Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility III Ogólnopolska Konferencja Młodych Naukowców „Przyroda – Las – Technologia” | Wydział Leśny i Technologii Drewna

III Ogólnopolska Konferencja Młodych Naukowców „Przyroda – Las – Technologia”

W dniach 19-20 lutego 2016 r. w Kolegium Rungego na Naszym Uniwersytecie odbyła się III Ogólnopolska Konferencja Młodych Naukowców „Przyroda – Las – Technologia”. Zorganizował ją już po raz trzeci Samorząd Doktorantów Wydziału Leśnego, na czele z Przewodniczącym Samorządu Doktorantów Wydziału Leśnego mgr inż. Krzysztofem Turczańskim.

Konferencja objęta została patronatem honorowym JM Rektora Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu prof. dr hab. Grzegorza Skrzypczaka, Dziekana Wydziału Leśnego prof. dr hab. Piotra Łakomego, Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych dr inż. Konrada Tomaszewskiego oraz Przewodniczącego Polskiego Towarzystwa Leśnego prof. dr hab. Andrzeja Grzywacza. Przewodniczącym Komitetu Naukowego był Prorektor ds. Kadr i Rozwoju Uczelni prof. dr hab. Roman Gornowicz. Konferencja skierowana była do wszystkich „młodych naukowców”, czyli studentów, doktorantów i doktorów, podejmujących w swoich badaniach tematykę związaną ze środowiskiem przyrodniczym, zwłaszcza leśnym.

Spotkanie miało na celu zachęcenie uczestników do dyskusji nad rezultatami ich dotychczasowej pracy oraz poznanie współczesnych trendów i technologii wykorzystywanych w badaniach związanych ze środowiskiem leśnym. Konferencja skupiła naukowców z różnych ośrodków naukowych w Polsce, m.in. z Krakowa, Wrocławia, Warszawy, Rzeszowa czy Szczecina.

Po uroczystym otwarciu konferencji wykład inauguracyjny pt. „Zbiór danych a ich interpretacja, czyli o trudnej sztuce ochrony przyrody” wygłosił dr hab. Paweł Rutkowski z Katedry Siedliskoznawstwa i Ekologii Lasu Naszego UP. W trakcie konferencji odbyły się dwa dni referatowe oraz sesja posterowa. Uczestnicy prezentowali prace związane z przyrodą, ochroną środowiska, ochroną gleb leśnych, biologią roślin ekosystemów leśnych, ekologią, technologiami stosowanymi w lasach i wiele innych. Najwyżej ocenione przez Komitet Naukowy referaty i postery zostały nagrodzone. Po obradach odbyło się również spotkanie integracyjne, które było doskonałą okazją do nawiązania nowych kontaktów i wymiany doświadczeń. Kolejna edycja odbędzie się za rok. Serdecznie na nią zapraszamy.

Luiza Dawidowicz

Krzysztof Turczański