W grudniu 2025 roku ogłoszono wyniki naboru projektów w ramach inicjatywy „Science4Business – Nauka dla Biznesu”, realizowanej w ramach działania 2.5 Funduszy Europejskich dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG), Zadanie nr 1 – Inkubator Rozwoju. Program ten wspiera innowacyjne przedsięwzięcia badawczo-rozwojowe o dużym potencjale wdrożeniowym, które powstają we współpracy środowiska naukowego z sektorem gospodarczym.
W gronie projektów wybranych do dofinansowania znalazł się projekt pt. „Prototyp pułapki ograniczającej populację kleszczy (Ixodes ricinus) opierającej się na kompaktowym działaniu dwóch czynników – wabienia zapachem i kontaktu z entomopatogenną grzybnią”, realizowany na Wydziale Leśnym i Technologii Drewna Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Kierownikiem projektu jest prof. UPP dr hab. inż. Jolanta Behnke-Borowczyk.
Celem projektu jest opracowanie innowacyjnego, ekologicznego narzędzia do kontroli populacji kleszczy – wektorów wielu groźnych chorób odkleszczowych. Prototyp pułapki łączy działanie dwóch mechanizmów: przyciągania osobników dorosłych za pomocą bodźców zapachowych oraz eliminacji ich poprzez kontakt z grzybnią entomopatogenną – naturalnym czynnikiem biologicznego zwalczania.
Projekt wpisuje się w aktualne potrzeby związane z ochroną zdrowia publicznego i środowiska, oferując alternatywę dla chemicznych metod ograniczania kleszczy. Uzyskane dofinansowanie pozwoli na przeprowadzenie badań terenowych, optymalizację konstrukcji pułapki oraz przygotowanie jej do ewentualnego wdrożenia rynkowego.
tekst Jolanta Węgiel








