Termin: 25 maja, godz. 10.00.Miejsce: Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu, Katedra Chemii ul. Wojska Polskiego 75. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc, uczestnictwo w wykładzie wymaga zgłoszenia.
Uniwersytet Techniczy w Zwoleniu (Technical University in Zvolen, Faculty of Wood Sciences and Technology) zaprasza do wzięcia udziału w konferencji CHIP AND CHIPLESS WOODWORKING PROCESSES.
Celem studiów jest zapoznanie słuchaczy z aktualną wiedzą z zakresu prawa pracy oraz nowoczesnych narzędzi oceny i kształtowania warunków i środowiska pracy. Studia przygotowują do pracy zawodowej w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy, jak również podnoszą kwalifikacje osób już pracujących w służbie bhp.
5 maja klasy siódme z Niepublicznej Szkoły Podstawowej Otwarte Drzwi odwiedziły Ogród Dendrologiczny WLTD UPP. Tam pod okiem Pani Dr. inż. Anny Wierzbickiej odbyły praktyczną i niezwykle ciekawą lekcję biologii, dedykowanej kleszczom.
Była i teoria, ale co najważniejsze praktyka, co widać na fotorelacji. W drugiej części zajęć uczestnicy dowiedzieli się jaki wpływ na życie ma kontakt z przyrodą. Bardzo dziękujemy Pani Annie i Wydział Leśny i Technologii Drewna UP w Poznaniu za wspaniałe zajęcia i niezwykle przyjemnie spędzony czas.
Spotkanie zostało zorganizowane w ramach projektu Erasmus + pn. "Enclaves of Life" przez Western Harju Partnership (Estonia) przy współpracy Polskiego Klubu Ekologicznego w Krakowie, Koło Miejskie w Gliwicach oraz Sdruzeni SPLAV (Czechy).
Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 30 marca 2022 r. dr hab. Dorocie Wrońskiej-Pilarek został nadany tytuł profesora nauk rolniczych, w dyscyplinie nauki leśne.
"Opracowanie i komercjalizacja rozwiązania wielopunktowego dopasowania geometrii fotela biurowego"
Rosnąca w Polsce popularność budownictwa z drewna i coraz szersze wykorzystanie drewnopochodnych materiałów konstrukcyjnych, sprawia że producenci poszerzają asortyment wyrobów dla tej branży. Szeroka gama wyrobów nowej generacji opartych o płyty drewnopochodne i materiały izolacyjne produkowane na bazie drewna, znajdują również coraz większe wykorzystanie w budownictwie tradycyjnym. Wymaga to intensywnego i ciągłego kształcenia kadr związanych z tą dziedziną gospodarki.
Koncepcja budynku jest już gotowa.
W wydarzeniu udział wzięło trzynaście firm z branży przemysłu drzewnego.
Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 30 marca 2022 r. dr. hab. Radosławowi Mirskiemu został nadany tytuł profesora nauk rolniczych, w dyscyplinie nauki leśne.
Ruszyła rekrutacja na kolejne edycje studiów podyplomowych „Hodowla lasu” (rok akademickim 2022/2023) organizowanych przy Katedrze Hodowli Lasu Wydziału Leśnego i Technologii Drewna Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Od kilku dekad studia te cieszą się ogromnym zainteresowaniem wśród leśników-praktyków a także osób pracujących w biurach urządzania lasu czy też w parkach narodowych. W ramach studiów podyplomowych organizowane są dwa kursy: „Hodowla lasu I” oraz „Hodowla lasu II”.
W środę, 13 kwietnia 2022 r. na zaproszenie Dziekana Wydziału Leśnego i Technologii Drewna Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, prof. dr hab. Piotra Łakomego, na Wydział przyjechali dyrektorzy leśnych i drzewnych szkół branżowych, z którymi Wydział podpisał umowy o współpracy.
Wydział Leśny i Technologii Drewna Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu, Katedra Meblarstwa oraz Uniwersytet Gazi - Wydział Techniczny, Katedra Inżynierii Przemysłowej Wyrobów Drewnianych zaprasza na XXX Międzynarodową Konferencję Internetową Badania dla Przemysłu Meblarskiego Poznań, 22-23 września 2022.
Dziekan i Rada Naukowa Dyscypliny Nauki Leśne Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu informują, że dnia 22 kwietnia 2022 r. (piątek) o godzinie 11,00 na Wydziale Leśnym i Technologii Drewna Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, odbędzie się publiczna dyskusja nad rozprawą doktorską Mgr inż. Macieja HAŁUSZCZAKA nt.: „Skuteczność wybranych metod ochrony przed osutką wiosenną sosny w nalotach sosny zwyczajnej (Pinus sylvestris L.) na terenie Nadleśnictwa Skwierzyna”. Praca doktorska do wglądu w Bibliotece Głównej Uniwersytetu Przyrodniczego.
Badger Meles meles as Ecosystem Engineer and Its Legal Status in Europe
Przemysław Kurek, Łukasz Piechnik, Blanka Wiatrowska, Agnieszka Ważna, Krzysztof Nowakowski ,Xosé Pardavila ,Jan Cichocki, Barbara Seget
Guidi C., Frey B., Brunner I., Meusburger K., Vogel M.E., Chen X., Stucky T., Gwiazdowicz D.J., Skubała P., Bose A.K., Schaub M., Rigling A., Hagedorn F. 2022. Soil fauna drives vertical redistribution of soil organic carbon in a long-term irrigated dry pine forest. Global Change Biology, 28: 3145–3160. DOI: 10.1111/gcb.16122
Współpraca w zakresie technologii drewna, leśnictwa, ochrony przyrody i edukacji przyrodniczo-leśnej.
Trwa nabór na XXII edycję studiów podyplomowych Zarządzanie przedsiębiorstwem w leśnictwie i ochronie przyrody w roku akademickim 2022/2023.
To wolnorosnący krzew o gęstym, wąsko kolumnowym pokroju który nie wytwarza pędu przewodniego. Jego przyrosty roczne są krótkie (ok.12 - 16 cm), pędy gęste, drobne i cienkie a igły krótkie.
Nowa odmiana modrzewia europejskiego została znaleziona jesienią 2016 r. podczas praktyk uczniów Technikum Leśnego w nadleśnictwie Warcino, obręb Warcino, leśnictwo Kępice. Wielopędowy, pozbawiony przewodnika egzemplarz 8 letni miał ok. 1,4 m wysokości i 0,3 m szerokości.
Motylki z Przedszkola nr 171 w Poznaniu odwiedziły Wydział Leśny i Technologii Drewna.
Zajęcia w semestrze letnim roku akademickiego 2021/2022 realizowane są na Wydziale Leśnym i Technologii Drewna w następującym trybie.
To były bardzo intensywne 2 dni… w czwartek od samego rana, zaraz po zarejestrowaniu uczestników, odbyły się ZAWODY DRWALI.
Uczestnicy musieli wykazać się umiejętnością posługiwania się pilarką. Do konkurencji należały m.in. ścinka drzewa, okrzesywanie, zmiana piły łańcuchowej na czas, przerzynka precyzyjna i przerzynka kombinowana.
Dodatkową konkurencją było udzielenie pierwszej pomocy oraz strzelanie z łuku.
Wieczorem spotkaliśmy się na ognisku integracyjnym.
W piątek 25.03.2022 r. studenci z Wydziału Leśnego i Technologii Drewna UPP, kierunku leśnictwo, wzięli udział w warsztatach na temat szacunku brakarskiego oraz ogólnej klasyfikacji surowca drzewnego. Warsztaty odbyły się na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Pile, w Nadleśnictwie Kaczory.