Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility Blog | Wydział Leśny i Technologii Drewna

Blog

Karol Tomczak koordynatorem ds. dotacji Grant Awarding Coordinator

Mgr inż. Karol Tomczak w ramach działalności w Management Committee akcji COST: CA23135 - Bringing Digital Data and Reality Together - Augmented Reality in Forestry (ARiF) został wybrany na stanowisko koordynatora ds. dotacji (Grant Awarding Coordinator). W ramach pełnionej funkcji nasz Doktorant będzie odpowiedzialny za przyznawanie środków finansowych dla uczestników projektu między innymi na krótkoterminowe staże naukowe (STSM), dofinansowania konferencji (ITC Conference Grants).

Noc Naukowców 2024

Tradycyjnie, w ostatni piątek września, na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu odbyła się Noc Naukowców. Wszystkie wydarzenia odbywające się tego dnia na uczelni były powiązane z ogólnopolskim hasłem Nocy Naukowców 2024 - zrównoważony rozwój naszej planety, poszanowanie dobrostanu środowiska i równowagi jego komponentów.

Naukowcy z Wydziału Leśnego i Technologii Drewna przygotowali na to wydarzenie atrakcyjną ofertę warsztatów.

Podsumowanie zbiórki darów na rzecz poszkodowanych w powodzi w Głuchołazach

Z całego serca dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w uczelnianą zbiórkę darów dla miasta Głuchołazy, dotkniętego tragicznymi skutkami powodzi na południu Polski. Dzięki Państwa szybkiej reakcji i hojności, zebrane przedmioty zostały przekazane do lokalnego centrum dystrybucji darów w hali GOSiR i już w piątek rano trafiły do miejsc, gdzie były najbardziej potrzebne.

 

Wykład otwarty Piotra Borkowskiego, dyrektora wykonawczego European State Forest Association (EUSTAFOR)

W ramach realizacji strategii Uczelni na lata 2024-2026, której celem jest doskonalenie badań naukowych i prac rozwojowych oraz wypracowanie długoterminowego planu rozwoju w ramach realizowanego programu PREIDUB. 21 września 2024 r., z inicjatywy prof. dr. hab. Krzysztofa Adamowicz, na UPP odbył się wykład otwarty Piotra Borkowskiego, dyrektora wykonawczego European State Forest Association (EUSTAFOR).

Wydział Leśny i Technologii Drewna na Poznańskim Salonie Maturzystów „Perspektywy 2024”

Od 17 do 18 września w Centrum Konferencyjno-Wykładowego Politechniki Poznańskie obyła się kolejna edycja Salonu Maturzystów. To jedno z najważniejszych wydarzeń edukacyjnych skierowanych do uczniów szkół średnich, szczególnie tych przygotowujących się do matury i planujących dalszą ścieżkę   edukacji.

Współpraca Wydziału Leśnego i Technologii Drewna z MÖHRING-GROUP

W dniach 16 – 18.09.2024 na zaproszenie udzielone przez firmę Balti Spoon dla przedstawicieli Wydziału Leśnego i Technologii Drewna Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu odbył się wyjazd do zakładów firmy Balti Spoon OÜ w Estonii.

Zacieśnienie więzi naukowo - technicznych odbywa się w ramach podpisanej współpracy pomiędzy Lubelskim Fornirem Sp. z o.o. z Wydziałem Leśnym i Technologii Drewna  Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

Delegacja WLTD UPP

InterFOB 2024

InterFOB  to coroczna konferencja studentów związanych z branżą leśno-drzewną, odbywająca się w krajach europejskich. Reprezentacja studentów z Wydziału Leśnego i Technologii Drewna Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu w składzie: Adam Pływaczyk, Damian Fiter, Dawid Nowak, Jakub Rolnik, Jakub Springer, Kacper Stańczyk, Marcelina Żólkiewska, Aleksandra Bogacz,Wojtek Lula uczestniczyła w tym wydarzeniu. Tegoroczna Międzynarodowa Konferencja Studentów InterFOB odbyło się w dniach 8 do 13 września 2024 r. w Zwoleniu na Słowacji.

Reprezentacja wydziału

Training School na WLTD UPP

Na Wydziale Leśnym i Technologii Drewna UPP w Katedrze Chemicznej Technologii Drewno trwa właśnie Training organizowana w ramach Akcji EU-PoTaRCh (COST Action – CA22155). W praktycznych warsztatach uczestniczą osoby z 9 krajów: Bośni i Hercegowiny, Francji, Grecji, Hiszpanii, Litwy, Niemiec, Polski, Turcji oraz Włoch.

W trakcie warsztatów uczestnicy zdobywają wiedzę na temat nowoczesnych technik laboratoryjnych związanych z produkcją i analizą żywicy, dziegciu i smół drzewnych. Warsztaty prowadzone są przez uznanych ekspertów w dziedzinie analizy biomasy lignocelulozowej:

Prof. dr hab. Kinga Stuper-Szablewska powołana do grupy, której zadaniem jest przygotowanie podstaw naukowych służących konstruowaniu nowego Programu Ramowego w zakresie bioróżnorodności

Z dniem 1 września 2024 prof. dr hab. Kinga Stuper-Szablewska z Wydziału Leśnego i Technologii Drewna UPP została powołana przez Europejską Radę ds. Badań Naukowych do grupy roboczej, której zadaniem jest przygotowanie podstaw naukowych służących konstruowaniu nowego Programu Ramowego w zakresie bioróżnorodności.

Nowe kolegium dziekańskie Wydziału Leśnego i Technologii Drewna (2024-2028)

1 września 2024 rozpoczęła się pierwsza kadencja nowo wybranego kolegium dziekańskiego. Dziekanem Wydziału Leśnego i Technologii Drewna Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu został prof. dr hab. Piotr S. Mederski.
Prodziekanami ds. studiów zostali:
prof. UPP dr hab. Cezary Beker
dr hab. Beata Fabisiak
dr hab. Jacek Kamczyc

A prodziekanem ds. finansów: prof. dr hab. Radosław Mirski.
 

Grono dziekańskie

MBA "Menedżer Gospodarstwa Leśnego" – III edycja w pełnym rozkwicie

W ostatni sierpniowy weekend studenci III edycji studiów podyplomowych MBA "Menedżer Gospodarstwa Leśnego" mieli okazję uczestniczyć w kolejnym zjeździe, który odbył się w malowniczym otoczeniu mazurskich lasów i jezior. W ramach zajęć, prowadzonych przez ekspertów, takich jak prof. dr hab. Krzysztof Adamowicz, mecenas Izabela Ziemblicka, mecenas Jakub Lorenz, oraz Adam Łaszyn – specjalista ds. komunikacji kryzysowej, uczestnicy zdobywali cenne umiejętności z zakresu zarządzania, prawa i komunikacji.

Konferencja „Ochrona i promocja dziedzictwa kulturowego i historycznego Lasów Państwowych. W 100-lecie organizacji”

Leśny Ośrodek Kultury Leśnej w Gołuchowie zaprasza do udziału w konferencji „Ochrona i promocja dziedzictwa kulturowego i historycznego Lasów Państwowych. W 100-lecie organizacji”. Będzie można uczestniczyć w tym wydarzeniu stacjonarnie oraz online. Zaplanowano transmisję na kanale You Tube Ośrodka Kultury Leśnej w Gołuchowie pod linkiem udostępnionym na stronie www.okl.lasy.gov.pl w dniu konferencji.

MODERNIZACJA UKŁADU DROGOWEGO NA TERENIE KAMPUSU KOLEGIUM CIESZKOWSKICH

Zakończyła się inwestycję, która odmieniła oblicze Kampusu Kolegium Cieszkowskich. Dzięki kompleksowej modernizacji infrastruktury drogowej oraz znaczącym zmianom w organizacji przestrzeni, kampus nie tylko zyskał na funkcjonalności, ale stał się także bardziej przyjazny dla studentów, pracowników i odwiedzających.

Nowoczesny Układ Komunikacyjny

GRAVMAGEDDON 2024 - hardkorowy maraton rowerowy

Od 2 do 4 sierpnia 2024 r. na terenie Karkonoszy i Gór Izerskich odbył się ultramaraton rowerowy GRAVMAGEDDON Karkonosze Izery Gravel Race 2024 skierowany dla wszystkich amatorów sportu rowerowego. Trasa ultramaratonu przebiegała przez tereny w Polsce jak i Republice Czeskiej (załączona mapka trasy). Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że impreza ta należy do jednych z najcięższych maratonów rowerowych w Polsce. W tym roku zawodnicy startowali na dwóch dystansach: 180 (SHORT) lub 342 km (LONG). Na krótszym dystansie przewyższenie wynosiło ponad 4 km, a na dłuższym prawie 9 km.

Władze rektorskie UPP kadencji 2024-2028

Od 1 września 2024 r.  obowiązki rektora UPP kontynuować będzie prof. dr hab. Krzysztof Szoszkiewicz, który 9 kwietnia br. ponownie wybrany został na stanowisko rektora Uczelni. W jego obowiązkach w kadencji 2024-2028 wspierać go będzie czterech prorektorów, którzy będą kluczowymi partnerami w realizacji strategii rozwoju Uczelni, koncentrując się na wzmacnianiu kontaktów międzynarodowych oraz budowaniu relacji z otoczeniem gospodarczym i społecznym.

PIĘKNY I RZADKI GRZYB W OGRODZIE DENDROLOGICZNYM UPP

Po raz kolejny mogliśmy podziwiać owocniki rzadkiego grzyba pochwiaka jedwabnikowego (Volvariella bombycina (Schaeff.) Singer) na kłodzie topoli kanadyjskiej w Ogrodzie Dendrologicznym.

 

Pochwiak tworzy ciekawe kapelusze, których powierzchnia jest włochata z gęsto rozmieszczonymi jedwabistymi kosmkowatymi łuskami. Kapelusze są białokremowe z wiekiem stają się żółtawe. Trzon w dole otoczony skórzastą, stopniowo łuszczącą się pochwą. Zapach owocników przypomina aromat rzodkwi. Pochwiak jest jadalny, ale mało atrakcyjny.

Uroczystości pogrzebowe Śp. prof. dra hab. Bohdana Ważyńskiego

Informujemy, że uroczystości pogrzebowe Śp. prof. dra hab. Bohdana Ważyńskiego odbędą się 26 lipca 2024 r. Msza św. o godz. 11.30 w Kościele pw. Chrystusa Dobrego Pasterza przy ul. Nowina 1, a następnie pogrzeb na miejscowym cmentarzu.

Nadzwyczajne, żałobne posiedzenie Senatu, odbędzie się w czwartek, 25 lipca 2024 r. o godz. 10.00 w Sali Senatu Collegium Maximum. Nadzwyczajnie posiedzenie Senatu jest otwarte dla gości i każdy może w nim uczestniczyć. 

prof. dr hab. Piotr Łakomy 

WIZYTA SZWAJCARSKICH LEŚNIKÓW

We wtorek 16 lipca 2024 r gościliśmy grupę szwajcarskich leśników z  Bern University of Appllied Scienses, School of Agriculture, Forest and Food Sciences HAFL. Kampus, Wydział Leśny i Technologii Drewna przedstawili dziekan prof. dr hab. Piotr Łakomy oraz dr inż. Tomasz Najgrakowski wydziałowy koordynator ERASMUS+ (leśnictwo), który omówił także możliwości współpracy i wymiany studentów i wykładowców. Po prezentacji w sali seminaryjnej goście zwiedzili Ogród Dendrologiczny, po którym w interesujący sposób oprowadził dr inż. Marcin Włoch.

Strony

Subskrybuj RSS - blogi