Zieleń miejska wzdłuż ruchliwych ulic Poznania jako wskaźnik antropopresji – analiza kationów i anionów źródłem podstawowych informacji – chemiczne warsztaty

W Katedrze Chemii WLTD UPP odbyły się warsztaty pt.: "Zieleń miejska wzdłuż ruchliwych ulic Poznania jako wskaźnik antropopresji – analiza kationów i anionów źródłem podstawowych informacji", które poprowadzili dr Sylwia Budzyńska i prof. dr hab. Mirosław Mleczek.

Uczniowie zapoznali się z problematyką zanieczyszczenia otaczającego nas środowiska oraz ogromną rolą drzew, jako zielonej infrastruktury miejskiej chroniącej nas przed zanieczyszczeniami. Każdy miał okazję samodzielnie wykonać analizę zawartości wybranych metali ciężkich w próbkach drewna pobranych z drzew rosnących przy najruchliwszych drogach w Poznaniu i ocenić rodzaj zakumulowanego zanieczyszczenia.

Były to pierwsze zajęcia w ramach projektu „Popularyzacja nauki poprzez cykl zajęć realizowanych w ramach Uniwersytetu Młodych Przyrodników”. Projekt ten jest dofinansowany ze środków budżetu państwa, przyznanych przez Ministra Nauki w ramach Programu „Społeczna odpowiedzialność nauki II”.

fot. Sylwia Budzyńska i Michalina Łatuszyńska