Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility Spotkanie uczestników międzynarodowego projektu CARINA | Wydział Leśny i Technologii Drewna

Spotkanie uczestników międzynarodowego projektu CARINA

Na Wydziałach Leśnym i Technologii Drewna oraz Rolnictwa Ogrodnictwa i Bioinżynierii realizowany jest innowacyjny projekt CARINA (Carinata and Camelinaboosting the sustainablediversification in agriculturalproductionsystems), 14 i 15 września 2023 r. odbyło się pierwsze spotkanie robocze, którego gospodarzem był Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu.

Liderem WP2 jest prof. UPP dr hab. Kinga Stuper-Szablewska z Katedry Chemii, Wydziału Leśnego i Technologii Drewna, która w interdyscyplinarnym, międzywydziałowym zespole będzie analizowała skład chemiczny nasion oraz produktów ubocznych dla wszystkich podmiotów zaangażowanych w realizację projektu CARINA. Pani prof. UPP dr hab. Danuta Kurasiak-Popowska z Katedry Genetyki i Hodowli Rościn Wydziału Rolnictwa, Ogrodnictwa i Bioinżynierii jest zaangażowana w WP1 i jest liderem jednego z zadań, w ramach którego realizuje doświadczenia polowe przy współpracy z rolnikami, mające na celu utworzenie innowacyjnych systemów uprawy. Projekt finansowany jest w ramach unijnego programu HORIZON-CL6-2022-CIRCBIO-01-04.

Projekt  CARINA koncentruje się na nowych zrównoważonych i  zróżnicowanych systemach rolniczych, w tym na uprawie dwóch roślin oleistych Brassicacarinata L. Brown  Spotkanie konsorcjum projektu CARINA(zwana kapustą abisyńską czy musztardą etiopską) oraz Camelinasativa L. Crantz (lnianka siewna).

W celu sprawnej realizacji projektu odbyło się dwudniowe spotkanie konsorcjum, podczas którego przedstawiciele 17 partnerów i podmiotów stowarzyszonych z 13 krajów UE oraz państw stowarzyszonych z UE (Włochy, Francja, Hiszpania, Niemcy, Grecja, Słowacja, Bułgaria, Polska, Wielka Brytania, Serbia, Tunezja, Maroko, Szwajcaria) dyskutowali na temat poszczególnych obszarów, które składają się na realizację tego naukowego przedsięwzięcia. Uczestnicy mieli również okazję zwiedzić uniwersyteckie Gospodarstwo Rolno-Sadownicze w Przybrodzie oraz integrować się podczas spotkania w Ogrodzie Dendrologicznym.

Iwona Cieślik

Rzeczniczka prasowa UPP