Samorząd Studentów Wydziału Leśnego w Poznaniu zorganizował XII Ogólnopolską Konferencję Studentów Leśnictwa

W dniach 11-14 kwietnia na terenie Ośrodka Wypoczynkowego „Leśnik” w Łagowie Lubuskim, odbyła się 12 edycja Ogólnopolskiej Konferencji Studentów Leśnictwa, której organizatorem był nasz Samorząd. W konferencji wzięli udział studenci z Wydziałów Leśnych z Warszawy, Krakowa oraz Poznania, a także zaproszeni goście. W sumie około 70 osób czynnie uczestniczyło w tym wydarzeniu.

W czwartek 11.04 uczestników konferencji przywitali gospodarze ośrodka – pracownicy Nadleśnictwa Świebodzin. Pan Z-ca Nadleśniczego Jarosław Guzowski, Pani podleśniczy leśnictwa Dolina – Estera Mikuła oraz Pan Michał Olech rzecznik prasowy Nadleśnictwa Świebodzin, który wraz z Panem Jarosławem przedstawili uczestnikom rys historyczny nadleśniczych zarządzających terenem obecnego nadleśnictwa, a także charakterystykę terenu oraz bieżące problemy z jakimi się zmagają.

W piątek 12.04. nastąpiło oficjalne otwarcie konferencji, głos zabrał między innymi Pan Dziekan Wydziału Leśnego prof. dr hab. Piotr Łakomy oraz Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Zielnej Górze Pan Wojciech Grochala. Po przemówieniach nadszedł czas na sesje referatowe.
W pierwszej odsłonie swoje wystąpienia wygłosili: Pan Wiesław Krzewina – Dyrektor Centrum Informacyjnego Lasów Państwowych, Pan dr hab. Piotr Gołos – Z-ca dyrektora Instytutu Badawczego Leśnictwa oraz Pan Jacek Szaj – Naczelnik Wydziału Gospodarki Leśnej w RDLP Poznań. Kolejny referat wygłosił Pan dr inż. Janusz Dawidziuk – Przewodniczący Polskiego Towarzystwa Leśnego oraz Dyrektor Biura Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej. Następnie przyszła pora na referaty studentów. Jako pierwszy zaprezentował się Szymon Ostachowski z warszawskiego Koła Naukowego Leśników, następnie Konstancja Aszendorf oraz Roksana Fit z Koła Leśników w Poznaniu, Kacper Paturej oraz Piotr Borczyński z Koła Naukowego Leśników w Krakowie. Piątkową sesję referatową zamknęła Aleksandra Gierdowicz z Koła Naukowego Leśników SGGW w Warszawie. Po sesji referatowej uczestnicy wzięli udział w wyjściu terenowym przeprowadzonym przez pracowników Nadleśnictwa Świebodzin. Na koniec dania wszyscy uczestnicy spotkali się na uroczystej kolacji, podczas której mieli przyjemność wysłuchać krótkiego koncertu ZTM „Venator”.

Trzeci dzień konferencji rozpoczął wyjazd na Międzyrzecki Rejon Umocniony, gdzie uczestnicy podzieleni na dwie grupy udali się na wyprawę po bunkrach. Po powrocie z sesji terenowej odbyła się ostatnia sesja referatowa, w której swoje wystąpienia wygłosili dr hab. Andrzej Jagodziński, prof. ID PAN – dyrektor Instytutu Dendrologii PAN w Kórniku, Pan Janusz Duszkiewicz oraz Marcin Miller
z Centralnego Ośrodka Szkolenia Operatorów Dronów na Potrzeby Leśnictwa oraz gość specjalny
 z firmy Haglöf Sweden AB, który aby dostać się na konferencję przemierzył około 2000 km Pan Jonas Wikner, który przedstawił historię firmy Haglöf oraz zaprezentował najnowsze produkty. Na zakończenie sesji wykładowej swoje referaty przedstawili: Kacper Foremnik z KNL w Krakowie oraz Przemysław Dyba i Sonia Paź z Koła Leśników w Poznaniu. Następnie koordynatorzy konferencji – Urszula Strugarek oraz Karol Tomczak, przekazali „prawo” do organizacji kolejnej edycji OKSL Przewodniczącemu Samorządu Studentów Wydziału Leśnego w Krakowie oraz dokonali uroczystego zakończenia konferencji. Wszyscy uczestnicy opuścili ośrodek w niedzielę rano, z nadzieją, że kolejny rok dzielący nas od XIII Ogólnopolskiej Konferencji Studentów Leśnictwa upłynie szybko.

Pragniemy podziękować Panu dr hab. Arkadiuszowi Tomczakowi, za opiekę merytoryczną nad konferencją oraz wszystkim gościom, partnerom oraz współorganizatorom bez których XII OKSL nie mogłaby się odbyć, w szczególności: Państwowemu Gospodarstwu Leśnemu Lasy Państwowe, Stowarzyszeniu Inżynierów i Techników Leśnictwa i Drzewnictwa, Dziekanowi Wydziału Leśnego w Poznaniu Panu prof. dr hab. Piotrowi Łakomemu, firmie Forex Polska, firmie Grube, a także firmie Haglöf Sweden.

Karol Tomczak