Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility Zmarła dr hab. inż. Lidia Antkowiak | Wydział Leśny i Technologii Drewna

Zmarła dr hab. inż. Lidia Antkowiak

Z głębokim żalem zawiadamiamy, że 5 lipca 2022 roku odeszła od nas w wieku 85 lat dr hab. inż. Lidia Antkowiak emerytowany nauczyciel akademicki Katedry Użytkowania Lasu w latach 1961-1997 Wydziału Leśnego i Technologii Drewna Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

W osobie Pani Doktor Habilitowanej Uczelnia straciła uczoną z zakresu użytkowania lasu, zasłużonego pedagoga, wychowawcę wielu pokoleń leśników, przyjaciela młodzieży.

Pogrzeb odbędzie się 12 lipca o godz. 12.00 na cmentarzu Miłostowo w Poznaniu (wejście od ul. Warszawskiej). Rodzinie i Bliskim Zmarłej wyrazy współczucia składają: Rektor i Senat, Dziekan Wydziału Leśnego i Technologii Drewna Pracownicy i Studenci Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

 

Dr hab. LIDIA ANTKOWIAK (1937-2022)

Dr hab. Lidia Antkowiak ukończyła studia na Wydziale Technologii Drewna WSR w Poznaniu, uzyskując dyplom magistra inżyniera chemicznej technologii drewna (1961). W latach 1961-1997 była zatrudniona w Katedrze Użytkowania Lasu Wyższej Szkoły Rolniczej i Akademii Rolniczej w Poznaniu na etatach: asystenta, starszego asystenta, adiunkta.

W 1971 r. sfinalizowała doktorat na podstawie pracy pt. „Wpływ bodźców mechanicznych na zmiany liczebnościowe przewodów żywicznych w szpilkach i bielastej części drewna oraz na zawartość olejków eterycznych w igliwiu sosny zwyczajnej (Pinus sylvestris L.)”, a w 1993 r. uzyskała stopień doktora habilitowanego na podstawie rozprawy pt. „Powstawanie pionowych przewodów żywicznych w drewnie pnia sosny (Pinus sylvestris L.)”. Główne kierunki działalności naukowej dr hab. Lidii Antkowiak to nauka o drewnie, uboczne użytkowanie lasu i żywicowanie sosny. Opublikowała ponad 40 prac naukowych i popularnonaukowych. Spośród wydawnictw książkowych na uwagę zasługują m.in. skrypty: „Żywicowanie” (1996), „Materiały do ćwiczeń z oznaczania drewna” (1997), „Wykorzystanie kory niektórych drzew i krzewów” (1997), „Rośliny lecznicze” (1998). Odbyła wiele staży naukowych, m.in. w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie i Instytucie Badawczym Leśnictwa w Warszawie oraz w Katedrze Użytkowania Lasu Uniwersytetu Technicznego w Dreźnie. Była członkiem Związku Nauczycielstwa Polskiego, Polskiego

Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego, Polskiego Towarzystwa Botanicznego.

 

Fotografia zmarłej dr hab. inż. Lidii Antkowiak