Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility O POLSKIM LASACH I LEŚNICTWIE W SZWEDZKIM CZASOPIŚMIE | Wydział Leśny i Technologii Drewna

O POLSKIM LASACH I LEŚNICTWIE W SZWEDZKIM CZASOPIŚMIE

W grudniowym numerze szwedzkiego czasopisma dla leśników „Skogen” poruszano problemy leśnictwa w kilkunastu krajach europejskich. Sytuację w polskich lasach i leśnictwie komentował pracownik naszego Wydziału.

„Skogen” mające ponad 14 tys. prenumeratorów jest jednym z największych czasopism z zakresu leśnictwa w Skandynawii. Niemal cały grudniowym numer z 2023 roku obejmował zagadnienia leśnictwa europejskiego. Wywiady z leśnikami praktykami, naukowcami czy właścicielami dotyczyły m.in. lasów w Austrii, Bośnii i Hercegowinie, Chorwacji, Francji, Irlandii, Islandii, Litwy, Niemiec, Polski, Szkocji, Szwecji czy Wielkiej Brytanii. Na temat lasów w Polsce rozmawiano z pracownikiem naszego Wydziału prof. Dariuszem J. Gwiazdowiczem, który zwrócił uwagę na zasobność naszych lasów, wzrost ich powierzchni oraz znaczenie surowca dla przemysłu drzewnego. Podjął on także tematykę wartości przyrodniczej środowiska leśnego oraz problemów generowanych przez niektóre chronione gatunki np. wilki. Zasygnalizował również aktualne, jego zdaniem, problemy do których zaliczył wzmożone działania aktywistów, które przeradzają się w ekoterroryzm oraz upolitycznienie kadry pracującej w Lasach Państwowych.

Cały tekst:

Varg och terror; sprider skräck i polska skogar. Skogen, 2023, 12: 28.