Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility Uroczystość otwarcia wyremontowanego budynku Kolegium Cieszkowskich | Wydział Leśny i Technologii Drewna

Uroczystość otwarcia wyremontowanego budynku Kolegium Cieszkowskich

20 listopada 2014 roku odbyła się uroczystość otwarcia po remoncie budynku Kolegium Cieszkowskich Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

W Kolegium mieszczą się sale dydaktyczne, laboratoria i gabinety pracowników Wydziału Leśnego. Remontem objęto wnętrze całego budynku. Wymieniono okna, drzwi oraz instalację. Położono tynki i gładzie na powierzchni ponad 11 tysięcy metrów kwadratowych. Prace trwały ponad rok. Był to pierwszy, od czasu powstania, remont budynku. Uroczystość zgromadziła władze uczelni w osobach prof. dr. hab. Grzegorza Skrzypczaka Rektora Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, Prorektorów – prof. dr. hab. Jana Pikula, prof. dr hab. Monikę Kozłowską,prof. dr. hab. Czesława Szafrańskiego, dziekanów wszystkich wydziałów Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, kanclerza i jego zastępców, dyrektorów Leśnych Zakładów Doświadczalnych.

Zaproszeni goście licznie przybyli na spotkanie – dyrektorzy Generalnej i Regionalnych Dyrekcji Lasów Państwowych, jako przedstawiciele instytucji współfinansującej remont, dyrektor Biura Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej, przedstawiciele Komitetu Organizacyjnego Obchodów 200-lecia urodzin Augusta oraz licznie przybyli pracownicy i studenci Wydziału Leśnego.

Po przywitaniu gości nastąpiło przecięcie wstęgi, której rolę pełniły trzy klonowe tyczki. Otwarcia dokonali w kolejności Dziekan Wydziału Leśnego prof. dr hab. Roman Gornowicz, Zastępca Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych Wiesław Krzewina i Rektor UP w Poznaniu prof. dr hab. Grzegorz Skrzypczak . Po przemówieniach Rektora i Dziekana, prof. dr hab. Małgorzata Mańka wygłosiła wykład pt. „Hrabia August Cieszkowski”, w którym przedstawiła dzieje rodu Cieszkowskich, okoliczności powstania rolniczo-leśnego szkolnictwa wyższego w Wielkopolsce oraz historię budynku nazywanego dzisiaj Kolegium Cieszkowskich.

W dalszej części Dziekan wręczył medale za zasługi dla Wydziału Leśnego Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Medale otrzymali JM Rektor prof. dr hab. Grzegorz Skrzypczak (UP Poznań), Dyrektor Adam Wasiak (Dyrekcja Generalna Lasów Państwowych, Warszawa), a także Dyrekcje Regionalne Lasów Państwowych w Gdańsku, Pile, Poznaniu, Szczecinie, Szczecinku, Toruniu, Wrocławiu i Zielonej Górze. Następnie imienne podziękowania otrzymali Wiesław Krzewina (za-ca dyrektora DGLP),Jan Szramka (dyrektor RDLP Gdańsk, Ryszard Standio (dyrektor RDLP Piła), Piotr Grygier (RDLP Poznań), Witold Koss (dyrektor RDLP Szczecin), Sławomir Cichoń (dyrektor RDLP Szczecinek), Janusz Kaczmarek (dyrektor RDLP Toruń), Grzegorz Pietruńko (dyrektor RDLP Wrocław), Leszek Banach (dyrektor RDLP Zielona Góra), Ryszard Ziemblicki (dyrektor RDLP Białystok ), Kazimierz Szabla (dyrektor RDLP Katowice), Stanisław Sennik(dyrektor RDLP Kraków ), Bogusław Famielec (dyrektor RDLP Krosno), Jan Kraczek(dyrektor RDLP Lublin), Edward Janusz (dyrektor RDLP Łódź), Małgorzata Błyskun (dyrektor RDLP Olsztyn), Tomasz Sot (dyrektor RDLP Radom), Konrad Grzybowski (dyrektor RDLP Warszawa), Wojciech Śliwa (dyrektor LZD Murowana Goślina ) i Iwo Gałecki (dyrektor LZD Siemianice).

Po przemówieniu Wiesława Krzewiny z-cy dyrektora Generalnego Lasów Państwowych nastąpiło odsłonięcie pamiątkowej tablicy upamiętniającej 200-lecie urodzin Augusta hrabiego Cieszkowskiego, 95-lecie studiów leśnych w Poznaniu oraz odnowienie Kolegium Cieszkowskich.

Po poświęceniu odnowionego budynku przez księdza kanonika Bogdana Reformata proboszcza Parafii św. Jana Vianneya w Poznaniu nastąpiło zakończenie uroczystości, którą uświetnił swoją grą Venator zespół sygnalistów myśliwskich działający przy Wydziale Leśnym UP w Poznaniu. W części nieoficjalnej przybyli goście podziwiali wygląd sal dydaktycznych, laboratoriów i gabinetów pracowników.

Piotr Łakomy