Celem projektu FORADVISE jest rozwój europejskiej sieci organizacji, podmiotów i sieci doradztwa leśnego, aby wspierać modernizację sektora leśnego oraz dążyć do osiągnięcia celów polityk krajów UE jak i samej UE.
Cel ten ma umożliwić szybszy przepływ wiedzy, zwiększyć kompetencje doradców leśnych poza tradycyjne obszary doradztwa oraz ma opracować ścieżki postępowania w kierunku przyszłego Systemu Wiedzy i Innowacji Leśnej (FOKIS) w Europie. Jego ostatecznym celem jest transformacja w kierunku bardziej odpornych, wielofunkcyjnych oraz produktywnych lasów na naszym kontynencie. Aby to osiągnąć, FORADVISE utworzy unijną sieć doradztwa leśnego w zakresie leśnictwa i animuje iteracyjny proces wymiany wiedzy, łącząc działania krajowe i międzynarodowe oraz wdraża pilotaże transferu wiedzy w celu dostosowania praktyk doradczych do nowych kontekstów otoczenia.
Opracuje również moduły szkoleniowe, rozpatrując sprawdzone podejścia i materiały, dostarczając je za pośrednictwem MOOC. FORADVISE opracuje także zestaw narzędzi do analizy kosztów i korzyści w celu zwiększenia zdolności doradców do oceny skutków społecznych i ekonomicznych. Wnioski będą stanowiły podstawę do systematycznego angażowania decydentów politycznych, tworzenia wykonalnych i pożądanych ścieżek rozwoju systemów doradztwa leśnego w Europie oraz integracji doradców leśnych z Systemem Wiedzy i Innowacji Rolniczych (AKIS) państw członkowskich.
Wszystkie te działania będą wspierane przez analizę leśnych systemów wiedzy i innowacji oraz potrzeb i preferencji różnych podmiotów. Zadania projektowe będą wspierane przez działania komunikacyjne i upowszechniające wiedzę oraz wykorzystywane poprzez dostosowane ścieżki oddziaływania, w tym cyfrową platformę wiedzy. Projekt identyfikuje warunki pracy i modele biznesowe dla długoterminowej kontynuacji sieci, opierając się na doświadczeniach inicjatywy FOREXT, do której należy także Wydział Leśny i Technologii Drewna. Konsorcjum FORADVISE (31 partnerów, koordynator: European Forest Institute) zrzesza najważniejsze europejskie podmioty zajmujące się doradztwem w zakresie leśnictwa. Jednym z konsorcjantów jest Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu, w ramach którego koordynatorem projektu jest prof. UPP dr hab. Janusz Szmyt przy udziale prof. dra hab. Piotra Łakomego. Budżet całego projektu: ~3.9 mln Euro, czas trwania projektu: 60 miesięcy.