Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility Studenci Wydziału Leśnego na Kaukazie w ramach E+ | Wydział Leśny i Technologii Drewna

Studenci Wydziału Leśnego na Kaukazie w ramach E+

W minionym roku akademickim (2017/18) zakończył się dwuletni projekt wymiany nauczycieli i studentów w ramach programu Erasmus+, który realizowany był we współpracy z Gruzińskim Uniwersytetem Technicznym w Tbilisi i Państwowym Uniwersytetem Rolniczym w Gandży. W ramach projektu, dwóch studentów II-go stopnia naszego Wydziału: Jakub Cichocki i Piotr Bogucki, miało możliwość nauki w Gruzji i Azerbejdżanie.

Oto ich relacja:

 

W Gruzji przebywaliśmy od października 2017 roku do lutego 2018 roku, gdzie studiowaliśmy na Gruzińskim Uniwersytecie Technicznym w Tbilisi. Podczas wyjazdu prócz zajęć na uczelni, prowadziliśmy badania praktyczne, które polegały na pobraniu materiału dendrochronologicznego gatunków drzew występujących w tamtejszych lasach. Śmiało mogę stwierdzić, że wyjazd ten jest jednym z najwspanialszych doświadczeń w moim życiu. Pomimo początkowych obaw jakie nam towarzyszyły, wymiana ta przebiegła wręcz rewelacyjnie. Udało nam się odwiedzić większość regionów Gruzji, ale największe wrażenie zrobiły na nas góry Wielkiego Kaukazu, sięgające po 5000 metrów wysokości n.p.m., wraz z bujnymi otaczającymi je lasami. Szczególnie piękny jak i tajemniczy jest izolowany od reszty kraju region Racza, w którym lesistość przekracza 80 procent terenu. Po powrocie do Polski, zdecydowałem się na kolejny wyjazd na Kaukaz – do Państwowego Uniwersytetu Rolniczego w Gandży, na którym spędziłem prawie 4 miesiące, kontynuując naukę. Szczególnie podobała mi się północno-zachodnia część kraju, gdzie odwiedziłem najstarszy rezerwat przyrody w Azerbejdżanie – Park Narodowy Goygol. Ciekawym jest również fakt występowania sosny eldarskiej (Pinus eldarica) – która jest endemitem w Azerbejdżanie. Zarówno praktykę jak i pobyt w Gruzji i Azerbejdżanie oceniam bardzo pozytywnie. Pogłębił on naszą wiedzę o tamtejszej faunie i florze, a także o funkcjonowaniu innego niż znany nam modelu gospodarki leśnej.

 

Piotr Bogucki, Jakub Cichocki