Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility Opracowanie innowacyjnego prototypu produktu spożywczego – przekąska wytrawna typu popcorn z ziarna sorgo. Projekt finansowany w ramach programu. „Inkubator Innowacyjności 4.0. | Wydział Leśny i Technologii Drewna

Opracowanie innowacyjnego prototypu produktu spożywczego – przekąska wytrawna typu popcorn z ziarna sorgo. Projekt finansowany w ramach programu. „Inkubator Innowacyjności 4.0.

Dotychczasowe prace badawcze skoncentrowane były na badaniu składu podstawowego i zawartości związków bioaktywnych w czerwonym i białym ziarnie sorgo (Sweet Susana, Sweet Caroline). Jak się okazało surowiec ten ma ogromny potencjał oraz unikatowy skład związków bioaktywnych o charakterze przeciwutleniającym, a jego dodatkowym atutem jest brak glutenu. Do tej pory wykonano analizę składu podstawowego i składu związków bioaktywnych w czerwonym i białym ziarnie sorgo. Oznaczano zawartość kwasów fenolowych, flawonoidów, karotenoidów, steroli, składników mineralnych oraz oznaczono aktywność przeciwutleniającą. Spośród kwasów fenolowych najwyższe stężenie zanotowano dla kwasu ferulowego, p-kumarowego oraz protokatechowego. Flawonoidami o najwyższym stężeniu okazały się katechina i luteolina, z kolei karotenoidem – luteina i zeaksantyna, Badano też składniki mineralne i stwierdzono najwyższą zawartość żelaza. Wykazano, że badane ekstrakty charakteryzowały się wysoką aktywnością przeciwutleniającą. Na podstawie badań stwierdzono, że niniejszy surowiec ma ogromny potencjał jako żywność funkcjonalna – zarówno jako produkt jak i składnik produktów spożywczych.

Zawartość przeciwutleniaczy predysponuje go do badań w kierunku działania podnoszącego odporność, z kolei wysoka zawartość luteiny i zeaksantyny do badań w kierunku profilaktyki w polepszeniu ostrości widzenia.  Obecność tych dwóch karotenoidów odpowiedzialna jest za tzw. synergizm hiperaddacyjny, co sprawia, że skuteczność jest tym lepsza. Innowacyjnym i nie stosowanym do tej pory pomysłem jest produkcja popcornu z ziarna sorgo. Wynikiem prac przedwdrożeniowych zrealizowanych w ramach niniejszego projektu będzie gotowa technologia produkcji linii przekąski wytrawnej typu popcorn z czerwonego i białego ziarna sorgo o zróżnicowanym profilu związków bioaktywnych w tym luteiny i zeaksantyny, które są niezbędne do prawidłowego widzenia.

Opracowanie innowacyjnego prototypu produktu spożywczego – przekąska wytrawna typu popcorn z ziarna sorgo - kierownik projektu dr inż. Anna Przybylska-Balcerek.

Projekt finansowany w ramach programu. „Inkubator Innowacyjności 4.0”. Jest to przedsięwzięcie realizowane w ramach ustanowionego przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego projektu pozakonkursowego pn. „Wsparcie zarządzania badaniami naukowymi i komercjalizacja wyników prac B+R w jednostkach naukowych i przedsiębiorstwach”, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014–2020 (Działanie 4.4).