Projekt MyGardenOfTrees to inicjatywa nauki obywatelskiej wspierana przez Komisję Europejską i prowadzona przez zespół badaczy ze Szwajcarskiego Federalnego Instytutu Badawczego WSL. Wiosną 2024 roku Katedra Hodowli Lasu Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu przystąpiła do współpracy w ramach tego projektu (The ERC Consolidor Grant), którym kieruje dr Katalin Csillery z Swiss Federal Institute for Forest, Snow and Landscape Research WSL w Zurichu. W projekcie uczestniczy 25 podmiotów badawczych z Hiszpanii, Portugalii, Chorwacji, Słowenii, Bośni i Hercegowiny, Serbii, Włoch, Czech, Słowacji, Niemiec, Niderlandów, Szwajcarii, Austrii i Polski.
Celem projektu jest ocena zdolności wzrostu i regeneracji jodły pospolitej (Abies alba Mill.) oraz buka zwyczajnego (Fagus sylvatica L.) poprzez zakładanie eksperymentalnych ogrodów w całej Europie. Zadaniem, w którym uczestniczy Katedra Hodowli Lasu (KHL), jest produkcja sadzonek jodły pospolitej i buka zwyczajnego z różnych pochodzeń z naturalnego zasięgu oraz zakładanie powierzchni doświadczalnych. Powierzchnie badawcze dotyczące jodły i buka zostały założone na terenie Leśnego Zakładu Doświadczalnego Siemianicach. Ze strony Katedry w projekcie uczestniczą:
- dr hab. Marlena Baranowska, prof. UPP,
- dr hab. Wojciech Kowalkowski,
- dr hab. Adrian Łukowski,
- prof. dr hab. Piotr Robakowski.
W ramach projektu uczestnicy, w tym leśnicy i właściciele lasów, zakładają małe, około 100 m² ogrody eksperymentalne, w których wysiewają nasiona z różnych regionów Europy. Obserwacje dotyczące kiełkowania i wzrostu sadzonek są gromadzone przez okres pięciu lat i analizowane przez naukowców. Dane te posłużą do stworzenia narzędzia prognostycznego wspierającego adaptację lasów do zmian klimatycznych.
Dzięki zaangażowaniu 25 instytucji badawczych i licznych uczestników projekt przyczyni się do lepszego zrozumienia reakcji drzew na zmieniające się warunki środowiskowe. Warto dodać, że projekt obejmuje także tzw. makro-ogrody – większe powierzchnie prowadzone przez instytuty badawcze i edukacyjne.
Tekst: Jolanta Węgiel
Fot. Wojciech Kowalkowski