Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility Zapraszamy na wystawę malarstwa Jana Wojciecha Malika pt. „Przyroda dookoła drzew” | Wydział Leśny i Technologii Drewna

Zapraszamy na wystawę malarstwa Jana Wojciecha Malika pt. „Przyroda dookoła drzew”

Wydział Technologii Drewna Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, Wydział Leśny Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, zaprasza na wystawę malarstwa Jana Wojciecha Malika pt. „Przyroda dookoła drzew”.

Miejsce: Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu, ul. Wojska Polskiego 75.  Katedra Chemii

Czas trwania wystawy: 9.01-31.01 2020 r., godz. 8.00 do 18.00. Wstęp wolny.

9 stycznia o godzinie 10.30 odbędzie się w Sali Wykładowej im. profesora Stanisława Glixellego  Katedry Chemii prezentacja wierszy autora z tomu „Drzewa, owady dwa”, projekcja filmu pt. „Dlaczego?” a następnie wernisaż wystawy obrazów w siedzibie Katedry Chemii.

Jan Wojciech Malik

Malarz fotorealista i realista od 1973.  Maluje realistyczne obrazy i kompozycje malarskie.

Laureat  wielu konkursów i festiwali sztuki: nagroda Ministra Kultury i Sztuki dla Młodego Twórcy na  Festiwalu Polskiego Malarstwa Współczesnego w Szczecinie w 1978. i tamże  III nagrodę w 1998.  Laureat  Srebrnego Medalu i Nagrody Przyjaźni i Pokoju  na  II-m Biennale Sztuki Europa-Azja w Ankarze, w Turcji w 1988. Odznaczony medalem: Zasłużony Obywatel Miasta Poznania.

32 wystawy indywidualne malarstwa w Polsce i udział w ponad 170 wystawach malarstwa polskiego w Polsce i na świecie: Londyn, Berlin, Praga, Moskwa, Charków, Sofia, Chicago.

Pisze wiersze. Publikuje w czasopismach literackich. Wydaje autorskie katalogi z obrazami i wierszami. Otrzymał kilka nagród za poezję.

Prace malarskie w zbiorach Muzeum Narodowego w Poznaniu i  Szczecinie, Wielkopolskim Muzeum Niepodległości  w Poznaniu, Centrum Kultury Gminy Suchy Las, wielu kolekcjach miejskich i prywatnych oraz w zbiorach Watykanu.

Urodzony w Poznaniu w 1951.  studiował architekturę wnętrz, grafikę, malarstwo, rzeźbę na Uniwersytecie Artystycznym /dawniej PWSSP/ w Poznaniu w latach 1969-75. w pracow-niach malarzy prof. T.Brzozowskiego i St. Teisseyre’a oraz rzeźbę w pracowni prof. Jana Berdyszaka. Członek ruchu Ekoart od 1978 r.

Wystawy z ostatnich lat:

W  2019. przezentował obrazy na wystawach indywidualnych „100. lat Niepodległości Polski” w galerii Empik  Arkadia w Poznaniu oraz „Nigdy więcej wojny” tamże. Malował obrazy z serii: „W sieci czasu”. Obrazy przedstawił na wystawie indywidualnej „ J.W. Malik na 100.lat Niepodległości” w Centrum Kultury w Suchym Lesie.

 W  2018. uczestniczył w  VIII Biennale Sztuki „Kontynuacja 85” w  Centrum Kultury Zamek w Poznaniu. W   2017/18 miał wystawę indywidualną malarstwa w Galerii Sztuki Współczesnej Profil w Poznaniu w CK Zamek. Uczestniczy w 6. Międzynarodowym Biennale Obrazu Quadro Art w Łodzi. Pokazuje obrazy na wystawie „100 obrazów na 100 lecie” w Galerii Omega w Toruniu.  

W 2016. prezentował obrazy na 25. Festiwalu Polskiego Malarstwa Współczesnego w Szczecinie.  W 2014. nagrody na 43. Ogólnopolskim Konkursie Sztuki Salon Zimowy w Muzeum Sztuki w Radomiu i na 13. Ogólnopolskim Konkursie Sztuki Salon Wielkopolski w Muzeum Ziemi Czarnkowskiej w Czarnkowie.

W Sali Wykładowej Katedry Chemii zaprezentuje Jan. W. Malik tomik wierszy „Drzewa, owady dwa” (2019).  Krytyk pisze o nim – „tomik pełen zachwytu nad pięknem Matki Natury”.

 

Drzewa w parku

Drzewa w parku śpiewają

wiosennymi ptakami

Drzewa kwitną w promieniach

gorącego słońca

Drzewa zielenieją z zazdrości

na widok ptaków

latających swobodnie (…)

 

„W książeczce także i hasła ekologiczne, napomnienia, by nie niszczyć zielonego, chronić piękno Ziemi.

Wydaje się, że Jana W. Malika satysfakcjonuje możliwość, szansa przekazu emocji, doświadczeń. Jego ceniona twórczość plastyczna, nagradzana, tylekroć wystawiana w kraju i za granicą, wskazuje na artystę świadomego arkanów, wymagań sztuki. Ten więc wybór języka poetyckiego, jakim operuje w swych publikacjach, jest aktem, niewątpliwie, świadomym. Malarz, tym razem przemieniony w poetę, nie szuka nowych środków wyrazu, nie eksperymentuje w języku, nie szuka innych, własnych sposobów wypowiedzi. To twórczość zwrócona do tak zwanego szerokiego odbiorcy, często hasłowa, interwencyjna, chcąca poprawić człowieka i jego świat, realizowana w poetyce postromantycznej. Malarz – poeta ufa, że słowa szczere, prawdziwe, przekazane w kolejnych książkach, trafią w serce czytelnika.

Wiersze Jana W. Malika są swoistą kroniką, zapiskami chwili, komentarzami do wydarzeń znaczących i tych codziennych – mijających sekund życia artysty i czytelnika”

Jerzy Grupiński

Poeta polski, krytyk literacki, animator i edytor, pisarz członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich