Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility Redaktor - blog | Wydział Leśny i Technologii Drewna

Redaktor - blog

SPOTKANIE ERASMUS FORESTRY NETWORK – Madryt, 10-11 kwietnia 2024

W trakcie spotkania zapadła decyzja o podpisaniu umowy dwustronnej o wymianie studentów i wykładowców pomiędzy Uniwersytetem Przyrodniczym w Poznaniu a Politechniką Madrycką, obejmującej również leśnictwo. Rozpoczęliśmy też rozmowy na temat możliwości przyjmowania studentów kierunku Leśnictwo oraz Ochrona przyrody i edukacja przyrodniczo-leśna na praktyki w jednym z parków narodowych w górach Guadarrama.

27 edycja Festiwalu Nauki i Sztuki

16 kwietnia 2024 r. na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu odbyła się 27 edycja Festiwalu Nauki i Sztuki. Tematem przewodnim tegorocznego Festiwalu była sztuczna inteligencja. Naukowcy i studenci z Wydziału Leśnego i Technologii Drewna przygotowali szereg wydarzeń, zaprezentowanych na festiwalu. Dr Krzysztof Polowy przedstawił słuchaczom wykorzystanie sztucznej inteligencji w systemach komputerowych nowoczesnych maszyn leśnych.

VIII Konferencja Kół Naukowych Leśników

W dniach 11-13.04.2024 r. w Ośrodku Naukowo-Dydaktycznym w Zielonce odbyła się VIII Konferencja Kół Naukowych Leśników. W konferencji wzięły udział koła naukowe Wydziałów Leśnych z: Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie, Uniwersytetu Warmińsko Mazurskiego w Olsztynie, Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Wydarzenie to odbywało się pod   patronatem honorowym Dziekana Wydziału Leśnego Technologii Drewna prof. dr hab. Piotra Łakomego. Gościem honorowym konferencji był Dyrektor Generalny Lasów Państwowych Witold Koss.

Zdjęcie grupowe uczestników konferencji

Dr hab. Marek Wieruszewski oraz dr hab. Tomasz Krystofiak redaktorami gościnnymi w numerze specjalnym "Energies" pt. "Trends and Perspectives in Biomass and Bioenergy with Energy Efficient Technologies—2nd Edition”

Miło nam zakomunikować, że dr hab. Marek Wieruszewski i dr hab. Tomasz Krystofiak zostali redaktorami gościnnymi specjalnego numeru czasopisma Energies pt. "Trends and Perspectives in Biomass and Bioenergy with Energy Efficient Technologies—2nd Edition”.

Zachęcamy do składania artykułów https://www.mdpi.com/journal/energies/special_issues/UK1J6R4Q31

plakat specjalnego wydania

Wysokie notowania UPP w rankingu QS World University 2024

Z wielką satysfakcją informujemy, że w opublikowanym 10 kwietnia 2024 roku zestawieniu dziedzinowym QS World University 2024 rolnictwo i leśnictwo (Agriculture & Forestry) prowadzone na Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu sklasyfikowane zostało w przedziale 151-200. Ranking uwzględnia w sumie 55 dyscyplin w 5 głównych dziedzinach nauki.

Warto zaznaczyć, że nasi naukowcy, prowadzący zajęcia na kierunkach: leśnictwo, technologia drewna, projektowanie mebli, ochrona przyrody i edukacja przyrodniczo leśna, reprezentują właśnie nauki leśne.

Prelekcje w Zespole Szkół Leśnych w Rogozińcu

5 kwietnia 2024 r. studenci z Koła Leśników odwiedzili Technikum Leśne w Rogozińcu. Członkowie Sekcji Botanicznej, zaprezentowali młodzieży z 4 i 5 klasy technikum leśnego, zagadnienia dotyczące nauki na Wydziale Leśnym i Technologii Drewna, funkcjonowaniu Koła Leśników. Młodzież miała też okazję zaznajomić się z programem stypendialnym Wydziału Leśnego i Technologii Drewna Lasy Świata.

Po spotkaniu z młodzieżą studenci wybrali się na wycieczkę do rezerwatu Uroczysko Grodziszcze.  Dzień zakończono herbatą i ciastem zjedzonym wspólnie z kadrą nauczycielską technikum.

Pamiątkowe zdjęcie pod tablicą

Na ratunek orlika grubodziobego w Unii Europejskiej - projekt LIFE GSELIFEAboveBorders

Zespół pod kierunkiem prof. dr. hab. Macieja Skorupskiego z Katedry Łowiectwa i Ochrony Lasu, Wydziału Leśnego i Technologii Drewna, otrzymał środki na realizację projektu LIFE GSELIFEAboveBorders. Celem projektu jest trwała poprawa warunków w miejscach lęgowych oraz zwiększenie liczebności orlika grubodziobego w Unii Europejskiej. Projekt ma także na celu zmniejszenie zagrożeń i zabezpieczenie kluczowych miejsc odpoczynku i zimowania orlika wzdłuż jego szlaku wędrówkowego. 

logo projektu

Studenci WLTD w siedzibie firmy POLDRONE

W dniu 28 marca 2024 r Grupa studentów Wydziału Leśnego i Technologii Drewna, gościła w siedzibie firmy POLDRONE Autonomous Technologies. Wizyta zainicjowana przez dr inż. Marcina Włocha miała na celu zapoznanie studentów Naszej Uczelni z procesem powstawania najnowszych rozwiązań w dziedzinie bezzałogowych statków powietrznych (BSP) popularnie zwanych dronami. Pośród studentów znajdowali się członowie Sekcji Geomatycznej Koła Leśników wraz z opiekunem mgr inż. Adrianem Kasztelanem z Katedry Inżynierii Leśnej.

Czy adaptacyjna hodowla lasu i zmiany klimatyczne to wymuszone małżeństwo XXI wieku? - publikacja

Czy adaptacyjna hodowla lasu i zmiany klimatyczne to wymuszone małżeństwo XXI wieku?

Odpowiedź na to pytanie można znaleźć w najnowszej publikacji pracowników Katedry Hodowli Lasu, która ukazała się w najnowszym numerze czasopisma Sustainability. Publikacja ma charakter pracy przeglądowej, w której Autorzy, na podstawie przeglądu 251 publikacji naukowych dokonali analizy najnowszej wiedzy z zakresu wpływu zmieniającego się środowiska na skutek zmian klimatycznych na drzewa i ekosystemy leśne. W sześciu tematycznie wydzielonych rozdziałach, Autorzy omówili m.in.:

Zamienimy hol w międzywydziałową strefę komfortu dla studentów wszystkich kierunków studiów odbywających zajęcia na Kampusie Cieszkowskich

„Przytulny zakątek – projekt przekształcenia uniwersyteckiego holu w międzywydziałową strefę komfortu” otrzymał finansowanie w II Uczelnianym Budżecie Partycypacyjnym. 

Dr hab. Marlena Baranowska

W dniu 22 marca 2024 r. na posiedzeniu Rady Naukowej Dyscypliny Nauki Leśne UPP, dr inż. Marlena Baranowska otrzymała stopień naukowy doktora habilitowanego.

Podstawą ubiegania się o nadanie stopnia doktora habilitowanego był cykl powiązanych tematycznie publikacji naukowych oraz prac badawczo-rozwojowych stanowiących dzieło pt.: „Różnorodność zbiorowisk grzybów czeremchy amerykańskiej(Prunus serotina Ehrh.) oraz efektywność wschodów jej nasion poza granicami naturalnego 

Gratulujemy

Dr hab. Anna Ilek

W dniu 22 marca 2024 r. na posiedzeniu Rady Naukowej Dyscypliny Nauki Leśne UPP, dr inż. Anna Ilek otrzymała stopień naukowy doktora habilitowanego.

Podstawą ubiegania się o nadanie stopnia doktora habilitowanego był cykl powiązanych tematycznie publikacji naukowych oraz prac badawczo-rozwojowych stanowiących dzieło pt.: „Czynniki wpływające na proces zatrzymywania wody przez korę drzew leśnych.”

Gratulujemy

Dr hab. Robert Korzeniewicz

W dniu 22 marca 2024 r. na posiedzeniu Rady Naukowej Dyscypliny Nauki Leśne UPP, dr inż. Robert Korzeniewicz otrzymał stopień naukowy doktora habilitowanego.

Podstawą ubiegania się o nadanie stopnia doktora habilitowanego był cykl powiązanych tematycznie publikacji naukowych oraz prac badawczo-rozwojowych stanowiących dzieło pt.: „Wieloaspektowego ujęcia zagadnienia zwalczania czeremchy amerykańskiej Prunus serotina Ehrh.”

Strony

Subskrybuj RSS - Redaktor - blog