Zmarł Prof. dr hab. Ryszard Miś

Z głębokim żalem zawiadamiamy, że 10 grudnia 2023 roku zmarł Prof. dr hab. Ryszard Miś emerytowany nauczyciel akademicki Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Odszedł od nas Nestor Wydziału Leśnego i Technologii Drewna, długoletni pracownik naukowo-dydaktyczny, wychowawca wielu pokoleń leśników.

Msza św. w intencji Zmarłego Profesora odprawiona zostanie we wtorek, 19 grudnia 2023 roku o godz. 12.00 w Parafii pw. św. Anny przy ul. Limanowskiego 13 w Poznaniu, a następnie o godz. 13.30 odbędzie się pogrzeb na cmentarzu parafialnym przy ul. Nowina 1.

Prof. dr hab. Ryszard Miś ukończył studia magisterskie na kierunku leśnictwo (1961) na Wydziale Leśnym Wyższej Szkoły Rolniczej w Poznaniu. Przed rozpoczęciem pracy naukowej pracował w Lasach Państwowych jako podleśniczy w Nadleśnictwie Skrzeszewo (1955 -1956) oraz w Biurze Urządzania Lasu i Projektów Leśnictwa w Szczecinku (1961 -1962). W całym okresie zatrudnienia na Uczelni pracował w Katedrze Urządzania Lasu, począwszy od stanowiska asystenta do profesora zwyczajnego. Doktorat sfinalizował w 1970 r.,  a już na Akademii Rolniczej w Poznaniu – habilitację  w 1974 r. Tytuł profesora nadano mu w 1989 r.

Główne kierunki działalności naukowej to produkcyjność lasu i jej związek ze składem gatunkowym i strukturą drzewostanów, prognozowanie zmian w produkcyjności
i produktywności lasów na podstawie wyników jednorazowej inwentaryzacji urządzania lasu, system regulacyjny gospodarstwa przebudowy lasu, wpływ zanieczyszczeń przemysłowych na środowisko leśne Niżu Polskiego.

Jego dorobek naukowy jako autora lub współautora to, przede wszystkim, 190 publikacji o charakterze rozpraw naukowych, książek i podręczników. Jest autorem podręcznika akademickiego pt. „Urządzanie lasów wielofunkcyjnych” (2003, 2007), twórcą i współautorem „Polsko-angielskiego leksykonu terminologii urządzania lasu i specjalności pokrewnych” (2014) oraz współautorem skryptu „Zagadnienia praktyczne z urządzania lasu” (1984, 1994, 1997, 2001). Był projektodawcą i kierownikiem 2 projektów badawczych zrealizowanych w Katedrze Urządzania Lasu, finansowanych przez Komitet Badań Naukowych. Wyniki tych badań o charakterze interdyscyplinarnym (botanika, entomologia, fitopatologia, gleboznawstwo) zostały opublikowane w postaci 2 książek.

Wypromował 5 doktorów, a 1 rozprawa doktorska została wyróżniona nagrodą indywidualną za najlepszą pracę doktorską na Uczelni.

W okresie swojej działalności naukowej i zawodowej zajmował stanowisko prorektora ds. studenckich (1987-1990), kierownika Katedry Urządzania Lasu (2001 -2006), założyciela i kierownika Studium Doktoranckiego na Wydziale Leśnym (1996 -2007). Był przewodniczącym poznańskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Leśnego (1973 -1979), członkiem Rady Leśnictwa przy Ministrze Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa (1997 -2001), członkiem Rady Naukowej Instytutu Badawczego Leśnictwa (2003 -2007).

Został odznaczony Srebrną i Złotą Odznaką Honorową Polskiego Towarzystwa Leśnego (1976, 1981), Medalem 175-lecia Studiów Leśnych w Tharandcie (1986) oraz Medalem z okazji 200. Rocznicy Urządzania Lasu w Polsce (1986). Za działalność naukową uzyskał wyróżnienie na Kongresie Światowym Międzynarodowej Unii Leśnych Organizacji Badawczych (IUFRO) w Kioto w 1981 r. Był członkiem grupy roboczej IUFRO S4.04. – Urządzanie Lasu (od 1980) oraz członkiem Polskiego Towarzystwa Leśnego (od 1965) i Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk (od 1980).

tekst: prof. dr hab. Piotr Łakomy

Prof. dr hab. Ryszard Miś