Blog

Trwa nabór na 15. edycję studiów podyplomowych „BEZPIECZEŃSTWO I HIGIENA PRACY W LEŚNICTWIE” w roku akademickim 2022/23

Celem studiów jest zapoznanie słuchaczy z aktualną wiedzą z zakresu prawa pracy oraz nowoczesnych narzędzi oceny i kształtowania warunków i środowiska pracy. Studia przygotowują do pracy zawodowej w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy, jak również podnoszą kwalifikacje osób już pracujących w służbie bhp.

Kleszczowa lekcja biologii

5 maja klasy siódme z Niepublicznej Szkoły Podstawowej Otwarte Drzwi odwiedziły Ogród Dendrologiczny WLTD UPP. Tam pod okiem Pani Dr. inż. Anny Wierzbickiej odbyły praktyczną i niezwykle ciekawą lekcję biologii, dedykowanej kleszczom.

Była i teoria, ale co najważniejsze praktyka, co widać na fotorelacji. W drugiej części zajęć uczestnicy dowiedzieli się jaki wpływ na życie ma kontakt z przyrodą. Bardzo dziękujemy Pani Annie i Wydział Leśny i Technologii Drewna UP w Poznaniu za wspaniałe zajęcia i niezwykle przyjemnie spędzony czas.

Rekrutacja na studia podyplomowe Drewno i tworzywa drewnopochodne w budownictwie

Rosnąca w Polsce popularność budownictwa z drewna i coraz szersze wykorzystanie drewnopochodnych materiałów konstrukcyjnych, sprawia że producenci poszerzają asortyment wyrobów dla tej branży. Szeroka gama wyrobów nowej generacji opartych o płyty drewnopochodne i materiały izolacyjne produkowane na bazie drewna, znajdują również coraz większe wykorzystanie w budownictwie tradycyjnym. Wymaga to intensywnego i ciągłego kształcenia kadr związanych z tą dziedziną gospodarki.

Studia podyplomowe Hodowla lasu – rekrutacja ruszyła!

Ruszyła rekrutacja na kolejne edycje studiów podyplomowych „Hodowla lasu” (rok akademickim 2022/2023) organizowanych przy Katedrze Hodowli Lasu Wydziału Leśnego i Technologii Drewna Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Od kilku dekad studia te cieszą się ogromnym zainteresowaniem wśród leśników-praktyków a także osób pracujących w biurach urządzania lasu czy też w parkach narodowych. W ramach studiów podyplomowych organizowane są dwa kursy: „Hodowla lasu I” oraz „Hodowla lasu II”.

Publiczna dyskusja nad rozprawą doktorską Mgr inż. Macieja HAŁUSZCZAKA

Dziekan i Rada Naukowa  Dyscypliny Nauki Leśne Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu informują, że dnia 22 kwietnia 2022 r.  (piątek)  o  godzinie  11,00  na Wydziale Leśnym i Technologii Drewna Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, odbędzie  się  publiczna  dyskusja nad rozprawą doktorską Mgr  inż.  Macieja HAŁUSZCZAKA nt.:  „Skuteczność wybranych metod ochrony przed osutką wiosenną sosny w nalotach sosny zwyczajnej (Pinus sylvestris L.) na terenie Nadleśnictwa Skwierzyna”. Praca doktorska do wglądu  w Bibliotece Głównej Uniwersytetu Przyrodniczego.

WPŁYW FAUNY GLEBOWEJ NA REDYSTRYBUCJĘ WĘGLA ORGANICZNEGO W GLEBIE

Guidi C.,  Frey B., Brunner I., Meusburger K., Vogel M.E., Chen X., Stucky T., Gwiazdowicz D.J., Skubała P., Bose A.K., Schaub M., Rigling A., Hagedorn F. 2022. Soil fauna drives vertical redistribution of soil organic carbon in a long-term irrigated dry pine forest. Global Change Biology, 28: 3145–3160. DOI: 10.1111/gcb.16122

Mamy nową odmianę modrzewia europejskiego 'Warcino' ( Larix decidua 'Warcino')

To wolnorosnący krzew o gęstym, wąsko kolumnowym pokroju który nie wytwarza pędu przewodniego.  Jego przyrosty roczne są krótkie (ok.12 - 16 cm), pędy gęste, drobne i cienkie a igły krótkie.

Nowa odmiana modrzewia europejskiego została znaleziona jesienią 2016 r.  podczas praktyk uczniów Technikum Leśnego w nadleśnictwie Warcino, obręb Warcino, leśnictwo Kępice. Wielopędowy, pozbawiony przewodnika egzemplarz 8 letni miał ok. 1,4 m wysokości  i 0,3 m szerokości.

XI ZAWODY MŁODYCH LEŚNIKÓW

To były bardzo intensywne 2 dni… w czwartek od samego rana, zaraz po zarejestrowaniu uczestników, odbyły się ZAWODY DRWALI.

Uczestnicy musieli wykazać się umiejętnością posługiwania się pilarką. Do konkurencji należały m.in. ścinka drzewa, okrzesywanie, zmiana piły łańcuchowej na czas, przerzynka precyzyjna i przerzynka kombinowana.

Dodatkową konkurencją było udzielenie pierwszej pomocy oraz strzelanie z łuku.

Wieczorem spotkaliśmy się na ognisku integracyjnym.

Terenowe warsztaty brakarskie

W piątek 25.03.2022 r. studenci z Wydziału Leśnego i Technologii Drewna UPP, kierunku leśnictwo, wzięli udział w warsztatach na temat szacunku brakarskiego oraz ogólnej klasyfikacji surowca drzewnego. Warsztaty odbyły się na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Pile, w Nadleśnictwie Kaczory.

Subskrybuj RSS - blogi