Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility nauka | Wydział Leśny i Technologii Drewna

nauka

MBA - Menedżer gospodarstwa leśnego

Rekrutacja elektroniczna  https://wu.up.poznan.pl/rekrutacja/?rekr=6c4b761a28b734fe93831e3fb400ce87  do 15.04.2024

Zapraszamy na trzysemestralne studia realizowane w systemie Master of Business Administration – MBA

MBA - MENEDŻER GOSPODARSTWA LEŚNEGO III EDYCJA

Zapraszamy na trzecią edycję trzysemestralnych studiów realizowanych w systemie Master of Business Administration – MBA

Badania nad konserwacją modelowego zdegradowanego drewna sosnowego wybranymi związkami krzemoorganicznymi z wykorzystaniem metody rentgenowskiej mikroskopii fluorescencyjnej (XFM) i nanoindentacji

Dr hab. Magdalena Broda z Katedry Nauki o Drewnie i Techniki Cieplnej Wydziału Leśnego i Technologii Drewna UPP, w ramach stypendium Fulbrighta, które realizowała w Forest Products Laboratory w Madison, Wisconsin, USA, zajmowała się m. in. badaniami nad mechanizmem stabilizacji wymiarowej mokrego drewna archeologicznego przez związki krzemoorganiczne.

CellMat4ever - projekt Naukowców z Zespołu Ochrony i Konserwacji Drewna Wydziału Leśnego i Technologii Drewna

Naukowcy z Zespołu Ochrony i Konserwacji Drewna Wydziału Leśnego i Technologii Drewna Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu uczestniczą w międzynarodowym projekcie badawczym CellMat4ever. W jego ramach, polscy i norwescy naukowcy prowadzą badania, których celem jest stworzenie nowych materiałów produkowanych na bazie celulozy. Będą one posiadać nowe właściwości użytkowe, takie jak na przykład większą wodoodporność czy zmniejszona palność.

CellMat4ever

Anna Wierzbicka kierownikiem projektu IFORPLAN – konkurs ForestValue2 Call 2023

Trzy spośród czterech projektów wyłonionych w konkursie ForestValue2 Call 2023 będą realizowane z udziałem badaczy z Polski w tym jeden będzie kierowany przez dr inż. Annę Wierzbicką (kierownik polskiej części projektu)  z Wydziału Leśnego i Technologii Drewna Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

Dr Sylwia Budzyńska członkiem rady redakcyjnej Journal of Food Composition and Analysis

Miło nam poinformować, że dr Sylwia Budzyńska zostałam wybrana do rady redakcyjnej czasopisma ”Journal of Food Composition and Analysis”, wydawnictwa Elsevier (IF=4,3, Q1). Funkcje ta jest sprawowana bezterminowo.

 

Serdecznie gratulujemy

Link do www czasopisma  https://www.sciencedirect.com/journal/journal-of-food-composition-and-analysis

Prof. UPP. dr hab. Kinga Stuper-Szablewska powołana do Regionalnej Grupy Doradczej projektu o akronimie MIDAS: Marginal lands and industrial crops for the European bioeconomy

30 października 2023 została powołana Regionalna Grupa Doradcza projektu o akronimie MIDAS: Marginal lands and industrial crops for the European bioeconomy. W skład grupy wchodzą m.in. naukowcy, rolnicy, leśnicy, właściciele firm, ekonomiści. Wśród powołanych do grupy naukowców znalazła się prof. UPP. dr hab.  Kinga Stuper-Szablewska z Wydziału Leśnego i Technologii Drewna UPP.

 Zadaniem grupy jest działanie w grupach roboczych w celu rozwiązywania problemów jakie mogą pojawić się podczas realizacji projektu MIDAS w Polsce.

 

Obrady powołanej grupy

Dr Magdalena Woźniak, dr Kinga Drzewiecka, dr Karolina Hoppe redaktorami specjalnego wydania Special Issue "Plant Extracts—Chemical Composition, Biological Activity and Prospective Applications”

Miło nam zakomunikować, że dr Magdalena Woźniak, dr hab. Kinga Drzewiecka i dr hab. Karolina Hoppe (Katedra Chemii WLTD UPP) zostały redaktorami gościnnymi specjalnego numeru czasopisma Plants pt. "Plant Extracts—Chemical Composition, Biological Activity and Prospective Applications”.

 

Zachęcamy do składania artykułów https://www.mdpi.com/journal/plants/special_issues/U840WKFV24

Monografia „Wyniki inwentaryzacji elementów przyrodniczych i kulturowych Puszczy Białowieskiej”

Ukazała się ważna publikacja-monografia prezentująca wyniki inwentaryzacji elementów przyrodniczych i kulturowych Puszczy Białowieskiej. Głównym celem, który przyświecał autorom tej monografii napisanej pod redakcją prof. dra hab. Jana Marka Matuszkiewicza oraz mgra inż.

Międzynarodowy projekt KidsLikeUs zaprezentowany podczas „Forum Strategii UE dla Regionu Morza Bałtyckiego” w Rydze

Koordynatorka projektu KidsLikeUs - dr Beata Fabisiak z Katedry Meblarstwa Wydziału Leśnego i Technologii Drewna UPP została zaproszona do udziału w panelu dyskusyjnym podczas „Forum Strategii UE dla Regionu Morza Bałtyckiego” odbywającego się pod hasłem „Bezpieczny i zrównoważony region Morza Bałtyckiego dla przyszłych pokoleń”. To prestiżowe wydarzenie odbyło się w Rydze w dniach 4-5 października i zgromadziło około 400 uczestników z całego regionu Morza Bałtyckiego.

dr Beata Fabisiak na panelu dyskusyjnym

3 naukowców z Wydziału Leśnego i Technologii Drewa UPP na liście najczęściej cytowanych badaczy świata

Kolejny rok z rzędu naukowcy z WLTD Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, znaleźli się na liście najlepszych naukowców na świecie pod względem cytowalności ich publikacji w literaturze naukowej, opublikowanej właśnie przez wydawnictwo Elsevier. 

Wśród najbardziej wpływowych naukowców na świecie pod względem cytowań w roku 2022 uwzględnieni zostali:

od lewej,J.Smardzewski, A. Waskiewicz, M. Broda

Spotkanie uczestników międzynarodowego projektu CARINA

Na Wydziałach Leśnym i Technologii Drewna oraz Rolnictwa Ogrodnictwa i Bioinżynierii realizowany jest innowacyjny projekt CARINA (Carinata and Camelinaboosting the sustainablediversification in agriculturalproductionsystems), 14 i 15 września 2023 r. odbyło się pierwsze spotkanie robocze, którego gospodarzem był Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu.

Uczestnicy spotkania

Dr hab. Marek Wieruszewski został redaktorem specjalnego wydania czasopisma naukowego „REVIEWS ON ADVANCED MATERIALS SCIENCE”

Miło nam zakomunikować, że dr hab. Marek Wieruszewski został redaktorem gościnnym specjalnego numeru pt. „Special Issue on Materials and Technologies for Low-carbon Biomass Processing and Upgrading". Zachęcamy do składania artykułów.

Link do numeru https://www.degruyter.com/journal/key/rams/html?lang=de

KidsLikeUs: Empowering NGOs & public institutions in helping children overcome migration traumas using creativity and favors of nature - projekt UE

Kierownikiem projektu jest dr Beata Fabisiak z Katedry Meblarstwa. Projekt współfinansowany jest z funduszy Unii Europejskiej (Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego oraz Europejski Instrument Sąsiedztwa i Partnerstwa) w ramach programu INTERREG Baltic Sea Region.

GOSPODAROWANIE WODĄ W LESIE - Książka

Co zrobić, żeby wody w lesie było więcej? Odpowiedzi na to pytanie zawarte są w nowej książce pod redakcją profesora Andrzeja Czerniaka pt.: GOSPODAROWANIE WODĄ W LESIE.

Autorami poszczególnych rozdziałów monografii są naukowcy i praktycy z różnych jednostek (uczelni, biur projektowych i Lasów Państwowych), w tym m.in. Pracownicy Wydziału Leśnego i Technologii Drewna UPP: Andrzej Czerniak, Wojciech Kowalkowski, Piotr Robakowski, Janusz Szmyt, Bernard Okoński, Anna Krysztofiak-Kaniewska, Adrian Łukowski.

Dr inż. Anna Ankudo-Jankowska kierownikiem projektu „Nowoczesne zarządzanie gospodarką leśną w świetle kryzysu energetycznego”

Miło nam poinformować, że wyniku rozstrzygniętego konkursu „Doskonała nauka II, dofinansowanie otrzymała XI Konferencja Ekonomiczno-Leśnej „Nowoczesne zarządzanie gospodarką leśną w świetle kryzysu energetycznego”. Kierownikiem projektu jest dr inż. Anna Ankudo-Jankowska z Katedry Ekonomiki i Techniki Leśnej WLTD UPP.

Warto dodać, że w tej edycji konkursu zgłoszono 512 na wsparcie konferencji naukowych. Gratulujemy!

Carinata and Camelina boosting the sustainable diversification in agricultural production systems (akronim: CARINA). Projekt HORYZONT EUROPA

Osoba kierująca w projekcie z ramienia UPP prof. UPP dr hab. Kinga Stuper-Szablewska Wydział Leśny i Technologii Drewna oraz prof. UPP dr hab. Danuta Kurasiak-Popowska Wydział Rolnictwa, Ogrodnictwa i Bioinżynierii

Zespół prof. UPP dr hab. Kingi Stuper-Szablewskiej zaangażowany w 6 projektach z działania „Współpraca”

Od stycznia 2023 r Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu realizuje 17 projektów w ramach działania „Współpraca” po naborze PROW (Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa).

Miło nam poinformować, że wśród tych projektów, w sześciu zaangażowany jest Zespół prof. UPP dr hab. Kingi Stuper-Szablewskiej z Katedry Chemii Wydziału Leśnego i Technologii Drewna Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

logo ARMIRu

Dr Magdalena Woźniak laureatką stypendium Ministra Edukacji i Nauki dla wybitnych młodych naukowców 2023

Minister Edukacji i Nauki przyznał stypendia 230 wybitnym młodym naukowcom. Laureaci konkursu będą otrzymywali stypendia przez 3 lata. Na ten cel przeznaczono blisko 45 mln zł. Miło nam poinformować, że wśród grona nagrodzonych znalazła się dr Magdalena Woźniak z Wydziału Leśnego i Technologii Drewna Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu (Katedra Chemii).

Serdecznie gratulujemy

Dr Sylwia Karolina Budzyńska laureatką stypendium Ministra Edukacji i Nauki dla wybitnych młodych naukowców 2023

Minister Edukacji i Nauki przyznał stypendia 230 wybitnym młodym naukowcom. Laureaci konkursu będą otrzymywali stypendia przez 3 lata. Na ten cel przeznaczono blisko 45 mln zł. Miło nam poinformować, że wśród grona nagrodzonych znalazła się dr Sylwia Karolina Budzyńska z Wydziału Leśnego i Technologii Drewna Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu (Katedra Chemii).

Serdecznie gratulujemy.

Jak ograniczać występowanie Prunus serotina?

Występująca w europejskich lasach czeremcha przyczynia się do ich zniekształcenia lub degradacji rodzimych ekosystemów. Dlatego podejmowane są działania ograniczające jej występowanie. Jedną z nich jest metoda biologiczna związana z wypasem zwierząt. Celem badań było opracowanie i identyfikacja atraktantu, który podniósłby atrakcyjność czeremchy jako bazy żerowej dla jeleniowatych, co ograniczyłoby jej występowanie. Badania te prowadzono w Arboretum Leśnym w Zielonce. W doświadczeniu wykorzystano trzylatki: Tilia cordata, Acer pseudoplatanus, A.

Kolejny patent na Wydziale Leśnym i Technologii Drewna

Miło nam poinformować, że w dniu 1 czerwca 2023 roku Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej wydał decyzję o udzieleniu patentu na wynalazek: Złącze skrętno-sprężne, w szczególności do mebli, na rzecz Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu.

Autorami wynalazku są:

 dr inż. Łukasz Krzyżaniak,

 prof. dr hab. Jerzy Smardzewski, Kierownik Laboratorium Projektowania Mebli WLTD UPP.

Serdecznie gratulujemy

nazwa patentu

Konferencja „Nowoczesne zarządzanie gospodarką leśną w świetle założeń Europejskiego Zielonego Ładu”

Katedra Ekonomiki i Techniki Leśnej Wydziału Leśnego i Technologii Drewna UPP oraz Leśny Zakład Doświadczalny w Murowanej Goślinie serdecznie zapraszają do wzięcia udziału w konferencji naukowej pt.: „Nowoczesne zarządzanie gospodarką leśną w świetle założeń Europejskiego Zielonego Ładu”. Tegoroczna X edycja konferencji ekonomiczno-leśnej odbędzie się w dniach 15-17 listopada 2023 r.
w Kołobrzegu.

Prof. Piotr Łakomy wita gości na konferencji

A new approach to obtain chitosan films – Characteristics of films prepared with tea and coffee kombucha as natural chitosan solvents

Oto najnowsza praca opublikowana przez naukowców z WLTD  UPP (i nie tylko) w czasopiśmie Industrial Crops & Products, za 200 punktów. Pełen skład autorski to: Karolina Stefanowska, Magdalena Woźniak, Jerzy Majka, Anna Sip, Lucyna Mrówczyńska, Agnieszka Waśkiewicz, Wojciech Kozak, Renata Dobrucka i Izabela Ratajczak.

Wykresy

Naukowcy z Wydziału Leśnego i Technologii Drewna UPP opracowali pionierską technologię w skali świata do produkcji drewnianych stelaży do łóżek

Zespół badaczy Wydziału Leśnego i Technologii Drewna Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu w składzie dr. hab. Marka Wieruszewskiego, dr inż. Krzysztof Wiaderek, dr inż. Łukasz Matwiej, dr inż. Bartosz Pałubicki, uczestniczył w badaniach realizowanych przez firmie Sun Garden Polska  nad rozwojem konstrukcji oraz technologii produkcji drewnianych stelaży do łóżek. Te kierowane przez dyrektora Witolda Jareckiego (absolwent WTD) oraz Dariusza Orlikowskiego nowatorskie w skali światowej badania obejmowały zarówno opracowanie jak i walidację (automatyzacje i robotyzacje).

Monitor komputera z nowym oprogramowaniem

"Wood Industry. Past, Present and Future Outlook"

W lutym 2023 r. ukazało się w wydawnictwie London, UK IntechOpen opracowanie książkowe o charakterze przeglądowym, które przygotował międzynarodowy zespół 18 autorów, zatytułowane: "Wood Industry Past, Present and Future Outlook" (ISBN 978-1-80356-449-4), pod redakcją naukową prof. Guanben Du i dr. Xiaojian Zhou. Przedmiotowa pozycja obejmuje 171 stron tekstu w formie  ośmiu rozdziałów, zawartych odpowiednio w dwóch sekcjach: "Wood Construction" i "Wood Processing and Products".

"Wood Industry. Past, Present and Future Outlook"

Publiczna obrona pracy doktorskiej mgr. inż. Bartosza KRĄKOWSKIEGO

Dziekan i Rada Naukowa Dyscypliny Nauki Leśne Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu

informują, że dnia 20 lutego 2023 r. (poniedziałek) o godzinie 10:00 na Wydziale Leśnym i Technologii Drewna Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu w sali Katedry Inżynierii Leśnej (C4), Poznań, ul. Wojska Polskiego 71 C, odbędzie się publiczna dyskusja nad rozprawą doktorską

mgr. inż. Bartosza KRĄKOWSKIEGO     

Prof. dr hab. Krzysztof Adamowicz redaktorem w specjalnymi w wydaniu czasopisma naukowego „Energis”

Prof. dr hab. Krzysztof Adamowicz (Katedra Ekonomiki i Techniki Leśnej), został redaktorem akademickimi (guest editors) w specjalnym wydaniu czasopisma naukowego „Energis”.

Tytuł wydania: "Bioenergy Economics: Analysis, Modeling and Application"

Link do wydania https://www.mdpi.com/journal/energies/special_issues/9A35958ZG7

Profesor Krzysztof Adamowicz

Patent na wynalazek: "Środek do konserwacji drewnianych obiektów zabytkowych i sposób jego wytwarzania"

Miło nam poinformować, że w dniu 6 października 2022 roku Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej wydał decyzję o udzieleniu patentu na rzecz Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu na wynalazek pn.: "Środek do konserwacji drewnianych obiektów zabytkowych i sposób jego wytwarzania".

Autorami wynalazku są naukowcy z Wydział Leśny i Technologii Drewna Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu:

Plakat

Dr inż. Blanka Wiatrowska laureatką konkursu Miniatura 6

Narodowe Centrum Nauki ogłosiło wyniki konkursu Miniatura 6. Wśród laureatów konkursu znalazła się dr inż. Blanka Wiatrowska z Katedry Botaniki i Siedliskoznawstwa Leśnego Wydziału Leśnego i Technologii Drewna Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.  Pani doktor Blanka Wiatrowska będzie realizowała projekt pt.:

„Pająki potencjalnymi zapylaczami gatunków inwazyjnych? Wpływ aktywnie polujących i sieciowych pająków na sukces reprodukcyjny inwazyjnej tawuły kutnerowatej (Spiraea tomentosa)”.

logo Miniatura

Struktura zbiorowisk roztoczy glebowych (Acari, Mesostigmata) podczas rozkładu ściółki siedmiu gatunków drzew

Urbanowski, C.K., Horodecki, P., Kamczyc, J., Skorupski, M., Jagodziński, A.M., 2022. Soil mite communities structure (Acari, Mesostigmata) during litter decomposition of seven tree species in pure Scots pine stands (Pinus sylvestris L.) growing on a reclaimed post-industrial area.  Land Degradation & Development.

widok

Pracownicy WLTD UPP współautorami nowego patentu

Miło nam poinformować, że w dniu 29 sierpnia 2022 roku Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej wydał decyzje o udzieleniu prawa z rejestracji wzoru przemysłowego na rzecz firmy Power Maize Sp. z o.o. oraz Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu na: selektor rdzeni kolb kukurydzy, suszarnia rdzeni kolb kukurydzy.

Współautorami wynalazku z ramienia naszego Uniwersytetu są:

Plakat przedstawiający kolby kukurydzy z nazwą patentu

Dr inż. Marta Bełka redaktorem wydania specjalnego czasopisma naukowego Pathogens - Ecology of Pathogenic Fungi

Dr inż. Marta Bełka z Katedry Entomologii i Fitopatologii Leśnej redaktorem wydania specjalnego czasopisma naukowego Pathogens - Ecology of Pathogenic Fungi. Zapraszamy naukowców do składania opracowań dotyczących ekologii patogenów roślin.

https://www.mdpi.com/journal/pathogens/special_issues/16XR15S099?fbclid=IwAR1_O5uUizd6YqoDSfcOLMILWpS-fAAt8Y0YxOio2Iudu-2n7LGgVXo38aY

Na fotografii dr inż. Marta Bełka

Prof. dr hab. Krzysztof Adamowicz, dr hab. Tomasz Krystofiak, dr hab. Marek Wieruszewski redaktorami specjalnymi w wydaniu czasopisma naukowego „Forests”

Prof. dr hab. Krzysztof Adamowicz, dr hab. Tomasz Krystofiak, dr hab. Marek Wieruszewski redaktorami specjalnymi w wydaniu czasopisma naukowego „Forests” . Special Issue "Forest Assessment, Modelling and Management in a Changing World"

 

Redaktorzy numeru specjalnego

ZAWIADOMIENIE O OBRONACH PUBLICZNYCH PRAC DOKTORSKICH

27 września 2022 r.  (wtorek)  o  godzinie  11,00  - „Identyfikacja i ocena wpływu obszarów Natura 2000 na ekonomiczne aspekty realizacji gospodarki leśnej na przykładzie Nadleśnictwa Oborniki” .14 października 2022 r.  (piątek)  o  godzinie  10,00 - Struktura i dynamika drzewostanów sosnowych w różnych  fazach rozwoju oraz skład gatunkowy roślinności runa na gruntach porolnych i   leśnych” .

kafelek - Logo Wydziału Leśnego i Technologii Drewna

Czy kornik z Ameryki Północnej zadomowi się w naszych lasach?

W czasopiśmie „Forests”, ukazała się praca prognozująca rozprzestrzenianie się w Europie kornika pochodzącego z Ameryki Północnej Gnathotrichus materiarius. W ostatnich latach zespół badaczy z Wydziału Leśnego i Technologii Drewna Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu obserwuje jego występowanie na południu Polski. Jak dotąd nie zaobserwowano informacji o większych szkodach wywołanych przez kornika w kontekście leśnictwa. Obserwacje wskazują, że lokalnie może powodować zauważalne obniżenie jakości surowca drzewnego, ponieważ drąży on dość głębokie chodniki.

Ilustracja przedstawia kornika Gnathotrichus materiarius

Publikacja na temat otrzymywania nanokrystalicznej celulozy z nieinwazyjnych i szybko rosnących rodzajów traw

W czerwcu 2022 r. w czasopiśmie Industrial Crops and Products (200 punktów, IF 5,645) ukazał się artykuł naukowy na temat otrzymywania nanokrystalicznej celulozy z nieinwazyjnych i szybko rosnących rodzajów traw, Miscanthus (M. sacchariflorus i M. sinensis) oraz Sorghum (S. saccharatum i S. bicolor). Nanocelulozę otrzymano w reakcji wyizolowanej z biomasy celulozy z cieczami jonowymi (chlorkiem 1-allilo-3-metyloimidazoliowy – AmimCl oraz octanem 1-etylo-3-metyloimidazoliowy – EmimOAc).

Rycina z publikacji temat otrzymywania nanokrystalicznej celulozy z nieinwazyjnych i szybko rosnących rodzajów traw

4. Międzynarodowa Konferencja Naukowa „DREWNO – NAUKA – GOSPODARKA

Trwa rejestracja na 4. międzynarodową konferencję naukową „DREWNO – NAUKA – GOSPODARKA” Zrównoważone leśnictwo i lasy - szanse i ograniczenia wynikające ze zmian klimatu”, która odbędzie się 14-16 września 2022 roku w Poznaniu na terenie Międzynarodowy Targów Poznańskich

Organizatorami wydarzenia są: Łukasiewicz – Poznański Instytut Technologiczny i Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu.

Partnerami konferencji zostali: Targi Drema oraz Poznańskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk.

Wydarzenie jest afiliowane przez Europejski Instytut Leśny.

 

plakat promujący konferencje

Wykorzystanie zrębków narażonych na działanie grzybów pleśniowych do produkcji płyt zrębkowych – obrona publiczna doktoratu

PRZEWODNICZĄCY I RADA NAUKOWA DYSCYPLINY NAUKI LEŚNE Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu zapraszają na publiczną obronę pracy doktorskiej mgr. inż. Jakuba Kawalerczyka. Tytuł pracy: „Wykorzystanie zrębków narażonych na działanie grzybów pleśniowych do produkcji płyt zrębkowych”.

Obrona pracy odbędzie się 1 lipca 2022 r. o godz. 11:30 w sali wykładowej F w Poznaniu przy ul. Wojska Polskiego 38/42

 

Promotor:                        prof. UPP dr hab. Dorota Dziurka

Dr inż. Anna Ilek laureatką konkursu OPUS 22

Ogłoszone zostały wyniki konkursów OPUS 22. Na liście projektów zakwalifikowanych do finansowania znalazł się projekt dr inż. Anny Katarzyny Ilek z Katedry Botaniki i Siedliskoznawstwa Leśnego WLTD UPP - „Badanie zależności pomiędzy glebową materią organiczną a dynamiką infiltracji i retencji wody w glebach leśnych w kontekście globalnych zmian klimatu i składu gatunkowego drzewostanu” (partner projektu Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie).

Serdecznie gratulujemy

Zdjęcie dr inż. Anny Ilek

Dr inż. Marlena Baranowska laureatką VI edycji konkursu MINIATURA

Narodowe Centrum Nauki opublikowało pierwszą listę rankingową szóstej edycji konkursu MINIATURA na pojedyncze działania naukowe. W gronie laureatów znalazła się dr inż. Marlena Baranowska z Wydziału Leśnego i Technologii Drewna UPP, która w ramach stażu naukowego zbada zróżnicowanie nisz mikoryzowych czeremchy amerykańskiej i zwyczajnej - wstępne badania roli grzybów w ekspansji czeremchy amerykańskiej.

Serdecznie gratulujemy

Fotografia dr inż. Marleny Baranowskiej

WPŁYW FAUNY GLEBOWEJ NA REDYSTRYBUCJĘ WĘGLA ORGANICZNEGO W GLEBIE

Guidi C.,  Frey B., Brunner I., Meusburger K., Vogel M.E., Chen X., Stucky T., Gwiazdowicz D.J., Skubała P., Bose A.K., Schaub M., Rigling A., Hagedorn F. 2022. Soil fauna drives vertical redistribution of soil organic carbon in a long-term irrigated dry pine forest. Global Change Biology, 28: 3145–3160. DOI: 10.1111/gcb.16122

Mamy nową odmianę modrzewia europejskiego 'Warcino' ( Larix decidua 'Warcino')

To wolnorosnący krzew o gęstym, wąsko kolumnowym pokroju który nie wytwarza pędu przewodniego.  Jego przyrosty roczne są krótkie (ok.12 - 16 cm), pędy gęste, drobne i cienkie a igły krótkie.

Nowa odmiana modrzewia europejskiego została znaleziona jesienią 2016 r.  podczas praktyk uczniów Technikum Leśnego w nadleśnictwie Warcino, obręb Warcino, leśnictwo Kępice. Wielopędowy, pozbawiony przewodnika egzemplarz 8 letni miał ok. 1,4 m wysokości  i 0,3 m szerokości.

CZY REAKCJA KWIATOSTANÓW I KWIATÓW INWAZYJNEJ CZEREMCHY AMERYKAŃSKIEJ (PRUNUS SEROTINA EHRH.) NA RÓŻNE HERBICYDY DAJE NADZIEJĘ NA ELIMINACJĘ TEGO GATUNKU Z POLSKICH LASÓW?

W czasopiśmie Forests ukazała się właśnie praca badaczy z WLTD UPP, która wpisuje się w aktualny nurt interdyscyplinarnych badań zmierzających do wypracowania skutecznych metod zwalczania czeremchy amerykańskiej w naszych lasach, których wciąż brakuje.

The number of tree species on Earth

"Proceedings of the National Academy of Sciences of the United States of America".

Na Ziemi może istnieć nawet ok. 73,3 tysięcy gatunków drzew - wynika z najnowszych badań przedstawionych w PNAS. Niemal jedną trzecią stanowią gatunki drzew rzadkie i wrażliwe na presję ze strony człowieka. Ponad 9 tys. wciąż czeka na odkrycie i naukowy opis.

Fot. Andrzej Węgiel

Zgrupowania bezkręgowców na endemicznych drzewach na Krecie

W czasopiśmie Forests ukazała się pierwsza publikacja z cyklu przedstawiającego zgrupowania mikrostawonogów występujących na endemicznej brzostownicy kreteńskiej. Jest to efekt realizacji międzynarodowego projektu badawczego, w którym zadania dotyczące bezkręgowców koordynuje prof. Dariusz J. Gwiazdowicz z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

Zadrzewianie - na ratunek Afryce

Good Practices in Afforestation of Transformed Savanna and Resulting Land Cover Change: A Case Study of Zaria (Nigeria), ukazał się w czasopiśmie Sustainability (MDPI), zespół autorski w składzie: E. Kurowska, A. Czerniak (UPP) i M.L. Garba (ABU) przedstawia dobre praktyki w zakresie zadrzewiania i ochrony degradowanego erozją terenu na przykładzie Uniwersytetu im. Ahmadu Bello w Zarii (Nigeria).

Prof. dr hab. Piotr S. Mederski w międzynarodowym gronie autorów publikacji o sposobach użytkowania drzewostanów uszkodzonych przez wiatr

The Management Response to Wind Disturbances in European Forests Current Forestry Reports, if 6.656, najwyżej notowane czasopismo na Web of Sciences w kategorii Forestry

Paula Sanginés de Cárcer, Piotr S. Mederski, Natascia Magagnotti, Raffaele Spinelli, Benjamin Engler, Rupert Seidl, Andreas Eriksson, Jeannette Eggers, Leo Gallus Bont, Janine Schweier

Dr hab. T. Krystofiak i dr inż. B. Lis redaktorami specjalnego numeru czasopisma Coatings

Miło nam zakomunikować, że dr hab. Tomasz Krystofiak oraz dr inż. Barbara Lis, z Katedry Nauki o Drewnie i Techniki Cieplnej (Laboratorium Klejenia i Uszlachetniania Powierzchni) WLTD, zostali redaktorami naukowymi specjalnego numeru czasopisma Coatings, pt. "UV Lacquer Systems for Wood and Wood Based Materials":

https://www.mdpi.com/journal/coatings/special_issues/UV_lacquer_wood

Jaka jest charakterystyka zgrupowań chrząszczy saproksylicznych w drzewostanach sosnowych użytkowanych i nieużytkowanych?

Mazur A., Witkowski R., Kuźmiński R., Jaszczak R., Turski M., Kwaśna H., Łakomy P., Szmyt J., Adamowicz K., Łabędzki A. (2021). The Structure of Saproxylic Beetle Assemblages in View of Coarse Woody Debris Resources in Pine Stands of Western Poland. Forests 12(11), 1558.

Prof. UPP. dr hab. R. Mirski i dr hab. D. Dukarska redaktorami specjalnego numeru czasopisma Materials

Miło nam poinformować, że prof. UPP dr hab. inż. Radosław Mirski oraz dr hab. Dorota Dukarska zostali redaktorami specjalnego wydania czasopisma Materials. Special Issue: Wood-Based Materials in the Building Construction.

https://www.mdpi.com/journal/materials/special_issues/woodbased_construction

Zależności między niektórymi wskaźnikami bioróżnorodności a uszkodzeniem korony Pinus sylvestris L. w naturalnych starych lasach sosnowych

Przybylski, P., Mohytych, V., Rutkowski, P., Tereba, A., Tyburski, Ł., Fyalkowska, K. (2021). Relationships between Some Biodiversity Indicators and Crown Damage of Pinus sylvestris L. in Natural Old Growth Pine Forests.

Techniki uprawy sadzonek wpływają na systemy korzeniowe i reakcję sadzonek Quercus robur na niedobory wody

Marcin Zadworny, Joanna Mucha, Andrzej M. Jagodziński, Paulina Kościelniak, Piotr Łakomy, Mateusz Modrzejewski, Krzysztof Ufnalski, Roma Żytkowiak, Louise H. Comas, Jesús Rodríguez-Calcerrada (2021). Seedling regeneration techniques affect root systems and the response of Quercus robur seedlings to water shortages. Forest Ecology and Management, 479, 118552.

Należy spojrzeć na nowo na badania, jakie do tej pory przeprowadzono nad arsenem i jego wpływem na rośliny

Praca autorstwa Sylwii Budzyńskiej (Katedra Chemii, WLiTD, UPP), Przemysława Niedzielskiego (Wydział Chemii, UAM) i Mirosława Mleczka (Katedra Chemii, WLiTD, UPP) została właśnie opublikowana w prestiżowym czasopiśmie Journal of Hazardous Materials (200 pkt., IF=9,038) wydawnictwa Elsevier.

Projekty BaltSe@nioR oraz BaltSe@nioR 2.0 wyróżnione przez Instytucję Zarządzającą Programu INTERREG Region Morza Bałtyckiego

Projekty BaltSe@nioR oraz BaltSe@nioR 2.0, koordynowane przez Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu, zostały wybrane jako wzorcowe przykłady prezentujące, w jaki sposób młodzi Europejczycy z różnych krajów regionu Morza Bałtyckiego mogą uczyć się od siebie, by projektować lepszą przyszłość dla Europy i jej obywateli.

Z cyklu publikacje naszych pracowników - Systematyczne znaczenie cech morfologicznych pyłku wybranych gatunków z rodzaju Rubus (Rosaceae)

Badaniami objęto 58 gatunków jeżyn reprezentujących większość podgatunków oraz wszystkie sekcje i serie rodzaju Rubus L. występujące w Polsce. Ten należący do rodziny Rosaceae rodzaj jest uznawany za bardzo trudny pod względem taksonomicznym, ze względu na bardzo dużą liczbę gatunków (około 1000) i problemy z ich odróżnianiem, a także różne pod względem zajmowanej powierzchni, często trudne do wyznaczenia zasięgi naturalnego występowania poszczególnych gatunków jeżyn.

DR MAGDALENA BRODA LAUREATKĄ STYPENDIUM FULBRIGHT SENIOR AWARD

Dr Magdalena Broda została  wyróżniona stypendium w ramach prestiżowego programu Fulbright Senior Award 2020-21 - laureaci Stypendium Fulbrighta 2020/21.

Program Fulbrighta to największy program wymiany naukowej i kulturowej Stanów Zjednoczonych. Od ponad 70 lat wspiera współpracę na rzecz rozwoju nauki, kultury oraz relacji międzyludzkich i międzyinstytucjonalnych pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a ponad 160 krajami.

DESIGNING AND IMPLEMENTING A DUAL BACHELOR’S DEGREE STUDY COURSE WITH INTEGRAL ATTAINMENT OF A BACHELOR’S AND MASTER’S DEGREE PROGRAM: ERASMUS+, AKCJA 2

2.png

Designing and implementing a dual Bachelor’s degree study course with integral attainment of a Bachelor’s and Master’s degree

Program: Erasmus+, Akcja 2

Czas trwania projektu: 01.09.2017 – 31.08.2020, 36 miesięcy

Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu wraz z partnerami z Polski, Niemiec, Litwy i Finlandii realizuje projekt w ramach Programu Erasmus+ pt. Bachelor & Meister.

GPP-FURNITURE AN INNOVATIVE AND OPEN LEARNING RESOURCE FOR PROFESSIONALS OF THE FURNITURE INDUSTRY TO EXPAND THEIR KNOWLEDGE AND PROVIDE ADDED VALUE FOR THE GREEN PUBLIC PROCUREMENT

Bez tytułu.png

Program: Erasmus+

Projektu ma na celu opracowanie kursu e-learningowego dla obecnych i przyszłych pracowników branży meblarskiej, który pozwoli na podniesienie ich kompetencji  projektowych i produkcyjnych w odniesieniu do GPP (Green Public Procurement - Zielonych Zamówień Publicznych).

Kierownikiem projektu: dr inż. Julia Lange

Relacja pomiędzy masą aparatu asymilacyjnego, a zawartością ligniny w ścianach cewek strefy obwodowej strzał sosen – publikacja BioResources

W pracy podjęto próbę określenia kształtowania relacji pomiędzy masą aparatu asymilacyjnego, a zawartością ligniny w ścianach cewek strefy obwodowej strzał sosen o różnej formie kory martwicowej, które to nazwano wskaźnikami lignifikacji.

Ocena średniego tempa zmian emisji tlenku węgla do atmosfery w państwach Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju

Powietrze jest jednym z elementów środowiska naturalnego, którego ochrona należy do priorytetowych kierunków polityki państwa. Jakość powietrza ma kluczowe znaczenie dla zdrowia i dobrostanu człowieka. Zanieczyszczenie powietrza jest ważną przyczyną zachorowalności i umieralności ludzi.

Szacuje się, że z przyczyn związanych z zanieczyszczeniem powietrza umiera 3,5 miliona ludzi każdego roku. Wprawdzie największy wpływ na to mają zanieczyszczenia pyłami PM 2.5 jednak tlenek węgla jest również dużym problemem.

GPP-FURNITURE AN INNOVATIVE AND OPEN LEARNING RESOURCE FOR PROFESSIONALS OF THE FURNITURE INDUSTRY TO EXPAND THEIR KNOWLEDGE AND PROVIDE ADDED VALUE FOR THE GREEN PUBLIC PROCUREMENT

Erasmus+ 

Projektu ma na celu opracowanie kursu e-learningowego dla obecnych i przyszłych pracowników branży meblarskiej, który pozwoli na podniesienie ich kompetencji  projektowych i produkcyjnych w odniesieniu do GPP (Green Public Procurement - Zielonych Zamówień Publicznych).

Kierownikiem projektu: dr inż. Julia Lange

Projekt jest realizowany przez 6 partnerów z 4 krajów europejskich (Bułgaria, Polska, Rumunia i Hiszpania):

ZałącznikWielkość
PDF icon brochure 04.2017_green_Engl.pdf1.81 MB

INTELIGENTNE SYSTEMY HODOWLI I UPRAWY, PSZENICY, KUKURYDZY I TOPOLI DLA ZOPTYMALIZOWANEJ PRODUKCJI, BIOMASY, BIOPALIW ORAZ ZMODYFIKOWANEGO DREWNA

08 czerwca 2016 roku rozpoczęła się realizacja nowego projektu pt.: Inteligentne systemy hodowli i uprawy, pszenicy, kukurydzy i topoli dla zoptymalizowanej produkcji, biomasy, biopaliw oraz zmodyfikowanego drewna.

DZIEDZICTWO KULTUROWE – POSZUKIWANIE NOWOCZESNYCH ŚRODKÓW I METOD KONSERWACJI DREWNA ZABYTKOWEGO

1 kwietnia 2016 roku rusza nowy projekt badawczy pt.: "Dziedzictwo kulturowe – poszukiwanie nowoczesnych środków i metod konserwacji drewna zabytkowego", finansowany przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego w ramach modułu Rozwój 2b programu pod nazwą „Narodowy Program Rozwoju Humanistyki” (nr rejestracyjny 2bH 15 0037 83). Kierownikiem projektu jest prof. dr hab. Bartłomiej Mazela z Instytutu Chemicznej Technologii Drewna WTD UP w Poznaniu.

BIOCHEMICZNE, FIZJOLOGICZNE I ANATOMICZNE CZYNNIKI MODYFIKUJĄCE PODATNOŚĆ KUKURYDZY CUKROWEJ NA INFEKCJĘ WYWOŁANĄ PATOGENICZNYMI GRZYBAMI RODZAJU FUSARIUM

18 września 2015 rozpoczęły się prace badawcze w projekcie nr 2014/15/B/NZ9/02169 pt.: "Biochemiczne, fizjologiczne i anatomiczne czynniki modyfikujące podatność kukurydzy cukrowej na infekcję wywołaną patogenicznymi grzybami rodzaju Fusarium", którego kierownikeim jest dr hab. Agnieszka Waśkiewicz z Katedry Chemii Wydziału Technologii Drewna UP w Poznaniu.

BIOCHEMICZNE, FIZJOLOGICZNE I ANATOMICZNE CZYNNIKI MODYFIKUJĄCE PODATNOŚĆ KUKURYDZY CUKROWEJ NA INFEKCJĘ WYWOŁANĄ PATOGENICZNYMI GRZYBAMI RODZAJU FUSARIUM

18 września 2015 rozpoczęły się prace badawcze w projekcie nr 2014/15/B/NZ9/02169 pt.: "Biochemiczne, fizjologiczne i anatomiczne czynniki modyfikujące podatność kukurydzy cukrowej na infekcję wywołaną patogenicznymi grzybami rodzaju Fusarium", którego kierownikeim jest dr hab. Agnieszka Waśkiewicz z Katedry Chemii Wydziału Technologii Drewna UP w Poznaniu.

Potencjał fitoremediacyjny rodzimych gatunków drzew i krzewów rosnących na ekstremalnie zanieczyszczonych metalami śladowymi i metaloidami osadach poflotacyjnych

17 września 2015 roku rozpoczęły się prace badawcze w ramach projektu nr 2014/15/B/NZ9/02172 pt.: "Potencjał fitoremediacyjny rodzimych gatunków drzew i krzewów rosnących na ekstremalnie zanieczyszczonych metalami śladowymi i metaloidami osadach poflotacyjnych", którego kierownikiem jest prof. dr hab. Piotr Kazimierz Goliński z Katedry Chemii Wydziału Technologii Drewna UP w Poznaniu.

 

KOMPLEKSOWA OCENA ZRÓŻNICOWANIA RÓŻNYCH ODMIAN PSZENICY NA POSTAWIE ILOŚCIOWEGO OKREŚLENIA METABOLITÓW W NICH WYSTĘPUJĄCYCH W ZALEŻNOŚCI OD RÓŻNYCH SYSTEMÓW UPRAWY

1 lipca 2013 r. rozpoczęto prace badawcze w ramach projektu 2012/07/B/NZ9/02385 pt.: "Kompleksowa ocena zróżnicowania różnych odmian pszenicy na postawie ilościowego określenia metabolitów w nich występujących w zależności od różnych systemów uprawy", którego kierownikiem jest prof. dr hab. Juliusz Perkowski z Katedry Chemii Wydziału Technologii Drewna UP w Poznaniu.

PASYWNE AKUSTYCZNIE MATERIAŁY DO PRODUKCJI MEBLI

Celem projektu było opracowanie konstrukcji i technologii wytwarzania nowych pasywnych akustycznie materiałów do produkcji mebli, w szczególności przeznaczonych do: biur, szkół, hoteli a takżemieszkań i przestrzeni publicznych. Dodatkowym celem projektu było opracowanie przewodnika do projektowania mebli i wnętrz pasywnych akustycznie w tym wydanie publikacji prezentujących nowe kompozyty i możliwości ich zastosowania. Projekt składa się z 39 zadań realizowanych od 01.10.2012 r. do 30.09.2015 r.

Innowacyjne metody określania biomasy w nowym polsko-niemieckim unijnym projekcie

Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu, wraz z innymi partnerami z Polski i Niemiec, rozpoczął realizacje projektu, dotyczącego określania biomasy w lasach regionu Pomerania (Brandenburgia, Meklemburgia i woj. zachodniopomorskie), z wykorzystaniem nowoczesnych metod teledetekcyjnych. Partnerzy projektu podjęli współpracę naukową w celu stworzenia spójnego systemu pozyskiwania informacji o leśnej biomasie po obu stronach granicy.

Konferencja Ergonomia, bezpieczeństwo pracy i ochrona środowiska w gospodarce leśnej. 15 stycznia 2010

W dniu 15 stycznia 2010 r na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu  odbyła się konferencja pt. „Ergonomia, bezpieczeństwo pracy i ochrona środowiska w gospodarce leśnej”. Patronat honorowy nad konferencją objęli: dr inż. Marian Pigan - Dyrektor Generalny Lasów Państwowych oraz prof. dr hab. Roman Gornowicz - Dziekan Wydziału Leśnego Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

Subskrybuj nauka