Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility Wykład otwarty Piotra Borkowskiego, dyrektora wykonawczego European State Forest Association (EUSTAFOR) | Wydział Leśny i Technologii Drewna

Wykład otwarty Piotra Borkowskiego, dyrektora wykonawczego European State Forest Association (EUSTAFOR)

W ramach realizacji strategii Uczelni na lata 2024-2026, której celem jest doskonalenie badań naukowych i prac rozwojowych oraz wypracowanie długoterminowego planu rozwoju w ramach realizowanego programu PREIDUB. 21 września 2024 r., z inicjatywy prof. dr. hab. Krzysztofa Adamowicz, na UPP odbył się wykład otwarty Piotra Borkowskiego, dyrektora wykonawczego European State Forest Association (EUSTAFOR).

EUSTAFOR (European State Forest Association) to organizacja zrzeszająca 39 członków z 27 krajów europejskich, odpowiedzialnych za zarządzanie ponad 60 milionami  hektarów gruntów państwowych, w tym 54 milionami hektarów lasów. Stowarzyszenie to promuje zrównoważone zarządzanie lasami (SFM), które ma na celu zapewnienie wielofunkcyjnego wykorzystania lasów, obejmującego zarówno produkcję drewna, ochronę bioróżnorodności, jak i pełnienie funkcji rekreacyjnych i kulturowych.

Działalność EUSTAFOR opiera się na wspieraniu europejskich strategii leśnych i środowiskowych, koncentrując się na tworzeniu zdrowych, odpornych lasów, które mogą odgrywać kluczową rolę w gospodarce bioproduktów. Organizacja podkreśla, że lasy są nie tylko źródłem surowców, takich jak drewno, ale także odgrywają istotną rolę w sekwestracji dwutlenku węgla, przeciwdziałaniu zmianom klimatycznym oraz ochronie ekosystemów.

Podczas wykładu dyrektor Borkowski omówił kluczowe aspekty zarządzania lasami w Europie, w kontekście Europejskiego Zielonego Ładu i Strategii Leśnej UE do 2030 roku. Zwrócił uwagę na zmiany w unijnym systemie prawnym dotyczącym lasów, podkreślając znaczenie zrównoważonego zarządzania lasami (TZGL) oraz ich rolę w łagodzeniu skutków zmian klimatu. Ważnym punktem była dyskusja o rosnącej roli lasów jako pochłaniaczy dwutlenku węgla, co ma kluczowe znaczenie dla osiągnięcia neutralności klimatycznej UE do 2050 r.

Kluczowym aspektem wykładu była również analiza różnorodnych stanowisk państw europejskich wobec nowych regulacji. Wiele krajów wyraziło potrzebę dostosowania polityki leśnej do lokalnych warunków, co stwarza pole do międzynarodowej współpracy naukowej i projektów badawczych. Wykład uwypuklił fakt, że dla naukowców i instytucji badawczych istnieje obecnie duża przestrzeń do pisania grantów na projekty badawcze, które mogą wspierać realizację celów UE w zakresie zrównoważonego leśnictwa i walki ze zmianami klimatu.

 

 prof. dr hab. Krzysztof Adamowicz

Redakcja: Iwona Cieślik, rzecznika prasowa UPP