Profesor dr hab. Witold Grzywiński

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej postanowieniem z dnia 4 stycznia 2022 r. nadał Witoldowi Grzywińskiemu, pracownikowi Wydziału Leśnego i Technologii Drewna Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, tytuł profesora nauk rolniczych w dyscyplinie nauki leśne.

Zainteresowania naukowe prof. dra hab. Witolda Grzywińskiego koncentrują się głównie wokół problematyki ergonomii i bezpieczeństwa pracy w leśnictwie oraz aspektów technologicznych i sezonowych różnych wariantów procesu pozyskiwania drewna. Istotną rolę w orbicie zainteresowań badawczych Profesora odgrywają również zagadnienia dotyczące występowania, znaczenia i ochrony nietoperzy w ekosystemach leśnych.

Autor ponad 220 artykułów naukowych, popularnonaukowych, rozdziałów w książkach oraz  monografii. Recenzent ponad 80 artykułów naukowych, recenzent w postępowaniach doktorskich i habilitacyjnych. Kierował projektami badawczymi finansowanymi przez MNiSW oraz Lasy Państwowe. Promotor w dwóch zakończonych przewodach doktorskich. Prelegent na licznych konferencjach krajowych i międzynarodowych, m.in. XXIV IUFRO World Congress (USA), XIV World Forestry Congress FAO (RPA), XXXVI CIOSTA (Rosja), Forest Engineering Conference (Nowa Zelandia), IUFRO 125th Anniversary Congress (Niemcy).

Aktywnie uczestniczy w życiu międzynarodowych i krajowych organizacji i towarzystw naukowych. Koordynator Research Group 3.03.00 Forest Ergonomics International Union of Forest Research Organizations (IUFRO). Sekretarz, prezes, a obecnie zastępca prezesa Oddziału Poznańskiego Polskiego Towarzystwa Ergonomicznego (PTErg), były przewodniczący Wydziału VI Nauk Rolniczych i Leśnych Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk (PTPN). Członek Zarządu Głównego PTErg, członek Zarządu Głównego Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Nietoperzy (OTON). Ponadto członek Komisji Ergonomii Polskiej Akademii Nauk Oddział w Poznaniu, Komisji Ergonomii Polskiej Akademii Umiejętności oraz członek Krajowej Rady Ewaluacyjnej tytułu „EuroErgonomisty” nadawanego przez Centre for Registration of European Ergonomists (CREE).

Promotor blisko 80 prac inżynierskich i magisterskich. Organizator i autor programu studiów podyplomowych „Bezpieczeństwo i higiena pracy w leśnictwie”, którymi kieruje do chwili obecnej (14 edycji). Opiekun naukowy Sekcji Teriologicznej Koła Leśników, współorganizator programu wyjazdów naukowych „Lasy Świata”.