Zmarł doc. dr Kazimierz GLANC

W dniu 28 maja 2022 roku w Dobrzycy zmarł doc. dr KAZIMIERZ GLANC, emerytowany pracownik Wydziału Leśnego i Technologii Drewna naszej Uczelni.

Doc. dr Kazimierz GLANC urodził się 28 I 1928 roku we wsi Rzeszyn, w powiecie mogileńskim. Podstawową dziedziną jego działalności były nauki leśne, a dyscypliną naukową – leśnictwo. Główne kierunki działalności naukowej Pana Docenta to lichenologia, fitosocjologia, ekologia lasu, ochrona przyrody, dendrologia.

W 1950 roku został zatrudniony na stanowisku zastępcy asystenta w Katedrze Botaniki Ogólnej i Fitopatologii UP. Na Wydziale Leśnym w Poznaniu ukończył studia magisterskie (1952) i uzyskał stopień doktora nauk leśnych (1964). Pełnił funkcję kierownika zespołu, zakładu i Katedry Botaniki Leśnej (1970-1991) był wicedyrektorem Instytutu Przyrodniczych Podstaw Leśnictwa (1970-1974) oraz prodziekanem Wydziału Leśnego (1972-1975). W 1993 roku przeszedł na emeryturę.

Opublikował około 40 prac poświęconych m.in. rozmieszczeniu oraz ekologii porostów obszarów górskich i nizinnych, lichenoindykacji, chorologii drzew i krzewów w dolinnych rzecznych oraz rzadkim gatunkom polskiej flory. Wypromował dwóch doktorów.

Z przyznanych mu wyróżnień można wymienić Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski. Był członkiem Polskiego Towarzystwa Botanicznego i Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk.

Opracował: Władysław Danielewicz

W imieniu własnym i Pracowników Katedry Botaniki i Siedliskoznawstwa Leśnego składam Rodzinie i Przyjaciołom zmarłego serdeczne kondolencje.

Dorota Wrońska-Pilarek