Zmarł Profesor Bohdan Drogoszewski

Z głębokim żalem zawiadamiamy, że 5 sierpnia 2023 roku zmarł Prof. dr hab. Bohdan Bronisław Drogoszewski, emerytowany nauczyciel akademicki Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Odszedł od nas Nestor Wydziału Leśnego i Technologii Drewna, długoletni pracownik naukowo-dydaktyczny, wychowawca wielu pokoleń leśników.

Prof. dr hab. Bohdan Drogoszewski ukończył studia inżynierskie (1958) i magisterskie (1959),  na Wydziale Leśnym WSR w Poznaniu. W latach 1959-2005 pracował w Katedrze Ogólnej Hodowli Lasu, Instytucie Przyrodniczych Podstaw Leśnictwa i w Katedrze Hodowli Lasu Wyższej Szkoły Rolniczej (Akademii Rolniczej, AR im. Augusta Cieszkowskiego) w Poznaniu – na etatach od asystenta do profesora. Pełnił funkcje kierownika zakładu oraz kierownika Katedry Hodowli Lasu. Doktorat obronił w 1967 r., a stopień doktora habilitowanego uzyskał w 1976 r. Tytuł profesora  otrzymał w 2003 r. Wypromował 4 doktorów.

Główne kierunki działalności naukowej Profesora Bogdana Drogoszewskiego to: uprawa plantacyjna wierzb i ich wykorzystanie w leśnictwie, uprawa plantacyjna niektórych gatunków drzew leśnych, odnowienie naturalne sosny, obserwacje procesów zachodzących w sosnowych drzewostanach wielofunkcyjnych. Na uczelni pełnił szereg funkcji związanych z działalnością naukową i zawodową. W latach 1987-1990 był prodziekanem ds. Zaocznego Studium Zawodowego i praktyk studenckich, pełnomocnikiem Rektora ds. bytowych studentów, członkiem Komisji Zieleni Miejskiej Wydziału Ochrony Środowiska w Poznaniu (1973-1982) oraz członkiem Rady Naukowej Wielkopolskiego Parku Narodowego (1989 -2004). Za pracę naukową, dydaktyczną i organizacyjną otrzymał następujące wyróżnienia: Złoty Krzyż Zasługi (1980), Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski (1990), Złotą Odznakę „Za Zasługi dla Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej” (1998). Był członkiem Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk i Polskiego Towarzystwa Leśnego.

Prof. dr hab. Piotr Łakomy
Dziekan Wydziału Leśnego i Technologii Drewna