Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility Konferencja "Bezzałogowe platformy w służbach mundurowych i transporcie" | Wydział Leśny i Technologii Drewna

Konferencja "Bezzałogowe platformy w służbach mundurowych i transporcie"

W środę 24 go kwietnia 2024 r. na terenie Klubu Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie odbyła się pierwsza edycja konferencji pod nazwą - Bezzałogowe platformy w służbach mundurowych i transporcie. Organizatorami były: Wojskowa Akademia Techniczna, Lotnicza Akademia Wojskowa oraz Polski Klub Lotniczy. Patronami spotkania byli ULC - Urząd Lotnictwa Cywilnego, Rektor - Komendant Lotniczej Akademii Wojskowej w Dęblinie oraz Rektor - Komendant Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie. Wydział Leśny i Technologii Drewna UPP reprezentował dr inż. Marcin Włoch z Ogrodu Dendrologicznego. 

Konferencja spotkała się z dużym zainteresowaniem ze strony środowiska lotniczego oraz służb mundurowych i ratowniczych, a ich przedstawiciele szczelnie wypełnili salę wykładową. W gronie wojskowych, strażaków, ratowników, służb penitencjarnych nie zabrakło również leśników, pośród których znaleźli się absolwenci leśnych studiów MBA.

Bardzo ciasno wypełniony program jednodniowego spotkania wymagał od audytorium dużego skupienia, gdyż poruszano szerokie spektrum tematów dotyczących BSP (Bezzałogowych statków powietrznych) popularnie zwanych dronami. Tematyką wystąpień były m. in. aspekty prawne, systemy szkoleń pilotów i operatorów, bezpieczeństwo ruchu lotniczego, ale również zagadnienia dotyczące planowania infrastruktury przystosowanej przystosowanej do wzmożonego ruchu powietrznego, szczególnie w obrębie aglomeracji miejskich. Przedstawiono najnowsze trendy w projektowaniu BSP oraz nowe obszary w jakich znajdują one praktyczne zastosowanie. W trakcie wystąpień przedstawiono obraz dynamicznie zmieniającego się obszaru technologii lotniczej, który ewoluuje w zawrotnym  tempie, a śledzenie tych zagadnień jest w dzisiejszym czasie koniecznością. Przedstawiono na przykładach zastosowania w dziedzinie wojskowości ale także w ratownictwie, planowaniu przestrzennym, inspekcjach technicznych czy pożarnictwie. Część wykładów dotyczyła też systemów antydronowych rozwijanych równolegle do samych BSP. Z uwagi na coraz szersze użycie BSP na terenach leśnych zarówno przez samych leśników jak i firmy wykonujące zlecenia dla lasów duża część paneli dyskusyjnych miała wiele wspólnego z leśnymi realiami. Prelegentami byli wykładowcy, naukowcy, prawnicy przedsiębiorcy, psycholodzy, piloci oraz instruktorzy lotniczy. Mam nadzieję, że nawiązane dzięki konferencji kontakty zaowocują szerszym rozwinięciem tematu BSP na Naszym Wydziale i pozwolą na przybliżenie tego zagadnienia Naszym Studentom. 

 

Organizatorom gratulujemy pomysłu na organizację takiego spotkania i życzymy udanej zapowiedzianej już kontynuacji.

 

Marcin Włoch