Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility Mamy nową odmianę modrzewia europejskiego 'Warcino' ( Larix decidua 'Warcino') | Wydział Leśny i Technologii Drewna

Mamy nową odmianę modrzewia europejskiego 'Warcino' ( Larix decidua 'Warcino')

To wolnorosnący krzew o gęstym, wąsko kolumnowym pokroju który nie wytwarza pędu przewodniego.  Jego przyrosty roczne są krótkie (ok.12 - 16 cm), pędy gęste, drobne i cienkie a igły krótkie.

Nowa odmiana modrzewia europejskiego została znaleziona jesienią 2016 r.  podczas praktyk uczniów Technikum Leśnego w nadleśnictwie Warcino, obręb Warcino, leśnictwo Kępice. Wielopędowy, pozbawiony przewodnika egzemplarz 8 letni miał ok. 1,4 m wysokości  i 0,3 m szerokości.

W marcu 2017 r. z okazu matecznego pobrano zrazy, które zostały zaszczepione.  Jesienią 2017 r. do Ogrodu Dendrologicznego UPP trafiły pierwsze młode egzemplarze, a w grudniu został przesadzony również okaz mateczny.

Nowa odmiana  modrzewia została zgłoszona do Centralnego Ośrodka Badania Odmian Roślin Uprawnych w Słupi Wielkiej w grudniu 2019 roku i właśnie dostaliśmy raport o przyznaniu hodowcy prawa do odmiany.

Modrzew europejski ‘Warcino’ to obiecująca odmiana ze względu na niespotykany dotąd u modrzewi pokrój  i niewielkie rozmiary.

Ewa Jerzak