Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility Anna Wierzbicka kierownikiem projektu IFORPLAN – konkurs ForestValue2 Call 2023 | Wydział Leśny i Technologii Drewna

Anna Wierzbicka kierownikiem projektu IFORPLAN – konkurs ForestValue2 Call 2023

Trzy spośród czterech projektów wyłonionych w konkursie ForestValue2 Call 2023 będą realizowane z udziałem badaczy z Polski w tym jeden będzie kierowany przez dr inż. Annę Wierzbicką (kierownik polskiej części projektu) z Wydziału Leśnego i Technologii Drewna Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

Projekt IFORPLAN, realizowany będzie w wspólnie z naukowcami z Estonii, Finlandii i Słowenii będzie pracować nad efektywną metodą urządzania lasów z wykorzystaniem przestrzennych metod planistycznych, aby jak najlepiej zrównoważyć ich funkcje gospodarcze i środowiskowe.

Procedury wypracowane w projekcie zostaną zweryfikowane poprzez analizę setek hektarów lasów we wszystkich krajach uczestniczących w przedsięwzięciu. Projekt ma na celu pogłębienie wiedzy o wielofunkcyjnej gospodarce leśnej i przyczynienie się do realizacji celów zrównoważonego rozwoju. Budżet polskiej części projektu to niemal 374 tys. zł.

W konkursie uczestniczyły agencje z jedenastu krajów, finansowanie dla polskich zespołów zapewnia Narodowe Centrum Nauki. Zespół ekspertów powołany w konkursie oceniał merytorycznie 21 wniosków, osiem z nich zakładało udział polskich zespołów. Ostatecznie finansowanie otrzymały cztery międzynarodowe projekty o całkowitym budżecie ok. 6,8 mln euro, aż trzy z nich będą realizowane z udziałem badaczy z naszego kraju.