Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility Prof. dr hab. Piotr S. Mederski w międzynarodowym gronie autorów publikacji o sposobach użytkowania drzewostanów uszkodzonych przez wiatr | Wydział Leśny i Technologii Drewna

Występujące zjawiska wiatrołomów w Europie są dobrze dokumentowane w wielu publikacjach najważniejszych czasopism naukowych na świecie. Następstwa wiatrołomów podlegają badaniom m.in. pod kątem ochrony lasów (gradacje owadów), jak również pod kątem użytkowania lasu (pozyskiwanie drewna). Niniejsza praca zbiera informacje o różnicach w sposobie użytkowania drzewostanów uszkodzonych przez wiatr w różnych regionach Europy. Jakkolwiek z punktu ochrony powierzchni można pozostawić obszar wiatrołomów bez użytkowania, np. chcąc chronić obszary przed lawinami w terenach alpejskich, pozyskiwanie drewna poklęskowego jest jednym ze skuteczniejszych metod zapobiegania szkodliwym następstwom wiatrołomów, np. gradacji owadów, szczególnie kornika drukarza. Jest to też efektywna forma zachowania korzystnego bilansu ekonomicznego w leśnictwie i całym sektorze leśno-drzewnym.

Autorzy są zgodni wobec faktu, iż pozyskiwanie drewna w drzewostanach poklęskowych obecnie należy wykonywać w sposób zmechanizowany, gwarantujący najwyższe bezpieczeństwo. Pozyskiwanie dużych ilości drewna poklęskowego często wymaga przechowywania, również z zastosowaniem deszczowni. Takie formy zabezpieczania drewna przed deprecjajcą wymagają ponoszenia dodatkowych kosztów. Ponadto, duża ilość drewna oferowana na rynku może powodować spadek cen surowca wynikający ze zwiększonej podaży.

Polskie doświadczenia i odpowiedź na klęskę wiatrołomów z roku 2017, to m.in. aktywne działania zmierzające do pozyskania drewna przed utratą jego wartości i utrzymanie cen drewna na rynku wewnętrznym. Uzyskanie takiego stanu było możliwe dzięki redukcji planowego pozyskiwania drewna w drzewostanach nieuszkodzonych przez wiatr, z jednoczesnym przeniesieniem zwiększonej intensywności użytkowania w wiatrołomach.

The Management Response to Wind Disturbances in European Forests

Current Forestry Reports, if 6.656, najwyżej notowane czasopismo na Web of Sciences w kategorii Forestry

Paula Sanginés de Cárcer, Piotr S. Mederski, Natascia Magagnotti, Raffaele Spinelli, Benjamin Engler, Rupert Seidl, Andreas Eriksson, Jeannette Eggers, Leo Gallus Bont, Janine Schweier