Jolanta Węgiel - blog

Spotkanie Zespołu ds. Adaptacji Lasów Komunalnych do Zmian Klimatu

W dniu 17 czerwca 2021r. odbyło się spotkanie on-line powołanego przez Prezydenta Miasta Poznania Zespołu ds. Adaptacji Lasów Komunalnych do Zmian Klimatu, w skład którego wchodzą m.in. pracownicy naszego Wydziału – Pani prof. UPP dr hab. Dorota Wrońska-Pilarek, Pan prof. UPP dr hab. Grzegorz Maciorowski oraz Pan dr inż. Paweł Strzeliński. Z inicjatywy przewodniczącego Zespołu Pana mgr. inż. Mieczysława Brońskiego, dyrektora Zakładu Lasów Poznańskich, w trakcie spotkania zostały wygłoszone trzy zamówione referaty.

Indygo i krople wosku - wystawa batików Marty Węgiel

Wydział Leśny i Technologii Drewna Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu zaprasza na wystawę batików Marty Węgiel pt. „Indygo i krople wosku”. Wystawę można oglądać od 23 czerwca do 4  lipca 2021 r. na terenie Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, ul. Wojska Polskiego 71 C, Kolegium Cieszkowskich, w godz. 8.00-20.00. Wstęp wolny.

W dniu otwarcia wystawy  23 czerwca, o godz. 17.00 odbędzie się wykład (w formie online) na temat historii batiku, przeprowadzony przez artystkę.

Rekrutacja 2021

Atuty Wydziału: kategoria naukowa A, dwukrotne z rzędu wyróżnienie jakości kształcenia na kierunku leśnictwo przez Polską Komisję Akredytacyjną, wyróżnienie kierunku studiów technologia drewna przez Polską Komisję Akredytacyjną, dwukrotne z rzędu (w latach 2018, 2019) pierwsze miejsce w Rankingu Perspektywy, wśród kierunków rolniczych i leśnych, oraz 2 miejsce (w 2020), nagroda SYMBOL NOWOCZESNEGO KSZTAŁCENIA 2020.

Lekcje akademickie w Niepublicznej Szkole Podstawowej Otwarte Drzwi

Czym różni się drewno od drzewa? Ile metrów mierzy najwyższe na świecie drzewo? Jakie zastosowanie ma drewno? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań uzyskali uczniowie klas I-IV Niepublicznej Szkoły Podstawowej Otwarte Drzwi w Poznaniu. Wszystko to dzięki warsztatom pt. "Zaprzyjaźnij się z drewnem", przeprowadzonym w poniedziałek, 14 czerwca 2021 roku, przez Prodziekana ds. studiów Wydziału Leśnego i Technologii Drewna UPP, prof. UPP dr. hab. Edwarda Roszyka.

Urząd Miasta Poznania przyjmuje zgłoszenia na letnie staże

Studiujesz? Chcesz poznać pracę dla miasta? Urząd Miasta Poznania przyjmuje zgłoszenia na letnie staże, aplikuj do 30 czerwca!

Etapy Programu Staży i Praktyk Studenckich:

  • I    1 m-c – praktyka bezpłatna (60 h)   LIPIEC
  • II   3 m-ce – staż płatny            (180 h) SIERPIEŃ–LISTOPAD

Warunkiem formalnym ubiegania się o staż jest:

VI Turniej Łuczniczy o Puchar Dziekana Wydziału Leśnego i Technologii Drewna UPP

23 maja 2021 roku w Ogrodzie Dendrologicznym UPP odbył się VI Turniej Łuczniczy o Puchar Dziekana Wydziału Leśnego i Technologii Drewna UPP. Ze względu na sytuację pandemiczną w kraju zawody przełożone zostały najpierw z zeszłego roku, a następnie z kwietnia tego roku, finalnie jednak - przy zachowaniu najwyższej ostrożności oraz państwowych zaleceń sanitarnych - udało nam się zrealizować naszą coroczną imprezę.

Dwa drugie miejsca i wyróżnienie dla studentów WLTD UPP w Sesji Studenckich Kół Naukowych UPP

W dniach 20-21 maja 2021 r. odbyła się Sesja Studenckich Kół Naukowych Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Jak większość odbywających się wydarzeń w okresie pandemii, przyjęła formę online. Podczas Sesji wygłoszonych zostało 30 referatów podzielonych na trzy bloki tematyczne: przyrodniczy, nauk ekonomicznych i społecznych oraz techniczny.
 

Zastosowanie aktywowanego biowęgla pochodzące z pozostałości upłynniania biomasy drzewnej do skutecznego usuwania niebezpiecznego sześciowartościowego chromu ze środowisk wodnych

Dominika Janiszewska, Rafał Olchowski, Aldona Nowicka, Magdalena Zborowska, Krzysztof Marszałkiewicz, Mahmoud Shams, Dimitrios A. Giannakoudakis, Ioannis Anastopoulos, Mariusz Barczak

Zajęcia terenowe w Górach Stołowych w ramach modułu dyplomanta

Studenci ostatniego semestru studiów magisterskich na kierunku leśnictwo zwyczajowo wiosną odbywają zajęcia terenowe w ramach tzw. modułu dyplomanta. Jedna z grup na podsumowanie studiów wybrała malowniczy Park Narodowy Gór Stołowych.  Zajęcia zorganizował i prowadził prof. Andrzej Czerniak z Katedry Inżynierii Leśnej.

Projekt dotyczący środków wabiących w odniesieniu do owadów występujących w sosnowych i dębowych drzewostanach

W maju 2021 r.  roku Katedra Entomologii Leśnej Wydziału Leśnego i Entomologii Drewna UPP wraz z Leśnym Zakładem Doświadczalnym w Murowanej Goślinie rozpoczęły projekt dotyczący środków wabiących w odniesieniu do owadów występujących w sosnowych i dębowych drzewostanach.

W ostatnich latach zauważalny jest wyraźny wzrost znaczenia chrząszczy ambrozyjnych jako szkodników leśnych. Wiele z nich to gatunki inwazyjne, ze względu na ich nieprzeciętną zdolność do kolonizowania nowych terenów oraz duże znaczenie jako wektorów patogennych grzybów,  poświęca się im coraz większą uwagę.

Strony

Subskrybuj RSS - Jolanta Węgiel - blog