Benefis prof. dr hab. inż. Antoniego T. Milera

W dniu 11 października 2019 r., w Kolegium Rungego Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, odbyła się konferencja naukowa pt. "INŻYNIERIA DLA POTRZEB GOSPODARKI LEŚNEJ I OCHRONY ŚRODOWISKA” zorganizowana przez Katedrę Inżynierii Leśnej UPP.

Autorzy referatów oraz zaproszeni goście reprezentowali czołowe polskie instytucje związane z leśnictwem i inżynierią środowiska: Uniwersytet Rolniczy w Krakowie, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, Szkołę Główną Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie oraz Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu (Wydziały Leśny oraz Inżynierii Środowiska i Gospodarki Przestrzennej), jednostki Lasów Państwowych i parki narodowe.

Zagadnienia dyskutowane podczas konferencji dotyczyły niezwykle istotnej i aktualnej dziś problematyki z zakresu zarówno leśnej inżynierii lądowej, jak i wodnej, w tym: zasoby wodne w lasach i gospodarowanie nimi, kierunki rozbudowy infrastruktury w lasach i kwestie związane z optymalizacją dróg. Prelegentami byli:

• Mgr inż. Piotr Młynarczyk - Naczelnik Wydziału Infrastruktury Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych, który przedstawił referat pt. „Kierunki rozwoju infrastruktury PGL Lasy Państwowe”,
  • Prof. dr hab. Edward Pierzgalski (Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie i Instytut Badawczy Leśnictwa) oraz mgr inż. Łukasz Bloch (Biuro Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej, Oddział w Brzegu) prezentujący temat „Plan gospodarowania wodą w lasach nizinnych”,
  • Dr hab. Mirosław Wiatkowski, prof. UPWr. - Dyrektor Instytut Inżynierii Środowiska Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu z referatem „Duży zbiornik wodny Turawa – problemy funkcjonowania i środki zaradcze”,
  • Dr hab. Tadeusz Moskalik, prof. SGGW - Kierownik Katedry Użytkowania Lasu Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, który mówił o wykorzystaniu narzędzi geomatycznych przy optymalizacji sieci szlaków operacyjnych w drzewostanach,
  • Dr hab. Andrzej Boczoń - Kierownik Zakładu Ekologii Lasu Instytutu Badawczego Leśnictwa, który wystąpił z referatem „Zmiany klimatu a zasoby wodne drzewostanów”.

Część konferencji była zorganizowana w formie benefisu prof. dr hab. Antoniego Tadeusza Milera w celu uczczenia jego długoletniej pracy naukowej, dydaktycznej i organizacyjnej na Wydziale Leśnym Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Prof. Miler był przez wiele lat kierownikiem Katedry Inżynierii Leśnej UPP, a szefostwo po nim przejął prof. dr hab. inż. Andrzej Czerniak, który w części benefisowej wystąpił z prezentacją sylwetki i dorobku prof. Milera. Rys historyczny Katedry Inżynierii Leśnej UPP zaprezentował Prof. UPP Bugusław Kamiński, natomiast sam Benefisant, który jest ekspertem w zakresie hydrologii leśnej i modelowania matematycznego wygłosił wykład pod tytułem „Fraktale i ich zastosowanie w hydrologii”.

Wydarzenie swą obecnością zaszczycili przedstawiciele władz UPP, prorektorzy: prof. Roman Gornowicz i prof. Krzysztof Szoszkiewicz oraz Dziekan Wydziału Leśnego prof. Piotr Łakomy. Warto także dodać, że wśród listów gratulacyjnych, które otrzymał prof. Miler, był list Pani Małgorzaty Golińskiej - Sekretarz Stanu w Ministerstwie Środowiska, w którym przesłała wyrazy uznania dla profesora i podkreśliła znaczenie inżynierii leśnej dla nauk leśnych.

Prof. dr hab. inż. Andrzej Czerniak, dr inż. Anna Krysztofiak-Kaniewska, dr Ewa Kurowska