Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility Jaki mamy wpływ na wylesianie planety? – Konferencja | Wydział Leśny i Technologii Drewna

Jaki mamy wpływ na wylesianie planety? – Konferencja

Polski Klub Ekologiczny oraz Wydział Leśny i Technologii Drewna Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu serdecznie zapraszają na konferencję „Jaki mamy wpływ na wylesianie planety?”, która odbędzie się w dniu 23 czerwca 2022 r. w Poznaniu w godzinach 10:30-16:00, w Sali A-100 mieszczącej się w budynku Instytutu Inżynierii Biosystemów Uniwersytetu Przyrodniczego, przy ul. Wojska Polskiego 50, Poznań.

 

Konferencja odbędzie się w formie hybrydowej (stacjonarnie oraz online). Przedmiotem konferencji będzie wymiana wiedzy (wykłady, dyskusje, warsztaty) nt. wpływu codziennych wyborów konsumenckich na stan lasów na Ziemi. Omówiona zostanie problematyka wylesiania lasów tropikalnych z uwzględnieniem różnych perspektyw takich jak: prawna, klimatyczna i konsumencka. Przyjrzymy się również nowej propozycji Parlamentu Europejskiego przedstawionej w postaci projektu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie udostępniania na rynku unijnym i wywozu z Unii niektórych towarów i produktów związanych z wylesianiem i degradacją lasów.

 

Los odległych lasów tropikalnych nie może być nam obojętny - także w Polsce. Nasze codzienne decyzje konsumenckie oraz odpowiednie decyzje liderów politycznych mogą ograniczyć wylesianie naszej planety. W jaki sposób? Między innymi o tym będziemy rozmawiać w czasie naszej konferencji.

 

Temat wylesiania dotyczy nas wszystkich. Z tego powodu byłoby nam niezmiernie miło, gdyby zechcieli Państwo dołączyć do naszej konferencji.

 

Uczestnictwo w konferencji jest bezpłatne. Wymagana jest wcześniejsza rejestracja

 

 

Program

11.00 - 11:30 Jak mieszkańcy UE mogą ograniczyć swój wpływ na globalne wylesianie?  mgr inż. Maria Staniszewska, prezeska Polskiego Klubu Ekologicznego

11:30 - 12:00 Olej palmowy a wylesianie prof. Andrzej Węgiel, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu

12.00 - 12:30 Soja i wołowina a wylesianie dr Tomasz Figarski, Stowarzyszenie Przyrodników Ostoja

 

12.30 - 12:45 Przerwa

 

12.45 - 13:15 Wpływ wylesiania na zmianę klimatu

prof. Bogdan Chojnicki, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu, ekspert Koalicji Klimatycznej

13:15 - 13:45 Jak korzystamy z lasów? Funkcje ekosystemów leśnych w ujęciu przyrodniczym i społecznym.

inż. Stanisław Jędrkowiak, Uniwersytety Przyrodniczy w Poznaniu, członek zespołu projektowego Enclaves of Life

13:45 - 14:15 Wylesianie a prawa lokalnych społeczności 

Alina Pękalska, Fundacja Kupuj Odpowiedzialnie 

14:15 - 15:15 Świadomy konsument - Warsztaty czytania etykiet

mgr inż. Aleksandra Bykowska - Derda, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu

 

Tropikalny las dwuskrzydlcowy Indonezja. Fot. Blanka Wiatrowska