Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility Noc Naukowców 2024 | Wydział Leśny i Technologii Drewna

Noc Naukowców 2024

Tradycyjnie, w ostatni piątek września, na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu odbyła się Noc Naukowców. Wszystkie wydarzenia odbywające się tego dnia na uczelni były powiązane z ogólnopolskim hasłem Nocy Naukowców 2024 - zrównoważony rozwój naszej planety, poszanowanie dobrostanu środowiska i równowagi jego komponentów.

Naukowcy z Wydziału Leśnego i Technologii Drewna przygotowali na to wydarzenie atrakcyjną ofertę warsztatów.

Katedra Hodowli Lasu przeprowadziła zajęcia pt. Skąd się biorą drzewa? Podobnie do wszystkich gatunków na naszej planecie, populacje gatunków drzewiastych chcąc przetrwać muszą propagować swój kod genetyczny. Kod ten jest przenoszony w wyspecjalizowanych do tego calu nasionach. Niektóre gatunki mają je bardzo małe i produkują ich bardzo dużo, np. brzoza lub topola. Inne gatunki mają nasiona większych rozmiarów, ale produkują ich mniej, np. dąb i buk. Inna grupa gatunków wyposaża swoje potomstwo w atrakcyjne ubarwienie lub smak. Dlaczego ewolucja wybrała tę właśnie drogę? Jak wygląda drzewo, gdy jest bardzo małe?

W ofercie Katedry Entomologii i Fitopatologii Leśnej znalazły się dwa warsztaty:

  1. Owady w lasach, miastach i domach. Podczas tych zajęć uczestnicy mogli obejrzeć pod mikroskopem motyle, chrząszcze, pchły i inne owady
  2. Grzyby nadrzewne. Podczas warsztatów uczestnicy zapoznali się z gatunkami grzybów nadrzewnych.

Katedra Chemicznej Technologii Drewna przeprowadziła zajęcia pt. Dziegieć - czarne złoto. W trakcie warsztatów uczestnicy poznali historię wynalezienia dziegciu, jego budowę chemiczną oraz właściwości tej specyficznej substancji.

Czy kleszcze spadają z drzew? Jak duży jest najmniejszy kleszcz? Jak prawidłowo wyciągnąć kleszcza ze skóry? Jak chronić siebie i swoje czworonogi przed chorobami przenoszonymi przez kleszcze? Na te pytania znaleźli odpowiedź uczestnicy warsztatów pt. Kleszcze fakty i mity, które przeprowadzili pracownicy Katedry Łowiectwa i Ochrony Lasu.