jest z piknikiem wydziałowym, na którym następuje zakończenie i wręczenie pucharów.  W tym roku udział wzięło sześć drużyn: Biura Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej, Nadleśnictwa Oborniki, Nadleśnictwa Pniewy, Nadleśnictwa Skwierzyna, Orły Rektora Uniwersytetu im. Adama Mickiewiczaw Poznaniu i nasza drużyna w składzie –Łukasz Wiatr, Marcin Jakubowski, Konrad Smektała, Krzysztof Okupski, Jarosław Jaszczak, Radosław Boniec, Karol Borkowski i Piotr Łakomy.

NERM 2014 - 30 uczestników z 12 krajów

W dniach 5-11.05.2014 poznańscy studenci leśnictwa gościli 30 studentów leśnictwa z 12 krajów. Dyskutując o konfliktach związanych z różnymi formami ochrony przyrody odwiedzili Puszczę Białowieską, rozlewiska Bierzy oraz Mazury. Tygodniowe międzynarodowe spotkanie NERM 2014 dotyczyło studentów zrzeszonych w Międzynarodowym Stowarzyszeniu Studentów Leśnictwa (International Forestry Students’ Association). Pierwszą, gorącą relację przekazujemy w postaci zestawienia zdjęć

Na szerszą relację zapraszamy w najbliższym czasie.

Listy gratulacyjne Prezydenta IUFRO

W uznaniu za doskonałą organizację konferencji „Forest Biomas Conference”, Prezydent IUFRO prof. Niels Elers Koch wystosował słowa uznania dla jej organizatorów, a listami gratulacyjnymi uhonorował dwie osoby z Wydziału Leśnego UP w Poznaniu: Andrzeja Węgla oraz Krzysztofa Polowego. W imieniu Prezydenta IUFRO listy gratulacyjne wręczył prof. Tomasz Zawiła-Niedźwiecki, podczas polsko-niemieckiej konferencji „Szacowanie zasobów biomasy metodami teledetekcyjnymi”, w dniu 8 maja 2014 r., w Eberswalde (Niemcy).

Kolokwium habilitacyjne dr. inż. Wojciecha Kowalkowskiego

Dziekanat Wydziału Leśnego Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu uprzejmie zawiadamia, że dnia 28 kwietnia 2014 r.  /poniedziałek/ o godz. 11,00, odbędzie się kolokwium habilitacyjne  dr. inż. Wojciecha Kowalkowskiego z uwzględnieniem rozprawy habilitacyjnej pt: „Zmienność buka zwyczajnego (Fagus sylvatica L.) w warunkach Niziny Południowowielkopolskiej”.

Posiedzenie Rady Wydziału odbędzie się w sali Kolegium Rungego, ul. Wojska Polskiego 52, Poznań.

V Zawody Młodych Leśników

Już po raz piąty Koło Leśników zorganizowało zawody dla uczniów Techników Leśnych. Impreza odbyła się w dniach 3-5.04.2014 r. na terenie Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Wzięło w niej udział 7 reprezentacji Techników Leśnych: Tułowice, Warcino, Goraj, Milicz, Ruciane Nida, Zagnańsk oraz Starościn.

Sukces Sekcji Botanicznej Koła Leśników na Ogólnopolskiej Konferencji Studenckich Kół Naukowych w Poznaniu

Dnia 11 kwietnia 2014r w Biocentrum Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu odbyła się III Ogólnopolska Konferencja Studenckich Kół Naukowych. W ramach dwóch sekcji - przyrodniczej oraz interdyscyplinarnej wygłoszono 37 referatów. Studenci z Sekcji Botanicznej Koła Leśników, Anna Gdula i Marcin Dyderski przygotowali wystąpienie "Roślinność leśna i zaroślowa Dominiki".

Oczarowała nas wyspa Dominika

Dominika to rajska wyspa położna w łańcuchu Małych Antyli – wysp znajdujących się na wschodniej granicy Morza Karaibskiego. Swoją niezwykłość zawdzięcza budowie geologicznej – mocno górzysty teren, powstały w okresie miocenu w wyniku działalności wulkanicznej nie sprzyjał osadnictwu, dzięki czemu wyspa ma największą lesistość na Karaibach (60%). Dzięki programowi stypendialnemu Lasy Świata mieliśmy szansę poznać tę wyspę dokładniej i przyjrzeć się jej niezwykłym lasom.

Krzywy Las w 3D

Pomnik przyrody „Krzywy Las” to jedna z najciekawszych osobliwości przyrodniczych okolic Szczecina. Leży na obszarze Nadleśnictwa Gryfino niedaleko wsi Nowe Czarnowo oraz kompleksu Elektrowni Dolna Odra. Nazwa pochodzi od charakterystycznie zdeformowanych drzew sosny (Pinus sylvestris L.), posadzonych prawdopodobnie w latach 1932-33.

Obecnie „Krzywy Las” to ok. 100 krzywych sosen, rosnących na obszarze ok. 0,3 ha. Niestety, w ostatnim czasie kolejne 3 sztuki uschły i ze względu na duży ruch turystyczny wymagają wycięcia.

KOMPLEKSOWA OCENA ZRÓŻNICOWANIA RÓŻNYCH ODMIAN PSZENICY NA POSTAWIE ILOŚCIOWEGO OKREŚLENIA METABOLITÓW W NICH WYSTĘPUJĄCYCH W ZALEŻNOŚCI OD RÓŻNYCH SYSTEMÓW UPRAWY

1 lipca 2013 r. rozpoczęto prace badawcze w ramach projektu 2012/07/B/NZ9/02385 pt.: "Kompleksowa ocena zróżnicowania różnych odmian pszenicy na postawie ilościowego określenia metabolitów w nich występujących w zależności od różnych systemów uprawy", którego kierownikiem jest prof. dr hab. Juliusz Perkowski z Katedry Chemii Wydziału Technologii Drewna UP w Poznaniu.

Ocena zagrożenia związanego z zanieczyszczeniem atmosfery kurników lotnymi związkami organicznymi oraz mikroorganizmami patogennymi w Polsce

25 czerwca 2013 r. wystartował projekt nr 2012/07/D/NZ9/00996 pt.: "Ocena zagrożenia związanego z zanieczyszczeniem atmosfery kurników lotnymi związkami organicznymi oraz mikroorganizmami patogennymi w Polsce", pod kierownictwem dr Kingi Marii Stuper-Szablewskiej z Katedry Chemii Wydziału Technologii Drewna UP w Poznaniu.

Sukces Koła Leśników na Sympozjum we Lwowie

W dniach 16-19 kwietnia 2013 roku dwoje studentów III roku – Anna Gdula i Marcin Dyderski  z Sekcji Botanicznej reprezentowało Koło Leśników podczas IX International Scientific Conference for Students and PhD Students „YOUTH AND PROGRESS OF BIOLOGY” („МОЛОДЬ I ПОСТУП БIОЛОГII”) associated with academic's Volodymyr Vernadskiy birth sesquicentennial (materiały konferencyjne: http://bioweb.lnu.edu.ua/postup/pdf/pimb-tezi-2013.pdf).

Wielki sukces Sekcji Entomologicznej Koła Leśników

W dniach 22-24.03.2013 członkowie Koła Leśników zrzeszeni w Sekcji Botanicznej i Entomologicznej uczestniczyli w III Kopernikańskim Sympozjum Studentów Nauk Przyrodniczych w Toruniu. W tegorocznej edycji Sympozjum wzięło udział ponad 260 studentów i doktorantów z całej Polski. Głównym celem tego spotkania była wymiana wiedzy i doświadczeń między akademicką społecznością młodych naukowców różnych kierunków przyrodniczych. Na sympozjum ważna była także integracja tegoż środowiska.

Zmarł dr inż. Cezary Pacyniak

Z głębokim smutkiem zawiadamiamy, że w dniu 7 marca 2013 r. odszedł od nas na zawsze

ŚP dr inż. Cezary Pacyniak

wybitny dendrolog i fitosocjolog oraz popularyzator wiedzy botanicznej emerytowany, długoletni pracownik naukowo-dydaktyczny Katedry Botaniki Leśnej

Ceremonia pogrzebowa odbędzie się 12 marca 2013 r. o godzinie 13.50 na Cmentarzu Junikowskim w Poznaniu

Rodzinie Zmarłego składamy wyrazy głębokiego współczucia

Złoty Krzyż Zasługi dla prof. dr hab. Małgorzaty Mańki

W piątek (24 listopada 2012 r.) odbyło się uroczyste wręczenie  odznaczeń państwowych, medali uczelnianych, dyplomów doktora habilitowanego i promocje doktorskie oraz jubileusz 50 – lecia Stowarzyszenia Absolwentów. W sobotę obchody Dni Patrona Uczelni Augusta hr. Cieszkowskiego zakończyło wydarzenie artystyczne – III Koncert Galowy.

Otwierając uroczyste posiedzenie Senatu JM Rektor, prof. dr hab. Grzegorz Skrzypczak w serdecznych słowach powitał przybyłych gości (...) 

PASYWNE AKUSTYCZNIE MATERIAŁY DO PRODUKCJI MEBLI

Celem projektu było opracowanie konstrukcji i technologii wytwarzania nowych pasywnych akustycznie materiałów do produkcji mebli, w szczególności przeznaczonych do: biur, szkół, hoteli a takżemieszkań i przestrzeni publicznych. Dodatkowym celem projektu było opracowanie przewodnika do projektowania mebli i wnętrz pasywnych akustycznie w tym wydanie publikacji prezentujących nowe kompozyty i możliwości ich zastosowania. Projekt składa się z 39 zadań realizowanych od 01.10.2012 r. do 30.09.2015 r.

Witajcie na Wydziale Leśnym :-)

Studentko i Studencie I-go roku leśnictwa, zapraszamy was do przeczytania specjalnie dla Was przygotowanego numeru „Młodnika”, czyli Niezależnej Gazety Studentów Leśnictwa UP w Poznaniu.

Bardzo nam zależało abyście w niniejszym numerze znaleźli wiele przydatnych dla siebie informacji oraz żebyście poczuli jak to jest być studentem – leśnikiem.

Musicie bowiem wiedzieć, że nasz wydział to nie tylko samo studiowanie. To jest cała kultura i obyczaje „leśne”, „leśny” sposób bycia i postrzegania świata. 

Mateusz Rawlik zwycięzcą XLI Międzynarodowego Seminarium Kół Naukowych w Olsztynie

W dniach 15-16 maja 2012 roku w Olsztynie odbyło się XLI Międzynarodowe Seminarium Kół Naukowych organizowane przez wykładowców i studentów Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego.

W tegorocznym Seminarium wzięła udział rekordowa liczba uczestników. Do wystąpień zgłoszono 354 prace w 16 sekcjach tematycznych. Nasz student – Pan Mateusz Rawlik – reprezentując Sekcję Botaniczną „Koła Leśników” wystąpił z prezentacją pt.: „Dendroflora zabytkowego parku w Szczytnikach koło Złocieńca”.

Poznańscy leśnicy znowu strzelali…

11 maja  2012 r. na strzelnicy myśliwskiej Poznań - Antoninek odbyły się jak co roku Zawody Strzeleckie o Puchar Dziekana Wydziału Leśnego.

Zawody mające charakter zamknięty umożliwiły studentom Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu sprawdzenie swoich umiejętności strzeleckich w czterech konkurencjach śrutowych: krąg, oś, przeloty oraz zając w przebiegu. W zawodach brało udział 14 studentów oraz Dziekan Wydziału Leśnego ds. Studiów - prof. dr hab. Andrzej Czerniak. 

Studenci z „Koła Leśników” – w gronie zwycięzców!

Studenci Wydziału Leśnego, członkowie Sekcji Botanicznej „Koła Leśników” Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, uczestniczyli w dniach 10-11 maja br. w XVII Międzynarodowej Konferencji Studenckich Kół Naukowych i XXIX Sejmiku SKN, zorganizowanych przez Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu.

W Konferencji udział wzięło ponad 600 uczestników, w tym ponad 150 osób spoza Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Spośród ponad 300 referatów, wygłoszonych przez studentów, wystąpienia studentów leśnictwa zostały nagrodzone przez Jury:

Pracownicy Wydziału Leśnego UP w Poznaniu - zaangażowani w leśny projekt LIFE +

W dniu 23 marca 2012 roku została powołana przez Dyrektora CKPŚ IV grupa robocza, zajmująca się problemem ochrony w lasach ptaków szponiastych, sów i nietoperzy. Grupę powołano dla potrzeb projektu pt. „Ochrona różnorodności biologicznej na obszarach leśnych, w tym w ramach sieci Natura 2000 – promocja najlepszych praktyk”. Projekt jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej i Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) w ramach Programu LIFE+.

Wojciech Borzyszkowski – laureatem nagrody im. prof. Józefa Rivolego

17 kwietnia 2012 r., Kapituła Wielkopolskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Leśnego przyznała już po raz szósty nagrodę im prof. Józefa Rivolego. W tym roku wyróżniono studenta I roku studiów magisterskich na Wydziale Leśnym Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu – Wojciecha Borzyszkowskiego.

Wśród osób nominowanych znaleźli się ponadto: Adrian Kocoń, Joanna Skonieczna i Kamila Sońta. Ta prestiżowa nagroda przyznawana jest studentom leśnictwa wyróżniającym się w działalności organizacyjnej i osiągającym bardzo dobre wyniki w nauce.

KRASP wręczył certyfikaty jakości kształcenia

W dniu 13 października w trakcie Zgromadzenia Plenarnego Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich (KRASP) wręczone zostały certyfikaty jakości kształcenia przyznawane przez Państwową Komisję Akredytacyjną.

To prestiżowe wyróżnienie otrzymał także Wydział Leśny  Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Przyznany uchwałą NR 40/2011 z dnia 10 lutego 2011 roku certyfikat jakości kształcenia na kierunku leśnictwo” obejmuje studia pierwszego i drugiego stopnia oraz jednolite studia magisterskie.

Przybyło nam profesorów

W poniedziałek 16 maja 2011 roku Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski wręczył akty nominacyjne 69 nauczycielom akademickim oraz pracownikom nauki i sztuki. Wśród nominowanych byli także pracownicy Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu z Wydziału Leśnego: prof. dr hab. Dariusz J. Gwiazdowicz i prof. dr hab. Piotr Łakomy

Dwa puchary dla Koła Leśników

Reprezentacja Koła Leśników Wydziału Leśnego Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu zajęła II miejsce na 25 Międzynarodowych Zawodach Studentów Leśnictwa w Brnie.

Ekipa w skład której wchodzili: Tomasz Łozowski, Monika Kubiak, Hubert Prais oraz Maciej Tokarzewski pokonała drużyny z dwunastu krajów w następujących konkurencjach:
- zawody drwali
- strzelanie
- szacowanie miąższości
-bieg na orientację z rozpoznawaniem

Zespół Trębaczy Myśliwskich VENATOR zdobywcą "Rogu Zbramira"

Dnia 16 kwietnia 2011 r.odbył się III Małopolski konkurs Sygnalistki Myśliwskiej „O Róg Zbramira” Kraków- Niepołomice 2011, organizowany przez Regionalną Dyrekcję LP w Krakowie, Zespół Sygnalistów Myśliwskich „Hagard” Wydziału Leśnego UR w Krakowie oraz Zarząd Okręgowy PZŁ w Krakowie, Nowym Sączu i Tarnowie.

ZTM Venator po raz pierwszy wstąpił w szeregi zespołów które konkurowały o nagrodę główną  konkursu „Róg Zbramira” .

Zapraszamy do lektury - kwietniowy numer „Cieszka”

Drodzy Czytelnicy i Czytelniczki,

Wspólnie z całym Zespołem Redakcyjnym przekazujemy w Wasze ręce kolejny numer naszego czasopisma. W niniejszym numerze znajdziecie jak zawsze sporo ciekawych artykułów.

Jedne są poważne, inne średnio poważne, a i znajdzie się jeden mniej poważny. Czyli dla każdego coś miłego. Ponadto ogłaszamy konkurs na hasło, które ma się znaleźć na wydziałowych koszulkach. Szczegóły znajdziecie w artykule wstępnym.

Wizyta młodzieży z Lycee professionnel agricoles

8 kwietnia 2011 r. Wydział Leśny odwiedziła 20-to osobowa grupa uczniów wraz z nauczycielami z Normandii z klasy o specjalności „Dzika Przyroda”.

Na spotkaniu, zorganizowanym przez Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Poznaniu i Wydział Leśny Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, uczestnicy dowiedzieli się między innymi o działalności Lasów Państwowych, historii i działaniach Polskiego Związku Łowieckiego. 

Zajęcia poprowadziły: Anna Wawrzyniak-Strzelińska z RDLP Poznaniu i Anna Wierzbicka z Zakładu Łowiectwa.

Innowacyjne metody określania biomasy w nowym polsko-niemieckim unijnym projekcie

Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu, wraz z innymi partnerami z Polski i Niemiec, rozpoczął realizacje projektu, dotyczącego określania biomasy w lasach regionu Pomerania (Brandenburgia, Meklemburgia i woj. zachodniopomorskie), z wykorzystaniem nowoczesnych metod teledetekcyjnych. Partnerzy projektu podjęli współpracę naukową w celu stworzenia spójnego systemu pozyskiwania informacji o leśnej biomasie po obu stronach granicy.

Nowa metoda sporządzania operatu drogowego dla nadleśnictwa

Metodykę sporządzania operatu drogowego dla nadleśnictw opracował zespół BULiGL Oddział w Brzegu przy współpracy z Katedrą Inżynierii Leśnej, Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

Opracowany algorytm inwentaryzacji i optymalizacji sieci drogowej przetestowano sporządzając operat drogowy dla Nadleśnictwa Bolesławiec. Końcowym efektem prac było wskazanie optymalnej, docelowej sieci dróg w Nadleśnictwie Bolesławiec oraz ustalenie harmonogramu prac modernizacyjnych oraz inwestycyjnych.

Wszyscy tworzymy GIS

– to hasło przewodnie 9. Krajowej Konferencji Użytkowników Oprogramowania ESRI, która odbyła się w dniach od 30 listopada do 2 grudnia 2010 w Hotelu Sofitel Victoria  w Warszawie. W wydarzeniu uczestniczyli członkowie Sekcji Geomatycznej Koła Leśników Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu: Kamil Kondracki, Mariusz Kruk, Jacek Łakomy i Piotr Łechtański (Sekcja podpisała oficjalne porozumienie o współpracy z firmą ESRI Polska).

Daniel w krajobrazie współczesnej Polski

W dniach 17 i 18 listopada 2010 r. w Puszczykowie odbyła się konferencja naukowa „Daniel w krajobrazie współczesnej Polski” zorganizowana przez Katedrę Łowiectwa i Ochrony Lasu wraz z Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych w Poznaniu.

Ponad 70-ciu uczestników omawiało sytuacje tego, uznanego za obcego dla naszej fauny gatunku. Uczestnikami byli głównie praktycy-terenowcy, czyli pracownicy Lasów Państwowych, myśliwi i hodowcy, stąd referaty i dyskusje miały charakter praktyczny o lekkim zabarwieniu naukowym.

Wydział Leśny UP w Poznaniu instytucją roku 2009

Tytuł „Instytucji szczególnie zasłużonej dla polskiego leśnictwa w roku 2009”, otrzymał Wydział Leśny Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Równocześnie tytułem "Leśnika roku 2009" został uhonorowany pan prof. dr hab. Andrzej Klocek.

Wyróżnienie to wraz z dębową statuetką od 1999 roku nadawane jest przez redakcję Przeglądu Leśniczego. W skład Kapituły nadającej tytuł leśnika roku oraz instytucji roku wchodzą osoby i przedstawiciele jednostek uhonorowanych tym tytułem w latach ubiegłych.

Jubileusz poznańskich profesorów

Na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu odbyły się uroczyste obchody jubileuszu urodzin czterech profesorów Wydziału Leśnego:

80. rocznica urodzin prof. dra hab. Konrada Magnuskiego
80. rocznica urodzin prof. dra hab. Bohdana Ważyńskiego
75. rocznica urodzin prof. dra hab. Bohdana Drogoszewskiego
75. rocznica urodzin prof. zw. dra hab. Jerzego Wiśniewskiego

Wspomnienia z letniej szkoły w Belgradzie

W dniach od 6 do 11 września 2010 r odbyła się letnia szkoła w Belgradzie pod przewodnim tematem: Wpływ globalnych zmian środowiskowych na ekosystemy naturalne (akronim IGENE).

Uczestnikami byli studenci i doktoranci wydziałów leśnych z Bośni, Macedonii, Serbii, Włoch i Polski. Dla studentów Wydziału Leśnego UP w Poznaniu przyznano trzy stypendia finansowane przez Unię Europejską.

III Ogólnopolska Konferencja Studentów Leśnictwa

W dniach 6–9 maja 2010r. w Rewalu odbędzie się III Ogólnopolska Konferencja Studentów Leśnictwa. Temat tegorocznej konferencji to: "Leśnik XXI wieku – teoria a praktyka… Czego się uczymy?".

Konferencja realizowana jest w ramach Porozumienia zawartego 27 sierpnia 2008r w Warszawie pomiędzy Samorządem Studentów Wydziałów Leśnych z Poznania, Warszawy i Krakowa. Głównym jej celem jest zaprezentowanie aktualnej sytuacji w wyższym szkolnictwie leśnym oraz dyskusja o możliwościach polepszenia praktycznego przygotowania przyszłych leśników do pracy.

Konferencja Ergonomia, bezpieczeństwo pracy i ochrona środowiska w gospodarce leśnej. 15 stycznia 2010

W dniu 15 stycznia 2010 r na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu  odbyła się konferencja pt. „Ergonomia, bezpieczeństwo pracy i ochrona środowiska w gospodarce leśnej”. Patronat honorowy nad konferencją objęli: dr inż. Marian Pigan - Dyrektor Generalny Lasów Państwowych oraz prof. dr hab. Roman Gornowicz - Dziekan Wydziału Leśnego Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

Subskrybuj Aktualności