Wyzwania współczesnego łowiectwa w Polsce

Z okazji 100-lecia Polskiego Związku Łowieckiego w sali plenarnej Senatu RP odbyła się konferencja, której organizatorem był senator Zdzisław Pupa, przewodniczący Senackiej Komisji Środowiska oraz pracownik naszego Wydziału – prof. dr hab. Dariusz J. Gwiazdowicz, przewodniczący Komisji Kultury Naczelnej Rady Łowieckiej.

Konferencja rozpoczęła się od wystąpień Edwarda Siarki – Sekretarza Stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska, Pełnomocnika Rządu ds. Leśnictwa i Łowiectwa,  Lecha Kołakowskiego – Sekretarza Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Pełnomocnika Rządu ds. walki z ASF oraz Rafała Malca – Prezesa NRŁ.

W sesji referatowej wystąpiło sześcioro prelegentów – prof. dr hab. Dariusz J. Gwiazdowicz, prof. UPL dr hab. Marian Flis, prof. UAM dr hab. Aleksandra Matulewska, prof. dr hab. Henryk Okarma, dr hab. Dariusz Zalewski oraz prof. UMK dr hab. Jarosław Dumanowski. Zasygnalizowali oni problemy z jakimi borykają się myśliwi w naszym kraju. Była zatem mowa o konieczności wypracowania polityki łowieckiej państwa, strategii rozwoju PZŁ, zwróceniu uwagi na walkę z agresją i hejtem skierowanym wobec myśliwych, wykorzystywaniem wiedzy i umiejętności łowieckich do wspierania ochrony przyrody, ale była także mowa o dziedzictwie kulturowym jakim jest kuchnia myśliwska.

Konferencji towarzyszyła wystawa zorganizowana przez Komisję Kultury NRŁ pt. „Na tropach historii polskich myśliwych”. Wyjątkowo cennych eksponatów użyczyli kolekcjonerzy, Bogdan Kowalcze, Leszek Szewczyk i Wacław Gosztyła. a nad całością czuwał Marek P. Krzemień.

Oprawę muzyczną konferencji zapewnił Zespół Trębaczy Myśliwskich Zespołu Szkół Leśnych w Goraju pod kierunkiem Pawła Strawy i Macieja Strawy. Konferencję zakończyła degustacja wyrobów z dziczyzny.

Wszystkie wygłoszone referaty są dostępne na stronach Internetowych Senatu RP (https://www.senat.gov.pl/transmisje/podreczne-archiwum-ostatnich-transmisji/), a w najbliższych miesiącach opublikowana zostanie książka zawierająca treści wszystkich wystąpień.

Wystąpienie prof. dr hab. D.J. GwiazdowiczaWśród zaproszonych gości dziekan WLTD UPP prof. P. Łakomy Wystąpienie M. StrawyPamiątkowe zdjęcie uczestników konferencji