Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility Innowacyjne metody określania biomasy w nowym polsko-niemieckim unijnym projekcie | Wydział Leśny i Technologii Drewna

Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu, wraz z innymi partnerami z Polski i Niemiec, rozpoczął realizacje projektu, dotyczącego określania biomasy w lasach regionu Pomerania (Brandenburgia, Meklemburgia i woj. zachodniopomorskie), z wykorzystaniem nowoczesnych metod teledetekcyjnych. Partnerzy projektu podjęli współpracę naukową w celu stworzenia spójnego systemu pozyskiwania informacji o leśnej biomasie po obu stronach granicy.

Celem projektu są wspólne badania naukowe dotyczące zdalnych metod określania biomasy drzewnej w lasach o różnym składzie gatunkowym i różnej strukturze, z wykorzystaniem modeli matematycznych oraz interaktywnych aplikacji sieciowych. Celem praktycznym projektu jest zbudowanie transgranicznego systemu informacyjnego „Biomasa”, wspomagającego zarządzanie zasobami leśnymi dla potrzeb zrównoważonej gospodarki leśnej i ochrony środowiska.

W ramach projektu przetestowane zostaną wybrane metody teledetekcyjne (naziemny i lotniczy skaning laserowy, wykorzystanie samolotów bezzałogowych, interpretacja zdjęć lotniczych, zdjęć hemisferycznych oraz obrazów satelitarnych o różnej rozdzielczości) pod kątem ich przydatności do określania biomasy przy uwzględnieniu nakładów i uzyskiwanej dokładności.

Wypracowane zostaną praktyczne metody szacowania drzewnych zasobów sortymentowych oraz surowców energetycznych w lasach za pomocą metod teledetekcyjnych. Przy wyborze testowanych metod uwzględniono zarówno ich parametry dokładności i efektywności, jak również doświadczenie jednostek biorących udział w projekcie.

Podstawowe informacje o projekcie:

Tytuł projektu: „Opracowanie transgranicznego systemu wspomagania procesów decyzyjnych dla zdalnej i modelowej oceny biomasy drzewnej w lasach obszaru wsparcia Pomerania”.

Partnerzy:

Landeskompetenzzentrum Forst Eberswalde (Leśne Centrum Kompetencyjne Eberswalde) – partner wiodący
Ministerium für Landwirtschaft, Umwelt und Verbraucherschutz des Landes Mecklenburg-Vorpommern (Ministerstwo Rolnictwa, Środowiska i Ochrony Konsumentów kraju związkowego Meklemburgia-Pomorze Przednie)
Landesforst Mecklenburg-Vorpommern A. ö. R. (Lasy Krajowe Meklemburgii-Pomorza Przedniego)
Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Szczecinie
Nadleśnictwo Drawno

Okres realizacji: 1.01.2011 – 31.12.2013 (36 miesięcy).

Budżet projektu: 2.579.311 EUR, w tym Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu: 942.500 EUR.

Finansowanie:

Projekt  jest finansowany przez Unię Europejską ze środków z  Programu Operacyjnego Celu 3 „Europejska Współpraca Terytorialna” - „Współpraca Transgraniczna” Krajów Meklemburgia-Pomorze Przednie/ Brandenburgia i Rzeczpospolitej Polskiej (Województwo Zachodniopomorskie) 2007-2013 (INTERREG IV A).