Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility Konferencja projektu BaltSe@nioR 2.0 | Wydział Leśny i Technologii Drewna

Konferencja projektu BaltSe@nioR 2.0

Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu razem z Uniwersytetem Medycznym im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, SWPS Uniwersytetem Humanistycznospołecznym oraz międzynarodowym gronem ekspertów łączą siły, by zwrócić uwagę na zagadnienie dostępności przestrzeni publicznej.
Już 3 i 4 marca 2020 roku zorganizowane zostanie w Poznaniu duże, multidyscyplinarne wydarzenie skierowane do przedsiębiorców, naukowców, reprezentantów instytucji publicznych oraz przedstawicieli władz lokalnych. Dzięki szerokiej ofercie wykładów i warsztatów każdy uczestnik będzie miał okazję poznać i doświadczyć jak ważna jest dostępność a także odkryć interesujący go aspekt tego zagadnienia z perspektywy wykonywanego zawodu. Konferencja jest organizowana w ramach projektu BaltSe@nioR 2.0 współfinansowanego z funduszy Unii Europejskiej (program INTERREG Baltic Sea Region).

Europa jest najstarszym pod względem wieku ludności regionem świata. Analizując listę 25 krajów, które posiadają najstarsze społeczeństwa  na  świecie zauważyć można, że aż 23 z nich zlokalizowane są w Europie. W 2015 r. w Europie mieszkało 90 milionów osób w wieku 60+ (co stanowiło 18% populacji). Prognozy wskazują, że odsetek seniorów w europejskim społeczeństwie będzie nadal wzrastać i w 2030 r. osiągnie 24%. Problem omawianych zmian demograficznych nie dotyczy tylko Europy. Szacuje się, że do 2050 r. 2 mld ludzi na świecie będzie miało ponad 60 lat. Przyspieszenie globalnego procesu starzenia się społeczeństw stanowi ogromne wyzwanie zarówno pod względem społecznym, jak i  gospodarczym.

Wobec obserwowanych zmian demograficznych, przedsiębiorstwa zmuszone są do modyfikowania swojej oferty rynkowej i dostosowywania jej do potrzeb klientów - seniorów. Również przestrzeń publiczna (np. teatry, biblioteki, muzea, restauracje, parki) i domy seniorów muszą ewoluować. Współczesne przestrzenie publiczne powinny zmniejszać dyskryminację ze względu na wiek i być dostępne dla wszystkich. Bycie przygotowanym na te zmiany jest kluczowe zarówno dla prywatnych, jak i publicznych podmiotów działających w regionie Morza Bałtyckiego. Dostępność jest bowiem właściwością, dzięki której możliwie największa liczba osób może w równym stopniu korzystać z usług, produktów, wytworów kultury, rozwiązań organizacyjnych i społecznych. Dzięki dostępnej przestrzeni publicznej osoby starsze, osoby z niepełnosprawnością mogą być równoprawnymi członkami społeczności. Tak ogromnemu wyzwaniu sprostać może jedynie współpraca międzynarodowa i multidyscyplinarne podejście. Pierwszy raz trzy poznańskie uniwersytety: Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu, Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu oraz SWPS Uniwersytet Humanistycznospołeczny razem z międzynarodową grupą ekspertów łączą siły, by z perspektywy swoich doświadczeń i prowadzonych badań naukowych rozpocząć dialog o dostępności przestrzeni publicznej. Inspirujące wykłady i praktyczne warsztaty przybliżą zagadnienie dostępności przestrzeni publicznej, a dzięki obecności ekspertów z wielu krajów pozwolą na szerokie i nowatorskie spojrzenie na analizowany problem. Organizacja konferencji wesprze budowę sieci współpracy zrzeszającej podmioty, przedsiębiorstwa, projektantów, instytucje publiczne, studentów i ekspertów zajmujących się i zainteresowanych tematyką projektowania dla seniorów. Wydarzenie to dostarczy instytucjom publicznym motywujące źródła wiedzy i inspiracji, tak aby mogły zmieniać swoje otoczenie na bardziej dostępne, a tym samym świadczyć lepsze usługi dla mieszkańców regionu Morza Bałtyckiego. Przedsiębiorstwa natomiast otrzymają wsparcie ułatwiające tworzenie produktów zgodnych z wymaganiami najstarszej części społeczeństwa. Celem takich działań jest wskazanie producentom mebli, w jaki sposób opracowywać ciekawe pomysły biznesowe odpowiadające na wyzwania związane ze starzeniem się społeczeństwa, a jednocześnie uwzględniające wymagania instytucji publicznych. W realizowanym przedsięwzięciu organizatorzy konferencji uwzględnią również aspekty środowiskowe i najnowsze osiągnięcia technologiczne. Te dwa podejścia, wdrażane jednocześnie mogą pomóc w zapewnieniu odpowiedzialnych i optymalnych rozwiązań dla wyzwań związanych z procesem starzenia się europejskich społeczeństw. Dlatego konferencja będzie aktywnie promować międzypokoleniowy szacunek, zasady projektowania uniwersalnego i stosowanie w praktyce celów ONZ dot.  zrównoważonego rozwoju.

Konferencja objęta jest honorowym patronatem:

JM Rektora Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu,

JM Rektora Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu,

JM Rektora Uniwersytetu SWPS Humanistycznospołecznego.

 

Udział w konferencji i warsztatach jest bezpłatny jednak liczba miejsc jest ograniczona. Sesja plenarna będzie tłumaczona na język migowy. Organizatorzy zapewniają również relację on-line. Będzie ona dostępna na stronie https://www.facebook.com/baltsenior/.

Więcej informacji o wydarzeniu znajduje się na stronach:

www.innowacje2020.bok-ump.pl

www.baltsenior.com