27 edycja Festiwalu Nauki i Sztuki

16 kwietnia 2024 r. na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu odbyła się 27 edycja Festiwalu Nauki i Sztuki. Tematem przewodnim tegorocznego Festiwalu była sztuczna inteligencja. Naukowcy i studenci z Wydziału Leśnego i Technologii Drewna przygotowali szereg wydarzeń, zaprezentowanych na festiwalu. Dr Krzysztof Polowy przedstawił słuchaczom wykorzystanie sztucznej inteligencji w systemach komputerowych nowoczesnych maszyn leśnych. Przybliżył najnowsze osiągnięcia w dziedzinie informatyzacji procesu pozyskania drewna wielooperacyjnymi maszynami: wykorzystanie algorytmów optymalizacyjnych i predykcyjnych przy rozkroju surowca; automatyzację funkcji głowicy, systemy automatyzujące pracę żurawia w maszynach leśnych, wykorzystanie funkcji nawigacyjnych i komunikacyjnych. Wyzwania i problemy wiążące się z tymi technologiami, a także rysujący się potencjał dalszego rozwoju.

Studenci z Koła Leśników przygotowali dla zwiedzających stoiska interakcyjne. Sekcja Ornitologiczna   przygotowała stoisko poświęcone badaniu ptaków.   W ramach stoiska Sekcji Botanicznej prezentowano wybrane gatunki polskiej flory wraz z elementami rozpoznawania roślin naczyniowych. Skorzystać można było z horoskopu celtyckiego

W nietoperzowy świat przybliżyła Sekcja Teriologiczna. Chiropterologia - czym jest? Krajowe gatunki nietoperzy, fakty i mity o nietoperzach. Sposoby badania chiropterofauny.

Sokolnictwo – czy jest wciąż żywa tradycja?    Przybliżenie wiekowej tradycji, jaką jest sokolnictwo, które jest zaprzeczeniem sztucznej inteligencji, na stoisku zaprezentowano również dwa sokoły oraz materiały do edukacji w temacie sokolnictwa.