Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility Wizyta nauczycieli z Wydziału Leśnego UPP w Serbii | Wydział Leśny i Technologii Drewna

Wizyta nauczycieli z Wydziału Leśnego UPP w Serbii

W kwietniu 2019 r. Dziekan Wydziału Leśnego prof. dr hab. Piotr Łakomy oraz pracownicy naukowo-dydaktyczni: prof. UPP dr hab. Krzysztof Adamowicz, dr inż. Krzysztof Polowy, dr inż. Marta Bełka, oraz mgr Joanna Pietrzak z Działu Współpracy z Zagranicą, gościli na Wydziale Leśnym Uniwersytetu w Belgradzie. Wizyta w ramach programu Erasmus+ służyła nie tylko realizacji projektu, ale i dalszemu pogłębieniu wzajemnych kontaktów naukowych pracowników obu uczelni.

Nauczyciele z naszego Wydziału przedstawili serię wykładów cieszących się dużym zainteresowaniem. Wykłady rozpoczęła dr Marta Bełka, która opowiedziała słuchaczom o związkach pomiędzy patogenami roślin a ludźmi na przestrzeni dziejów, które to niejednokrotnie wpływały na kształtowanie się historii ludzkości, a z których nie zawsze zdajemy sobie sprawę. Doktor Krzysztof Polowy przybliżył słuchaczom budowę, funkcjonowanie jak i zalety oraz wady maszyn wykorzystywanych w Polskim i światowym leśnictwie. Szczególnym zainteresowaniem cieszył się pokazany przez niego film dotyczący mistrzostw Polski operatorów forwarderów. Profesor Krzysztof Adamowicz skupił się na problemach ekonomiki leśnictwa w Polsce, tłumacząc w przystępny sposób zawiłości tej dziedziny.

W trakcie pobytu na Wydziale Leśnym Uniwersytetu w Belgradzie, który w przyszłym roku obchodzić będzie 100-lecie istnienia, spotkano się z dziekanem tamtejszego wydziału, prof. Ratko Risticiem, jak również ze studentami Wydziału Leśnego w Poznaniu, Krzysztofem Rutkowskim i Mikołajem Gotowickim, którzy aktualnie studiują na belgradzkiej uczelni, w ramach programu Erasmus+. Podczas pobytu zwiedzono Park Narodowy Fruška Gora oraz należącą do niego szkółkę leśną, jak również zapoznano się problemami tamtejszego leśnictwa.

Marta Bełka