Podstawy Łowiectwa - książka

Podręcznik Podstawy łowiectwa powstał w okresie, w którym łowiectwo w Polsce znalazło się na rozdrożu, a kierunek zmian trudno było jednoznacznie wskazać. Być może po tysiącu lat – bo tyle upłynęło od łowieckich regale Bolesława Chrobrego – polowanie będzie znów szerzej dostępne dla społeczeństwa, a może stanie się działalnością realizowaną przez myśliwych na etacie? Niezależnie od kierunku zmian, zarówno koordynujący, jak i wykonujący zadania łowieckie, będą potrzebowali aktualnej wiedzy, zwłaszcza przyrodniczej. Ta wzbogacana jest z roku na rok, m.in. dzięki zastosowaniu telemetrii i badaniom genetycznym. W efekcie często nie trzeba już snuć domysłów i eksperymentować.

Książkę przygotował przyrodnik, wykładowca, a także myśliwy, który na przełomie XX i XXI wieku prowadził doświadczalne gospodarstwo łowieckie wokół Czempinia w centrum Wielkopolski, a aktualnie w tym samym regionie uczestniczy w zarządzaniu łowieckim terenem doświadczalnym w Puszczy Zielonka. Dzięki temu w podręczniku została przedstawiona nie tylko aktualna wiedza, ale także liczne możliwości jej zastosowania w praktyce. Mimo to książka pozostała zwięzłym opracowaniem. Wiele aspektów wspólnych omówiono bowiem na wstępie poszczególnych rozdziałów, uzupełniając tekst tabelami zawierającymi najważniejsze dane liczbowe. Skrócenie opisów umożliwiły również starannie dobrane ryciny oraz cytowanie piśmiennictwa naukowego i popularnonaukowego, które jest dziś bardziej dostępne niż w przeszłości.

Wydawnictwo Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu link https://wydawnictwo.up.poznan.pl/products/podstawy-lowiectwa__trashed

Okładka książki Podstawy Łowiectwa