Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility Wystawa "Pasja & geniusz. Kobiety, które zasłużyły na Nagrodę Nobla" | Wydział Leśny i Technologii Drewna

Wystawa "Pasja & geniusz. Kobiety, które zasłużyły na Nagrodę Nobla"

Wystawę „Pasja & geniusz. Kobiety, które zasłużyły na Nagrodę Nobla" można zwiedzać do końca czerwca w siedzibie Katedry Chemii UPP, ul. Wojska Polskiego 75 w Poznaniu. Wstęp wolny.

W Dniu Kobiet na Wydziale Leśnym i Technologii Drewna UPP w Katedrze Chemii odbyło się uroczyste otwarcie wystawy "Pasja & geniusz. Kobiety, które zasłużyły na Nagrodę Nobla", prezentującej sylwetki wybitnych naukowczyń świata fizyki i chemii.

Otwarcie wystawy poprzedził wykład prof. UAM dr hab. Tomasza Pospiesznego, który przybliżył słuchaczom życie i osiągnięcia głównych bohaterek wystawy. Przybyłych gości przywitali prof. dr hab. Piotr Łakomy dziekan WLTD UPP i Izabela Ratajczak kierowniczka Katedry Chemii.

Uczestnicy mieli okazję bliżej poznać historie Marii Skłodowskiej-Curie (odkrywczyni polonu i radu), Harriet Brooks (odkrywczyni radonu), Lise Meitner (odkrywczyni protaktynu i współodkrywczyni rozszczepienia jądra atomowego), Stefania Horowitz (udowodniła eksperymentalnie istnienie izotopów), Marietta Blau (badaczka reakcji jądrowych za pomocą emulsji fotograficznych), Idy Tacke-Noddack (odkrywczyni mazuru i renu), Irène Joliot-Curie (odkrywczyni sztucznej radioaktywności), Marii Goeppert-Mayer (autorka teorii powłokowego modelu jądra atomowego) i Chien-Shiung Wu (badaczka promieniowania beta), a także Clara Immerwahr-Haber i Milevy Marič-Einstein, które uczestniczyły w newralgicznych etapach rozwoju nauki.

Zapraszamy gorąco na wystawę i na stronę Piękniejsza strona nauki

Na fotografii od lewej: prof. Agnieszka Waśkiewicz, prof. Renata Dobrucka, dr Iwona Taborska, prof. Tomasz Pospieszny i prof. Izabela Ratajczak.Wykład prof. UAM dr hab. Tomasza Pospiesznego Przybyłych gości przywitali prof. dr hab. Piotr Łakomy dziekan WLTD UPP i Izabela Ratajczak kierowniczka Katedry Chemii.