Zmarł prof. dr hab. inż. Lesław Andrzej Łabudzki

Z głębokim żalem zawiadamiamy, że 9 września 2023 roku zmarł prof. dr hab. inż. Lesław Andrzej Łabudzki, emerytowany nauczyciel akademicki Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, Dziekan Wydziału Leśnego w latach 2002-2008. Odszedł od nas Nestor naszego Wydziału Leśnego, długoletni pracownik naukowo-dydaktyczny, wychowawca wielu pokoleń leśników.

Prof. dr hab. inż. Lesław Andrzej Łabudzki rozpoczął studia na Wydziale Leśnym Wyższej Szkoły Rolniczej w Poznaniu w 1959 roku. Po uzyskaniu dyplomu magistra inżyniera leśnictwa w 1964 roku, zaczął pracę jako asystent w Zakładzie Gospodarstwa Łowieckiego. Stopień doktora uzyskał w 1972 roku, a praca doktorska o tematyce zasobności żerowej różnych siedlisk w odniesieniu do gatunków jeleniowatych została wyróżniona indywidualną nagrodą ministra. Stopień doktora habilitowanego uzyskał w 1993 roku, a rozprawa habilitacyjna na temat struktury przestrzennej jelenia i daniela oraz ich jakości osobniczej w Wielkopolsce została wyróżniona indywidualną nagrodą rektora. W 2002 roku Prezydent RP nadał mu tytuł profesora nauk leśnych. Głównymi kierunkami działalności naukowej profesora Lesława Łabudzkiego była gospodarka łowiecka i ekologia zwierząt, badania dotyczące racjonalnego gospodarowania populacjami wybranych gatunków zwierząt łownych, przede wszystkim gatunków jeleniowatych oraz dzika. W aspekcie gospodarczym były to badania związane z różnego rodzaju stratami (szkodami) wyrządzanymi przez zwierzynę w lesie i na polu, a także prace zmierzające do opracowania metod oceny liczebności zwierzyny grubej w skali całego kraju. Był autorem ponad 100 publikacji naukowych, w tym współautorem 4 książek i 2 skryptów. Profesor Lesław Łabudzki wypromował 9 doktorów. Prowadził wykłady i ćwiczenia z ekologii oraz gospodarki łowieckiej na kierunkach: leśnictwo, ochrona środowiska, agroturystyka, hodowla zwierząt oraz na studiach podyplomowych. W latach 1996-2002 pełnił z wyboru przez dwie kadencje funkcję prodziekana, a w latach 2002-2008 przez dwie kadencje funkcję dziekana Wydziału Leśnego Akademii Rolniczej im. Augusta Cieszkowskiego w Poznaniu. Profesor Lesław Łabudzki kierował Katedrą Gospodarstwa Łowieckiego, a następnie Katedrą Łowiectwa i Ochrony Lasu w latach 2005-2010. Należał m.in. do Komitetu Nauk Leśnych Polskiej Akademii Nauk, Rady Leśnictwa przy Ministrze Środowiska, Kolegium Lasów Państwowych, Rady Naukowej Instytutu Badawczego Leśnictwa, Rady Naukowej Wielkopolskiego Parku Narodowego, Naczelnej i Okręgowej Rady Łowieckiej.

Profesor Lesław Łabudzki został wyróżniony odznaczeniami państwowymi i resortowymi: Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Krzyżem Zasługi, Medalem Komisji Edukacji Narodowej — oraz najwyższymi odznaczeniami łowieckimi: Złomem, Medalem św. Huberta i członkostwem honorowym Polskiego Związku Łowieckiego.

Prof. dr hab. Piotr Łakomy – dziekan Wydziału Leśnego i Technologii Drewna UPP