Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility Inauguracja e-FORESTER | Wydział Leśny i Technologii Drewna

Inauguracja e-FORESTER

18 listopada 2024 roku w Centrum Kosmicznym Cypryjskiej Organizacji Eksploracji Kosmosu (CSEO) w Nikozji odbyła się uroczystość rozpoczynająca realizację e-FORESTER. W wydarzeniu uczestniczyli przedstawiciele Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, liderzy projektu ze strony polskiej: prof. dr hab. Paweł Rutkowski i dr Monika Konatowska.

E-FORESTER to innowacyjne przedsięwzięcie wspierane przez Unię Europejską, którego celem jest rozwój technologii służących monitorowaniu i ochronie lasów. Zakłada stworzenie autonomicznego pojazdu robotycznego zdolnego do zbierania i analizy danych o ekosystemach leśnych. W efekcie działania te mają wspierać zrównoważoną gospodarkę leśną oraz realizację założeń Europejskiego Zielonego Ładu. Inicjatywa realizowana jest przez międzynarodowe konsorcjum z udziałem partnerów z Polski, Cypru i Włoch. W skład zespołu wchodzą:

  • Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu (Polska) – reprezentowany przez Wydział Leśny i Technologii Drewna, wnoszący specjalistyczną wiedzę na temat zarządzania zasobami naturalnymi.
  • Space Systems Solutions (S3) Ltd – cypryjska firma specjalizująca się w zaawansowanych technologiach kosmicznych i rozwiązaniach środowiskowych.
  • Cypryjska Organizacja Eksploracji Kosmosu (CSEO) – instytucja badawcza zajmująca się technologiami kosmicznymi oraz innowacjami.

Główne założenia e-FORESTER: Opracowanie autonomicznego urządzenia zdolnego do poruszania się w trudnym środowisku leśnym. Zbieranie szczegółowych danych o lasach, obejmujących m.in. liczbę drzew, ich stan zdrowotny oraz informacje klimatyczne, archeologiczne i glebowe. Wdrożenie technologii zapobiegających pożarom lasów i łagodzących ich skutki. Wsparcie w zrównoważonym zarządzaniu lasami i ochronie różnorodności biologicznej.

Projekt wnosi istotny wkład w ochronę środowiska naturalnego oraz propagowanie zrównoważonych praktyk leśnych w Europie. Szczególne znaczenie ma dla Cypru, gdzie technologie opracowane w ramach e-FORESTER mogą odegrać kluczową rolę w zapobieganiu pożarom lasów, które są tam poważnym problemem. Inicjatywa przyczyni się także do rozwoju gospodarczego i technologicznego, tworząc nowe miejsca pracy i wzmacniając międzynarodową współpracę.

 

Więcej informacji https://www.cbn.com.cy/article/2024/11/19/806647/e-forester-project-kicks-off/

 

tekst: Jolanta Węgiel

Projekt finansowany  z HORIZON-MSCA-2023-SE-01 (MSCA Staff Exchanges 2023)