Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility Monografia „Profesor Józef Rivoli” autorstwa Dariusza J. Gwiazdowicza i Jerzego Wiśniewskiego otrzymała Nagrodę Dziennikarzy w Konkursie na Najlepszą Książkę Popularnonaukową o Nagrodę Prezydenta Miasta Poznania | Wydział Leśny i Technologii Drewna

Monografia Profesor Józef Rivoli 1838–1926 autorstwa Dariusza J. Gwiazdowicza i Jerzego Wiśniewskiego otrzymała Nagrodę Dziennikarzy w Konkursie na Najlepszą Książkę Popularnonaukową o Nagrodę Prezydenta Miasta Poznania. Nagroda została wręczona w dniu 8 marca 2024r na Poznańskich Targach Książki. Nagrodę odebrali: profesor Dariusz J. Gwiazdowicz autor dzieła i Lucyna Borowczyk kierowniczka Wydawnictwa Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

Józef Rivoli był postacią nietuzinkową, a jego aktywność zawodowa oraz społeczna wywarła ogromny wpływ na rozwój współczesnego leśnictwa. Profesorowie Dariusz J. Gwiazdowicz i Jerzy Wiśniewski w monografii rozpoczęli analizę życiorysu i aktywności twórczej J. Rivolego od poznania jego nieznanych lub zapomnianych dzieł.

W dziele tym okrywamy postać profesora Józefa Rivoli jako osobowość niezwykle realistyczną, niekiedy nawet kontrowersyjną. Książka zaprasza do zgłębiania fascynującej osobowości, która pozostawiła niezatarte ślady w historii nauki. Materiały archiwalne oraz rękopisy pozyskano z wielu archiwów i bibliotek. Publikacja powstała jako ukoronowanie obchodów „Roku profesora Józefa Rivolego w 100 rocznicę nadania tytułu doktora honoris causa Uniwersytetu Poznańskiego 1923”.

W konkursie na Najlepszą Książkę Popularnonaukową o Nagrodę Prezydenta miasta Poznania – jury obradowało w składzie: prof. Mirosław Adamczyk (Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu), red. Grażyna Banaszkiewicz, red. Piotr Dobrołęcki (przewodniczący jury), prof. Henryk Mruk (Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu), prof. Grzegorz Raubo (UAM), Olcha Sikorska (PTWK) i red. Grażyna Wrońska.

Książkę można kupić na stronie wydawnictwa https://ksiegarnia.up.poznan.pl/book.html?isbn=978-83-67112-66-6