Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility okiem studenta | Wydział Leśny i Technologii Drewna

okiem studenta

Nasza nauka idzie w las - VII Konferencja Kół Naukowych studentów Leśników

W dniach 19-21 kwietnia 2023 r.  w Warszawie odbyła się VII edycja Konferencji Kół Naukowych Leśników, przygotowana przez Koło Naukowe Leśników SGGW. W wydarzeniu udział wzięli studenci z kół naukowych z Warszawy, Krakowa i Poznania. W czasie trwania Konferencji studenci mieli okazję zwiedzić kampus SGGW oraz Centrum Edukacji Leśnej w Celestynowie. W ostatnim dniu znalazł się też czas na zwiedzenie stolicy.

Zdjęcie grupowe uczestników przed Pałacem Kultury w Warszawie

XII Zawody Młodych Leśników – czas na podsumowanie

W dniach 13 do 15 kwietnia 2023 r.  obyły się Zawody Młodych Leśników organizowane przez Koło Naukowe Leśników Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. W zmaganiach wzięło udział 8 szkół leśnych: Goraj, Rogoziniec, Tuchola, Zagnańsk, Warcino, Milicz, Brynek oraz Ruciane-Nida. Były to zawody dla uczniów ostatnich klas techników leśnych. Składały się z części takich jak: bieg leśnika, zawody drwali, test wiedzy leśnej.

Zdjęcie grupowe uczestników i organizatorów zawodów

XI ZAWODY MŁODYCH LEŚNIKÓW

To były bardzo intensywne 2 dni… w czwartek od samego rana, zaraz po zarejestrowaniu uczestników, odbyły się ZAWODY DRWALI.

Uczestnicy musieli wykazać się umiejętnością posługiwania się pilarką. Do konkurencji należały m.in. ścinka drzewa, okrzesywanie, zmiana piły łańcuchowej na czas, przerzynka precyzyjna i przerzynka kombinowana.

Dodatkową konkurencją było udzielenie pierwszej pomocy oraz strzelanie z łuku.

Wieczorem spotkaliśmy się na ognisku integracyjnym.

Nasz Erasmus 2019

Został jeden miesiąc. Tylko miesiąc i aż miesiąc. Będzie nam smutno wyjeżdżać z pięknego kraju, jakim jest Serbia. Z Belgradu, wielkiego miasta, choć mieszkamy na spokojnych obrzeżach, pomiędzy największym miejskim lasem Kosutnjak, a potężnym jeziorem i rzeką Sawą tuż za nim. Jako studenci leśnictwa nie mogliśmy w tym mieście lepiej trafić! W Serbii łatwo się zakochać (a zwłaszcza w Serbkach). Obawy, które mieliśmy na początku – czy nas, jako Polaków, tu polubią, czy na pewno jest bezpiecznie – zniknęły już w pierwszych dniach naszego pobytu.

Technologia Drewna okiem studenta 2019

Zastanawiacie się nad podjęciem studiów na Wydziale Technologii Drewna?

Macie jeszcze jakieś wątpliowści?

Zobaczcie film, nakręcony przez kreatywnych studentów Wydziału Technologii Drewna 

Film o studiach na Wydziale Technologii Drewna Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Pomysł i realizacja - Studenci studiów drugiego stopnia na kierunku Technologia drewna.

 

II Edycja Testu Wiedzy Leśnej

Za nami kolejna już II Edycja Testu Wiedzy Leśnej, w którym zmagają się wszyscy chętni studenci Naszego Wydziału. Pytania sprawdzają ich wiedze nie tylko zdobytą na studiach ale także tą wykorzystywaną w terenie. W  tym roku dzięki naszym sponsorom: firmie STIHL, Przygotowania oraz Grube mieliśmy możliwość nagrodzić aż trzy miejsca z każdego rocznika:

Biometryczna majówka studentów leśnictwa

W dniach 26.04-05.05 Sekcja Biometryczna Koła Leśników UPP uczestniczyła w wyjeździe badawczo-integracyjnym w Bieszczadach.

Nasze pomiary realizowaliśmy na terenie Nadleśnictw: Ustrzyki Dolne oraz Lesko. Po raz pierwszy mieliśmy okazje mierzyć stosy jodły. Zajmowaliśmy się także tworzeniem bazy danych z naszych ubiegłych wyjazdów. Możecie nam wierzyć, że przeprowadzając badania co weekend zgromadziliśmy pokaźną ilość danych do przetworzenia.

ZAJĘCIA TERENOWE W MUZEUM ARCHEOLOGICZNYM W BISKUPINIE

Uczestnictwo w ćwiczeniach w Muzeum Archeologicznym w Biskupinie daje studentom możliwość zapoznania się z praktyką konserwatorską w jednej z najlepszych pracowni konserwatorskich w Polsce. Pracownia ta, pod nazwą Pracowni Konserwacji Drewna Archeologicznego, założona została w 1986 roku przez dr hab. Leszka Babińskiego (absolwent WTD UP).

Spływ kajakowy Koła Leśników

2 czerwca 2017 r członkowie Koła Leśników wybrali aktywną formę spędzania czasu i udali się na spływ kajakowy rzeką Wełną. Wycieczkę rozpoczęliśmy od zwiedzenia Muzeum Młynarstwa w Jaraczu, a zakończyliśmy na terenie leśnictwa Daniele w Nadleśnictwie Oborniki, gdzie leśniczy Pan Marcin Kubiak przybliżył nam projekt odnowy świetlistej dąbrowy przy udziale koników polskich.

Jak rośnie las?

Pobyt w szpitalu nie jest przyjemny. Dobrze wiedzą o tym dzieci, które są pod opieką Zespołu Szkół Specjalnych nr 110 dla Dzieci Przewlekle Chorych przy Szpitalu Klinicznym w Poznaniu. Studenci Wydziału Leśnego po raz kolejny zorganizowali dla małych pacjentów zajęcia z edukacji przyrodniczej. Tym razem studentki Anita Chachulska i Natalia Broniewska, opowiedziały dzieciom jak rośnie las i kto w nim mieszka.

Poznawaj Poznań z Kołem Leśników

Dnia 31.03.2017r. odbyła się zorganizowana przez Sekcję Historii Leśnictwa Koła Leśników Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu pierwsza wycieczka z cyklu ,,PoznajPoznań",  podczas której zwiedzaliśmy Poznańską Cytadelę.

Udało nam się obejść cały park, poznać historię fortyfikacji oraz koncepcji wykorzystania wzgórza w obronie miasta. Przewodnik opowiadał nam o tym miejscu z prawdziwą pasją, chętnie udzielając odpowiedzi nawet na najtrudniejsze i najbardziej dociekliwe pytania studentów.

II miejsce drużynowe studentów Wydziału Leśnego Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu na Forestry Versatility w Brnie

W marcu 2017 roku  (27.03-1.04) po raz 31 odbyły się międzynarodowe zawody leśne Forestry Versatility w Brnie.  Jak mówią sami organizatorzy oraz uczestnicy, którzy mieli przyjemność uczestniczyć w zawodach rok temu, tegoroczne zawody były jednymi z najlepszych. Do Brna przyjechaliśmy w  składzie Mateusz Dobrzycki, Adam Milczarek, Sylwester Groblewski oraz Agnieszka Urbaniak i już od samego początku czuliśmy, że to będzie coś niezwykłego. Pierwszy wieczór spędziliśmy na wielu rozmowach, piosenkach, tańcach i świetnej zabawie w akademickim Green Bar. 

Koło Leśników na EkoForum

Koło Leśników Uniwersytetu Przyrodniczego  w Poznaniu w ramach Targów Edukacyjnych, które odbyły się w dniach 24-26.03.2017 r. już po raz kolejny współtworzyło stoisko Eko Forum.

Celem przedsięwzięcia była prezentacja podmiotów zajmujących się edukacją ekologiczną oraz przedstawienie ich bogatej oferty dydaktycznej.

Koncert charytatywny Sekcji Muzycznej Koła Leśników pt. "Zdolność Kultury Leśnej"

26 marca o 15:00 członkowie Sekcji Muzycznej Koła Leśników spotkali się w Kolegium Rungego, aby przeprowadzić ostatnią próbę i dostroić sprzęt muzyczny. Ok 16:30 na sali pojawili się pierwsi goście, a kilka minut po 17 rozbrzmiały tam dźwięki gitar, akordeonów i skrzypiec...

Warsztaty łucznicze w Technikum Leśnym w Rogozińcu

Dnia 15 marca 2017 r. do Technikum Leśnego w Rogozińcu  przyjechali członkowie Sekcji Łuczniczej Koła Lesników w składzie: Patrycja Hennik, Michał Semegin (v-ce prezes Sekcji), Marcin Adamski (prezes Sekcji) wraz z opiekunem dr inż. Marcinem Włochem. Uczestnicy spotkali się z ciepłym i życzliwym przyjęciem.

W warsztatach wzięło udział kilkunastu uczniów i uczennic szkoły w Rogozińcu. Były to osoby zainteresowane łucznictwem i biorące udział w treningach łuczniczym odbywających się na terenie szkoły.

Sumatra 2017 – relacja z wyprawy studentów i pracowników Wydziału Leśnego UP w Poznaniu – część IV (18.02-3.03)

Po opuszczeniu wyspy Samosir czekała nas 18-godzinna podróż do Bukittinggi. Podczas tej podróży przemieściliśmy się z półkuli północnej na południową, przekraczając równik w miejscowości Bonjal. Mimo wygodnego busa, podróż dała się nam we znaki ze względu na wyboistą miejscami drogę.

Wyjazd naukowy w ramach Niemieckiej Centralnej Wymiany Akademickiej

W dniu 3 marca 2017 r. studenci Wydziału Leśnego Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu wraz z Panem dr  Krzysztofem Polowym oraz mgr. Wojciechem Borzyszkowskim - którzy pełnią rolę opiekunów wyjazdu - udała się na wyjazd naukowy do naszych zachodnich sąsiadów w ramach Niemieckiej Centralnej Wymiany Akademickiej (DAAD).

Sumatra 2017 – relacja z wyprawy studentów i pracowników Wydziału Leśnego UP w Poznaniu – część 3

Nadszedł czas na opuszczenie Bukit Lawang, miejsca, które z pewnością na długo pozostanie w naszej pamięci. Już z samego rana udaliśmy się w drogę do Lake Toba, a dokładnie na wyspę Samosir. Lake Toba jest jeziorem wulkanicznym i jednym z największych jezior słodkowodnych na świecie, natomiast wyspa Samosir jest największą na świecie wyspą, położoną na wyspie. 

Sumatra 2017 – relacja z wyprawy studentów i pracowników Wydziału Leśnego UP w Poznaniu – część 2

Ostatni dzień pobytu w Parku Narodowym Gunung Leuser przeznaczyliśmy na wyjazd do Tangkahan - małej wioski na skraju parku, gdzie można zobaczyć słonie. Już sam przejazd był ciekawym przeżyciem. Jechaliśmy dwoma samochodami terenowymi, po lokalnych, górskich drogach. A że miejscami było naprawdę wyboiście, ekstremalne doznania były zapewnione.

SPOTKANIE Z FIRMĄ SKLEJKA-EKO

W środę 11.05.2016 studenci II i III roku kierunku Projektowanie mebli Wydziału Technologii Drewna Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu odwiedzili Firmę Sklejka-Eko w Ostrowie Wielkopolskim. Wizyta maiła na celu poznanie procesu technologicznego powstawania sklejki, jak również poznanie możliwości przetworzenia gotowych pełnoformatowych arkuszy płyt drewnopochodnych i opcji ich wykorzystania. Wizyta podzielona została na trzy części związane z różnymi płaszczyznami funkcjonowania zakładu produkcyjnego.

 

WIADOMOŚCI OGOLNE I HANDLOWE:

„Lasy świata” Borneo 2015- relacja oczami uczestnika

Trudno powiedzieć kiedy dotarło do mnie jaką jestem wielką szczęściarą, czy było to podczas kompletowania ekwipunku? Zdecydowanie nie. Czy podczas oczekiwania na pociąg, samolot później kolejny i kolejny? Nie, to zdecydowanie nie było wtedy. Pierwszy raz dotarło do mnie jak wielka jest to przygoda kiedy opuściliśmy gwarną, betonową stolicę Malezji Kuala Lumpur i udaliśmy się do mniejszego miasta Kuching skąd w krótkim czasie znaleźliśmy się w kolejnej podróży do Parku Narodowego Bako.

NERM 2014 - 30 uczestników z 12 krajów

W dniach 5-11.05.2014 poznańscy studenci leśnictwa gościli 30 studentów leśnictwa z 12 krajów. Dyskutując o konfliktach związanych z różnymi formami ochrony przyrody odwiedzili Puszczę Białowieską, rozlewiska Bierzy oraz Mazury. Tygodniowe międzynarodowe spotkanie NERM 2014 dotyczyło studentów zrzeszonych w Międzynarodowym Stowarzyszeniu Studentów Leśnictwa (International Forestry Students’ Association). Pierwszą, gorącą relację przekazujemy w postaci zestawienia zdjęć

Na szerszą relację zapraszamy w najbliższym czasie.

Witajcie na Wydziale Leśnym :-)

Studentko i Studencie I-go roku leśnictwa, zapraszamy was do przeczytania specjalnie dla Was przygotowanego numeru „Młodnika”, czyli Niezależnej Gazety Studentów Leśnictwa UP w Poznaniu.

Bardzo nam zależało abyście w niniejszym numerze znaleźli wiele przydatnych dla siebie informacji oraz żebyście poczuli jak to jest być studentem – leśnikiem.

Musicie bowiem wiedzieć, że nasz wydział to nie tylko samo studiowanie. To jest cała kultura i obyczaje „leśne”, „leśny” sposób bycia i postrzegania świata. 

Subskrybuj okiem studenta