Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility Czy kornik z Ameryki Północnej zadomowi się w naszych lasach? | Wydział Leśny i Technologii Drewna

Czy kornik z Ameryki Północnej zadomowi się w naszych lasach?

W czasopiśmie „Forests”, ukazała się praca prognozująca rozprzestrzenianie się w Europie kornika pochodzącego z Ameryki Północnej Gnathotrichus materiarius. W ostatnich latach zespół badaczy z Wydziału Leśnego i Technologii Drewna Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu obserwuje jego występowanie na południu Polski. Jak dotąd nie zaobserwowano informacji o większych szkodach wywołanych przez kornika w kontekście leśnictwa. Obserwacje wskazują, że lokalnie może powodować zauważalne obniżenie jakości surowca drzewnego, ponieważ drąży on dość głębokie chodniki. Owad zasiedla sosny, świerki i inne gatunki lasotwórcze, a jego obecność w Polskich lasach nie pozostanie bez znaczenia. Nie jest znane jak będzie zmieniała się baza żerowa kornika, prawdopodobnie chrząszcz zostanie z nami na stałe. Prognozowana jest jego migracja na południe i zachód Europy.

Witkowski, R., Dyderski, M. K., Bełka, M., & Mazur, A. (2022). Potential European Geographical Distribution of Gnathotrichus materiarius (Fitch, 1858) (Coleoptera: Scolytinae) under Current and Future Climate Conditions. Forests, 13(7), 1097.

Link do artykułu

https://www.mdpi.com/1999-4907/13/7/1097

Ilustracja przedstawia kornika Gnathotrichus materiarius