Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility Wiele lat poszukiwań uwieńczone sukcesem. Brakujący w kolekcji znaczek Koła Leśników zdobyty | Wydział Leśny i Technologii Drewna

Nadchodzący jubileusz 100-lecia akademickich studiów leśnych w Poznaniu jest okazją do uzupełnienia wiedzy dotyczącej naszej historii. Jednym z elementów tworzących naszą tożsamość jest symbol Wydziału, czyli głuszec tokujący na otwartej księdze. Jak wiemy symbol ten został stworzony w 1921 roku przez studentów z Koła Leśników. Historię powstania i osobę autora który zaprojektował głuszca przedstawił szczegółowo dr hab. Jarosław Szaban w artykule zamieszczonym w Przeglądzie Leśniczym. Trudno precyzyjnie stwierdzić w którym roku symbol ten stał się oficjalnym logo Wydziału Leśnego. Niezmiernie cieszy fakt, że studenci naszego Wydziału chętnie noszą znaczek z głuszcem.

Wiele lat temu Opiekun Koła Leśników dr hab. Jarosław Szaban postanowił zebrać wszystkie znaczki jakie Koło wybijało w swojej długiej historii. Mozolne poszukiwania doprowadziły do zebrania bogatej kolekcji kilkunastu egzemplarzy z różnych okresów. Kiedy już wydawało się, że udało się zebrać całą kolekcję okazało się, że brakuje jednego znaczka wybitego w 1935 r. na którym przy głuszcu widnieje cyfra XV. Znaczek ten widniał na starym zdjęciu jednego z absolwentów z okresu międzywojennego. Był to jubileuszowy znaczek wybity z okazji XV-lecia istnienia Koła. Znaczków tych wybito tylko 100 szt., a dwa pozłacane egzemplarze otrzymali Kurator KL prof. Ryszard Biehler i Rektor UP prof. Stanisław Runge.

Mozolne poszukiwania tego znaczka nie dawały przez wiele lat rezultatu. Nigdy „nie wypłynął” on na żadnej aukcji internetowej i nie było o nim wzmianki na specjalistycznych forach gdzie kontaktują się kolekcjonerzy tego typu pamiątek. Aż wreszcie na początku tego roku pojawił się na aukcji. Dr Szaban nawet nie musiał przekonywać  studentów z Koła Leśników do tego, że punktem honoru jest zdobycie go.

I UDAŁO SIĘ  !!!

Obecnie egzemplarz ten jest już w posiadaniu studentów z Koła Leśników i wkrótce zostanie wyeksponowany w gablocie z pamiątkami znajdującej się na parterze Kolegium Cieszkowskich. Ciekawostką jest to, że znaczek ten odnalazł się w Kolonii w Niemczech. Kolekcjoner, który go  posiadał  twierdził, że nabył go od osoby której dziadek był leśnikiem na Kresach w okolicach Lwowa.

Pewności nie ma, ale  wydaje się, że teraz kolekcja znaczków jest już kompletna. To z jednej strony cieszy, a z drugiej strony trochę szkoda, że nie ma już czego poszukiwać i pragnąć. Bo jak mawia dr Szaban (cytując słowa znanej piosenki zespołu Skaldowie): „w życiu nie chodzi o to żeby złapać króliczka, ale o to żeby go gonić”

Jolanta Węgiel

PS. Specjalne podziękowania należą się Mateuszowi Modrzejewskiemu (byłemu Prezesowi Koła Leśników) za wyszukanie i pomoc w zdobyciu znaczka.