Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility Zostań mecenasem wyprawy studentów leśnictwa do Gwatemali | Wydział Leśny i Technologii Drewna

Zostań mecenasem wyprawy studentów leśnictwa do Gwatemali

W ramach projektu „Lasy Świata” realizowanego przez Wydział Leśny Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, po eksploracji lasów Dominiki, Borneo, Kolumbii, Sumatry, Kenii, Wietnamu w lutym 2020 r. planowana jest  kolejna wyprawa studentów, tym razem do Gwatemali.

Projekt „Lasy Świata” jest przedsięwzięciem, które umożliwia młodym bardzo aktywnym studentom poznanie różnych formacji  leśnych bezpośrednio w terenie. Dzięki tym wyprawom uczestnicy  mają możliwość przyjrzenia się  sposobom prowadzenia gospodarki leśnej oraz podejściem do ochrony przyrody w „tzw. kultowych  leśnych miejscach”.

Dotychczasowe wyprawy w ramach programu „Lasy Świata” to były: Karaiby 2014, Borneo 2015, Amazonia 2016, Sumatra 2017, Kenia 2018 i Wietnam 2019. Celem pierwszego wyjazdu była Dominika - niewielkie wyspiarskie państwo na Karaibach (często mylona z popularną Dominikaną). Ze względu na ukształtowanie terenu (góry), w odróżnieniu od innych podobnych wysp nie rozwinęło się tam rolnictwo ani przemysł, a ze względu na szary lub czarny kolor wulkanicznego piasku na plażach, wyspę ominął masowy ruch turystyczny. Prawie cała pokryta jest dżunglą i co ciekawe nie ma tam jadowitych zwierząt ani typowych chorób tropikalnych. Jest to unikalne miejsce na całych Karaibach, idealne dla leśnika-przyrodnika, znakomicie sprawdziło się też jako miejsce pierwszej naszej wyprawy w tropiki.

Następnie, w 2015 roku przenieśliśmy się do Azji, na malezyjską część Borneo. Tam poznaliśmy bardzo różne typy ekosystemów leśnych, które zachowały się głównie w parkach narodowych. Najważniejszą przyczyna ich zanikania jest masowa ekspansja plantacji palmy olejowej. Duże wrażenie zrobiła na nas wizyta w ośrodku rehabilitacji orangutanów oraz obserwowanie na wolności nosaczy. Największymi atrakcjami botanicznymi były liczne gatunki owadożernych dzbaneczników oraz raflezje - rośliny o największych kwiatach. Sporym wyzwaniem było zdobycie Mount Kinabalu, najwyższej góry Borneo o wysokości 4095 m n.p.m.

W 2016 roku przyszedł czas na bezkresną dżunglę Amazonii, której zobaczenie jest chyba marzeniem każdego leśnika. Naszą bazę wypadową stanowiła mała kolumbijska miejscowość Puerto Narino, do której można dotrzeć jedynie drogą wodną. Jak się okazało nie było tam dróg i samochodów i całe zwiedzanie okolicznych atrakcji odbywaliśmy w łódkach. Mimo że wszędzie dookoła była tylko nieprzebyta dżungla i wszechobecna rzeka, miejsce to zrobiło na nas niesamowite wrażenia.

W 2017 roku wróciliśmy do Azji, na indonezyjską Sumatrę. Tam szczególnie były widoczne olbrzymie powierzchnie zajmowane przez plantacje palmy olejowej. Można było jechać kilka godzin samochodem obserwując po obu stronach drogi niekończące się jej uprawy, w miejscach gdzie wcześniej występowały tropikalne lasy deszczowe. Podczas 3-dniowej wyprawy do dżungli mieliśmy możliwość obserwowania z bliska dziko żyjących orangutanów, które stały się symbolem gatunków tracących swoje siedliska z każdym usuwanym hektarem lasu.

Afryka dała nam możliwość zobaczenia charakterystycznych zwierząt sawannowych takich jak słonie, żyrafy, zebry, lwy, lamparty, bawoły, nosorożce, strusie i wielu innych. Wprawdzie Kenia raczej nie kojarzy się z lasami, okazało się jednak, że był tam największy pozostały kompleks lasów nadbrzeżnych na wschodnim wybrzeżu Afryki - Arabuke Sokoko. Tam widzieliśmy między innymi endemiczne ssaki sorkonosy. Byliśmy też pod wrażeniem dobrze prowadzonego programu odtwarzania lasów namorzynowych przy udziale miejscowej ludności. Każdy z nas także zasadził swoją sadzonkę drzewa namorzynowego.

W 2019r obyła się wyprawa do Wietnamu. Podczas rejsu po słynnej zatoce Ha Long mieliśmy niezwykłe szczęście obserwować z kajaków grupę langurów białogłowych. Są to małpy, których cała światowa populacja liczy zaledwie około 60 osobników. Dzięki wsparciu organizacyjnemu IKEA i ich lokalnego partnera Scansia Pacific wizytowaliśmy certyfikowane plantacje akacji. Jest to pochodzący z Australii rodzaj drzewa powszechnie uprawiany w Wietnamie, w krótkich 5-10 letnich cyklach.

Łącznie uczestnikami sześciu wyjazdów było 37 studentów (w tym 24 laureatów stypendium) oraz 9 pracowników Wydziału Leśnego.

Zostanie laureatem stypendium nie było łatwą sprawą. Do walki o  nie zgłosili się najaktywniejsi wśród żaków działacze i badacze, którzy mimo młodego wieku aktywnie uczestniczyli już w różnego rodzaju projektach badawczych i byli autorami publikacji w renomowanych czasopismach naukowych.

Wyłonieniem z takiej „mocnej grupy” laureatów było „trudnym orzechem do zgryzienia”. Tego wyboru dokonała specjalnie do tego celu powołana komisja, która  złożona była z przedstawili: pracowników, studentów i fundatorów stypendium. Komisja brała pod uwagę takie aspekty jak: aktywna działalność na rzecz uczelni i wydziału lub dorobek naukowy kandydata.

Niech o trafnym wyborze komisji świadczy fakt, że laureaci „Stypendium Wyjazdowego Lasy Świata” zdobywają kolejne „wyróżniania”. Trójce z nich zostało przyznane stypendium Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, które jest przyznawane najlepszym studentom w kraju. Jeden z laureatów dostał „Studenckiego Nobla” – nagrodę przyznawaną przez studentów dla najlepszego studenta w Polsce.

Studenci uczestniczący w wyprawach, chętnie dzielili się zdobytą wiedzą. Prezentowali swoje przyrodnicze obserwacje na konferencjach i seminariach naukowych, na których zdobywali wyróżnienia. Napisali szereg artykułów popularnonaukowych. Piątka z laureatów stypendium Lasy Świata , to dziś słuchacze studiów doktoranckich.

Mam dobry kontakt z laureatami. W rozmowach z nimi często słyszę, że wyjazd w ramach „Lasów Świata” dodał im „skrzydeł”.  Teraz na wiele rzeczy spoglądają szerzej, z globalnej perspektywy. Już dziś deklarują, że gdy zajmą odpowiednią pozycję w swojej firmie to na pewno zafundują takie stypendium.

Laureaci, są także wspaniałymi ambasadorami fundatorów stypendiów. Byłam nie jeden raz świadkiem, jak rzeczowo i pozytywnie wypowiadali się o firmach, które zafundowały im stypendium. Myślę, że ten rodzaj tzw. „reklamy szeptanej” jest dla firmy bardzo pozytywny i przyszłości może przynieść naprawdę duży efekt.

Dziękujemy dotychczasowym fundatorom stypendiów, którzy corocznie finansują udział w wyjazdach 3-5 studentów. Chyba na największy podziw i uznanie zasługują Państwo Maria Duszeńko-Smeja i Bogdan Smeja, małżeństwo emerytów z Bydgoszczy, którzy z własnych oszczędności ufundowali stypendium. Ponadto fundatorami byli: Dziekan WL prof. Roman Gornowicz (3 stypendia), Dziekan WL prof. Piotr Łakomy (7 stypendiów), ATJ s.c. (2 stypendia), BULiGL Oddział w Poznaniu (1 stypendium), Forest Consulting Center (1 stypendium), Nadleśnictwo Czerniejewo (1 stypendium), Nadleśnictwo Świeradów (2 stypendia), RDLP w Poznaniu (1 stypendium), Stelmet S.A. (1 stypendium) i Studia.net (2 stypendia).

I ty możesz zostać mecenasem wyprawy.

Zapraszam firmy, do ufundowania stypendium wyjazdowego konkretnemu studentowi. Planowany koszt stypendium to 5,5 tys. zł, który w całości zostaje przekazany na stypendium wyjazdowe jednego laureata. Radość i wdzięczność młodego człowieka jest wartością  bezcenną. Przedstawiciel firmy fundującej stypendium weźmie udział w wyborze laureatów. Jedna osoba z firmy fundującej stypendium, będzie mogła wziąć udział w planowanej wyprawie.

Dzięki patronom medialnym informacja o firmach uczestniczących w projekcie jest szeroko rozpowszechniona. 

Informacje o dotychczasowych  fundatorach stypendium ukazywały w mediach:

branżowych: portalach: Drewno.pl , Dziennik Leśny

prasie leśnej: Głos Lasu, Przegląd Leśniczy

mediach edukacyjnych: portal Studia.net oraz  portal Magazynu  Przyrodniczego Salamandra

na stronie Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu oraz na specjalnej stronie Lasów Świata (www1.up.poznan.pl/lasyswiata/)

Wyprawy z cyklu „Lasy Świata” promowane były także na konferencjach, seminariach naukowych oraz na wystawach fotograficznych. Wszędzie tam była podawana informacja o fundatorach stypendium.

Osoby zainteresowane współpracą proszę o kontakt: Jolanta Węgiel, tel. 695 744 932 email: jwegiel@up.poznan.pl

 

Więcej informacji o Lasach Świata na stronie www1.up.poznan.pl/lasyswiata

Na koniec przytaczamy wypowiedzi laureatów programu stypendialnego „Lasy Świata”, które najlepiej oddają sens inicjatywy widziany z perspektywy studenta leśnictwa.

Wyjazd na Dominikę w ramach stypendium wyjazdowego „Lasy Świata” był dla mnie olbrzymim wrażeniem, które zmieniło moje postrzeganie przyrody. Przyzwyczajony do relatywnie niewielkiego bogactwa gatunkowego roślin w Polsce, które jest możliwe do opanowania i oswojenia, nagle trafiłem do innego świata, gdzie przyporządkowanie roślin do rodziny było bardzo trudne, nie mówiąc już o próbach identyfikacji gatunków. Była to dla mnie wielka lekcja pokory, która pokazała jak niewiele jeszcze wiem o szacie roślinnej. Próbując zaklasyfikować widziane rośliny lasów tropikalnych do jakichś szufladek patrzyłem na nie przez pryzmat ich funkcji w ekosystemach i cech życiowych. Pozwoliło mi to na lepsze zrozumienie obserwowanych lasów, a po powrocie do Polski – zachęciło do szerszego zainteresowania się ekologią funkcjonalną roślin. Dzięki wyprawie na Dominikę i tym przemyśleniom łatwiej było mi przekonać się do spojrzenia na rośliny przez pryzmat ich roli bardziej niż na przynależność gatunkową. Ten sposób analizowania danych o szacie roślinnej rozwijam obecnie podczas studiów doktoranckich, a analiza cech i różnorodności funkcjonalnej pozwoliła naszemu zespołowi rzucić nowe światło na procesy związane z dynamiką roślinności torfowiskowej oraz subalpejskiej. W ten sposób wyjazd możliwy dzięki stypendium ówczesnego Dziekana Wydziału Leśnego, prof. Romana Gornowicza w ramach programu „Lasy Świata” pozwolił mi zmienić postrzeganie świata roślin, poszerzył moje horyzonty badawcze i umożliwił mi bardziej dynamiczny rozwój zawodowy.

Marcin Dyderski (laureat stypendium Dziekana Wydziału Leśnego UPP - Karaiby 2014)

***

O wielkiej podróży do dżungli tak naprawdę zacząłem myśleć będąc jeszcze uczniem szkoły podstawowej, kiedy to z ogromną ciekawością pochłaniałem książki podróżnicze i przygodowe, m.in. Arkadego Fiedlera. Niestety od samego początku studiów wpadłem w wir nauki i pracy, a przez to niestety brakowało mi czasu na dalekie zagraniczne podróże. Moje marzenia odżyły, kiedy przechodząc korytarzem Coll. Cieszkowskich spostrzegłem plakat z informacją o możliwości otrzymania stypendium w ramach Programu Stypendialnego „Lasy Świata”. Przez długi czas nie zdawałam sobie sprawy z tego, co się później wydarzyło ¬ otrzymałem stypendium! O wrażeniach z naszej podróży można by było napisać wiele, ponieważ każda chwila, była tą pierwszą, tą jedyną, tą niepowtarzalną. Podróż dała sprawiła mi wielką przyjemność, a przez to chęć na więcej. Najbardziej urzekło mnie bogactwo kolorów, zapachów i smaków. Po powrocie wiele osób było ciekawych moich wrażeń, inni podpytywali o porady w planowaniu własnej wyprawy.

Adrian Łukowski (laureat stypendium Forest Consulting Center - Karaiby 2014).

***

Udział w wyprawie do Kolumbii organizowanej w ramach stypendium wyjazdowego „Lasy Świata” był dla mnie ogromnym wyróżnieniem i spełnieniem wielkiego marzenia, które zrodziło się w mojej głowie w czasie, gdy byłem jeszcze małym chłopcem. Inspirowany między innymi filmami dokumentalnymi sir Davida Attenborough marzyłem od dawna o tym aby móc zobaczyć na własne oczy bogactwo lasów deszczowych okalających meandry królowej rzek - Amazonki.

Wyjazd ten znacznie poszerzył moje horyzonty myślowe. Dzięki wielu różnego rodzaju aktywnością doświadczyłem Amazonii na własnej skórze. Podczas wyprawy poznałem też kulturę i tradycję ludzi zamieszkujących tę wyjątkową krainę, ich wielkie przywiązanie do otaczającej przyrody oraz mądrość i umiejętności, które wykorzystują czerpiąc z darów jakie znajdują w Amazonce i w lasach rosnących nad jej brzegami. Poznałem ludzi, którzy wciąż są bardzo silnie związani z otaczającą ich przyrodą, a rytm życia dyktuje im zmieniający się wraz z porami roku poziom wody w najdłuższej rzece świata.

Dzięki wielkiej determinacji organizatorów i pomysłodawców wyjazdu w osobach Państwa Jolanty i Andrzeja Węgiel spełniło się moje marzenie. Wciąż jestem bardzo wdzięczny za możliwość udziału w wyprawie i trzymam kciuki za powodzenie kolejnych edycji tego wyjątkowego stypendium.

Bartłomiej Sijka (laureat stypendium firmy ATJ s.c. - Amazonia 2015).

***

Jak stypendium Lasy Świata zmieniło moje postrzeganie świata? Na to z pozoru łatwe pytanie ciężko mi odpowiedzieć w kilku zdaniach. Wyprawy w najdziksze i najpiękniejsze zakątki świata są nie tylko spełnieniem marzeń ale również ogromną lekcją. Przygotowując się do wyprawy miałam zdecydowanie inne wyobrażenie na temat takich miejsc jak Amazonia czy Sumatra. Większość z nas kojarzy je tylko z pięknymi kadrami oglądanymi na fotografiach czy w TV. Natomiast na miejscu zorientowałam się, że nawet przyjeżdżając na „chwilę” musimy nauczyć się żyć w takich miejscach na nowo, dopasować się do rytmu tamtejszego życia, ludzi tam mieszkających oraz bliskości natury. To piękne doświadczenia, które uczą nas pokory do otaczającego nas świata, cieszenia się z tego co mamy, obawy przed tym co możemy stracić i przede wszystkich ogromnej chęci na dalsze poznawanie takich miejsc.

Natalia Czapiewska (laureatka stypendium Marii Duszeńko-Smeja i Bogdana Smeja - Amazonia 2015, uczestniczka wyprawy Sumatra 2016).

***

Udział w IV Wyprawie Naukowej Wydziału Leśnego UPP na Sumatrę w roku 2017, którego byłem laureatem dał mi przede wszystkim doświadczenie, rozpoznawalność na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu, a nawet poza nim. Dzięki udziałowi w programie łatwiej było mi znaleźć pracę w swoim zawodzie oraz pozyskać firmy oraz osoby do dalszej współpracy naukowej co zaowocowało między innymi podjęciem studiów doktoranckich a także włączeniem się w pozauczelniane projekty edukacyjne. Wybierając studia magisterskie na Wydziale Leśnym UPP koncentrowałem swoją uwagę głównie na planowanych wyprawach: Amazonce (2016) i Indonezji (2017), co bezpośrednio w moim przypadku wpłynęło na wybór ścieżki kariery oraz dalszego rozwoju zawodowego. Gdyby nie ta wyprawa, dziś pewnie byłbym inną osobą, w innym miejscu, w innym zawodzie....Moim zdaniem Wyprawy Wydziału Leśnego dają swoisty indeks wiarygodności i pracowitości, gdyż laureaci to najambitniejsi studenci naszego wydziału a rokrocznie poziom kwalifikacji nie maleje”

Mateusz Kęsy (laureat stypendium Studia.net - Sumatra 2017).

***

Wyjazd na Sumatrę w ramach programu „Lasy Świata” jest to jedna z lepszych rzeczy, jakie otrzymałam podczas studiów na Wydziale Leśnym w Poznaniu. Możliwość poznania różnych zakątków świata, kultur, bogactwa przyrody było niezwykle cennym i rozwijającym doświadczeniem.  Dla mnie podróżowanie to nie tylko odkrywanie tego co nieznane, ale także samej siebie w różnych sytuacjach. Wyprawa na Sumatrę rozbudziła we mnie pasję, o której wcześniej nie wiedziałam!

Weronika Mysiak (laureatka stypendium Dziekana Wydziału Leśnego UPP - Sumatra 2017).