Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility Nominacja profesorska dla dr hab. Kingi Stuper-Szablewskiej | Wydział Leśny i Technologii Drewna

Nominacja profesorska dla dr hab. Kingi Stuper-Szablewskiej

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda postanowieniem z dnia 11 grudnia 2023 r. przyznał tytuł profesora dr hab. Kindze Stuper-Szablewskiej.

Prof. dr hab. Kinga Stuper-Szablewska z Katedry Chemii Wydziału Leśnego i Technologii Drewna otrzymała tytuł naukowy profesora nauk rolniczych w dyscyplinie technologia żywności i żywienia.

Działalność naukowa Pani profesor koncentruje się na zagadnieniach związanych z analizą związków bioaktywnych w zróżnicowanych matrycach począwszy od surowców roślinnych poprzez grzyby, do surowców pochodzenia zwierzęcego. Opracowane oryginalne metodyki analityczne pozwoliły prof. Stuper-Szablewskiej na badania nad metabolizmem związków bioaktywnych w kontekście stresów oksydacyjnych wynikających z obecności czynników biotycznych na etapie uprawy roślin ze szczególnym uwzględnieniem zbóż. Naukowczyni jest autorką i współautorką kilkudziesięciu prac opublikowanych w międzynarodowych czasopismach naukowych, kierowała i kieruje projektami badawczymi finansowanymi z różnych źródeł, w tym w ramach programu Horyzont Europa. Za dotychczasowe osiągnięcia naukowe była wielokrotnie nagradzana w tym nagrodą Członków Wydziału Nauk Rolniczych, Leśnych i Weterynaryjnych Polskiej Akademii Nauk dla Młodych, Aktywnych Naukowców (Pro Scientia et Vita). Na uwagę zasługują również odbyte zagraniczne staże naukowe/dydaktyczne oraz szeroka współpraca międzynarodowa m.in. z takimi jednostkami jak Uniwersytet w Bolonii, Uniwersytet w Zagrzebiu, czy Ministry of Food, Agriculture and Livestock (Turkey) (TAGEM). Była promotorem/promotorem pomocniczym dwóch ukończonych przewodów doktorskich i promotorem dwóch kolejnych, w tym realizowanego w ramach programu Doktorat Wdrożeniowy.