Nowy pomysł badawczy zrealizowany w Katedrze Inżynierii Leśnej
Zastosowanie metody georadarowej (GPR) do poszukiwań i badań obiektów archeologicznych w lasach.
Zastosowanie metody georadarowej (GPR) do poszukiwań i badań obiektów archeologicznych w lasach.
Terminy spotkań organizacyjnych dla pierwszego roku studiów inżynierskich
Na Wydziałach Leśnym i Technologii Drewna oraz Rolnictwa Ogrodnictwa i Bioinżynierii realizowany jest innowacyjny projekt CARINA (Carinata and Camelinaboosting the sustainablediversification in agriculturalproductionsystems), 14 i 15 września 2023 r. odbyło się pierwsze spotkanie robocze, którego gospodarzem był Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu.
Miło nam zakomunikować, że dr hab. Marek Wieruszewski został redaktorem gościnnym specjalnego numeru pt. „Special Issue on Materials and Technologies for Low-carbon Biomass Processing and Upgrading". Zachęcamy do składania artykułów.
Link do numeru https://www.degruyter.com/journal/key/rams/html?lang=de
Kierownikiem projektu jest dr Beata Fabisiak z Katedry Meblarstwa. Projekt współfinansowany jest z funduszy Unii Europejskiej (Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego oraz Europejski Instrument Sąsiedztwa i Partnerstwa) w ramach programu INTERREG Baltic Sea Region.
W dniu 8 września 2023 r., w czasie Targów EKO-LAS w Mostkach k. Świebodzina, odbyły się IV Mistrzostwa Polski Operatorów Forwarderów. Katedra Ekonomiki i Techniki Leśnej, Wydział Leśny i Technologii Drewna Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu była, jak zawsze, współorganizatorem tej imprezy – razem z Międzynarodowymi Targami Poznańskimi. Serdeczne wyrazy wdzięczności dla Łukasza Rachubińskiego i Radosława Wańkowicza, którzy godnie reprezentowali MTP i włożyli wiele wysiłku w organizację Mistrzostw.
Co zrobić, żeby wody w lesie było więcej? Odpowiedzi na to pytanie zawarte są w nowej książce pod redakcją profesora Andrzeja Czerniaka pt.: GOSPODAROWANIE WODĄ W LESIE.
Autorami poszczególnych rozdziałów monografii są naukowcy i praktycy z różnych jednostek (uczelni, biur projektowych i Lasów Państwowych), w tym m.in. Pracownicy Wydziału Leśnego i Technologii Drewna UPP: Andrzej Czerniak, Wojciech Kowalkowski, Piotr Robakowski, Janusz Szmyt, Bernard Okoński, Anna Krysztofiak-Kaniewska, Adrian Łukowski.
Pogrzeb Prof. dr hab. Lesława Andrzeja Łabudzkiego odbędzie się 22 września 2023 r. o godz. 13.00 na Cmentarzu Parafii Rzymskokatolickiej pw. św. Jana Marii Vianneya przy ul. Lutyckiej w Poznaniu.
Rodzinie i Bliskim Zmarłego Profesora wyrazy współczucia składają: Rektor i Senat, Dziekan Wydziału Leśnego i Technologii Drewna oraz Pracownicy i Studenci Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.
W dniu 13 września 2023 roku Dziekan Wydziału Leśnego i Technologii Drewna Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu prof. dr hab. Piotr Łakomy podpisał umowę o współpracy z Edmundem Smolarkiem, Prezesem Zarządu przedsiębiorstwem Lubelski Fornir Sp. z o.o.
Umowa obejmuje współpracę w działaniach badawczo-dydaktycznych. Osobami odpowiedzialnymi do koordynowania podjętych działań są: Jolanta Kowalska Dyrektor ds. Marketingu i Rozwoju Lubelski Fornir Sp. z o.o. i dr inż. Bartosz Pałubicki Wydział Leśny i Technologii Drewna Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu.
W ramach studiów Master of Business Administrator Menedżer Gospodarstwa Leśnego realizowanych na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu pod kierunkiem prof. dr hab. Krzysztofa Adamowicza, w miniony weekend, został zrealizowany cykl zajęć zmierzających nie tylko do uzyskania wiedzy, ale przede wszystkim do kształtowania umiejętności zarzadzania w sytuacjach kryzysowych. Pod czujnym okiem ekspert ds.
Na Festiwalu zaprezentował się Wydział Leśny i Technologii Drewna UPP reprezentowany przez panią dr inż. Monikę Bartkowiak i pana Zbigniewa Katolika z Katedry Chemicznej Technologii Drewna.
10 września 2023 r. w Chodzieży pod hasłem „Natura” odbyła się ósma edycja Pikniku. Wydział Leśny i Technologii Drewna UPP uczestniczył w tym wydarzeniu już po raz ósmy. Wspólnie z Nadleśnictwem Podanin oraz Ogólnopolskim Towarzystwem Ochrony Nietoperzy przygotowało stoisko dedykowane nietoperzom, a w szczególności ochronie mopka zachodniego w lasach.
Studia trwają dwa semestry. Zjazdy odbywają się raz w miesiącu – od października do czerwca. Trwają 3 dni – od czwartkowego przedpołudnia do sobotniego obiadu. Program obejmuje zarówno wykłady, jak i zajęcia praktyczne.
Szczegółowe informacje można uzyskać dzwoniąc pod numer 61 848 76 92 lub korzystając z poczty internetowej: splowiec@up.poznan.pl
Koszty
15 września 2023 r. (piątek) o godzinie 11,00 na Wydziale Leśnym i Technologii Drewna Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, odbędzie się publiczna dyskusja nad rozprawą doktorską mgr inż. Cezarego URBANOWSKIEGO .
Wniosek wypełniony komputerowo należy złożyć do 20 października 2023.
Podczas tegorocznych Międzynarodowych Targów Maszyn i Narzędzi dla Przemysłu Drzewnego i Meblarskiego DREMA (12-15.09.2023 r.) odbędzie się pokazowa produkcja mebli na żywo pod hasłem DREMA DZIECIOM dla Ukrainy. Jest to akcja charytatywna organizowana przez Stowarzyszenie DROMA, Wydział Leśny i Technologii Drewna Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu oraz Grupę MTP.
Z głębokim żalem zawiadamiamy, że 9 września 2023 roku zmarł prof. dr hab. inż. Lesław Andrzej Łabudzki, emerytowany nauczyciel akademicki Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, Dziekan Wydziału Leśnego w latach 2002-2008.
Z wielką radością informujemy, że Pani Prof. dr hab. Małgorzata Mańka, członek rzeczywisty PAN uzyskała prestiżowy tytuł ISPP Fellow od Międzynarodowego Towarzystwa Fitopatologicznego (International Society for Plant Pathology) w uznaniu wybitnych osiągnięć w ramach fitopatologii leśnej oraz wiodącej roli Pani Profesor w obszarze krajowej i międzynarodowej fitopatologii. Certyfikat przekazano na Międzynarodowym Kongresie Fitopatologicznym ICPP w Lyonie (Francja) w dniu 25 sierpnia br. w obecności ok. 2400 fitopatologów z całego świata.
Lato w pełni a nasi dzielni studenci studiów Master of Business Administration – Menedżer Gospodarstwa Leśnego, niestrudzenie zdobywają nową wiedzę i kształtują swoje umiejętności. Tym razem zajęcia prowadzone były w Poznaniu na kampusie leśnym Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu Wydziału Leśnego i Technologii Drewna. Na aktualny zjazd prof. dr hab. Krzysztof Adamowicz, kierownik studiów MBA, zaprosił jako wykładowców przede wszystkie praktyków.
Studia przygotowują do pracy zawodowej w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy, jak również podnoszą kwalifikacje osób już pracujących w służbie bhp.
Informujemy, że trwa rekrutacja na XI. edycję dwusemestralnych studiów podyplomowych „ Gospodarka finansowa w Lasach Państwowych”. Zajęcia rozpoczynamy w październiku 2023 roku. Zapraszamy chętne osoby do wzięcia w nich udziału.
11 sierpnia 2017 roku huragan połamał i powalił drzewostany w Nadleśnictwo Gniezno na powierzchni około 6000 hektarów. Skala zniszczeń była ogromna. W ciągu pięciu lat odnowiono ponad 2000 hektarów, z których usunięto zniszczone drzewa. W marcu 2019 roku, w zorganizowanej przez Wydział Leśny i Technologii Drewna UPP oraz Nadleśnictwo Gniezno akcji, wszyscy studenci studiów stacjonarnych wraz z kadrą wykładowców odnowili 30 hektarów lasu.
Z głębokim żalem zawiadamiamy, że 5 sierpnia 2023 roku zmarł Prof. dr hab. Bohdan Bronisław Drogoszewski, emerytowany nauczyciel akademicki Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Odszedł od nas Nestor Wydziału Leśnego i Technologii Drewna, długoletni pracownik naukowo-dydaktyczny, wychowawca wielu pokoleń leśników.
Miło nam poinformować, że wyniku rozstrzygniętego konkursu „Doskonała nauka II, dofinansowanie otrzymała XI Konferencja Ekonomiczno-Leśnej „Nowoczesne zarządzanie gospodarką leśną w świetle kryzysu energetycznego”. Kierownikiem projektu jest dr inż. Anna Ankudo-Jankowska z Katedry Ekonomiki i Techniki Leśnej WLTD UPP.
Warto dodać, że w tej edycji konkursu zgłoszono 512 na wsparcie konferencji naukowych. Gratulujemy!
Osoba kierująca w projekcie z ramienia UPP prof. UPP dr hab. Kinga Stuper-Szablewska Wydział Leśny i Technologii Drewna oraz prof. UPP dr hab. Danuta Kurasiak-Popowska Wydział Rolnictwa, Ogrodnictwa i Bioinżynierii
Od stycznia 2023 r Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu realizuje 17 projektów w ramach działania „Współpraca” po naborze PROW (Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa).
Miło nam poinformować, że wśród tych projektów, w sześciu zaangażowany jest Zespół prof. UPP dr hab. Kingi Stuper-Szablewskiej z Katedry Chemii Wydziału Leśnego i Technologii Drewna Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.
Tytuł numeru „Special Issue "The Influence of Forest Management on Wood Quality and End-Product Potential".