Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility Międzynarodowa Konferencja „Universities within the forests” | Wydział Leśny i Technologii Drewna

Międzynarodowa Konferencja „Universities within the forests”

W dniach 24-26 września odbyła się Międzynarodowa Konferencja pt. „Universities within the forests”. Wydział Leśny UPP zaprosił do udziału w konferencji przedstawicieli jednostek naukowo-dydaktycznych reprezentujących nauki leśne. Konferencja była okazją zapoznania się ze zróżnicowaną aktywnością naukową i dydaktyczną uniwersytetów, na których prowadzi się leśnictwo oraz nauki o lesie. Spotkanie było też wyśmienitą okazją do efektywnych dyskusji na temat stanu obecnego oraz przyszłości „uniwersytetów leśnych”.

Na zaproszenie odpowiedzieli dziekani, prodziekani lub osoby reprezentujące 17 wydziałów leśnych z 15 państw (Białoruś: Faculty of Forestry, Belarusian State Technological University, Bośnia i Hercegowina: Faculty of Forestry, University of Sarajevo, Bułgaria: Faculty of Forestry, University of Forestry in Sofia, Czechy: Faculty of Forestry and Wood Technology, Mendel University in Brno, Chorwacja: Faculty of Forestry, University of Zagreb, Estonia: Institute of Forestry and Rural engineering, Estonian University of Life Sciences, Hiszpania: Faculty of Forestry, University of Vigo, Litwa: Faculty of Forest Sciences and Ecology, Vytautas Magnus University, Macedonia: Faculty of Forestry, "Ss. Cyril and Methodius" University in Skopje, Polska: Wydziały Leśne ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie I Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, Rumunia: Faculty of Silviculture and Forest Engineering, Transilvania University of Brasov, Słowacja: Faculty of Forestry, Technical University in Zvolen, Słowenia: Biotechnical Faculty, Department of Forestry and Renewable Forest Resources, University of Ljubljana, Turcja: Faculty of Forestry, Artvin Coruh University oraz faculty of Forestry, Bursa Technical University, USA: Department of Ecosystem Science and Management, The Pennsylvania State University).

Pierwszy dzień konferencji odbył się w Kolegium Rungego i Kolegium Cieszkowskich. Po przywitaniu gości i otwarciu konferencji przez dziekana WL UPP prof. dr. hab. Piotra Łakomego referaty plenarne przedstawili: prof. dr hab. Małgorzta Mańka czł. koresp. PAN pt.” The origin of forestry studies in Poznań” oraz prof. dr hab. Piotr Paschalis-Jakubowicz pt. “Better programmes are needed to improve forest science  education”. W dwóch sesjach swoje referaty prezentowali: prof. Valerie Varanová pt. „Mendel University and Faculty of Forestry and Wood Technology”, prof. Mustafa Yilmaz i prof. Emin Ugurlu pt.” Bursa Technical University,  Faculty of Forestry”, prof. Andrej Bončina pt. “Forestry studies in Slovenia: current status and prospects”, dr hab. Vjekoslav Živković pt. “Forest and wood science in Croatia - actual research topics and achievements”, dr Juan Picos i dr Ángeles Cancela pt. “Perspectives of Higher Education in Forestry in Atlantic Spain” i prof. dr hab. Piotr Łakomy pt. “ Higher Education in Forestry at Poznań University of Life Sciences”.

Na uroczystą kolację organizatorzy zaprosili uczestników do Galerii Jezuitów przy ul. Dominikańskiej w Poznaniu. Oprócz dobrego humoru, wybornych potraw oraz przyjacielskich dyskusji uczestnicy wysłuchali koncertu dwóch znanych skrzypaczek, Alicji Chrząszcz i Anny Machowskiej tworzących zespół A2 Duo.

W kolejnych dwóch dniach konferencji uczestnicy odwiedzili Ośrodek Kultury Leśnej w Gołuchowie, gdzie zwiedzili wszystkie ekspozycje muzealne i edukacyjne, włączając park i zagrodę hodowli żubrów. Ostatniego dnia konferencji część uczestników wróciła do Poznania a dziekani i prodziekani udali się do Krakowa, gdzie uczestniczyli w obchodach 70-lecia powstania Wydziału Leśnego Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie, oraz wzięli udział w dziewiątym spotkaniu Konferencji Dziekanów i Dyrektorów Europejskich Wydziałów i Szkół Leśnych.

Jednym z efektów konferencji jest monografia, którą wydaliśmy w języku angielskim, a w której zostały zawarte informacje o uniwersytetach prowadzących działalność naukową i dydaktyczną związaną z naukami leśnymi.

Szczególne słowa podziękowania należą się osobom, które maiły największy wkład w organizacji konferencji: prof. dr hab. Dariusz J. Gwiazdowicz, Przewodniczący Komitetu Naukowego, a zarazem redaktor książki Universities within the forests, a także zespół prof. UPP dr hab. Tomasz Jelonek, dr inż. Adrian Łukowski, dr inż. Krzysztof Polowy, prof. UPP dr hab. Arkadiusz Tomczak, dr hab. Andrzej Węgiel, a także liczne grono studentów naszego Wydziału, którzy mimo przerwy wakacyjnej brali aktywny udział w konferencji.

Prof. dr hab. Piotr Łakomy