Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility XII Zawody Młodych Leśników – czas na podsumowanie | Wydział Leśny i Technologii Drewna

XII Zawody Młodych Leśników – czas na podsumowanie

W dniach 13 do 15 kwietnia 2023 r.  obyły się Zawody Młodych Leśników organizowane przez Koło Naukowe Leśników Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. W zmaganiach wzięło udział 8 szkół leśnych: Goraj, Rogoziniec, Tuchola, Zagnańsk, Warcino, Milicz, Brynek oraz Ruciane-Nida. Były to zawody dla uczniów ostatnich klas techników leśnych. Składały się z części takich jak: bieg leśnika, zawody drwali, test wiedzy leśnej.

Bieg leśnika odbył się wokół jeziora Rusałka. Po drodze musieli zaliczyć punkty kontrolne, gdzie sprawdzana była ich wiedza praktyczna z zakresu leśnictwa. Zawody drwali składały się z konkurencji takich jak: ścinka, okrzesywanie, przerzynka precyzyjna i kombinowana, zmiana łańcucha na czas. Ta część miała na celu weryfikację umiejętności uczniów z zakresu posługiwania się pilarką spalinową. Test wiedzy miał 60 pytań  i dotyczył wiedzy leśnej.

Na zawodach nie mogło zabraknąć czasu na integrację przy ognisku.

Najlepsi uczestnicy zawodów zostali nagrodzeni, rocznymi stypendiami, które będą otrzymywać już jako studenci Wydziału Leśnego i Technologii Drewna Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. W uroczystości wręczenia nagród uczestniczył rektor Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu prof. dr hab. Krzysztof Szoszkiewicz, Dziekan Wydziału Leśnego i Technologii Drewna prof. dr hab. Piotr Łakomy, opiekun Koła Leśników prof. UPP dr hab. Jarosław Szaban.

Poniżej przedstawiamy wyniki tych zmagań.

Klasyfikacja ogólna:

• I miejsce: Goraj
  • II miejsce: Zagnańsk
  • III miejsce: Tuchola

Zawody drwali:

• I miejsce: Goraj
  • II miejsce: Ruciane-Nida
  • III miejsce: Brynek

Test wiedzy leśnej: Hubert Ferfet (Rogoziniec)

Bieg leśnika: Jakub Molik (Goraj)

Zmiana łańcucha na czas: Jakub Molik (Goraj)

Stypendium:

• I miejsce: Dominika Hennik (Tuchola)
  • II miejsce: Jakub Molik (Goraj)
  • III miejsce: Aleksander Budaj (Goraj)

Wydarzenie sponsorowali: Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu, Wydział Leśny i Technologii Drewna UP w Poznaniu, Lasy Państwowe, Polskie Towarzystwo Leśne, Leśny Zakład Doświadczalny  w Murowanej Goślinie, Związek Leśników Polskich w RP (oddział w Pile) , GRUBE, Tagart, Stihl, Sklep myśliwski Huntingpol , firmylesne.pl, Nowa Gazeta Leśna.

Gratulujemy wszystkim zawodnikom i dziękujemy za udział.

Organizatorzy zawodów: Patrycja Baryła, Martyna Woltyńska, Marta Buchniet, Natalia Niesiołowska, Urszula Kostrzewa, Oliwia Babacz, Diana Fiedorowicz, Aleksandra Brzózka, Anna Toporowska, Jakub Kaszuba, Jakub Siembab, Jan Maciejewski, Jerzy Łamaszewski, Kacper Jankowski, Kacper Lizakowski, Kajetan Sala, Karolina Iwicka, Klaudia Makowska, Klaudia Minko, Krystian Bus, Krzysztof Klebba, Maciej Kacprowicz, Maciej Słabuszewski, Marcelina Talaśka, Marcin Łaguna, Martyna Stawarska, Mateusz Jastrzębowski, Monika Breza, Nikodem Nurczyk, Piotr Knop, Szymon Nowaczyński, Tomasz Nycz, Tomasz Kupski, Zuzanna Grabowska.

Zdjęcie grupowe uczestników i organizatorów zawodów