Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility Studencki obóz chiropterologiczny w Drawieńskim Parku Narodowym | Wydział Leśny i Technologii Drewna

Studencki obóz chiropterologiczny w Drawieńskim Parku Narodowym

W dniach 6-13 lipca 2022 r studenci z Sekcji Teriologicznej Koła Leśników WLTD UPP przeprowadzili coroczny monitoring nietoperzy na terenie Drawieńskiego Parku Narodowego.

Skontrolowali około 400 drewnianych schronów, w których odnotowali obecność ok. 720 osobników nietoperzy z 6 gatunków. Najliczniejszym przedstawicielem (jak co roku) okazał się karlik drobny - ok. 495obników. Najbardziej jednak cieszył fakt rozrastania się kolonii nocka Natterera, która od kilku lat kontrolowana na jednej z powierzchni. Ponadto w schronach odnotowali występowanie gatunków takich jak: karlik większy,  karlik malutki, nocek duży.

Podczas nocy były prowadzone odłowy w sieci chiropterologiczne rozstawione na drogach leśnych, przy polanach, czy też nad ciekami. Odłowionych zostało 151 osobników reprezentowanych przez gatunki takie jak: karlik drobny, karlik malutki, karlik większy, nocek rudy, nocek Nattera, nocek wąsatek, mopek zachodni, gacek brunatny i borowiec wielki.

Mimo intensywnej pracy znalazł się też czas na odpoczynek, integrację i spacery w pięknych okolicznościach przyrody Drawieńskiego Parku Narodowego.

Obóz to dobra okazją do poznania metod badania nietoperzy, a także szkolenia umiejętności ich rozpoznawania. To był nasz pierwszy i nie ostatni obóz tego lata studentów z Sekcji Teriologicznej. Już niedługo relacja z kolejnych wyjazdów.

Zdjęcie grupowe uczestników obozuz przywitaniem - nocek Natterera (Myotis nattereri) fot. K. SyczMłody borowiec wielki (Nyctalus noctula) złapany jako pierwszy podczas obozu. Fot. K. SyczA w czasie spacerów znajdowaliśmy także inne zwierzaki - samica jaszczurki żyworodnej (Zootoca vivipara) fot. K. Syczkarlik drobny (Pipistrellus pygmeus) fot. K. Sycz
Do sprawnego rozstawiania długich sieci na wodzie zawsze potrzebna jest większa ekipa. fot. K. SyczKontrola schronów z uśmiechami na twarzyPilna nauka rozpoznawania nietoperzygacek brunatny (Plecotus auritus) fot. K. Sycz