Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility Blog | Wydział Leśny i Technologii Drewna

Blog

Lekcje akademickie na WLTD UPP dla uczniów z Zespołu Szkół Budowlano-Drzewnych z Poznania

19 kwietnia 2024 r. gościliśmy na Wydziale Leśnym i Technologii Drewna Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu Uczniów z pierwszej klasy technikum technologii drewna Zespołu Szkół Budowlano-Drzewnych z Poznania wraz z ich Nauczycielami.

Uczniowie wzięli udział w specjalnie przygotowanych akademickich zajęciach laboratoryjnych w Katedrze Nauki o Drewnie i Techniki Cieplnej, Katedrze Mechanicznej Technologii Drewna oraz Katedrze Obrabiarek i Podstaw Konstrukcji Maszyn. Zapraszamy na fotorelacje z odwiedzin.

Uczniowie na zajęciach laboratoryjnych

Nabór na XXIV edycję studiów podyplomowych Zarządzanie przedsiębiorstwem w leśnictwie i ochronie przyrody w roku akademickim 2024/2025

Studia te skierowane są do osób, które chcą poszerzyć swoją wiedzę oraz pogłębić umiejętności i kompetencje zawodowe w dziedzinie zarządzania przedsiębiorstwem. Celem studiów jest przekazanie nowoczesnej wiedzy i praktycznych umiejętności niezbędnych współczesnym menedżerom.

Wydział Leśny i Technologii Drewna UPP w Krotoszynie na podsumowaniu konkursu „Chronimy Zwierzynę Drobną”

W Krotoszynie pod honorowym patronatem Starosty Krotoszyńskiego, odbyła się VII edycja konkursu plastycznego pt. „Chronimy Zwierzynę Drobną”.  Uroczyste zakończenie konkursu, odbyło się w trakcie trwania festynu rodzinnego, skierowanego do wszystkich uczestników konkursu wraz z rodzinami. Organizatorem festynu było Starostwo Krotoszyńskie, Nadleśnictwo Krotoszyn oraz Koła Łowieckie z terenu powiatu krotoszyńskiego. Wydział Leśny i Technologii Drewna UPP już po raz drugi aktywnie uczestniczył w tym wydarzeniu.

Studenci wraz z organizatorami pikniku

Wyjazd studentów w ramach współpracy Wydziału Leśnego i Technologii Drewna z Firmą Lubelski Fornir Sp. z o.o.

W dniu 15 kwietnia 2024 r.  naukowcy i studenci z Wydziału Leśnego i Technologii Drewna Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu odwiedzili zakład Lubelski Fornir. Wizyta ta odbywała się w ramach umowy współpracy zawartej przez Dziekana Wydziału Leśnego i Technologii Drewna Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu prof. dr hab. Piotra Łakomego oraz Prezesa Zarządu przedsiębiorstwa Lubelski Fornir Sp. z o.o.  Edmunda Smolarka. Koordynatorem wizyty byli: ze strony Lubelski Fornir pani Jolanta Kowalska, z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu dr inż. Bartosz Pałubicki.

DRZWI OTWARTE WLTD 2024

W sobotę, 20 kwietnia 2024 r. na Wydziale Leśnym i Technologii Drewna UPP odbyło się wydarzenie pn. DRZWI OTWARTE WLTD 2024. Wydarzenie to było adresowane do wszystkich, którzy z własnej woli chcieli zapoznać się z ofertą dydaktyczną Wydziału, a także zobaczyć niektóre pracownie i laboratoria, w których kształcimy studentów. Była to również doskonała okazja do indywidualnych rozmów i odpowiedzi na pytania oraz wątpliwości naszych gości, zainteresowanych studiowaniem na kierunkach leśnictwo, technologia drewna lub projektowanie mebli.

SPOTKANIE ERASMUS FORESTRY NETWORK – Madryt, 10-11 kwietnia 2024

W trakcie spotkania zapadła decyzja o podpisaniu umowy dwustronnej o wymianie studentów i wykładowców pomiędzy Uniwersytetem Przyrodniczym w Poznaniu a Politechniką Madrycką, obejmującej również leśnictwo. Rozpoczęliśmy też rozmowy na temat możliwości przyjmowania studentów kierunku Leśnictwo oraz Ochrona przyrody i edukacja przyrodniczo-leśna na praktyki w jednym z parków narodowych w górach Guadarrama.

O drewnie dla Przedszkolaków

We wtorek, 16 kwietnia 2024 r. dr inż. Przemysław Mania, z Katedry Nauki o Drewnie i Techniki Cieplnej Wydziału Leśnego i Technologii Drewna UPP, odwiedził dzieci z Przedszkola Leśna Gromada w Rakowni. Dzieci dowiedziały się wielu ciekawostek o drewnie - m. in. jak oznaczyć wiek drzew, a także które drewno jest najlżejsze, a które najcięższe. Zobaczyły duszę skrzypiec, a na koniec skosztowały soku, przez nietypową "słomkę". Zajęcia odbyły się w Leśnym Zakładzie Doświadczalnym w Murowanej Goślinie UPP.

27 edycja Festiwalu Nauki i Sztuki

16 kwietnia 2024 r. na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu odbyła się 27 edycja Festiwalu Nauki i Sztuki. Tematem przewodnim tegorocznego Festiwalu była sztuczna inteligencja. Naukowcy i studenci z Wydziału Leśnego i Technologii Drewna przygotowali szereg wydarzeń, zaprezentowanych na festiwalu. Dr Krzysztof Polowy przedstawił słuchaczom wykorzystanie sztucznej inteligencji w systemach komputerowych nowoczesnych maszyn leśnych.

VIII Konferencja Kół Naukowych Leśników

W dniach 11-13.04.2024 r. w Ośrodku Naukowo-Dydaktycznym w Zielonce odbyła się VIII Konferencja Kół Naukowych Leśników. W konferencji wzięły udział koła naukowe Wydziałów Leśnych z: Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie, Uniwersytetu Warmińsko Mazurskiego w Olsztynie, Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Wydarzenie to odbywało się pod   patronatem honorowym Dziekana Wydziału Leśnego Technologii Drewna prof. dr hab. Piotra Łakomego. Gościem honorowym konferencji był Dyrektor Generalny Lasów Państwowych Witold Koss.

Zdjęcie grupowe uczestników konferencji

Dr hab. Marek Wieruszewski oraz dr hab. Tomasz Krystofiak redaktorami gościnnymi w numerze specjalnym "Energies" pt. "Trends and Perspectives in Biomass and Bioenergy with Energy Efficient Technologies—2nd Edition”

Miło nam zakomunikować, że dr hab. Marek Wieruszewski i dr hab. Tomasz Krystofiak zostali redaktorami gościnnymi specjalnego numeru czasopisma Energies pt. "Trends and Perspectives in Biomass and Bioenergy with Energy Efficient Technologies—2nd Edition”.

Zachęcamy do składania artykułów https://www.mdpi.com/journal/energies/special_issues/UK1J6R4Q31

plakat specjalnego wydania

Wysokie notowania UPP w rankingu QS World University 2024

Z wielką satysfakcją informujemy, że w opublikowanym 10 kwietnia 2024 roku zestawieniu dziedzinowym QS World University 2024 rolnictwo i leśnictwo (Agriculture & Forestry) prowadzone na Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu sklasyfikowane zostało w przedziale 151-200. Ranking uwzględnia w sumie 55 dyscyplin w 5 głównych dziedzinach nauki.

Warto zaznaczyć, że nasi naukowcy, prowadzący zajęcia na kierunkach: leśnictwo, technologia drewna, projektowanie mebli, ochrona przyrody i edukacja przyrodniczo leśna, reprezentują właśnie nauki leśne.

Prelekcje w Zespole Szkół Leśnych w Rogozińcu

5 kwietnia 2024 r. studenci z Koła Leśników odwiedzili Technikum Leśne w Rogozińcu. Członkowie Sekcji Botanicznej, zaprezentowali młodzieży z 4 i 5 klasy technikum leśnego, zagadnienia dotyczące nauki na Wydziale Leśnym i Technologii Drewna, funkcjonowaniu Koła Leśników. Młodzież miała też okazję zaznajomić się z programem stypendialnym Wydziału Leśnego i Technologii Drewna Lasy Świata.

Po spotkaniu z młodzieżą studenci wybrali się na wycieczkę do rezerwatu Uroczysko Grodziszcze.  Dzień zakończono herbatą i ciastem zjedzonym wspólnie z kadrą nauczycielską technikum.

Pamiątkowe zdjęcie pod tablicą

Na ratunek orlika grubodziobego w Unii Europejskiej - projekt LIFE GSELIFEAboveBorders

Zespół pod kierunkiem prof. dr. hab. Macieja Skorupskiego z Katedry Łowiectwa i Ochrony Lasu, Wydziału Leśnego i Technologii Drewna, otrzymał środki na realizację projektu LIFE GSELIFEAboveBorders. Celem projektu jest trwała poprawa warunków w miejscach lęgowych oraz zwiększenie liczebności orlika grubodziobego w Unii Europejskiej. Projekt ma także na celu zmniejszenie zagrożeń i zabezpieczenie kluczowych miejsc odpoczynku i zimowania orlika wzdłuż jego szlaku wędrówkowego. 

logo projektu

Strony

Subskrybuj RSS - blogi